Rodzaj Dicksonia, obejmuje ok. 22 gatunków, które w naturze rosną na obszarach położonych w strefie południowego Pacyfiku. Najbardziej znanymi gatunkami są
Dicksonia squarrosa, Dicksonia fibrosa i Dicksonia antarctica, która czasami uprawiana jest w Europie, przede wszystkim na Wyspach Brytyjskich.
Dicksonia antarctica
Zwana także czasami '
Tasmanian/Australian treefern', jest paprocią drzewiastą, prawdopodobnie najbardziej znaną i najczęściej spotykaną w ogrodach, szczególnie w ogrodach Anglii i USA. Jest odporna na ochłodzenia do -10
0C. W Polsce czasem jest uprawiana przez wielbicieli roślin doniczkowych, jednak niepowodzenia są związane przede wszystkim z niemożnością zapewnienia jej odpowiednich warunków wilgotnościowych powietrza i dość niskiej temperatury zimą.
Naturalne siedliska Dicksonia antarctica, to tereny wschodniej Australii, Tasmanii i wyspy sub-Antarktyczne, na których panują dogodne dla nich warunki klimatyczne. Problemem w hodowli ogrodowej mogą być nie tylko zbyt niskie temperatury. Dicksonia pochodząca z chłodnych, górskich zalesionych terenów źle znosi uprawę na zbyt ciepłych stanowiskach. Mimo dostarczenia jej dużej ilości wody, najczęściej marnieje.
W warunkach naturalnych potrafi dorosnąć nawet do niewiarygodnej wysokości 15 m, choć zazwyczaj spotykane są egzemplarze ok.5 m wysokości. Sama 'korona' w kształcie wzniesionego baldachimu, może osiągać nawet 6 m rozpiętości. W warunkach europejskich spotyka się raczej rośliny mniejsze, z ok. 2 metrowymi koronami. Składa się ona z grubych, nieco skórzastych i ciemnozielonych liści i jest osadzona na nierozgałęzionym, włóknistym pniu, podobnie, jak u palm, które nieco przypomina wyglądem. W naturze, pień bywa siedliskiem dla mniejszych roślin - epifitów: mchów, czy paproci.
Jak wszystkie paprocie, rozpoczyna sezon wegetacyjny od rozwinięcia pastorałów, które różnią się od innych gatunków przede wszystkim rozmiarami, gdyż frondy osiągają długość nawet 2,5 m.
Kolejnym miejscem w Europie, gdzie bardzo dobrze sobie rade dają paprocie drzewiaste jest należaca do Portugalii Madera/nazywana przez niektórych "botaniczym ogrodem Pana Boga"
,gdzie rosna przy domach na trawnikach,jak równiez w parkach i ogrodach..
Tropical Garden w Funchal