TEMAT: Pałac i ogród w Rundāle na Łotwie

Pałac i ogród w Rundāle na Łotwie 28 Sie 2014 22:32 #295239

  • Kamila Sz
  • Kamila Sz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 157
Jaki fajny wątek znalazłam :idea2:

Oto kilka zdjęć z niesamowitego ogrodu na Łotwie w Rundāle. Wracaliśmy z Estonii i postanowiliśmy odwiedzić to miejsce, które sprawiało wrażenie że jest położone na kompletnym odludziu. Zastanawialiśmy się co zobaczymy na miejscu ( mówiąc szczerze byłam sceptycznie nastawiona ;) ) i Rundale przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Pałac ogromny, pięknie odrestaurowany, również wnętrza. Ogród ogromny, pięknie utrzymany, czas jednak pozwolił nam obejrzeć tylko część różaną. Kolekcja zaskakująca jak na tę stronę świata - od róż włoskich, poprzez amerykańskie do chińskich odmian. Róże nowoczesne i historyczne, a w to wszystko wkomponowane jednoroczne kwietniki.

Krótko o historii tego miejsca: Pałac został zbudowany w 1730 roku w stylu barokowo-rokokowym według projektu Bartolomea Rastrellego jako letnia posiadłość Ernsta Johanna von Birona, jednak długo stał pusty, dopóki Rastrelli nie wykończył w 1760 roku jego wnętrz.Gruntownie odnowiony po 1991 roku, jest jedną z piękniejszych rezydencji na Łotwie. Więcej można przeczytac tutaj Pałac w Rundale i na stronie oficjalnej Rundale Palace dostepnej w języku rosyjskim, łotewskim, angielskim i niemieckim. Jeśli wybieracie się w tamtą stronę polecam, ale zarezerwujcie na wizytę cały dzień.

















Te budynki pełniły kiedyś rolę stajni i wozowni w Rundale


Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, Gosia, mateo


Zielone okna z estimeble.pl

Pałac i ogród w Rundāle na Łotwie 29 Sie 2014 08:40 #295309

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Bardzo ładne miejsce, Kamilo pamiętasz może jaki gatunek drzew jest tak pięknie uformowany w kule? Niestety nie dowidzę na monitorze.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.

Pałac i ogród w Rundāle na Łotwie 29 Sie 2014 12:20 #295365

  • Kamila Sz
  • Kamila Sz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 157
Gosia... nie podeszłam do nich z braku czasu, mieliśmy tylko 2 godziny :) na zdjęciu niewiele widzę, ale skłaniam się ku Quercus rubra. Mogę się oczywiście mylić, wysłałam im maila z zapytaniem, jeśli odpowiedzą dam znać :) A jak nie to jak będę następnym razem (połowy ogrodu nie widziałam) spojrzę na nie :)
Ostatnio zmieniany: 29 Sie 2014 12:21 przez Kamila Sz.

Pałac i ogród w Rundāle na Łotwie 12 Wrz 2014 12:05 #298453

  • Kamila Sz
  • Kamila Sz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 210
  • Otrzymane dziękuję: 157
Gosia, otrzymałaś odpowiedź z Rundale :D ( mówiąc szczerze nie spodziewałam się;) )
Dear Kamila,

We are glad you enjoyed your visit to the Rundāle Palace garden. According to information provided by our gardeners, the trees in the photo are Common Limes or Tilia x vulgaris.

Kind regards,
Jana Druviņa
Head of the Records Management Department

Rundāle Palace Museum
Pilsrundāle, Rundāles pagasts
Rundāles novads, LV-3921
Latvia

a więc to nic innego jak ..lipa :D


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.309 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum