TEMAT: Fiołek afrykański (african violet, saintpaulia) - OPIS

Fiołek afrykański (african violet, saintpaulia) - OPIS 16 Cze 2016 16:45 #481538

 • Kerstin2309
 • Kerstin2309's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Hoya - moja miłość.
 • Posty: 6734
 • Otrzymane dziękuję: 2174
Fiołek afrykański jest rośliną bylinową z rodziny ostrojowatych i pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Afryki, gdzie rosnąc w stanie dzikim, został on odkryty w górach Usambara w Cape Province w Afryce południowo-wschodniej pod koniec XIX wieku przez barona Waltera von Saint Paul St Claire. Dlatego też, od imienia i nazwiska odkrywcy została przyznana tej roślinie nazwa ''Saintpaulia''.
Odmiany dziko rosnące zostały wykorzystane do tworzenia nowych, udomowionych już odmian fiołków afrykańskich.
Fiołek afrykański jest jedną z bardziej wdzięcznych i ozdobnych roślin naszych domów. Niektóre, specyficzne odmiany fiołków stały się również prawdziwym pożądaniem wielu kolekcjonerów.


Uprawa i pielęgnacja:

Fiołek afrykański preferuje stanowiska jasne, ale raczej zacienione. Najbardziej odpowiada im temperatura w granicach 18-23 stopni C.
Podłoże zastosowane do tych roślin powinno być lekkie, przewiewne i szybko przesychające. Można do niego dodać także perlit. Roślina nie lubi palącego słońca, przelewania ani przeciągów - na tym punkcie jest bardzo wrażliwa.
Fiołki należy podlewać umiarkowanie, po przeschnięciu podłoża. Od wiosny do jesieni należy go nawozić nawozami do roślin kwitnących, o nieco zmniejszonych dawkach niż zaleca producent.
Takie warunki zapewnią kwiatu bujne kwitnienie i zdrowy wzrost. Za troskliwą pielęgnację i opiekę odwdzięczą się nam ogromem pąków kwiatowych i niezapomnianymi widokami różnorodnych barw.
Ostatnio zmieniany: 16 Cze 2016 16:50 przez Kerstin2309.


Fiołek afrykański (african violet, saintpaulia) - OPIS 17 Cze 2016 22:02 #482172

 • Tola
 • Tola's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 2817
 • Otrzymane dziękuję: 2774
SPOSOBY ROZMNAŻANIA
1.Najprostszy sposób pozyskiwania polega na uszczyknięciu listka (starajmy się, by nie był to listek z dolnego piętra, ponieważ ma najmniej zdolności rozrodczych).Świeżo zerwany listek włóżmy do podłoża (skład podany j.w.) i po podlaniu zamknijmy w woreczku strunowym.Następnie postawmy możliwie najwyżej (ciepło) i z dala od bezpośredniego działania promieni słonecznych.
Sprawdzajmy co kilka dni kondycję naszego podopiecznego przy okazji wietrząc "szklarenkę".

2.Drugi sposób polega na pobieraniu odrostów.Do tego celu potrzebujemy zdezynfekowany (np.polany spirytusem salicylowym, albo wrzącą wodą) nóż, chociaż najlepszy byłby skalpel.Delikatnie odcinamy przyrost.Następnie miejsce nacięcia posypujemy ukorzeniaczem (chodzi o to, by roślinka skupiła się na możliwie szybkim wytworzeniu korzeni).
Potem, postępujemy podobnie jak z listkiem: pakujemy do woreczka strunowego, podlewamy, zamykamy, stawiamy w cieple itd

3.Sadzonkowanie łodyżki kwiatowej.Jest to trochę skomplikowany proces i wymaga osobnego potraktowania.Jednakże jest wart uwagi ze względu na fakt, że niektóre z fiołków przy tradycyjnym sadzonkowaniu nie powielają cech rośliny matecznej.Te cechy uzyskujemy tylko przy odrostach albo sadzonkach z łodyżek kwiatowych.Mowa jest o fiołkach zwanych ogólnie chimerami.Poznajemy je po charakterystycznym rozłożeniu kolorów w kształcie "wiatraczka".I tu drobna uwaga dla mało wtajemniczonych - niejednokrotnie zdarza się, że początkujący kolekcjonerzy stwierdzają, że zakwitł im fiołek którego nigdy nie widzieli w swojej kolekcji....A prawda jest taka, że nowa sadzoneczka przejęła tylko wybrane cechy swoich rodziców i stworzyła zupełnie nowy wizerunek kwiatków.


Reasumując, można powiedzieć, że fiołki należą do kwiatów z którymi można się bardzo szybko zaprzyjażnić: nie są trudne w uprawie, chętnie się mnożą, mają niezliczoną paletę barw i kształtów i wyzwalają całe mnóstwo pozytywnych reakcji
Za tę wiadomość podziękował(a): Kasia1980

Moderatorzy: Kerstin2309, Tola, Michał
Wygenerowano w 0.106 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum