TEMAT: SKRĘTNIK (Streptocarpus) - OPIS

SKRĘTNIK (Streptocarpus) - OPIS 17 Cze 2016 18:15 #482084

 • Forumowa Żabula
 • Forumowa Żabula's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8459
 • Otrzymane dziękuję: 3228
Na stronie polskiego kolekcjonera i twórcy polskich odmian streptocarpusów pana Piotra Kleszczyńskiego (http:/www.­streptocarpus.pl) znajdują się takie informacje dotyczące pielęgnacji skrętników. (Info wstawione za zgodą właściciela strony, podanej j/w) :

Uprawa skrętników:
Skrętniki pochodzą z Afryki Południowej i w większości są epifitami porastającymi drzewa i podłoże leśne. To implikuje ich potrzeby. Wymagają półcienia, wilgotnego powietrza i próchnicznego podłoża.

Podlewanie:
Musi być dostosowane do potrzeb skrętników, które zmieniają się w zależności od teperatury, nasłonecznienia, wielkości roślin itd. Jest ważne, żeby zimą podlewać rzadziej a latem nawet dwa razy dziennie. Ogólnie skrętniki nie znoszą zalewania, jak również tego żeby doniczka stała w wodzie.

Nawożenie:
Zasadniczym sposobem jest nawożenie rozpuszczonymi nawozami bogatymi w potas, który poprawia zarówno ilość jak i jakość kwiatów. Istotne jest dawkowanie nawozu: stosujemy tylko 1/3 ilości nawozów zalecanych dla innych roślin. Skrętniki nie znoszą zasolenia.

Pielęgnacja:
Raz na tydzień należy obciąć przekwitłe kwiaty, lub przy bardzo trwałych odmianach, gdy się zakurzą. Można też usuwać stare liście, ale z wyczuciem, by za bardzo nie ogołocić rośliny.

Ochrona:
Skrętniki są odporne na większość szkodników i chorób. Atakują je jedynie niekiedy mszyce, które można zwalczać pałeczkami z pestycydem lub robiąc oprysk dostępnymi środkami owadobójczymi. Ograniczenie podlewania, szczególnie zimą, zapobiega chorobom grzybowym.
Rośliny domowe moją pasją. A zwłaszcza hoje!!



Pozdrawiam. Krystyna.
Ostatnio zmieniany: 19 Lip 2018 19:39 przez Forumowa Żabula.


SKRĘTNIK (Streptocarpus) - OPIS 19 Cze 2016 10:07 #482560

 • Tola
 • Tola's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 3772
 • Otrzymane dziękuję: 4466
SEKRETY UPRAWY SKRĘTNIKÓW wg TOLI :devil1:

Sekret Nr 1.PRZYGOTOWANIA DO WIOSNY
Chcę przypomnieć Wszystkim zakochanym w tych kwiatach; jeżeli chcemy cieszyć się wspaniałymi kwitnieniami od wiosny, należy jesienią wszystkie sadzonki które kwitły przesadzić do nowego podłoża. Robimy to w ten sposób, że wyjmujemy naszą sadzonkę, delikatnie otrzepujemy ze starej ziemi (szczególnie z górnej części, jeżeli podlewane od góry).Następnie sadzimy do większej doniczki.Na zimę wystarczy jeden numer większa.Jeżeli sadzimy wiosną, to mogą to być nawet dwa numery ze względu na zwiększony przyrost masy zielonej.
Ja pomalutku przesadzam te, które kończą kwitnienie

Sekret Nr 2 .TEMPERATURA I HIGIENA, W naszych mieszkaniach jest zdecydowanie chłodniej w porównaniu do letnich temperatur.Pewnie wiele z Was trzyma wodę w pojemnikach do tzw "ustania".Pamiętajmy, żeby pojemnik często myć z nagromadzanych bakterii.A ponadto, przed podlewaniem dodawać odrobinę gorącej wody celem jej ocieplenia

Sekret Nr 3.POJEMNIKI I PODŁOŻE. Możliwe, że Wy to wiecie, ale dla mnie to było jak grom z jasnego nieba...Otóż, już mam świadomość, że skrętniki należą do grupy wymagających roślin jeżeli chodzi o dostarczanie wody.Dlatego, podstawą jest właściwe podłoże.Ma być lekkie i lużne.Doskonałym jest Klasman T1(P.Kleszczyński preferuje torf Firmy Hartmann).Niestety, sprzedawany w 200l opakowaniach.Ale warto kupić (wraz z przesyłką będzie to wydatek około 50 zł).Ja kupiłam i trzymam w piwnicy. A w domu mam rozrobiony z dodatkiem perlitu.Jaka jest zasada dodawania perlitu? Im większe sadzonki tym go mniej.Najwięcej dodajemy przy ukorzenianych listkach (niektórzy ukorzeniają w samym perlicie).Każdy z Was musi znależć najbardziej odpowiedni dla siebie sposób; substrat torfowy, perlit, seramis, mieszanki tych komponentów - najważniejsze, żeby przynosiło efekty.Oprócz podłoża ja stosuję warstwę drenażu.Mam kilka sposobów wypełniania dna doniczki; daję keramzyt, często pokruszony styropian a przy mniejszych sadzonkach perlit albo seramis.Następnie doniczkę stawiam na plastikowy pojemnik, który spełnia dwie funkcje; po pierwsze pozwala liściom na swobodne zwisanie po drugie (i tu jest clue sekretu), przy podlewaniu cały nadmiar wody spływa do pojemnika i praktycznie nie powinnyśmy zalać naszego skrętnika

Pan Piotr preferuje podłoże bez dodatków rozpulchniających i absorbujących wodę.Metoda zdecydowanie prostsza.Jednakże dopóki nie osiągnę najwyższego stopnia wtajemniczenia dostarczania wody moim pupilom, będę dodawać te elementy celem zabezpieczenia przed zalaniem i utratą cennych, niejednokrotnie z wielkim trudem zdobywanych odmian

Sekret Nr 4 PODLEWANIE SKRĘTNIKÓW streps.pp.ua/.../poliv.../2013-08-29-27...

Sekret Nr 5 ODROSTY. Jeżeli nowa roślinka wyrasta na liściu, to znak, że jest to tzw pasierb.Należało go zlikwidować gdy był jeszcze malutki.Niepotrzebnie zabiera roślinie siłę do tworzenia pąków kwiatowych.Pasierby wyrastają na łodyżce poniżej pąków kwiatowych.Natomiast gdy listki wyrastają z boków roślinki , to nowe sadzonki, które możemy nazwać dziećmi. Będziemy je mogli z czasem odsadzić, ewentualnie zostawić celem zgęszczenia

Zostawimy maksymalnie trzy rozetki Może pomocą będzie ten filmik ...

SEKRET NR 6.RATOWANIE.Gdy nasza sadzonka niknie w oczach spróbujmy ją uratować w następujący sposób: przygotujmy pojemniczek z wilgotnym perlitem.Wyjmijmy sadzonkę z podłoża i delikatnie otrzepując z ziemi przesadżmy do perlitu.Podlejmy środkiem p/grzybowym typu Previcur.Następnie przykryjmy tworząc mini szklarenkę.Efekt będzie widoczny już po kilku dniach.

Sekret NR 7. Pojemniczki i doniczki.Trzeba wszystkim wiedzieć, że skrętniki kochają być przesadzane.Nawet w trakcie kwitnienia czy etapu dojrzałych pączków, jeżeli zrobimy to delikatnie, nic złego się nie stanie.Dlatego, rozpoczynajmy sadzenie małych egzemplarzy do doniczek &6, a czasami wykorzystujmy jeszcze mniejsze pojemniczki po deserach.Po kilku miesiącach (szybkiego, letniego wzrostu), będziemy mogli przesadzić do pojemnika o numer, dwa numery większego.Dlaczego to jest takie ważne? W zbyt obszernym naczyniu ziemia wchłania nadmierną ilość wody, której delikatne korzenie skrętników nie są w stanie wykorzystać, i która utrudnia dostęp tlenu. Powoduje to zakwaszenie gleby i gnicie korzeni.A co za tym idzie, problemy z kondycją całej rośliny.
Można to wytłumaczyć jeszcze inaczej:mikroflora, która rozwija się w wolnej przestrzeni zabija korzenie.
Złota zasada: parametr pojemnika powinien być trzy razy mniejszy od korony kwiatu

SEKRET NR 8.ROZMNAŻANIE
Dla mnie najlepszą porą do pozyskiwania sadzonek jest czas póżnej jesieni.Przy spełnieniu kilku warunków wiosną mam młode sadzonki
Pierwsza ważna zasada to przeprowadzenie odgrzybienia fragmentów liści Po cięciu, zawsze zasypuję rany węglem drzewnym (może też być Rooting Żel). Przygotowując podłoże( substrat torfowy zmieszany z perlitem w stosunku 1:1,może też być 1:2, również może to być sam perlit albo seramis - osobiście nie polecam) nawilżam je Previcurem. Fragmenty liści po posadzeniu przykrywam i stawiam pod światłem.Nigdy nie podlewam listków zanim nie pojawią się korzenie.Wodę uzupełniam robiąc lekki oprysk, ewentualnie wkładając nawilżony fragment waty Gdy pojawi się pierwszy maluszek rozpoczynam wietrzenie.Już w trakcie wzrostu profilaktycznie podlewam jeszcze kilka razy Bioseptem.
Niektórzy preferują czas wiosny jako najlepszy do pozyskiwania sadzonek.Dlatego to wy, sami musicie zadecydować co wam najbardziej odpowiada.Nie bójcie się eksperymentować.Najważniejsza zasada: odgrzybione podłoże, zabezpieczone cięcia, wilgotne (bez oznak wody na dnie), podłoże, szczelnie zamknięty pojemnik i stały dopływ spokojnego światła.

SEKRET NR 9.NAWOŻENIE
Sukcesem w uprawie skrętników jest zmienność nawożenia.Polega ona na systematycznym dostarczaniu nawozów ze zmiennym NPK.
Musimy pamiętać, że przewaga N - to stymulowanie rozwoju masy liściowej
P - ma ogromny wpływ na rozwoj pąków kwiatowych
K - to zawiązywanie pąków
Uzbrojeni w tą wiedzę, rozpoczynamy działania dostarczania właściwych składników naszym sadzonkom, pamiętając, że ważna jest również ilość nawozu podawana na 1l wody.Skrętniki bardzo szybko reagują na zasolenie podłoża zaprzestawaniem rozwoju.

CYKLICZNOŚĆ NAWOŻENIA MŁODYCH SADZONEK
1.Nawóz zbalansowany
2.Z przewagą fosforu
Zamiennie co trzy, cztery tygodnie

CYKLICZNOŚĆ NAWOŻENIA DOROSŁYCH SADZONEK
1.Nawóz z przewagą fosforu
2.Nawóz zbalansowany
3.Nawóz z przewagą potasu
Zamiennie, co trzy, cztery tygodnie.Istotnym jest, by w miesiącu pażdzierniku gdy kończymy nawożenie dostarczyć roślinom nawóz z przewagą potasu.
Za tę wiadomość podziękował(a): iwi, Kasia1980

SKRĘTNIK (Streptocarpus) - OPIS 19 Cze 2016 13:24 #482613

 • Forumowa Żabula
 • Forumowa Żabula's Avatar
 • Offline
 • Platinum Boarder
 • Posty: 8459
 • Otrzymane dziękuję: 3228
Tolciu, a podłoże jakie powinno mieć Ph jako te najlepsze/najwłaściwsze dla skrętników? :think:



Korzystając z okazji, doklejam jeszcze ściągawkę jaką podała niegdyś Tola jeśli chodzi o nawożenie skrętników. Nawóz typu 20:20:20 to oznaczenia zawartej w nawozie ilości azotu, fosforu i potasu. W tym przypadku jest to nawóz zrównoważony/zbalansowany.


''Sposób zasilania skrętników przez naszych wschodnich kolekcjonerów:
1.Małe sadzonki
Małych sadzonek (10 cm i więcej) po przesadzeniu nie zasilamy przez miesiąc czasu!
Następnie stosujemy zbalansowany nawóz typu 20:20:20 (hamuje wzrost wielkości liści, powoduje gęstnienie łodyg i liści, rozkłada cukry dzięki którym skrętniki są bardziej zwarte a ich kwiaty bardziej wybarwione).
W kolejnym etapie, przez dwa, trzy tygodnie dokarmiamy nawozem z przewagą fosforu, typu: 10:52:10, by znowu przejść na zbalansowany 20:20:20

2.Zasilanie dorosłych sadzonek
Wiosną zastosować nawóz z przewagą fosforu, typu: 10:52:10
W następnym etapie przejść na nawóz zbalansowany 20:20:20
Jako trzeci, zastosować nawóz z przewagą potasu typu: 16:18:29 (np do jagodowych )
Stosować nawozy naprzemiennie co trzy, cztery tygodnie.''
Rośliny domowe moją pasją. A zwłaszcza hoje!!



Pozdrawiam. Krystyna.
Ostatnio zmieniany: 19 Cze 2016 13:42 przez Forumowa Żabula.

SKRĘTNIK (Streptocarpus) - OPIS 19 Cze 2016 15:25 #482643

 • Tola
 • Tola's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 3772
 • Otrzymane dziękuję: 4466
Podłoże powinno być lekkie, przepuszczalne (puszyste) o odczynie lekko kwaśnym ph 5,5 - 6,0
Zagwarantuje nam to dobrej jakości tzw. wysoki torf. Może być dowolnej firmy byle był włóknisty bo tylko taki gwarantuje przewiewne podłoże. Ja zakupiłam 200l torfu ST1 firmy Klasmann .

W sprzedaży jest także odkwaszony i uzupełniony nawozami tzw. substrat torfowy i jeśli dodamy 20% kwaśnego torfu do niego uzyskujemy po dokładnym wymieszaniu podstawowe podłoże do skrętników. Te 20% kwaśnego torfu obniża zasolenie substratu i powiększa pojemność sorpcyjną podłoża co podnosi nam komfort i bezpieczeństwo czytaj zapobiega zasoleniu podłoża
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula, kiwi422, dana581958

SKRĘTNIK (Streptocarpus) - OPIS 21 Sie 2016 11:41 #497706

 • Tola
 • Tola's Avatar
 • Offline
 • Moderator
 • Posty: 3772
 • Otrzymane dziękuję: 4466
CIOTKA DOBRA RADA przypomina: długoterminowe prognozy pogody zapowiadają zbliżające się upały.
Pamiętajmy, żeby zabezpieczać skrętniki przed bakteriozą, która szybko atakuje korzenie w te gorące dni.

Na pewno już macie zgromadzone takie preparaty jak: Miedzian, Previcur, Biosept i niektórzy Fitosporin.

Warto już dzisiaj, profilaktycznie podlać nasze skrętniki którymś z tych środków.
A po 7-10 dniach ponowić podlewanie kolejnym ze środków
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, renaa

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.111 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum