• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 07 Kwi 2013 21:48 #142452

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Jeśli jesteście zainteresowani, to mogę się w tym wątku podzielić moimi doświadczeniami w budowie systemu nawadniania kropelkowego na komponentach firmy GARDENA. Nie jest to żadna kryptoreklama - uzyskałem zgodę Administracji - po prostu tylko z tą firmą mam doświadczenia.
Czekam na ewentualny odzew.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka


Zielone okna z estimeble.pl

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 08 Kwi 2013 10:15 #142646

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Bardzo proszę :thanks:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 12 Kwi 2013 12:48 #144678

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Mnie ten temat również interesuje.
Ewa

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 12 Kwi 2013 15:24 #144715

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Trochę się opóźniam, wiem, ale mam kocioł w pracy. Odcinek pierwszy będzie najpóźniej jutro :)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 12 Kwi 2013 19:28 #144796

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Odcinek pierwszy - ogólny opis systemu.

Systemy do nawilżania kropelkowego "Micro Drip" składają się z następujących komponentów:

1. Sterowniki
2. Reduktory ciśnienia
3. Linie rozprowadzające wraz z osprzętem
4. Elementy kroplujące

1. Sterowniki

Gardena oferuje dużą ilość sterowników i początkującemu trudno się połapać, który wybrać na początek. Wszystkie mają wspólną cechę, wejściem sterownika jest standardowy gwint 3/4 cala umożliwiający po prostu przykręcenie sterownika do kranu.
Oczywiście najprostszym sterownikiem jest sam kran, możemy zbudować system nawadniania kropelkowego, który nie ma sterownika, gdyż sami nim będziemy odkręcając kran o określonej porze na określony czas. Podobnie działają tzw. minutniki, czyli sterowniki, w których ustalamy czas nawilżania. Musimy je jednak sami włączyć, minutniki nie powtarzają cyklu nawadniania w kolejnych dniach.

Przechodzimy zatem do bardziej skomplikowanych sterowników, umożliwiających zaprogramowanie cykli nawadniania i powtarzanie ich codziennie. Na razie nie będę szczegółowo opisywał każdego z nich, wstępnie opisze podstawowe różnice.

- Posiadanie lub nie wejścia na zewnętrzny czujnik deszczu i/lub na zewnętrzny czujnik wilgoci. Umożliwia pominięcie nawadniania podczas deszczu, lub pominięcie nawadniania w przypadku wykrycia odpowiedniej ilości wilgoci w glebie.
- Ilość cykli dziennych, zwykle 1, 3 lub 6. Wg mnie wystarczające są sterowniki z 3 cyklami dziennymi, o sterownikach 6-cio cyklowych napiszę później.
- Ilość wyjść. Sterowniki posiadają 1 lub 2 wyjścia niezależnie programowalne.

Uwaga! Sterowniki nie są dedykowane do nawadniania kropelkowego, ten sam sterownik można zastosować do zraszaczy "trawnikowych" wysokociśnieniowych, stąd sterowniki 2-wyjściowe - jedno wyjście np. do zraszaczy wysokociśnieniowych, drugie np. do kropelkowego niskociśnieniowego - i przechodzimy płynnie do drugiego elementu, czyli ...

2. Reduktor ciśnienia

Nawilżanie kropelkowe wymaga zmniejszenia ciśnienia z ciśnienia jakie mamy w sieci wodociągowej do ciśnienia wymaganego przez system "Micro Drip". Gardena ma w ofercie 3 reduktory:
- 2000 l/h
- 1000 l/h z wyjściem na rurę 1/2 cala
- 1000 l/h z wyjściem na rurę 3/16 cala

Uwaga:
- połączenie sterownik <-> reduktor wykonujemy zwykłym wężem ogrodniczym ze złączkami zatrzaskowymi
- reduktor ciśnienia jest również filtrem wody, zabezpieczającym elementy kroplujące przed zatkaniem

3. Linie rozprowadzające wraz z osprzętem

System składa się z 2 rodzajów rur, rura 1/2 cala i rurka 3/16 cala. Oraz trójniczki, kolanka, redukcje itp. Każdy zatem powinien sobie sam rozrysować swoją instalację i ustalić, kiedy przechodzi z grubszej rury na cieńszą. Wbrew pozorom jest to łatwe, jeżeli zapamięta się dwie rzeczy:

- elementy kroplujące mocujemy tylko do cieńszej rury
- jedna cieńsza rura nie powinna zasilać więcej niż 12 elementów kroplujących.

Przy projektowaniu pamiętajmy również, że:

- grubsza rura jest praktycznie niezginalna, każdy zakręt to kolanko, a kolanko to koszt
- tylko cienkie rurki da się zginać, przesuwać, korygować położenie

4. Elementy kroplujące

Jest ich mnóstwo, najlepiej poczytać i poznać ceny. Są kroplowniki przelotowe i końcowe, zraszacze i zamgławiacze itp. Ważne, że są regulowane i nieregulowane.

- regulowane to takie, w których każdy kroplownik możemy indywidualnie wyregulować ustalając wypływ
- nieregulowane to wiadomo, o ustalonym wypływie

Które wybrać? Ne ma jednego rozwiązania, są zawory na rury umożliwiające regulację wspólną całej "odnogi" systemu, można zatem mieszać regulowane na jednej odnodze z nieregulowanymi na drugiej.

Na koniec obiecane wyjaśnienie o sterownikach 6 cyklowych, czyli po co one są.

W zasadzie wymyślono je w celu rozwiązania problemu ze zbyt małym przekrojem kranu ogrodowego dla dużych systemów zraszaczy trawnikowych wysokociśnieniowych. Gardena produkuje sprytne urządzenie z jednym wejściem i 6 wyjściami, pasywne, bez zasilania, napędzane ciśnieniem wody. Podłączając toto do sterownika 6-cio cyklowego uzyskujemy jakby sterownik jednocyklowy z 6 wyjściami, każdy kolejny cykl sterownika daje nam ciśnienie na następnym wyjściu tego "powielacza".
A co to ma wspólnego z nawilżaniem kropelkowym? Możemy ten sposób na jednym sterowniku 6 cyklowym zbudować 3 niezależne obwody, np. 2 wysokociśnieniowe do nawilżania 2 trawników i jeden niskociśnieniowy do kropelkowego, każdy pracujący w niezależnie programowanych cyklach porannym i wieczornym.

Uff, to na początek tyle. Powiedzcie które wątki rozwinąć, następne odcinki wedle życzenia :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 12 Kwi 2013 19:44 przez TeBe.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Martina

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 12 Kwi 2013 20:03 #144820

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Tak sobie myślę, że łatwiej byłoby nam dyskutować na przykładach. Zatem jeśli ktoś ma potrzebę, to niech mi wyśle szkic upraw do nawadniania kropelkowego, zrobię szybki projekt i wyjdzie to co interesuje Was najbardziej, czyli koszt.

PS. Nie, nie jestem związany z Gardeną, robię to dla zbudowania wiedzy forumowej :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): AGP-ON, wawik, waldek727

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 18 Maj 2013 10:36 #158033

  • rupert
  • rupert's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 40
  • Otrzymane dziękuję: 5
Jeśli to nie tajemnica to ile kosztował Cię ten sytem :) ?
Pozdrawiam Patryk
Ostatnio zmieniany: 18 Maj 2013 10:37 przez rupert.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 18 Maj 2013 10:40 #158035

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Całość zeszłorocznego systemu do nawadniania 1850. Ale kupiłem nadmiarowo, trochę komponentów zostało. Gdybym dobrze policzył to zmieściłbym się w 1500 PLN. Tanio nie jest, ale to jest inwestycja na kilka lat :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 15 Kwi 2015 20:26 #358408

  • Rafcio77
  • Rafcio77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
Witam!
potrzebuję porady i pomocy w Micro-drip system

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 15 Kwi 2015 21:50 #358470

  • Rafcio77
  • Rafcio77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
Kupiłem części do systemu micro-drip-systemu i w sobotę układałem na działce. Schematy w jaki sposób łączyłem pokazałem w pliku 6złe.pdf. Woda ledwo leciała nie tak jak oczekiwałbym szczególnie w borówce. System ma służyć do podlewania winogron i borówki. Był zasilany rurą 3/16" kolor linii czerwony.Wszystkie te 3 opcje pokazane w pliku nie sprawdziły się.W domu na spokojnie przejrzałem instrukcję reduktora ciśnienia 1000 i wynikało z niej jeśli dobrze zrozumiałem że nigdy nie odniósłbym efektywnego podlewania w takim połączeniu jak zrobiłem. Zacząłem studiować ten system micro-drip i utworzyłem kilka projektów tylko nie wiem czy będzie działało tak jak trzeba.Chcę zaznaczyć iż posiadam ok.40m długiego kabla 3/16", dysze zraszające do małych powierzchni 10-40cm (art.8321) i regulowany kroplownik rzędowy 0-20l/h (art.8392) i 1x reduktora ciśnienia 1000. Mając te elementy chciałbym złożyć by działało.Liczba winogron i borówki to po 9 szt.
1) 2.pdf
Wg instrukcji jeśli dobrze zrozumiałem mając te elementy wyżej musiałbym dokupić rurę 1/2" (kolor linii niebieski) i odpowiednie elementy by połączyć je ze sobą. Czy w tym projecie da się zrobić optymalne podlewanie mając tylko jeden reduktor ciśnienia 1000?Czy muszą być 2x1000?czy wystarczy jeden reduktor ciśnienia 2000?
Bardzo prosiłbym o pomoc i oświecenie jak podłączyć zoptymalizować linię skraplającą by działała jak należy.Nie chcę bawić się w eksperymentowanie i dodatkowe koszty.Dlatego też chcę mieć pewność, czy te projekty zadziałają lub co w nich poprawić( by nie wyrzucać kasy na inne elementy po to by sprawdzić czy zadziała jak powinno).
2) czy może 3.pdf lub 4.pdf jest z sensem zrobione?czy tak zadziała?Czy w tych projektach da się zrobić optymalne podlewanie mając tylko jeden reduktor ciśnienia 1000?Czy muszą być 2x1000?czy wystarczy jeden reduktor ciśnienia 2000?
Załączniki:

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 23 Kwi 2015 20:00 #360931

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Projekty 2 i 2-2 są dobre, projekty 3 i 4 nie bardzo. A gdzie jest projekt zły, bo nie widze załącznika?
Dla tej instalacji jeden reduktor 1000 nie wydoli, trzeba dać 2 sztuki.
Przewody 3/16 powinno stosować się tylko do rozdziału, na większe odległości wodę należy podawać rurą 1/2 cala.
Do jednego zasilania 3/16 nie powinno się podłączac więcej niż 12 kroplowników.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 23 Kwi 2015 20:03 przez TeBe.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 24 Kwi 2015 19:49 #361190

  • Rafcio77
  • Rafcio77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
Witaj TeBe.
Dołączam brakujący plik 6złe.pdf. Było podłączane na 3 sposoby.
Też doszedłem do wniosku (plik 9.pdf), że tam gdzie są winogrona do chyba należałoby dać kroplowniki 1-8l z kompensacją ciśnienia.A tam gdzie borówka na rurze 1/2' są wkręcone dysze takie" prysznice". Czy skoro winogrona będą miały kroplowniki z kompensacją ciśnienia to chyba dostarczenie wody w rurze 3/16' do winogron powinno dać radę?Czy jednak nie zdałoby to egzaminu i czeka mnie zakup rury 1/2'?na tym jednym reduktorze ciśnienia pociągną winogrona i borówka?Dziękuję za wcześniejszą odpowiedź i pozdrawiam
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 24 Kwi 2015 19:51 przez Rafcio77.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 28 Kwi 2015 13:27 #362588

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
46m na rurce 3/16 nie zadziała, będzie spadek cisnienia. Musisz tam dać rurę 1/2 cala. I na jednym reduktorze 1000 to nie pójdzie.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2015 13:28 przez TeBe.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 28 Kwi 2015 14:26 #362610

  • Rafcio77
  • Rafcio77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
TeBe wrote:
46m na rurce 3/16 nie zadziała, będzie spadek cisnienia. Musisz tam dać rurę 1/2 cala. I na jednym reduktorze 1000 to nie pójdzie.

Czyli musiałbym dokupić dodatkowy reduktor ciśnienia?dla winogron oddzielny i dla borówki oddzielny?
Czy jakbym podzielił 46m 1/2" na mniej więcej pół:23m+23m (w połowie długości węża podłączenie za pomocą rury 3/4")i na końcu węża 1/2" dałbym po reduktorze 1000 to zadziała?
Czy ta rura 1/2" Gardena da się połączyć typową szybkozłączką z rurą 3/4"?Czy wąż będzie wyskakiwał z szybkozłączki?Pytam gdyż nie miałem jeszcze w ręku rury 1/2" Gardena a typowy wąż ogrodowy 1/2" jest w miarę gruby (tzn ścianki ma grube) i przez to szybkozłączka zakręcana trzyma rurę.Całość przedstawiona na 10a.pdf
Załączniki:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2015 14:41 przez Rafcio77.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 28 Kwi 2015 14:50 #362616

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Czyli musiałbym dokupić dodatkowy reduktor ciśnienia?dla winogron oddzielny i dla borówki oddzielny? - TAK

Czy jakbym podzielił 46m 1/2" na mniej więcej pół:23m+23m (w połowie długości węża podłączenie za pomocą rury 3/4")i na końcu węża 1/2" dałbym po reduktorze 1000 to zadziała?Czy ta rura 1/2" Gardena da się połączyć typową szybkozłączką z rurą 3/4"?Czy wąż będzie wyskakiwał z szybkozłączki?Pytam gdyż nie miałem jeszcze w ręku rury 1/2" Gardena a typowy wąż ogrodowy 1/2" jest w miarę gruby (tzn ścianki ma grube) i przez to szybkozłączka zakręcana trzyma rurę. - Rury 1/2 cala nie możesz łączyć z wężem ogrodowym 3/4 cala. Rura 1/2 cala jest niskociśnieniowa, a wąż wysokociśnieniowy. Między wężem a rura 1/2 cala musi być reduktor.

Możesz zrobić inaczej, jeśli masz nadmiar węża i nie chcesz kupować 40m rury 1/2 cala. Doprowadż wodę do borówek i winogron weżem wysokocieśnieniowym ogrodowym 3/4 cala, a reduktory zamontuj dopiero w docelowych miejscach. Czyli tak jak na rysunky nr 10, tylko zamiast tej niebieskiej kreski 1/2 cala zastosuj waż 3/4 cala na typowych złączkach plus zwykły trójnik do węża, nie ten z systemu MicroDrip.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2015 14:52 przez TeBe.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 28 Kwi 2015 15:13 #362620

  • Rafcio77
  • Rafcio77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
TeBe wrote:

Możesz zrobić inaczej, jeśli masz nadmiar węża i nie chcesz kupować 40m rury 1/2 cala. Doprowadż wodę do borówek i winogron weżem wysokocieśnieniowym ogrodowym 3/4 cala, a reduktory zamontuj dopiero w docelowych miejscach. Czyli tak jak na rysunky nr 10, tylko zamiast tej niebieskiej kreski 1/2 cala zastosuj waż 3/4 cala na typowych złączkach plus zwykły trójnik do węża, nie ten z systemu MicroDrip.

Na działce mam wąż ogrodowy 1/2 cala ok 40m-50m.Najbliżej do ujęcia wody/kranu mają winogrona.
Wychodzi że będę musiał kupić albo rurę Gardena 1/2 cala 50m albo dokupić wąż ogrodowy 3/4 cala 50m.Czy jakbym w rys 10a.pdf dałbym na środku tam gdzie jest przyłączenie węża ogrodowego reduktor 2000 to by było dobrze zamiast reduktorów bezpośrednio przy roślinach?Czy podłączyć wężem 1/2 cala (który mam) czy dokupić 3/4 cala nieskręcający się czy normalny?Jakbym kupił wąż 3/4 cala to nie musiałbym go zakopywać w ziemi ale za to kosiarce by trochę przeszkadzał.Natomiast 1/2 cala byłby w ziemi ok 10-20cm.Czy jak nadejdą mrozy nie rozsadzi potem tej rury?

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 28 Kwi 2015 16:55 #362642

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Tak, możesz dać reduktor 2000 w środku i dalej jechać rurą 1/2 cala. Do reduktora wąż dowolny, 1/2 cala ogrodowy w zupełności wystarczy. Cała instalację przed zimą trzeba przedmuchać i odłączyć wszystkie elementy, które są nad ziemią. Kroplowników nie wolno zostawiac na zimę na mrozie.

I jeszcze raz dla przypomnienia:
1. Przed reduktorem stosujemy normalne węże ogrodowe.
2. Za reduktorem stosujemy rurki Micrdrip 1/2 cala lub 3/16 cala.
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2015 16:57 przez TeBe.

Nawadnianie kropelkowe na komponentach firmy GARDENA 28 Kwi 2015 19:03 #362686

  • Rafcio77
  • Rafcio77's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 9
TeBe wrote:
Cała instalację przed zimą trzeba przedmuchać i odłączyć wszystkie elementy, które są nad ziemią. Kroplowników nie wolno zostawiac na zimę na mrozie.

.
Mając rurę 1/2 cala z wkręconymi zraszaczami/kroplownikami muszę odkręcać.Czy po tych kilku odkręceniach okaże się że gwinty po kroplownikach uszkodzą się?I co wtedy? wówczas będę musiał jakoś dziury łatać a kroplowniki wkręcać w nowe miejsce?


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.513 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum