• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Stare polskie odmiany piwonii

Stare polskie odmiany piwonii 10 Sty 2013 22:05 #110062

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Bardzo często zdarza się, że wyrzucamy ze swoich ogrodów kwiaty od wielu lat rosnące, a kupujemy nowości hodowlane. Czasami okazuje się po paru latach, że te dawne odmiany stały się kolekcjonerskimi rzadkimi rarytasami :happy:

Miałam dziś przyjemność rozmawiać z miłośnikiem piwonii, który wyznał, że dużo energii stracił na poszukiwania starych polskich odmian piwonii, bo nieliczne szkółki w kraju jeszcze je rozmnażają i sprzedają. :teach:

Kto z forumowiczów ma w swojej kolekcji stare polskie piwonie:

'EWELINA'
'URSYN NIEMCEWICZ'
'WŁADYSŁAWA'
'BARBARA'
'PROF. WÓYCICKI'
'JADWIGA'
'HANIA'
'URSYNÓW'
'KRYSTYNA'
'MATEJKO'
'MONIUSZKO'

Jeśli macie, pokażcie ich piękno i zalety :hug:
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2014 17:09 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Basia, babaewa, kero, Gosia1704, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 10 Sty 2013 23:28 #110104

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
Wymienione odmiany nie takie stare, bo większość z lat siedemdziesiątych :) można je kupić w sierpniu u Pana Kołodziejskiego. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, mogę przesłać ostatnią ofertę, tylko emailem.


P1000361_2013-01-10.jpg


P1000547_2013-01-10.jpg


P1000596_2013-01-10.jpg


P1000695_2013-01-10.jpg
Pozdrawiam mile
Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, babaewa, Kornik

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 11 Sty 2013 00:24 #110114

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
W r. 1977-tych były te odmiany rejestrowane, prace nad nimi Mikołaj Karpow-Lipski prowadził wiele lat wcześniej.
Może ktoś zaintresował się bliżej problematyką polskich odmian piwonii i podzieliłby się swoimi wiadomościami?

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 13 Sty 2013 09:11 #110743

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Hiacynta wrote:
Bardzo często zdarza się, że wyrzucamy ze swoich ogrodów kwiaty od wielu lat rosnące, a kupujemy nowości hodowlane. Czasami okazuje się po paru latach, że te dawne odmiany stały się kolekcjonerskimi rzadkimi rarytasami :happy:
Święte słowa, Hiacynto!
Tylko dla niektórch te nasze polskie odmiany nie tylko piwonii,ale także liliowców czy irysów to zwykłe śmieci nadające sie tylko do usunięcia z ogródka. Niektórzy nawet nie wiedzą, że istnieją jakiekolwiek polskie odmiany grup roślin wymienionych przeze mnie.
Powinniśmy propagować to co nasze, polskie, a nie być wpatrzenie li tylko w zachodnie odmiany!
Ale jak to zawsze bywało "cudze chwalicie swego nie znacie; sami nie wiecie co posiadacie!"

Barbara
DSC09652_2013-01-13.JPG


Hania
DSC09654_2013-01-13.JPG


Władysława
DSC02843_2013-01-13.JPG


Ursyn Niemcewicz
DSC09649_2013-01-13.JPG


Ursynów i Jadwiga niestety nie kwitły :(
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia1704

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 13 Sty 2013 10:07 #110756

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Właśnie ich szukam,żeby zobaczyć jak wyglądają :)
I co się dowiedziałam?
"dorobek hodowli polskich odmian przed wojną zaginął.
"Hoseriana"- ciemnoamarantowa, "Matejko"-ciemnokarmazynowa,"Moniuszko"-karmazynowo-fioletowa.

Hiacynto, czy ten ktoś, z kim rozmawiałaś ma te odmiany?

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 13 Sty 2013 21:16 #111058

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Tak trochę ogólnie ponarzekaliśmy, (ja, ze o polskiej zwartnicy 'Chmiela' więcej można dowiedzieć się na stronach japońskich :)) Będę musiała się dopytać o szczegóły :)
Za tę wiadomość podziękował(a): kero

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 09:45 #219573

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Wiem, że nie tu jest identyfikacja, ale porównuję moją NN piwonię i zastanawiam się czy to może być Barbara?

piwonia.JPG
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 09:50 #219575

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Paeonia lactiflora 'Ursyn Niemcewicz​'

Z zaprzyjaźnionego ogrodu

pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 10:09 #219581

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
Marysiu, kupiłam u pana Kołodziejskiego w zeszłym roku polskie odmiany, których nie miałam.
Posadziłam wszystkie podobne koło siebie. Oczywiście są podpisane.
Piszę to ponieważ uważam, że niektóre są do siebie bardzo podobne.
Dlatego u mnie siedzą w kupie, żebym mogła porównać kwiaty obok kwiatów, wysokość i inne cechy.
Jedynie 'Barbara', którą mam już kilka lat rośnie gdzie indziej, ale do tej pory nie kwitła.Może objawi się w tym roku :wink4:
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 10:11 #219582

  • Orszulkaa
  • Orszulkaa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3063
  • Otrzymane dziękuję: 3455
olibabka wrote:
Wiem, że nie tu jest identyfikacja, ale porównuję moją NN piwonię i zastanawiam się czy to może być Barbara?

piwonia.JPG

Tak się teraz przyglądam to ona bardziej podobna do zamieszczonej powyżej odmiany 'Prof. Wóycicki'.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 10:18 #219584

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
:dance: Bardzo by mnie to cieszyło :woohoo: Mam ją w ogrodzie około 20 lat, dostałam od cioci, która już nie żyje. Fajnie by było gdyby jeszcze okazała się polską odmianą :woohoo:
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Ostatnio zmieniany: 29 Sty 2014 10:29 przez olibabka.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 10:39 #219594

  • Basia
  • Basia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 992
  • Otrzymane dziękuję: 1528
Moja Barbara chyba też nie kwitła w ostatnim sezonie, w każdym razie nie mam żadnej fotki :( ale z poprzedniego lata pamiętam, że na pewno pokazała kwiaty conajmniej tydzień później niż Prof. Wóycicki. Koloru nie jestem w stanie porównać, ale chyba były większe i pełniejsze.

Profesor Wóycicki 2013

P1040908.jpg


P1040909_2014-01-29.jpg


Ewelina 2013 - kolejne skromne kwitnienie

P1050056_2014-01-29.jpg


P1050057_2014-01-29.jpg


i Władysława

P1050058.jpg
Pozdrawiam mile
Basia
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Orszulkaa, babaewa, , Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 29 Sty 2014 17:51 #219811

  • 's Avatar

Mikołaj Karpow - Lipski (1896-1981), ogrodnik-hodowca roślin .



Studiował na najlepszych szkołach ogrodniczych w zaborze rosyjskim - w Szkole Ogrodnictwa w pomologicznej Garden, a następnie w słynnym Kolegium Rolniczym i Ogrodniczym w Humanie. Od 1928 roku pracował w produkcji i hodowli nowych odmian wielu roślin ogrodniczych i rolniczych (winorośli, porzeczki, agrest, gruszki, rabarbar i piwonie). Jego największe sukcesy były w produkcji rabarbar, piwonie i lilaków. Jego odmiany Syringa vulgaris - "Chmurka", "Stefan Makowiecki ',' Mikołaj Karpow-Lipski" i inne są znane i cenione zarówno w Polsce, jak i za granicą.Wojna przerwała jego studia i w 1916 r. został powołany do służby w wojsku carskim. Był z wojskiem w Grecji i Albanii, internowany przez Francuzów trafił do Egiptu, gdzie w okropnych warunkach budował m.in. drogi. Znajdujący się tam Polacy napisali prośbę do władz francuskich, aby mogli zasilić szeregi tworzącej się właśnie we Francji armii polskiej pod dowództwem gen. J. Hallera, co się też stało. We Francji chorował na tyfus, leczył porażone gazem oczy, ale też mógł zwiedzać francuskie firmy ogrodnicze, między innymi słynny zakład Victora Lemoine’a w Nancy słynący (zresztą do dziś) ze swych lilaków.

Do Polski wrócił w 1919 r. wraz z armią Hallera. W końcu 1920 r. powrócił do ogrodnictwa. Utrzymywał się z rolnictwa, co wtedy nie przynosiło prawie żadnych dochodów, a marzył, by móc rozpocząć ukochane prace selekcyjno-hodowlane. Ale już wtedy miał wspaniałe wyniki: jego eksponaty ogrodniczo-sadownicze otrzymywały prawie zawsze najwyższe nagrody na przeróżnych wystawach.

Po II wojnie wraca do Kończewic, gdzie zastaje wszystko zdewastowane. Ale nawet wojna i straszne przeżycia nie umniejszyły jego pasji do roślin; „Z tułaczki wojennej przywiozłem dużo rzadkich lub nowych roślin np: bazylii kamforowej, nasiona rycynusa sowieckiej selekcji, nasiona rodzynek i arbuzy własnej trzyletniej selekcji i wiele innych. O ile mi wiadomo, ja pierwszy wprowadziłem te rośliny do uprawy na Pomorzu, produkując w 1946 r. nasiona rodzynek 15 kg, rycynusa około 100 kg, pomidorów Open Air 50 kg”.
Jego nazwisko znane jest w świecie przede wszystkim jako nazwisko największego polskiego hodowcy lilaków (Syringa vulgaris).
Karpow-Lipski prowadził też selekcję dalii, a także floksów (płomyków), astrów jesiennych, gladioli i piwonii. Do dzisiaj znane są jego piwonie ‘Ewelina’, ‘Barbara’, ‘Hanna’, ‘Jadwiga’ i ‘Krystyna’.
Zmarł 30 kwietnia 1981 r. i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym w Toruniu.

Napisane na podstawie artykułu" Ludzie"=Ludzie - Rosa-Mundi - Darmowy Hosting



Odmiany piwonii jak Ursynów, Ursyn Niemcewicz, Władysława,Prof. Wóycicki były wyhodowane przez pracowników SGGW Katedra RoSlin Ozdobnych w Warszawie pod kierunkiem Profesora Stanisława Wóycickiego, piwonie rejestrowano w 1977r a po śmierci Profesora "Władysławę" i Prof. Wóycicki w 1980r.
Ostatnio zmieniany: 09 Lip 2022 01:24 przez Kornik.

Stare polskie odmiany piwonii 11 Lut 2014 07:53 #223556

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
Witam :bye:
Miałam peonię Ewelinę. Pięknie kwitła i zaczęła marnieć :cry2:. Myślałam, że może ją coś podgryzło. Ale obok kolejne dwie karpy innych, również zaczęły marnieć. Odsłoniłam korzenie i okazało się, że moje peonie zostały "zaduszone" przez korzenie magnolii (która rosła ok 2 metrów dalej). W ten sposób padły mi trzy piękne peonie, kilka cesarskich, jukka, chryzantemki i jeszcze trochę innego bylinowego drobiazgu. Korzenie magnolii - to była wielka zbita gęstwina :angry: zabierająca z ziemi wszystko. Nie miałam wyboru i niestety magnolia, już spore drzewko, choć pięknie kwitła "wylądowała" u sąsiadów. Przez parę dni czyściłam ziemię z jej korzeniowych pozostałości. I już po paru dniach w pozostałych peoniach rosnących też w pobliżu zauważyłam zmiany. Wyraźnie się wzmocniły. I najbardziej mi żal właśnie Eweliny.
Pozdrawiam serdecznie :garden1:
Katarzyna
Pozdrawiam
Katarzyna
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka, Orszulkaa, Basia, babaewa, , Gosia1704, Kornik

Stare polskie odmiany piwonii 22 Lut 2014 14:46 #227198

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Piwonia 'Ursynów'

piwinia-ursynow.jpg



Piwonia 'Ewelina'

piwonia-ewelina_2014-02-22.jpg



Zdjęcia z ogrodu ziół Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Za tę wiadomość podziękował(a): Orszulkaa, , Kiki, Kornik

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 25 Sie 2022 07:37 #812437

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2852
Orszulkaa wrote:
Właśnie ich szukam, :)
I co się dowiedziałam?
"dorobek hodowli polskich odmian przed wojną zaginął.
"Hoseriana"- ciemnoamarantowa, "Matejko"-ciemnokarmazynowa,"Moniuszko"-karmazynowo-fioletowa.

Nie ma ich oficjalnie nigdzie w kraju czyli nikt nie zabiegał o ich ocalenie. Okres komunizmu to kompletny brak zainteresowania w wspomaganiu hodowli roślin,jedynie w Poznaniu i Wrocławiu utrzymano zbiory dawnych odmian piwonii a obecnie Wojsławice posiadają dużą Kolekcję Narodową Piwonii.
Istniały niewielkie działania hodowlane odnoszące się do prof. Bugały i Mikołaja Karpow Lipskiego( oprócz odmian piwonii) w zakresie tworzenia polskich odmian krzewów lilaka.
Gromadziłam i czytałam opracowania jakie się ukazały na polskim rynku.
Zaciekawiło mnie skąd wzięta została tu podana treść tekstu o hodowli piwonii ozdobnych sprzed wojny, no i znalazłam tutaj odpowiedz
dorobek hodowli polskich odmian przed wojną

Myślę, ze jedynie autorka tego tekstu była, jest? w posiadaniu starych opracowań o hodowli roślin ozdobnych sprzed czasów II wojny światowej.

Nazwa odmiany Hoseriana kojarzy mi się z Piotrem Hoserem , ogrodnikiem, hodowcą roślin, zmarłym w 1939 roku. tutaj Piotr Hoser
Potomkiem rodu był pallotyn arcybiskup Henryk Hoser – biskup diecezjalny warszawsko-praski w latach 2008–2017.

Czasem dawne opracowania o bylinach, zamieszczają ciekawe informacje, np.wspomniano o zbiorach liliowców Stefana Makowieckiego, które nie przetrwały zawieruchy wojennej.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2022 20:46 przez Kornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 25 Sie 2022 18:17 #812463

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2852
Hiacynta wrote:
W r. 1977-tych były te odmiany rejestrowane, prace nad nimi Mikołaj Karpow-Lipski prowadził wiele lat wcześniej.
Może ktoś zainteresował się bliżej problematyką polskich odmian piwonii i podzieliłby się swoimi wiadomościami?
Na wstępie trzeba zaznaczyć,ze odmiany Karpow Lipskiego były znane i uprawiane w obcych krajach, przykładem jest dla mnie Finlandia, skąd do Pauliny Kornika 62 w lecie 2007,
dotarła prośba o zakup trudniej dostępnych polskich odmian,o których ona nic nie wiedziała.Kontakt ze znajomym kolekcjonerem piwonii zaowocował otrzymaniem oferty pana Romana Kołodziejskiego.
Hodowca ten odpowiedział nam,ze polskie piwonie zakupił w latach 90- tych w Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Skierniewicach. Tak zdobyte zostały odmiany Ewelina, Barbara, Krystyna, Hania i Władysława.
Piwonie stworzone w latach 1965 na SGGW nie są mi bliżej znane.

Najpiękniejsza wg nas to piwonia chińska ‘Barbara’ wyhodowana przez Mikołaja Karpowa-Lipskiego, zarejestrowana w 1964 r. Tworzy okazałe kwiaty typu anemonowego o średnicy około 14 cm.
Szerokie płatki zewnętrzne są koloru blado wiśniowego. Płatki wewnętrzne krótsze, jaśniejsze, wiśniowo-perłowe z jasną nasadą, gęsto wypełniają środek.

DSC05061.jpg



Piwonia chińska ‘Ewelina’ wyhodowana przez Mikołaja Karpowa-Lipskiego, zarejestrowana w 1964 r. Tworzy duże kwiaty typu japońskiego, około 16 cm średnicy.
Płatki zewnętrzne w urzekającym kolorze białokremowym z różową poświatą, w miarę przekwitania stają się prawie białe. Środek żółto morelowy z delikatnymi karminowymi smugami.
‘Ewelina’ to piwonia o wyprostowanym, luźnym pokroju. Osiąga około 80 cm wysokości. W porównaniu do innych odmian rośnie wolno. Nie wylega i nie wymaga podpór.

DSC05510-2.jpg


Piwonia chińska ‘Hania’ wyhodowana przez Mikołaja Karpowa-Lipskiego, zarejestrowana w 1964 r. Tworzy okazałe kwiaty w klasycznym różowym kolorze, pełne, pachnące.
Zewnętrzne płatki duże, wewnętrzne mniejsze, gęsto wypełniają środek. Mocno postrzępione płatki wzmacniają wrażenie pełności kwiatu.

Piwonia chińska ‘Jadwiga’ wyhodowana przez Mikołaja Karpowa-Lipskiego, zarejestrowana w 1964 r. Tworzy masywne, półpełne kwiaty o powcinanych płatkach średnicy około 14 cm.
Kwiaty pachnące, blado wiśniowe, z perłowym połyskiem, w miarę przekwitania jaśnieją. W pąkach kwiaty ciemnowiśniowe, prawie czarne, ładnie kontrastują z rozwiniętymi kwiatami.
‘Jadwiga’ to odmiana późna.
autor zdjęcia - Peonia
Jadwiga-ppena.jpg

Piwonia chińska ‘Krystyna’ wyhodowana przez Mikołaja Karpowa-Lipskiego, zarejestrowana w 1964 r. Kwiaty średniej wielkości,pełne, około 11 cm średnicy, pachnące.
Najciemniejsza z polskich odmian piwonii. Płatki duże, intensywnie wybarwione, w kolorze ciemnoczerwonym, gęsto wypełniają wnętrze.

289377516_7586768354731900_3514230833074234585_n.jpg



Piwonia chińska ‘Władysława’ wyhodowana przez Stanisława Wóycickiego i jego współpracowników; odmiana zarejestrowana przez pracowników SGGW/Katedra Roślin Ozdobnych.
Tworzy pachnące kwiaty typu japońskiego średniej wielkości, około 11 cm średnicy, czysto różowe z jasnożółtym płatkowiem i zielonymi słupkami.
‘Władysława’ jest niską odmianą, wysokości około 55 cm, o bardzo dużej ilości pędów. Rośnie szybko, mocno się krzewi.

autor zdjęcia -Rafał


302198915_1708767936146220_7493589643265779818_n.jpg



napotkany artykuł Ogrodu Botanicznego w Łodzi oprócz dokładnego opisu rośliny zawiera podane bezbłędnie nazwiska hodowców tych odmian.
Dużo błędów dotyczących autorów polskich odmian piwonii znajduję w sieci np. w ofertach sklepów ogrodniczych. Niestety w literaturze ogrodniczej również.
Np. w monografii Piwonie, z 2011 (Grabowska i Kubala)wszystkie polskie odmiany piwonii chińskiej posiadają tylko jednego hodowcę: Mikołaja Karpowa Lipskiego.
Nieważne czy Krystyna, czy Ursynów albo Profesor Wóycicki. Daty też różne np. „piwonia Profesor Wóycicki wyhodowana w 1977” (str. 156) .
Dlaczego autorzy podeszli tak niechlujnie do spuścizny polskich hodowców……

Polskie odmiany są zachwycające, wyglądają i pachną urzekająco. Szkoda, że nie są bardziej popularne.Dla zainteresowanych nimi- kilka odmian polskich jest w ofercie Rafała Gorzołki, Paeony World.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 29 Sie 2022 03:01 przez Kornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): MARRY, ewakatarzyna

Odp: Stare polskie odmiany piwonii 25 Sie 2022 19:52 #812470

  • MARRY
  • MARRY's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 2189
  • Otrzymane dziękuję: 8073
Małgosiu, bardzo ciekawe rzeczy piszesz i dziękuje że odnowiłaś wątek :hearts:
MARRY
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Moderatorzy: Fafka
Wygenerowano w 0.347 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum