TEMAT: Jak obsadzić brzeg stawku?

Jak obsadzić brzeg stawku? 08 Maj 2016 21:19 #466562

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Poradźcie, jak doprowadzić do ładu brzeg stawku? Rosną tam trzy iglaczki, które strzyżone były w kulki na patyku, trochę straciły nieco pokrój, ale to da się naprawić.
Pod nimi na razie są rozmaite chwasty, które idealnie wzbogacą kompost. Co najlepiej posadzić na ich miejsce, szerokość tej rabaty miałaby niecały metr, a długość 4 metry. Priorytetem byłyby rośliny jak najmniej obsługowe, ale chciałabym, aby jednocześnie wprowadzić tam jakieś kolory.


Zielone okna z estimeble.pl

Jak obsadzić brzeg stawku? 09 Maj 2016 06:36 #466709

  • jackon
  • jackon's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 50
jeżeli chcesz to zrobić w naturalny sposób to najprościej będzie brzegi obsadzić irysami syberyjskimi, spuria, a do wody możesz wrzucić pseudoakrousy
nad tymi roślinami masz kontrolę
pozdrawiam
Jacek
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, ewa1953

Jak obsadzić brzeg stawku? 12 Maj 2016 11:46 #467918

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mnie bardzo podoba się krwawnica, ale właśnie przeczytałam u Beaty/lelumpolelum o czymś takim: Rosa palustris -Róża błotna :ohmy: Myślę, że to ciekawe :think:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Jak obsadzić brzeg stawku? 15 Maj 2016 23:49 #469694

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Mięta i tojeść są zbyt inwazyjne :) Zamiana pokrzywy i bluszczyka kurdybanka na tojeść jest niebezpiecznym pomysłem :happy: Róża błotna chyba się nie zmieści, do dyspozycji jest wąski pasek nad brzegiem i do tego iglaki cięte na wysokości głowy też zabierają przestrzeń :)

brzeg-stawu.jpg


Irysy syberyjskie akurat mam na działce, więc z utworzeniem kępy nie będzie problemu :)
Ostatnio zmieniany: 16 Maj 2016 00:01 przez Hiacynta.

Jak obsadzić brzeg stawku? 21 Maj 2016 21:56 #472186

  • jackon
  • jackon's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 50
nie mogę znaleźć fotek
aż się prosi rozwiązanie z Bolestraszyc oraz z firmy "Lilie wodne" - kaskadowe tarasy z irysami
jak znajdę foty to wkleję
pozdrawiam
Jacek

Jak obsadzić brzeg stawku? 06 Cze 2016 00:21 #478051

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Świerczki i tuja przycięte, największe chwasty wypielone, pozostały tylko rosnące tuż nad brzegiem, trzeba je będzie usuwać stojąc w wodzie :)

brzeg-stawku.jpg

Jak obsadzić brzeg stawku? 10 Lip 2016 00:32 #489012

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Alinko, rabatka malutka, więc nie może być dużo roślin. Gdyby to był mój kawałek ziemi, uwzględniając warunki, to przy samym brzegu posadziłabym kępę kosaćców, przy niej ze 3 niskie tawułki. kilka różnej wielkości kamieni częściowo umieszczonych w ziemi, żeby wyglądały naturalnie, a przy kamieniach posadziłabym mahonię (bezobsługowa, cieniolubna i bardzo dekoracyjna przez cały rok), jedną dużą funkię, kilka paproci. Może trochę barwinka. Gdyby zostało jeszcze trochę miejsca, to ładną trawę. Koniec. :hug:

Jak obsadzić brzeg stawku? 10 Lip 2016 00:47 #489018

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Pięknie dziękuję :) Kosaćce syberyjskie są już posadzone nad samym brzegiem, między dwoma pierwszymi (od końca) drzewkami. Ale mogę posadzić więcej :) Niestety nie kępą, ale pojedyncze kłącza, gdyż ziemia jest tak poprzerastana korzeniami iglaków, że kępy nie dało się posadowić :)
Czy mahonia nie urośnie zbyt wysoko i szeroko pomiędzy tymi iglakami? Na paprocie jest tam zbyt słonecznie, pomimo iglakowych parasoli, słońce operuje niemal cały dzień.

Do dyspozycji jest ok. 5 metrów długości i 1,5 lub troszkę więcej szerokości. ! metr płaskiej powierzchni, reszta na mocno spadzistym brzegu :)

Jak obsadzić brzeg stawku? 10 Lip 2016 01:01 #489019

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Mam mahonię ok. 20 letnią. Rośnie w beznadziejnej ziemi z gruzem. Nigdy nie jest podlewana i nawożona. Mogę zrobić zdjęcie. Paprocie u mnie rosną w półcieniu i od zachodniej strony. Nic im do szczęścia nie brakuje i nie dopominają się o cień.

Jak obsadzić brzeg stawku? 10 Lip 2016 10:30 #489057

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W ogrodzie u moich rodziców w ubiegłym roku wykarczowałam 2 worki mahonii samych odrostów :) A u kuzyna przez sezon zarosła cały wjazd do garażu :happy: Wydaje mi się po tym doświadczeniu, że to bardzo inwazyjna roślina :happy: rosnąca na 1,2m w górę :)

Ziemia nad stawkiem jest bardzo żyzna, typowo łąkowa, stanowisko słoneczne przez 3/4 dnia, stok ma nachylenie na południowy-zachód.

Czy irysy syberyjskie posadzić na 1/3 części wzdłuż brzegu, a resztę pochyłej części pozostawić całkowicie bez roślinności, tylko jakieś kamienie tam umocować?
Hostę i tawułki raczej bliżej irysów, czy rozrzucić pomiędzy pozostałymi drzewkami?
Ostatnio zmieniany: 10 Lip 2016 10:31 przez Hiacynta.

Jak obsadzić brzeg stawku? 30 Paź 2016 10:47 #508419

  • karol
  • karol's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 331
  • Otrzymane dziękuję: 158
Ja dam ci dobrą radę wsadź takie rośliny;
P6160081.jpg

Tarczownica
P6160084.jpg

Czermień błotna
P6160085.jpg

Kroplik
702.jpg

Bardzo dobrze będzie rósł również łączeń,tulejnik.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.386 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum