TEMAT: Trzystopniowy mur oporowy - pomysły na obsadzenie

Trzystopniowy mur oporowy - pomysły na obsadzenie 13 Maj 2018 16:51 #605983

Witam. Podczas budowy domu, powstała mi duża różnica terenu między planowanym "wejściem" do domu, a poziomem garażu. Związku z czym postanowiłem wybudować suchy mur oporowy. Z racji na to, że różnica sięga prawie 2m, wybudowałem trzypoziomowy mur oporowy. :idea2: I teraz pojawiło się najważniejsze pytanie, na które sam nie potrafię sobie odpowiedzieć, ponieważ jestem totalnie zielony jeśli chodzi o ogrodnictwo. Jak zagospodarować przestrzeń, która powstałą między "poziomami". Ogólne założenia są takie, aby ów murek "kwitnął" cały rok, albo przynajmniej jak najdłużej to jest możliwe. Do zagospodarowania są 3 "półki" o długości ok. 3,5-4m (nie pamiętam dokładnie) i szerokości 70cm. Każda z części muru ma również ok. 70cm wysokości (wymiary naniesione na zdjęciu). Cały czas rozważam wysypanie "półek" kamienną korą, aby nie pozwolić im zarosnąć trawą albo jeszcze gorzej - chwastami. Zanim to zrobię chciałbym posadzić na każdym poziomie jakieś rośliny (krzewy????), które maksymalną wysokość osiągają do 50cm (poziom 1 i 2), na poziomie 3 mogą być troszkę wyższe. Do tego od strony frontu (patrząc jak na zdjęciu), chciałbym aby każda z półek była wyścielona "dywanami" kwiatów w różnych kolorach. Rozmyślałem nad kwiatami płożącymi, lecz wydaje mi się, iż kamienna kora, może im uniemożliwiać rozrost (chyba że się mylę?). Problem ten również jest do rozwiązania, ponieważ mógłbym zasadzić kwiaty np w długich leżących pniach drzewa, lub różnego rodzaju naczyniach ceramicznych, ale w tej kwestii potrzebuję właśnie opinii osób bardziej doświadczonych - czyli waszej. :) Jeśli chodzi o "warunki techniczne" w jakich znajduje się mur to: podłoże jest to ciężka gleba, słabo przepuszczalna (jeśli trzeba, to może zostać wymieniona na takiej głębokości jak będzie potrzebna - o ile to ma w ogóle sens?), miejsce mocno nasłonecznione - obecnie od godziny 12 do zachodu słońca bez żadnych ograniczeń padają na cały mur promienie słoneczne (od tyłu). "Półki" 2 i 3 są odwodnione rurami drenażowymi umieszczonymi max 5cm pod poziomem gruntu. Od strony domu (ściany) w najbliższym czasie powstanie drewniana weranda o szerokości 1,3m, rozciągająca się ponad murkiem, która będzie rzucała cień na część muru przez kolejne kilka godzin (ciężko mi powiedzieć w tym momencie jak długo). Dla ukierunkowania moich upodobań, podpowiem jakie rośliny wyjątkowo przypadły mi do gustu (według zdjęć na internecie), lecz nie wiem czy koniecznie nadają się do uprawy w moich warunkach i czy w praktyce pasują do siebie, jak również jaki jest stopień trudności ich uprawy. Oto lista: Żagwin zwyczajny, Lepnica bezłodygowa, Zawciąg jałowcolistny, Gęsiówka, Dzwonek dalmatyński, Lewizja liścieniowa, Niezapominajka alpejska, Tobołki okrągłolistne, Tojeść rozesłana, Skalnica rozesłana, Macierzanka wczesna, Smagliczka skalna, Ubiorek, Dzwonek kropkowany, Goryczka wiosenna, Sasanka zwyczajna, Ułudka wiosenna, Rojnik, Zanokcica skalna. Oczywiście jestem otwarty na inne propozycje, sugestie i pomysły, ponieważ każdego dnia znajduję na internecie kolejne piękne kwiaty i wszystkich cudeniek jeszcze nie widziałem. :search:

Z góry dziękuje za wszystkie chęci pomocy. Jeśli będą pojawiać się jakieś pytania do mnie, będę starał się odpowiadać na nie jak najszybciej to możliwe. :)


IMG_20180508_091105350_HDR.jpg


IMG_20180508_091119955_HDR.jpg


Zdjęcie z porysowanymi wymiarami dla lepszej orientacji. :)
wymiary.jpg


Link do zdjęcia z wymiarami w lepszej jakości.
imgur.com/a/XFthDlq
Pozdrawiam Wojtek
Ostatnio zmieniany: 13 Maj 2018 16:56 przez Scourviel.


Zielone okna z estimeble.pl

Trzystopniowy mur oporowy - pomysły na obsadzenie 13 Maj 2018 18:12 #605996

  • Mila
  • Mila's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 66
Ja mam pytanie techniczne :) :Ponieważ są to suche murki, to jakiej są szerokości i czy między kamieniami a glebą jest jakiś materiał?

Trzystopniowy mur oporowy - pomysły na obsadzenie 13 Maj 2018 19:43 #606023

Z technicznego punktu widzenia, jeśli dobrze pamiętam suchy mur oporowy powinien mieć szerokość min. 30% jego wysokości i być pochylony chyba o 15-20° w kierunki ziemi. Z puntu widzenia przepisów budowlanych, nie można postawić wyższego muru niż 70cm bez pozwolenia i stosu bezsensownych papierów (jak wszędzie chodzi o pieniądze), jak również nie można zastosować w budowie takiego muru żadnego betonu ani innego spoiwa. Jeśli chodzi o mój murek, to prawda jest taka, że miejscami nie ma nawet 20cm grubości, ponieważ nie zamierzałem wyrzucać budulca jakim jest kamień, tylko dlatego, że był troszkę mniejszy. Sam zastosowałem od strony wewnętrznej beton, który znajduje się między kamieniami, a ziemią. Ostatnie 10-15cm od góry jest bez betonu, aby nie rzucał się w oczy. :) Moim zdaniem bardzo dużo wzmacnia całą konstrukcję, jak również będzie chociaż trochę izolować przed "przeciekaniem" wody przez kamienie. Nie jestem budowlańcem i prawdę mówiąc na niczym się do końca nie znam, ale postępowałem trochę według logiki, a nie przepisów "debili", którzy je wymyślili, aby tylko uprzykrzyć życie ludziom. Na budowę całego tego muru wraz z schodami weszło ok 7t kamienia + 3 kubiki betonu, więc inwestycja wyniosła mnie ok 4 tyś złotych, także odrzucanie mniejszych kamieni nie wchodziło w grę.

Trzystopniowy mur oporowy - pomysły na obsadzenie 14 Maj 2018 21:26 #606297

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
O roślinach na murek skalny można by wiele pisać. Najlepsze byłyby do tego celu rośliny tzw. skalne. Mamy na ten temat parę wątków:
Rewelacyjny wątek miłośniczki roślin skalnych ze zdjęciami najpiękniejszego w Polsce i najbogatszego w klejnoty roślinne ogrodu skalnego:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...87-w-kamiennym-kregu

Wątek przeglądowy o roślinach do ogrodów skalnych:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...runki-uprawy-zdjecia

I kolejny wątek miłośniczki skalnych roślin:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...-moje-rosliny-skalne

Myślę, że z pewnością jakieś rośliny się Tobie spodobają i postanowisz mieć je u siebie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Scourviel


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.261 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum