TEMAT: Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum )

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 29 Mar 2012 21:47 #17921

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
220px-Starr_040723-0267_Verbascum_thapsus.jpg


Dziewanna drobnokwiatowa - Verbascum thapsus L - zwana również dziewanną lekarską
Dziewanna wielkokwiatowa (Verbascum densiflorum)


Jest to gatunek rosliny zielnej dwuletniej nalezacej do rodziny tredownikowatych, osiaga wysokosc do 2 m. Zasieg naturalny obejmuje Europe, Polnocna Afryke, Azje. Wystepuje glownie na nasypach, przydrozach, suchych wzgorzach, zrebach lesnych.

Dziewanna kwitnie od lipca do wrzesnia. Do zbiorow powinno sie zbierac rosline z upraw w drugim roku. Kwiaty traca swoja barwe kiedy sa zgniecone przy zbiorze badz w czasie transport. Suszyc w temperaturze do 35 stopni, rozlozone w pojedyncza warstwe. Po wysyszeniu kwiaty zapakowac szczelnie i przechowywac w zacienionym miejscu.

Glownym surowcem leczniczym sa liscie oraz kwiaty, ktore zawiaraja m. in. sluzy roslinne-do 3%, flawonoidy, olejek eteryczny o zapachu miodu, cukry, zywice, kumaryny, garbniki, saponiny, barwniki karotenowe (beta-karoten, beta-krocetyna), kwas jablkowy oraz do 6% soli mineralnych.

Juz dwa tysiace lat temu rekomendowano dziewanne przy chorobach pluc. Roslina ta jest stosowana przy roznego rodzaju schorzeniach gornych drog oddechowych. Jest stosowana przy leczeniu kaszlu i przekrwienia, zapaleniu tchawicy, zapaleniu oskrzeli czy gruzlicy. Lisci oraz kwiatow uzywa sie do przygotowywania naparu, ktory jest pomocny przy zredukowaniu sluzu oraz pobudza odkaszlanie flegmy oraz stanach zapalnych jamy ustnej,gardla. Ma lekkie dzialanie napotne.

Napar z dziewanny jest zalecany przy czerwonce, biegunce, niezycie zoladka, zoltaczce oraz chorobach watroby.

Liscie wchodza w sklad naparu stosowanego w leczeniu gozow macicy, obrzeku jader. Stosowane rowniez w lekach homeopatycznycg przeciw migrenie i bolom uszu.

Napar z kwiatow dziewanny dziala moczopednie, przeciwbolowo i uspokajajaco. Zewnetrzenie moze byc stosowana przy odmrozeniach, stluczeniach. Do niektorych bardziej praktycznych zastosowan dziewanny nalezy uzycie kwiatow jako srodka do farbowania wlosow na kolor blond.

Aby uzyskac olejek z platkow dziewanny nalezy trzema czesciami oliwy z oliwek zalac dwie czesci swiezych platkow (w stosunku wagowym). Nastepnie odstawic na okres 2 tygodni w cieple miejsce. Gotowy olejek wcierac w miare potrzeby w bolace miejsca przy nerwobolach, bolach stawow i miesni.

Na napar bedzie nam potrzebna 1 szklanka wrzatku oraz 1 lyzeczka rozdrobnionego suszu. Parzymy pod przykryciem ok. 15 minut, przecedzamy. Podawac 2-3 razy dziennie po 1/3 szklanki przy np. Chronicznym kaszly, problemow z ukladem oddechowym, napotnie. Mozna stosowac rowniez do plukania gardla przy podraznieniu czy przekrwieniu.

Zmiazdzone kwiaty i liscie stosowac mozna jako oklady na krwawe wybroczyny, obrzeki czy stluczenia.

Na nalewke z kwiatow dziewanny bedzie nam potrzebne 100g swiezych kwiatow, ktore zalewamy 0,5l wodki badz spirytusu. Tak przyzadzona nalewke odstawiamy na okres 10-14 dni w ciemne i chlodne miejsce. Podajemy np przy przeziebieniu na ½ szklanki wody 15-20 kropel.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 30 Lip 2013 10:45 przez Hiacynta.


Zielone okna z estimeble.pl

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 29 Lip 2013 23:24 #182804

  • Snigdha
  • Snigdha's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1503
  • Otrzymane dziękuję: 211
Verbascum densiflorum to dziewanna wielkokwiatowa, nie drobnokwiatowa - ta ostatnia to Verbascum thapsus. Zdjęć mi się nie chce analizować, ale nazewnictwo pomylone wyraźnie.

S.
Zawsze sadzę zielonym do góry i to się sprawdza!

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 30 Lip 2013 10:49 #182842

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Bardzo dziękuję za cenną uwagę dotyczącą nazwy łacińskiej, faktycznie została pomylona. Być może powodem tego był fakt, ze obie rośliny są lecznicze, a różnią się długością pylników.

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 29 Cze 2018 23:20 #615856

  • beatazg
  • beatazg's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Solina Bieszczady strefa 6a
  • Posty: 3673
  • Otrzymane dziękuję: 5766
Przyniosłam jesienią z przydrożnego lasu i teraz się dowiedziałam ,że to dziewanna wielokwiatowa . Bardzo ładna roślina :)

DSCN4040.jpg


DSCN4041.jpg


Beata

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 30 Cze 2018 10:27 #615882

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Uważaj na nią, bo mocno się sama rozsiewa :)

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 09 Kwi 2019 19:00 #652318

  • rosa123
  • rosa123's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
  • Otrzymane dziękuję: 2
Kilka lat temu przeczytałam w internecie, że dziewanna pomaga przy chrypce, którą wtedy miałam i nie mogłam niczym wyleczyć. Kupiłam ją w zielarskim i piłam cały czas. Pomogła bardziej niż tabletki, więc jest na stale w mojej apteczce :) Polecam zaparzać razem z kwiatem czarnego bzu, który z kolei hamuje kaszel, co też potwierdzam, babcia mnie nauczyła. Z Dziewanną suszoną jest tylko problem z pyłkiem, po zaparzeniu trzeba odczekać aż opadnie na dno i nie pić go, bo jest tak drobny i czepliwy, że po wypiciu ma się uczucie piasku na gardle i powoduje kaszel. Pozdrawiam :flower2:
Pozdrawiam cieplutko :)
Ostatnio zmieniany: 09 Kwi 2019 19:01 przez rosa123.

Dziewanna drobnokwiatowa (Verbascum densiflorum ) 18 Kwi 2019 13:42 #653528

Jak to mówi moja babcia - dziewanna na chrybę i przed piorunami. Dawno temu ludzie wierzyli w jej magiczne moce. Teraz na szczęście ma również mnóstwo potwierdzonych własciwości leczniczych. U nas też w domu odf pokoleń stosowana na chrypkę i problemy z gardłem.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.201 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum