TEMAT: Stawy kąpielowe

Stawy kąpielowe 13 Paź 2014 17:52 #305508

  • Kowalska
  • Kowalska's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 19
  • Otrzymane dziękuję: 3
Czy ktoś z was zakładał stawy kąpielowe? U nas coraz popularniejsze. W przyszłości myślę o założeniu, ale praktycznie nie znam się na tym, większość literatury jest w języku niemieckim, więc nie mogę skorzystać. Proszę o jakieś praktyczne wskazówki:)


Zielone okna z estimeble.pl

Stawy kąpielowe 13 Paź 2014 18:27 #305518

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
My próbowaliśmy, ale to okazało się ponad nasze siły :( Rośliny w wodzie rosną w zastraszającym tempie... bez chloru nie dasz sobie rady z glonami. Jak pamiętam, to aby mieć kilka metrów kwadratowych czystej wody musisz wokół mieć wielokrotnie większą strefę roślin filtrujących, 3-5 razy większy obszar...Woda, która krąży w celu oczyszczania, szybciej paruje, trzeba ją uzupełniać...
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Stawy kąpielowe 14 Paź 2014 11:30 #305755

  • kania
  • kania's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 20
czytałam gdzieś, że rozwiązaniem może być wprowadzanie dodatkowych filtrów, które wspomagają filtrację roślin. wszystko zależy od tego jak duży ogród i jakimi środkami dysponujemy. Mi się pomysł stawu z dużą strefą regeneracyjną bardzo podoba, ale do tego wiadomo trzeba duża działkę.

Stawy kąpielowe 17 Lut 2015 23:28 #341360

  • Eco
  • Eco's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
W tym roku będę budował tego typu zbiornik. Planuję przeznaczyć minimum 200 m2 ogrodu na kąpielisko. Jestem w trakcie uzyskiwania warunków zabudowy i przygotowań do projektu. Mam też znajomego, który taki staw posiada i zaraził mnie tematem. Lubię ekologiczne rozwiązania i mieć możliwość aktywnego spędzania czasu latem we własnym ogrodzie. Znam wady technologiczne jego stawu i postaram się uniknąć ich przy budowie mojego. Dużo czytam na ten temat w prasie zagranicznej - w Niemczech jest nawet wydawany specjalny miesięcznik o stawach kąpielowych.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2015 23:29 przez Eco.

Stawy kąpielowe 18 Lut 2015 08:50 #341383

  • agnesik12
  • agnesik12's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 285
  • Otrzymane dziękuję: 149
Eco napisz nam więcej o tych wadach których trzeba unikać. To bardzo ciekawy temat.
Agnieszka

Stawy kąpielowe 18 Lut 2015 23:50 #341612

  • Eco
  • Eco's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
Wykonawca popełnił u znajomego kilka sporych błędów: staw jest wyłożony folią Pvc zamiast Epdm i w zimę robi się ona bardzo sztywna na burtach, w kilku miejscach już pękła. Woda na razie nie wycieka, ale nie wiem co będzie dalej. W komorze filtracyjnej wsypany jest zwykły keramzyt zamiast profesjonalnej mieszanki minerałów do stawu i nie ma żadnych adsorbentów fosforanów. Skutkiem tego jest wieczne zarastanie stawu glonem nitkowatym. Rośliny rosną słabo bo zamiast w jakimś substracie nasadzone są w zwykłym żwirze o dużej frakcji. Uff..to główne błędy, ale i tak jest pięknie :)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.290 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum