• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Papercrete - eksperymentalne lepienie

Papercrete - eksperymentalne lepienie 27 Sty 2014 14:46 #218670

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Papercrete

Trzeba wziąć papier gazetowy (podobno taki jest najlepszy), długo go moczyć, aż rozpadnie się na papkę, trwa to ok. 4 dni. Potem dobrze tę masę jeszcze zmiksować. I tu uwaga - przy większych ilościach narzędzia kuchenne palą się :evil: Musi być jakiś sprzęt z solidnym, mocnym silnikiem.

Zmiksowaną masę należy odcedzić, żeby nie zawierała zbyt dużo wody. Ma być mokra, a nie lejąca się.

Miesza się tę masę z cementem w proporcjach 1:1, można dodać trochę piasku, wtedy będzie ciekawsza faktura.

Cement portlandzki daje gładsze ścianki, zwykły cement poobno sprzyja spękaniom i nierównościom.

Donice lepi się tak samo, jak hipertufy lub donice cementowe. Bierzemy wiaderko, do środka wstawiamy nieco mniejsze wiaderko, w wolną przestrzeń nakładamy masę papercrete. Wyjmujemy z formy, gdy wyschnie, czyli po 2-3 dniach przy pokojowej temperaturze.

Można zamiast masy celulozowej dodawać trzcinę, pakuły, włókno kokosowe, czy też inne odpady, które mają celulozowe włókna.
Ostatnio zmieniany: 27 Sty 2014 23:13 przez Igor.
Za tę wiadomość podziękował(a): Igor, Gosia, piku, ewa1953, waldek727, VERA


Zielone okna z estimeble.pl

Papercrete - eksperymentalne lepienie 27 Sty 2014 15:45 #218697

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Orestes też zdradził nam trochę tajemnic:orestes wrote:
Albo papertufa. Co do ilości składników to każdy musi poeksperymentować i ocenić jakie proporcje najlepsze
orestes wrote:
Do mieszania papieru dobry jest zwykły kuchenny mixer, a do tworzenia pęknięć i rys cokolwiek ostrego np śrubokręt, gwóźdź itp

A tu są gotowe piękne donice:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...urki?start=54#218513
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, ewa1953, VERA

Papercrete - eksperymentalne lepienie 30 Sty 2014 00:49 #219993

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Będę robić próbę z dwoma rodzajami papieru.
1) pocięty papier gazetowy + 2 rolki tekturowe po papierze toaletowym

2) papier do ksero rozdrobniony w niszczarce.

Kawałki papieru wsadziłam do plastikowych wiaderek o poj, 1 litra, zalałam ciepłą wodą. Odstawiłam do kąta, aby nie przeszkadzały. W weekend dalszy ciąg próbowania, jak robić papercrete ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, piotrek_ns

Papercrete - eksperymentalne lepienie 30 Sty 2014 07:05 #219997

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Z niecierpliwością będę czekać na efekty Twojego eksperymentu Alinko :)
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Papercrete - eksperymentalne lepienie 30 Sty 2014 09:05 #220015

  • dorciaj
  • dorciaj's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4349
  • Otrzymane dziękuję: 836
Mam ten wątek na oku, bo takie dłubaniny są mi bliskie :wink4: .

Muszę i ja z tym poeksperymentować :woohoo: , a potem zdekupażować :happy3: .
Dorcia :garden:
Świat Dorci 2016
Archiwum... 2015,2014,2013,2012
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 09:06 przez dorciaj.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 30 Sty 2014 18:38 #220181

  • orestes
  • orestes's Avatar
Hmm... moje rady:
-z dwóch litrów papki to nie poszalejesz, zrobić możesz coś niewielkiego raczej
-taki namoczony papier to u mnie tydzień stoi, w razie czego by nie zaczęło brzydko pachnieć dodaję ciut domestosa czy wybielacza, podobno sól też dobra
-jak już będziesz mieszać z cementem to spróbuj 1 część cementu 3 papieru czy też 2:4- więcej cementu-cięższy produkt, a jak to wszystko wyschnie jest bardzo mocne dzięki połączeniom włókien celulozy. do każdej proporcji dodaj 1 część perlitu najlepiej o frakcji 1 mm, całość wychodzi lżejsza i ma ładniejszą fakturę podatniejszą na późniejsze "drapanie" (jeśli chcesz uzyskać spękania)
-jako, że papier to główny składnik donice mogą porastać grzybami od stałej wilgoci- zabezpiecz je jakimś uszczelniaczem do betonu czy fasad- zwykłe szkło wodne jest super, nadaje lekki opalizujący szarawy kolor
-kolorować najlepiej podczas rozrabiania prytki-ale nie przesadzaj z kolorem
-gdy przedmiot wykonany z tego betonu wyschnie ma jasnoszary-prawie biały kolor. więcej perlitu-jaśniejsza barwa

A takie sobie zrobiłem 4 ostatnio
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 18:41 przez orestes.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 04 Lut 2014 23:43 #221703

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Drobno pocięte kawałki gazety i papier pocięty przez niszczarkę zapakowałam do plastikowych wiaderek, zalałam gorącą wodą, odstawiłam na 4 dni. Oto rezultat, rozmiękły papier:

papiercrete-gazety.jpg


papiercrete-gazety1.jpg


Papier został zmiksowany blenderem na gładką masę. Zgodnie z przewidywaniami, gazety dają kolor masy ciemniejszy, masa z papieru z drukarki jest bardzo jasna. Zmiksowaną masę odcedziłam z nadmiaru wody.

papiercrete-gazety-zmiksowane.jpg


papiercrete-gazety-zmiksowane1.jpg


Do masy papierowej dosypywałam partiami cement, a dokładniej gotową zaprawę cementową do klejenia kafelków.

papiercrete-cement.jpg


Dosypując partiami cement, dokładnie masę mieszałam, mieszałam, mieszałam :) Ponieważ zaprawa była ciemna, biel papieru znikła, a w zamyśle miały być ciemne i jasne smugi :)

papiercrete-cement-mieszanie.jpg


Jako formę wykorzystałam doniczkę i plastikowe wiaderko do środka. Doniczkę wewnątrz wyłożyłam folią, żeby ułatwić sobie wyjmowanie gotowego wyrobu.
Na dno doniczki nałożyłam trochę masy, starannie przycisnęłam wiaderkiem, w szczelinę między doniczką i wiaderkiem napakowałam masę papercrete.

papiercrete-forma1.jpg


papiercrete-forma-krawedz.jpg


Gdy szczeliny dobrze się wypełniły, wiaderko wyjęłam

papiercrete-forma2.jpg


Na dnie zaczęła zbierać się woda, masa ze zmiksowanego papieru była jednak zbyt mokra, osuszyłam dno ręcznikiem papierowym :)
papiercrete-forma3.jpg


Trochę wyrównałam krawędzie i dziury, następnie postawiłam do kąta do wyschnięcia.
Ostatnio zmieniany: 04 Lut 2014 23:50 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, dorciaj, piku, ewa1953, waldek727

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 08:39 #221728

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Świetna relacja Alinko :) . Ciekawa jestem czy masa nie zsuwa się po wyjęciu wiaderka i jak długo będzie trwało suszenie?
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 11:28 #221773

  • orestes
  • orestes's Avatar
Oj, zaprawy to ja bym nie używał. Pojemnik będzie ciężki, a w papercrete chodzi o to by wszystko lekkie było. Poza tym widziałem same negatywne opinie ludzi l, którzy użyli zaprawy czy szybkowiążących cementów. Wszystko się kruszyło.
Suszenie w domu na kaloryferze to ok. tydzień. W słońcu 2-3 dni, o ile ciepło jest.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 11:50 #221776

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Fajna rzecz. I praktyczna - bo te b. duże doniczki są bardzo drogie. Całość będzie można prawdopodobnie pomalować farbą do betonu. Chyba będzie to wówczas lepiej wyglądało i trochę ją uszczelni.

Wprawdzie, papieru z cementem nie mieszałem, ale pewne doświadczenie betoniarskie mam i mogę się nim podzielić.

Optymalna temperatura dla wiązania cementu to 10-20 stopni Celsjusza. Temperatura nie powinna być niższa od 5 stopni i wyższa niż 25. Generalnie beton nie powinien przemarzać i nie powinien się przegrzewać.

Cement najszybciej krystalizuje w ciągu pierwszych 24 godzin, po 4 dniach ma w zasadzie ostateczną wytrzymałość, choć reakcje mogą jeszcze zachodzić przez następnych kilka tygodni.

Wiążący cement powinno się zraszać wodą, zwłaszcza jak jest b. ciepło. Pierwszy raz po ok. 24 godzinach (powinien być wówczas dość suchy i twardy).

Zastanawiam się, czy do całości nie powinno się dodać jeszcze jakiegoś wypełniacza - np. piasku i perlitu (choć tu nie jestem pewien). Sam cement z papierem może pękać.
Można by spróbować 1/3 papieru, 1/3 piasku, 1/3 cementu.

Są w sprzedaży plastyfikatory do betonu (dosyć tanie). Sprawiają one m.in., że masa jest bardziej plastyczna i łatwiej ją rozprowadzić.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2014 11:52 przez AB.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 12:05 #221779

  • orestes
  • orestes's Avatar
Przy papercrete nie zrasza się naszej "budowli", czekamy aż wyschnie. Hypertufę się zrasza. Piasek nadaje gładką fakturę ale i ciężar. Perlit o ziarnistości 1 mm jest super.
W papercrete włókna papieru nadają wytrzymałości, dlatego nie trzeba wzmacniać zaprawy siatką, czy też włóknami itp. Wypełniacz nie jest potrzebny, ale użycie perlitu zmniejsza znacząco ciężar, a to chyba istotna zaleta przy dużych pojemnikach.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 12:33 #221785

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Chyba piasek jest lżejszy od cementu. Jeśli ktoś używa cementu to chyba może dodać i piasek, bo całość wówczas powinna być lżejsza i mieć lepszą strukturę. W bardzo mocnych betonach zawartość cementu (fundamenty) to ok 20%. Jeśli jest cement, to powinno być i zraszanie, bo inaczej to wiązanie będzie słabsze.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2014 12:34 przez AB.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 12:44 #221790

  • orestes
  • orestes's Avatar
mówisz o zwykłym betonie. Poczytaj o papercrete (w necie tylko po angielsku info znajdziesz), zraszanie papierowego betonu nic nie daje oprócz dłuższego czekania aż wszystko wyschnie. Cement i papier tworzą bardzo silną strukturę i nie potrzeba okresu hartowania.
Piasek za to jest cięższy od pelitu. Zważ po litrze tych składników.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 13:57 #221805

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Co do tego, że perlit jest lżejszy od piasku nie ma dwóch zdań. Przynajmniej w budownictwie, tam gdzie jest cement, przydaje się i zwilżanie, zwłasza jak jest ciepło i woda szybko odparowuje. Wówczas cement lepiej krystalizuje i tworzy lepszą strukturę. Zbyt dużo cementu w mieszance (betonowej) sprawia, że może ona pękać.
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2014 15:29 przez AB. Powód: pomyłka

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 14:24 #221809

  • orestes
  • orestes's Avatar
Chyba masz na myśli, że perlit jest lżejszy.
Dobra, spierać się nie zamierzam, spróbuj zrobić papercrete z piaskiem i z perlitem i napisz o wynikach. Jeżeli potrzebujesz 20 litrów pryty, z czego 60% to papier, i po 20 % perlit / piach i cement. Perlit waży prawie nic, piach to już kilka kilo więcej. I jeszcze raz powtórzę- zwykłego betonu nie porównuj do papercrete! Chociaż dom z papieru też można zbudować.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 15:32 #221833

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Jeśli chodzi o porównanie perlitu i piasku, to była pomyłka, którą poprawiłem.

Spróbuję na wiosnę zbudować dużą donicę. Jak to odchodzi od formy? Gzie można tanio kupić perlit?

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 18:53 #221883

  • orestes
  • orestes's Avatar
Na formę użyj plastiku, drewna, tektury ale nigdy metalu! Do metalu przywiera to na amen. Ewentualnie możeż formę wyłożyć folią. ale jeżeli chcesz gładką powierzchnię musisz później polerować. Od plastku odchodzi to dość łatwo. Formę z drewna najlepiej zrobić rozkładaną.
Ja kupowałem perlit w worku 100 l w markecie budowlanym, tylko nazywało się to 'sucha izolacja'. Frakcja niestety gruba do 5 mm. Przez neta możesz dostać frakcję bardzo drobną
Ostatnio zmieniany: 05 Lut 2014 18:54 przez orestes.

Papercrete - eksperymentalne lepienie 05 Lut 2014 22:14 #221955

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Po wyjęciu ze środka wiaderka ścianki trzymały się solidnie.
Początkowo próbowałam okleić wiaderko masą betonowo-papierową, ale wciąż coś spływało, osuwało się, to był nieudany pomysł :)

Użyłam gotowej zaprawy do kafelków, bo nic innego nie miałam pod ręką. W razie powodzenia tej próby, będę skłonna kupić wiadro cementu, ale z litrowym pojemniczkiem nie chciałam nikomu w składzie budowlanym ABCD zawracać :)

Jak widać forma została ustawiona na rurze kaloryfera, jest trochę od dołu podgrzewana i powolutku schnie.

papiercrete-schniecie.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Moderatorzy: pszczelarz5
Wygenerowano w 0.362 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum