TEMAT: Polystichum neolobatum - gatunek i odmiany

Odp: Polystichum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik) 23 Lis 2012 17:35 #92126

  • Elawrocław
  • Elawrocław's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 71
  • Otrzymane dziękuję: 48
Witam!

Pokaże moja nową paproć, polystichum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly'



Jeszcze u mnie nie zimowała, bo mam ja od września.

Martwi mnie tylko ,że trzeba okrywać ją na zimę zgodnie z zaleceniem Tomka.

Pozdrawiam , Elżbieta
Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 00:28 przez Hiacynta. Powód: dodanie nazwy
Za tę wiadomość podziękował(a): t-x


Zielone okna z estimeble.pl

Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik) 15 Mar 2013 15:30 #134671

  • ZbigniewG
  • ZbigniewG's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 414
  • Otrzymane dziękuję: 422
do dzisiaj myślałem że to paprotnik wielołuskowy
teraz już wiem :silly:
IMG_9368.jpg

Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik) 25 Wrz 2013 18:36 #194815

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Jeszcze młodziaczek ;) Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik)

Ostatnio zmieniany: 01 Lut 2017 00:29 przez Hiacynta. Powód: dodanie nazwy

Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik) 19 Paź 2013 20:33 #199136

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Zachęcona przez Polę kupiłam swego pierwszego paprotnika! Trochę zmroził mnie ;) pierwszy post Tomka, potem jednak Pola dodała otuchy, przezimuje mi, prawda? A jeśli przezimuje, to odrobina słonka mu nie zaszkodzi? ;)

DSC_1924.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): t-x

Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik) 04 Kwi 2014 19:36 #240437

  • mag
  • mag's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2478
  • Otrzymane dziękuję: 1176
Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' już ruszyło... chyba troszkę za wcześnie :jeez:

Polystichum neolobatum 'Shiny Holly' / 'Spiny Holly' (Paprotnik) 09 Sie 2014 21:34 #290417

  • artam
  • artam's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8385
  • Otrzymane dziękuję: 2681
Mój tenże paprotnik chyba żyje ;) , chociaż oznak życiowych wiele nie wykazuje... On się po prostu w ogóle nie zmienił od jesieni zeszłego roku, kiedy go kupiłam, no jedna gałązka pewne zmiany pomrozowe wykazała i to jest jedyna różnica... Nie wypuścił nic nowego... Sztuczny? ;)
Okryłam go słomą, jak widać niedokładnie ;) I taki teraz jest... Co mu się nie podoba? Dałam najlepszy cień, jaki mam!

DSC_0363.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): t-x

Polystichum neolobatum - gatunek i odmiany 08 Paź 2016 02:01 #505073

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Polystichum neolobatum

Anglicy tę paproć nazywają 'Asian saber fern' czyli azjatycka szabla, co oddaje dwie charakterystyczne cechy tej paproci: wywodzi się ona z górzystych terenów Dalekiego Wschodu (Nepal, Himalaje, Tybet, Birma, Chiny, Tajwan, Japonia). Jej skórzaste sztywne, lekko wygięte liście sterczą wyprostowane nie poddając się nawet opadom śniegu. Frondy swoim kształtem również przypominają szablę, są szeroko lancetowate, zwężają się stopniowo, tworząc 'ostrze szabli'. Liście drugorzędowe odwzorowują kształt wielkiego liścia, ich zakończenia również są ostre.

polystichum-neolobatum-lisc.jpg


Kłącze i nasady łodyg pokryte są brązowawymi łuskami.

Kolejna zwyczajowa nazwa tej paproci, long-eared holly fern, (kolczasta paproć z uszami) związana jest z 'uszatym wzorem' liści. Owalny fragment pinnule wyrastający z łodyżki zachodzi na wyżej wyrastający listek, tworząc ów wzór.

polystichum-neolobatum-lisc-uszy.jpg


Kępa gęsto rosnących listków dorasta do 80 cm wysokości, poszczególne listki mają ok. 13 cm szerokości. W dotyku są one sztywne, jakby wycięte z plastiku. Polystichum neolobatum ma pokrój wzniesiony, lekko przewieszający się,

polystichum-neolobatum.jpg



Dość podobną paprocią jest 'Spiny Holly'. Podejrzewa się, że w rzeczywistości jest ona formą alpejskich neolobatum, ale na razie są to jedynie hipotezy. Obie paprocie różnią się nieco. Krawędzie listków Polystichum neolobatum są dość gładkie w porównaniu z lekko kolczastymi krawędziami listków polystichum 'Spiny Holly'.

Paproć polystichum neolobatum odnalazł w 1950 roku w górzystych rejonach prefektury Naganoi i opisał Hayashi Yasaka. Tak wygląda na stanowisku naturalnym, na skalistym zboczu górskim.

polystichum-neolobatum-skaly.jpg
Ostatnio zmieniany: 08 Paź 2016 13:34 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352, Peteri

Polystichum neolobatum - gatunek i odmiany 02 Gru 2017 22:37 #577335

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Polistichum neolobatum jesienią wygląda pięknie, chłodne dni i deszcze jej służą.

polistichum-neolobatum-2017.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): merlin, beatazg, Armasza


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.249 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum