Witam. Podczas budowy domu, powstała mi duża różnica terenu między planowanym "wejściem" do domu, a poziomem garażu. Związku z czym postanowiłem wybudować suchy mur oporowy. Z racji na to, że różnica sięga prawie 2m, wybudowałem trzypoziomowy mur oporowy.
I teraz pojawiło się najważniejsze pytanie, na które sam nie potrafię sobie odpowiedzieć, ponieważ jestem totalnie zielony jeśli chodzi o ogrodnictwo. Jak zagospodarować przestrzeń, która powstałą między "poziomami". Ogólne założenia są takie, aby ów murek "kwitnął" cały rok, albo przynajmniej jak najdłużej to jest możliwe. Do zagospodarowania są 3 "półki" o długości ok. 3,5-4m (nie pamiętam dokładnie) i szerokości 70cm. Każda z części muru ma również ok. 70cm wysokości (wymiary naniesione na zdjęciu). Cały czas rozważam wysypanie "półek" kamienną korą, aby nie pozwolić im zarosnąć trawą albo jeszcze gorzej - chwastami. Zanim to zrobię chciałbym posadzić na każdym poziomie jakieś rośliny (krzewy????), które maksymalną wysokość osiągają do 50cm (poziom 1 i 2), na poziomie 3 mogą być troszkę wyższe. Do tego od strony frontu (patrząc jak na zdjęciu), chciałbym aby każda z półek była wyścielona "dywanami" kwiatów w różnych kolorach. Rozmyślałem nad kwiatami płożącymi, lecz wydaje mi się, iż kamienna kora, może im uniemożliwiać rozrost (chyba że się mylę?). Problem ten również jest do rozwiązania, ponieważ mógłbym zasadzić kwiaty np w długich leżących pniach drzewa, lub różnego rodzaju naczyniach ceramicznych, ale w tej kwestii potrzebuję właśnie opinii osób bardziej doświadczonych - czyli waszej.
Jeśli chodzi o "warunki techniczne" w jakich znajduje się mur to: podłoże jest to ciężka gleba, słabo przepuszczalna (jeśli trzeba, to może zostać wymieniona na takiej głębokości jak będzie potrzebna - o ile to ma w ogóle sens?), miejsce mocno nasłonecznione - obecnie od godziny 12 do zachodu słońca bez żadnych ograniczeń padają na cały mur promienie słoneczne (od tyłu). "Półki" 2 i 3 są odwodnione rurami drenażowymi umieszczonymi max 5cm pod poziomem gruntu. Od strony domu (ściany) w najbliższym czasie powstanie drewniana weranda o szerokości 1,3m, rozciągająca się ponad murkiem, która będzie rzucała cień na część muru przez kolejne kilka godzin (ciężko mi powiedzieć w tym momencie jak długo). Dla ukierunkowania moich upodobań, podpowiem jakie rośliny wyjątkowo przypadły mi do gustu (według zdjęć na internecie), lecz nie wiem czy koniecznie nadają się do uprawy w moich warunkach i czy w praktyce pasują do siebie, jak również jaki jest stopień trudności ich uprawy. Oto lista: Żagwin zwyczajny, Lepnica bezłodygowa, Zawciąg jałowcolistny, Gęsiówka, Dzwonek dalmatyński, Lewizja liścieniowa, Niezapominajka alpejska, Tobołki okrągłolistne, Tojeść rozesłana, Skalnica rozesłana, Macierzanka wczesna, Smagliczka skalna, Ubiorek, Dzwonek kropkowany, Goryczka wiosenna, Sasanka zwyczajna, Ułudka wiosenna, Rojnik, Zanokcica skalna. Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje, sugestie i pomysły, ponieważ każdego dnia znajduję na internecie kolejne piękne kwiaty i wszystkich cudeniek jeszcze nie widziałem.
Z góry dziękuje za wszystkie chęci pomocy. Jeśli będą pojawiać się jakieś pytania do mnie, będę starał się odpowiadać na nie jak najszybciej to możliwe.
Zdjęcie z porysowanymi wymiarami dla lepszej orientacji.
Link do zdjęcia z wymiarami w lepszej jakości.
imgur.com/a/XFthDlq
Pozdrawiam Wojtek