TEMAT: Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 26 Lis 2017 06:08 #576319

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
W moim pipidowie jak i w pobliskim Ciechanowie czegoś takiego nie ma, dlatego prosiłam o namiary.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.


Zielone okna z estimeble.pl

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 26 Lis 2017 10:00 #576327

  • Zosia2
  • Zosia2's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 413
  • Otrzymane dziękuję: 607
Kerstin2309 Krysiu ja kupowałam takie obręcze w pasmanterii internetowej bo w Lublinie w pasmanteriach stacjonarnych takich obręczy nie uświadczysz. Znalazłam np.tutaj kamart.net/pl/c/kolka-i-obrecze/217
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, Armasza

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 26 Lis 2017 11:29 #576334

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Dziękuję kochana, bardzo mi (i zapewne nie tylko mi) się przyda. Tym bardziej że szydełkowanie mnie niesamowicie wciągnęło. Jeszcze raz wielkie dzięki!!
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zosia2

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 30 Lis 2017 10:55 #577020

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Koniec listopada ...a tu takie kwiatki :happy:

009pz-95.jpg


008pz-92.jpg


010pz-83.jpg


011pz-68.jpg


019pz-26.jpg


017pz-28.jpg


016pz-38.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 13:17 #577152

  • Bożka
  • Bożka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1374
  • Otrzymane dziękuję: 1121
Tolu ja dostałam 2 małe sadzonki skrętnika (tak jak pisałam w wątku o fiołkach). Jak mam z nimi postępować żeby w przyszłym roku zakwitły ?

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 14:10 #577156

  • nerina
  • nerina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 52
Bardzo proszę o podanie nazwy środka przeciw grzybiczego który kupuje się na Ukrainie, ktoś podawał nazwę ale nie mogę znależc tej strony.

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 17:09 #577171

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Bożka, tu masz fragment prac w rozbiciu na poszczególne miesiące:

KALENDARZ PRAC
PAŻDZIERNIK
Rozpoczyna się sezon grzewczy a co za tym idzie, powietrze robi się suche.Skrętniki bardzo tego nie lubią.Coraz krótsze dni powodują zmniejszony dopływ światła.Dlatego,jeżeli jest to możliwe warto doświetlać nasze rośliny.Gdy nie możemy tego zrobić, spowodujmy, by były jak najbliżej okien.
Podlewanie: zwykle wystarczy ograniczyć do połowy stosowaną dotychczas ilość (jednakże podchodżmy z wyczuciem do każdego kwiatu).Nie zmieniamy częstotliwości podlewania.
Zasilanie: stosuję w chwili obecnej(do końca miesiąca) nawóz Fructus 20:20:20 w ilości 1/5 łyżeczki na 5l ustanej (nie przegotowanej) wody
Profilaktyka: raz w tygodniu podlewam wodą z dodatkiem w.u.(woda utleniona) i nie zapominam o Biosepcie.Awaryjnie, jeżeli zauważę zmiany na liściach sugerujące grzyba, stosuję Fitosporin.
Na początku miesiąca zastosowałam Miedzian
Systematycznie usuwam przekwitnięte kwiaty i przesadzam wszystkie, które zaprzestały kwitnienia.Przesadzając - odmładzam.
Skrętniki najlepiej czują się w temperaturze +16 - +20'C.Uwielbiają nocne spadki temperatur.Nawet o 10'C Trzeba wiedzieć, że te spadki są im potrzebne do bujnego przyrostu korzeni. Jeżeli potrafimy im zapewnić takie warunki, to jeszcze długo będziemy cieszyć się kwiatami

LISTOPAD
Traktujemy rośliny podobnie jak w miesiącu pażdzierniku: doświetlamy w miarę możliwości, zapewniamy wilgoć ustawiając pojemniki z wodą.Usuwamy przekwitające kwiaty.Pozostawianie ich w kontakcie z liśćmi prowadzi do rozwoju chorób grzybowych. Często wietrzymy pomieszczenie, jednakże nie narażamy roślin na bezpośredni kontakt z zimnym powietrzem.
Podlewanie: nasze rośliny już "przestawiły się" na inny pobór wody.Podpowiedziała im to biologia.Przez najbliższe miesiące będziemy stosować przyjętą w pażdzierniku zasadę połowy dawki z tą samą częstotliwością.
Zasilanie: po przesadzeniu zaprzestajemy zasilania.
Profilaktyka: zastosować jednorazowo Miedzian, pamiętać o Biosepcie
Nadal przesadzam i odmładzam przekwitające skrętniczki

GRUDZIEŃ
Najtrudniejszy miesiąc w całej, rocznej wegetacji roślin. Skrętniki są kwiatami światła. Gdy zapewnimy im dużo światła bez bezpośrednich promieni słońca to uzyskamy w krótkim czasie wspaniałe efekty. Dlatego tak ważnym w tym okresie jest doświetlanie.
Jeżeli widzimy, że z jakiegoś powodu nasz skrętnik zaczyna marnieć, przesadżmy go do świeżego podłoża.Przy okazji sprawdżmy stan korzeni.Należy pamiętać, że tylko młode korzenie mają jasną barwę.Starsze są jasnobrązowe.Natomiast niepokój powinien wzbudzić kolor czarny; z reguly wtedy korzenie zatracają sprężystość ponieważ są opanowane przez gnilny proces. Należy ostrożnie wyciąć wszystkie martwe części, zasypać węglem drzewnym albo cynamonem i po przesadzeniu do świeżego podłoża najlepiej podlać Previcurem.
Doskonałym miejscem do rekonwalescencji są różnego typu szklarenki które możemy uzyskać z pudeł plastikowych z przykrywką bądż pojemników po żywnościowych produktach.Jednakże warto pamiętać, by nie zamykać całkowicie pojemników zostawiając małe rozszczelnienie celem systematycznego dopływu świeżego powietrza.Można również zastosować całkowite zamknięcie, jednakże wówczas trzeba pamiętać o codziennym wietrzeniu szklarenki.
Pamiętajmy o innych środkach odkażających podłoże, które warto stosować w celach zapobiegawczych.
Utrzymujmy niską temperaturę otoczenia 19-20'C. Warto również pamiętać o pojemnikach z wodą. Często wietrzmy mieszkanie.

Nerina, ten środek nazywa się FITOSPORIN
Za tę wiadomość podziękował(a): lucy09, Carmen

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 17:11 #577172

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Kerstin2309 wrote:
Dziękuję kochana, bardzo mi (i zapewne nie tylko mi) się przyda. Tym bardziej że szydełkowanie mnie niesamowicie wciągnęło. Jeszcze raz wielkie dzięki!!

Krystencjo, to może za jakiś czas pochwalisz się efektami swojego zauroczenia?

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 17:32 #577177

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Tolu kochana, wszystkie swoje dotychczas zrobione prace pokazuję tutaj => forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/2...gobelinowe?start=360
Nie są to jakieś wielkie dzieła, ale proste dzierganki, choć mnie - jako osobie jeszcze niewprawionej - zajmują w wykonaniu dużo czasu. Ale i tak się nimi cieszę! :dance:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 19:36 #577189

  • nerina
  • nerina's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 131
  • Otrzymane dziękuję: 52
Tola, dziękuję. A jak go stosujesz, czy do podlewania? Może go będę miała po Swiętach.

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 01 Gru 2017 23:01 #577205

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Mam go ciągle "pod ręką". Ponieważ to mikrobiologiczny środek stosuję go bez oporów doglebowo i dolistnie. Wspaniale zatrzymuje mączniaka. Gdy tylko zauważam początki jego bytności natychmiast chwytam za spryskiwacz. Poza tym stosuję go doglebowo w okresie letnim częściej, a teraz raz w miesiącu.

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 17 Gru 2017 09:48 #578917

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Grudniowe scenki :hearts:

001pz-140.jpg


002pz-178.jpg


014pz-65.jpg


012pz-62.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 17 Gru 2017 11:08 #578925

  • Dorota15
  • Dorota15's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2869
  • Otrzymane dziękuję: 2502
Aaaach i zima zachwyca kolorami. Pięknie Tolciu :woohoo:
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 19 Gru 2017 17:32 #579269

  • dana581958
  • dana581958's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1200
  • Otrzymane dziękuję: 3154
Wszystkim miłośnikom skrętników, życzę zdrowia i jak najwięcej powodów do radości. Oby Święta były spokojne a nadchodzący Nowy Rok przyniósł tylko szczęście. :flower2: :hearts:
Pozdrawiam. Ewa.
Za tę wiadomość podziękował(a): Zosia2, Carmen

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 05 Sty 2018 11:19 #581090

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Początek nowego sezonu :flower2:

Pierwszy kwiat odmiany DS - Stribog (po jesiennym przesadzeniu)

002pz-185.jpg


004pz-131.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Carmen

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 15 Sty 2018 21:54 #583250

  • hanahana
  • hanahana's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Witam, czy Fitosporin sprawdził się w ukorzenianiu ?

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 15 Sty 2018 22:41 #583272

  • Michał
  • Michał's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4161
  • Otrzymane dziękuję: 2427
Tolciu piękne zapowiedzi z nowego roku :devil1:
Za tę wiadomość podziękował(a): Tola

Skrętnik (Streptocarpus) - pogaduszki i prezentacja kwitnień 16 Sty 2018 09:44 #583333

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
hanahana wrote:
Witam, czy Fitosporin sprawdził się w ukorzenianiu ?

Proszę wejść do mojego Wątku. Tam dałam obszerną odpowiedż :idea1: :wink4:


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.515 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum