TEMAT: Rozmnażanie fiołków afrykańskich

Rozmnażanie fiołków afrykańskich 14 Kwi 2012 11:35 #24836

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
Chcialam wam zaprezentowac, wedlug mnie, najbardziej skuteczny sposob rozmnazania fiolkow afrykanckich. U mnie sprawdzil sie on w 100%-kazdy jeden listeczek wypuszcza korzonki. Probowalam juz wczesniej ukorzeniac fiolki w kieliszku co zakonczylo sie gniciem lodygi albo schnieciem, badz bezposrednio wsadzaniu pobranego listka do doniczki-rowniez zdarzalo sie to zakonczyc niepowodzeniem.
Ponizej zaprezentowany sposob jest bardzo prosty w obsludze i gwarantuje najwieksze prawdopodobienstwo sukcesu.

A wiec zaczynamy.

Krok 1.
Pobieramy zdrowy i jedrny listek z doroslego okazu. Scinamy go pod katem:
IMG_8957.JPG



Krok 2.
Do zamykanej torebeczki wsypujemy ziemie.
IMG_8959.JPG



Krok 3.
Ziemie zraszamy dosyc obficie woda.
IMG_8960.JPG



Krok 4.
Uprzednio sciety listek wsadzamy do ziemi. Nalezy pamietac, aby lodyzke nie wsadzac glebiej niz na glebokosc ok. 1-1,5cm.
IMG_8961.JPG



Krok 5.
Taka torebeczke wieszamy na oknie w jasnym miejscu na okres ok. 6 tygodni. Nalezy tu pamietac, aby torebeczki otwierac raz na tydzien i wietrzyc przez ok. 30 minut. Rowniez jezeli zajdzie taka potrzeba zrosic odrobina wody.
IMG_8962.JPG



Krok 6.
Po okresie ok. 6 tygodni wyciagamy z torebeczki ukorzeniony listeczek fiolka.
IMG_8964.JPG



Krok 7.
Przygotowujemy nowe mieszkanko dla naszego listeczka. Pamietajmy, że musi być to doniczka z odpowiednim drenażem i nie może być ona zbyt dużych rozmiarów.
IMG_8965.JPG



Krok 8.
W ziemi robimy dziorke palcem, do ktorej bedziemy wsadzac ukorzeniony listeczek.
IMG_8966.JPG
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2018 21:57 przez Michał.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: ABC rozmnażania i fiołków afrykańskich 14 Kwi 2012 11:40 #24837

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
Krok 9.
Do doniczuszki delikatnie wsadzamy listeczek, aby nie uszkodzic korzonkow. Listeczek nalezy wsadzic pod katem na glebokosc ok 1-1,5 cm tak, aby ziemia zakryla korzonki:
IMG_8967.JPG



Krok 10.
A teraz poswiecmy jakis pedzelek i delikatnie wyczyscmy z ziemi listeczek.
_MG_8974.JPG



Krok 11.
Ziemie zrosmy zraszaczem-tylko uwaga! nie zmoczcie listeczkow fiolkowi.
_MG_8979.JPG



Krok 12.
Zakryjmy jeszcze na jakis czas folia doniczke z naszym fiolkiem. Codziennie ja zdejmujmy na coraz dluzsze okresu czasu, az w kancu bedziemy sie jej mogli pozbyc na dobre.
_MG_8980.JPG



Krok 13.
Podlewajmy naszego fioleczka, a za jakies 2-3 miesiace wypusci nam on malutkie listeczki bedzie on juz wygladal tak:
_MG_8982.JPG
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 25 Lut 2018 21:58 przez Michał.
Za tę wiadomość podziękował(a): darob66, Michał

Odp: ABC rozmnażania i fiołków afrykańskich 26 Sie 2012 23:03 #64521

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy jeszcze ktoś ukorzeniał fiołki afrykańskie?

Odp: ABC rozmnażania i fiołków afrykańskich 15 Wrz 2012 16:12 #69520

  • Mala22
  • Mala22's Avatar
Tak,ja :) tylko ja poszłam na łatwiznę, do malutkiego plastikowego przezroczystego kieliszeczka dałam styropian jako drenaż, ziemię uniwersalną do kaktusów i styropian, zrobiłam mieszankę,i do kieliszeczka, potem wsadziłam listeczek tylko nie za głęboko 1,50 cm. i po około dwóch miesiącach mam małe. Ukorzeniałam około 80 odmianowych liści 5 padło, uważam że to niewielka strata.
Ostatnio zmieniany: 15 Wrz 2012 21:25 przez Hiacynta. Powód: spacje, literówki

Odp: Rozmnażanie fiołków afrykańskich 19 Paź 2012 20:29 #79280

  • Ala1207
  • Ala1207's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • :) :) :) :)
  • Posty: 74
  • Otrzymane dziękuję: 1
Ja ukorzeniam chyba najprostrzym sposobem i nigdy nie mialam zadnych strat. Ucinal listek z lodyzka na prosto wsadzam do kieliszka z woda i stoji okolo miesiaca i puszca korzonki a pozniej do ziemi.
Pozdrawiam Alicja :) :)

Rozmnażanie fiołków afrykańskich 16 Lut 2013 14:11 #124478

  • Iwona2908
  • Iwona2908's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 74
  • Otrzymane dziękuję: 36
Przenoszenie ukorzenionego listka z woreczka czy kieliszka do doniczki docelowej wiąże się zawsze z "odchorowaniem" listka z powodu zmian i przenoszenia korzonków do nowego podłoża.
Zalecałabym w pierwszym przypadku - nie przenosić ukorzenionego listka do doniczki ,tylko czekać cierpliwie na pojawienie się młodych roślinek.
Z swojego doświadczenia polecam ściętego listka (nie pobiera się listków najstarszych ani maluchów.Najlepiej ściąć listka z drugiego rządka listków od dołu rozetki.)obciąć pod kątem 45* i wsadzić bezpośrednio do małej doniczki z lekko wilgotnym podłożem. Tak przygotowane listeczki umieszczamy w szklarence - może być przezroczysty plastikowy pojemnik z pokrywką - wietrzymy raz dziennie przez kilka minut i oczekujemy na potomstwo.Po 6-7 (czasami bywa że dłużej) tygodniach powinny pojawić się pierwsze młode listki.W zamkniętych pojemnikach listki maja zwiększoną wilgotność ,podłoże nie przesycha zbyt szybko.Dobrze jest na dno szklarenki wysypać warstwę 1-2 cm perlitu lub keramzytu z zwilżyć go wodą.Podniesie to wilgotność powietrza wokół listków.Jeżeli ukorzeniane listki są zdrowe i mocne - ukorzeniaja się praktycznie w 100%.

Rozmnażanie fiołków afrykańskich 04 Gru 2017 11:34 #577468

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
A to mój żłobek
DSC_0423.jpg


DSC_0424.jpg

I przedszkole
DSC_0426.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Dorota15, donataanna

Rozmnażanie fiołków afrykańskich 06 Gru 2017 11:30 #577749

  • Tola
  • Tola's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 4803
  • Otrzymane dziękuję: 8186
Sporo tego ...życzę wspaniałych kwitnień :dance:
Za tę wiadomość podziękował(a): werciamafiolka

Rozmnażanie fiołków afrykańskich 06 Gru 2017 12:13 #577752

  • werciamafiolka
  • werciamafiolka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 64
Dziękuję z niecierpliwością czekam na wiosnę.

Rozmnażanie fiołków afrykańskich 17 Cze 2020 20:03 #715272

  • szymond
  • szymond's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
Ja zawsze ukorzeniam w wodzie, musi to być listek urwany z łodygą przy samym pienku.


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Tola, Carmen
Wygenerowano w 0.200 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum