Czaber jest roslina jednoroczna nalezaca do rodziny jasnowatych osiagajaca wysokosc do 25cm. Wystepuje w Europie poludniowo-wschodniej oraz Turcji.
Roslina ta jest uprawiana na calym swiecie glownie w cieplych strefach klimatycznych. Znanych jest okolo 30 gatunkow czabru.
Czaber można hodowac w ogrodku bądź w doniczce. Można go wysiac do gruntu w kwietniu-maju w odstepach ok 20-30 cm.
Kwitnienie nastepuje od lipca do pazdziernika. Dobrze rosnie w miejscach oslonietych od wiatru i naslonecznionych.
Glownym surowcem zielarskim jest ziele czabru zbierane w czasie kwitnienia i suszone w przewiewnych i oslonietych od slonca miejscach w temperaturze nie większej niż 40 stopni.
Czaber zawiera olekek lotny, garbniki, sole mineralne oraz substancje sluzowe, fenole oraz monoterpeny o dzialaniu przeciwzapalnym i rozkurczowym.
Czaber jest glownie uzywany jako przyprawa, jednak przejawia również dzialanie przeciwzapalne, antyseptyczne i wiatropedne. Przeciwdziala nadmiernej fermantacji jelitowej, dziala lekko obstrukcyjnie, przeciwbiegunkowo, zolciopednie oraz zwieksza wydzielanie soku zoladkowego, pobudza apetyt.
Czaber jest również pomocniczy przy infekcjach drog moczowych oraz podawany może przy wystepujacych robakach w przewodzie pokarmowym szczegolnie u dzieci, ze względu na dzialanie odkazajace dzieki zawartych w nim olejkach eterycznych.
Zewnetrznie może być uzywany do przemywan skory-dziala lagodzaco podczas swiadu np. po ukaszeniu owadow. Również można stosowac przy grzybicy stop , bądź w postaci kapieli przy stanach zapalnych skory.
Aby przygotowac napar 2 lyzeczki ziela zalewamy szklanka wrzatku i parzymy pod przykryciem 15-20 minut. Pijemy 2-3 szklanki dziennie. Podajemy dla poprawy trwaienia, przy braku apetytu, niedokwasnosci bądź lekkich niezytach przewodu pokarmowego i nadmiernej fermentacji jelit (podajemy po posilkach), jako srodek przeciwbiegunkowy, moczopednie. Podobne dzialanie przejawia czaber podawany do potrwa jako przyprawa.
Do kapieli przyrzadzamy napar w taki sam sposob i dodajemy do wody.
Czaber jest niezastapiana przyprawa do potraw tlustych, ciezkostrawnych sosow i mies, zlotych serow, grochu, fasoli czy bobu.
W przemysle przetworczym ziela i olejku dodaje się do wedlin, marynat i konserw z uwagi nie tylko na walory smakowe co właściwości przeciwbakteryjne.
Opisujac czaber muszę wspomniec o jednym z lepszych przepisow na schab w czabrze.
Do tego będzie nam potrzebny ok. 3/4-1kg kawalek schabu bez kosci, który myjemy doklanie, posypujemy sola, pieprzem, czosnkiem (można czosnkiem ponadziewac mieso-nozem robimy dziorki i palcem wpychamy do nich zabki czosnku).
Schab zwilzam odrobine oliwa z oliwek, sosem sojowym i nacieram duza iloscia czabru (nie zostawiam zadnego przeswitu na schabie i warstwa czabru jest na prawde spora). Odstawiam do lodowki na kilka godzin zeby się przegryzl.
Rozgrzac piekarnik do 180 stopni. Schabik pieke w naczyniu zaroodpornym, gore lekko przykrywam folia. Zeby miesko było ciutke bardziej miekkie pod spod ustawiam mniejsze naczynie z woda. Piec ok godziny
Taki schabik często robie mojemu mezowi do kanapek zamiast wedliny-albo w czabrze albo w majeranku. Polecam.