TEMAT: Arkadia - Ogród Romantyczny

Arkadia - Ogród Romantyczny 29 Lis 2012 15:55 #94884

  • Daniela
  • Daniela's Avatar
Arkadia to wieś położona niedaleko Łowicza, w gminie Nieborów nad rzeką Skierniewką, która tworzy na terenie Ogrodu Romantycznego staw z dwoma wyspami. Arkadia znajduje się niedaleko (kilka km) Parku i Pałacu w Nieborowie.

Na początku XVIII w. w odpowiedzi na oświeceniowe hasła powrotu do życia w zgodzie z przyrodą i zainteresowanie kulturą starożytną pojawił się w sztuce ogrodowej Anglii typ parku krajobrazowego ze sztucznymi ruinami nawiązującymi do architektury antycznej i gotyckiej. Ten styl pojawił się i w Polsce, a jednym z przykładów jest park w Arkadii o całkowicie zachowanej, oryginalnej kompozycji z XVIII w. Założycielką była Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa, żona właściciela pobliskich dóbr i pałacu w Nieborowie.

Koncepcja parku angielskiego wykluczała symetrię czy regularność. Przez umiejętne Łączenie ukształtowania terenu, zbiorników wodnych, swobodne rozmieszczenie roślinności oraz wkomponowanie różnych form architektonicznych tworzono malownicze enklawy, miejsce spacerów i kontaktu z naturą i sztuką.

Swój park księżna Helena nazwała Arkadią, co było nawiązaniem do antycznego mitu o greckiej krainie szczęścia i miłości. Głównym projektantem Arkadii był Szymon Zug z Saksonii, a także Henryk Ittar z Włoch, zaś jego rodak Staggi wykonał dekoracje rzeźbiarskie. Prace malarskie są dziełem Piotra Norblina.

Arkadia















kapitel




Domek gotycki


Domek gotycki nad grotą Sybilli


Grecki łuk kamienny












Łuk kamienny przylegający do Domu Murgrabiego


Studnia






Łazienki widok ogólny


Przybytek Arcykapłana






Mur z hermami




Akwedukt


Świątynia Diany
Ostatnio zmieniany: 01 Gru 2012 11:14 przez Hiacynta. Powód: literówki


Zielone okna z estimeble.pl

Romantyczny ogród Heleny Radziwiłłowej w Arkadii 31 Maj 2015 20:02 #375007

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Drugim ogrodem, który wczoraj odwiedziłam, było romantyczne założenie w Arkadii. Obie posiadłości, Nieborów i Arkadia, należały do Radziwiłów, ale te dwa ogrody różni wszystko - choć paradoksalnie powstawały w czasach wcale nieodległych od siebie, łączy je również osoba architekta Szymona Bogumiła Zuga.
W wieku XVIII dotarła do Polski moda na ogrody angielskie - swobodne, naturalistyczne założenia bardzo dalekie od symetrii i linii prostych ogrodu barokowego. Nowy trend błyskawicznie opanował cały kraj, a między bogatymi, wpływowymi kobietami tamtych czasów wytworzyła się nawet swoista rywalizacja podczas tworzenia tego typu ogrodów. Tak więc Izabella Czartoryska tworzyła w Puławach, Izabella Lubomirska w Mokotowie, a Helena Radziwiłłowa w Arkadii :silly:

Już od wejścia uderza zupełnie inne podejście do wody w ogrodzie :lol:


DSC_5091.jpg



DSC_5093.jpg


Nie wiem jak Wam, ale mnie się podoba :P


DSC_5095.jpg


precz z prostymi alejkami :happy3:


DSC_5097.jpg


Nieodłącznymi elementami w ogrodzie romantycznym były różnego rodzaju budowle, obowiązkowo antyczna ;) , Świątynia Diany


DSC_5101.jpg


Wewnątrz wiszą między innymi szkice projektowe do ogrodu :whistle:


DSC_5103.jpg



DSC_5104.jpg


W taki oto malarski sposób przedstawiano wizje, które potem przenoszono w teren :woohoo: ,jestem pełna podziwu dla kunsztu, wykonania i rozmachu ówczesnego procesu projektowego :woohoo:

Kolejnym obowiązkowym elementem były "sztuczne ruiny" - Akwedukt


DSC_5105.jpg



DSC_5108.jpg


a nieopodal Przybytek Arcykapłana (nazewnictwo obowiązkowo nawiązujące do antyku, mitologii lub baśni ;) )


DSC_5113.jpg


Niezwykła budowla powstała według pomysłu i wskazówek księżnej na wzór pompejańskich budowli, które właśnie świeżo wydobyto spod popiołów. Ależ to musiało działać wtedy na wyobraźnię ;) , nawet czarna skała wulkaniczna została specjalnie sprowadzona z Włoch.


DSC_5111.jpg



DSC_5112.jpg


cały prawie gotowy wpis poszedł w kosmos, dlatego teraz na raty ;)
Ostatnio zmieniany: 31 Maj 2015 20:28 przez r-xxta.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Zielona Ania, Adela

Romantyczny ogród Heleny Radziwiłłówej w Arkadii 31 Maj 2015 20:22 #375011

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Obok Przybytku Arcykapłana biegnie ścieżka, prosta o dziwo ;) , zakończona akcentem na osi


DSC_5115.jpg


... którym jest symboliczny grobowiec Heleny Radziwiłłówny, odrestaurowany i odsłonięty w 2014 roku. Tylko nie wiem dlaczego tutaj, a nie na wyspie :think:


DSC_5117.jpg


kolejny antyczny element w ogrodzie - Cyrk Rzymski, czyli arena igrzysk, a raczej to, co z niej zostało...


DSC_5118.jpg


Okrążamy ogród i dochodzimy do kolejnych budowli - Łuku Kamiennego i Domu Murgrabiego


DSC_5122.jpg



DSC_5123.jpg


taki detal ;)


DSC_5128.jpg


właściwie nie ma kiedy ochłonąć, bo w najbliższej okolicy następne atrakcje :woohoo: - Grota Sybilli i Domek Gotycki


DSC_5138.jpg



DSC_5136.jpg



DSC_5135.jpg


widać stąd Świątynię Diany od tyłu


DSC_5129.jpg


Jak widać nagromadzenie budowli w różnych stylach i z różnych epok, ale o dziwo, to gra :woohoo: . Co je łączy? Podobnie komponowana roślinność.
Generalnie ogród jest nastrojowy, melancholijny, pełen symboliki i sentymentalny.
Trochę brakowało mi w nim koloru, ale chyba tak miało być ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, Zielona Ania, Gosia352, Adela


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.367 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum