TEMAT: Lilia 'Marhan'

Lilia 'Marhan' 15 Lip 2022 21:21 #809043

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Lilia 'Marhan'
syn.Lilium × dalhansonii 'Marhan'

Lilium × dalhansonii to prawidłowa nazwa botaniczna dla wszystkich mieszańców L. martagon x L. hansonii.

Pochodzenie:Lilium martagon var. album X Lilium hansonii

Piękna lilia przypominająca nieco lilię złotogłów, ale o kwiatach w kolorze żółtym oraz pomarańczowym z rzadkimi ,ciemniejszymi plamkami.
Ciekawostką jest to ,ze w różnych okresach czasu różne formy zostały wyprowadzone przez różnych hodowców; pierwsze mieszańce grupy L. X Marhan powstają pod koniec XIX w. w firmie Van Tubergen
( lilia złotogłów krzyżuje się z L. hansonii (Van Tubergen 1886 – L. X Marhan = L. martagon x L. hansonii) następnie wiele krzyżówek wprowadza małżeństwo Backhouse, ich nazwisko daję nazwę grupie mieszańców Backhouse; inne grupy to mieszańce Paisley (1955r.) słynnego hodowcy lilii Jana de Graaff (USA) i Painted Lady ; obecnie rzadko spotyka się dawne mieszańce, a jest sporo nowych, grupa Saint Michaelis , grupa Windsong czy Terrace City.

Kwiaty tej lilii są duże- 7,5 cm, zebrane w szczytowe grona do kilkudziesięciu sztuk, bardzo dekoracyjne; płatki grube, mięsiste, lśniące; mają odcienie koloru żółtego i pomarańczowego, zwykle purpurowo nakrapiane, zewnętrze różowe, pąki różowe.

Liście osadzone na pędzie okółkowo, ponad okółkami kilka pojedynczych liści, zielone, nakrapiane purpurowo. Wysokość roślin do 180 cm.
Kwitnie koniec maja-czerwiec;
Rozmnaża sie przez cebule przybyszowe.Jest bardzo żywotna w każdym roku powiększa cebule przyrost 100%.
Lubi stanowisko cieniste, wymaga gleby lekko zasadowej.Kwitnie co roku obficie.Nie boi się mrozów.

Lilia 'Marhan' oraz lilia 'Mrs. R. O. Backhouse' to wciąż popularne odmiany.
Ta grupa mieszańców, bardzo nie lubi "ruszania" i często reaguje na to działanie brakiem kwitnienia przez kilka lat;

liliaxmarhan.jpg
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 16 Lip 2022 21:37 przez Kornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): Łatka, MARRY, ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Lilia 'Marhan' 16 Lip 2022 17:18 #809097

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
Lilia martagon Terrace City jest w sprzedaży. Mi się trafiła taka hybryda dwa lata temu. Jak znajdę zdjęcia to pokażę :) w tym roku nie zakwitła.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Kornik

Lilia 'Marhan' 16 Lip 2022 21:42 #809115

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Wow :ohmy: , wspaniała informacja, trzeba szukać jej!Pokazuj Robert jej fotki , ciekawe bardzo co nowego się udało wyhodować z mieszańców Hansonii.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Lilia 'Marhan' 17 Lip 2022 23:48 #809200

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8076
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...artagon-terrace-city
teraz tak patrzę zrobiłem dla niej w tamtym roku osobny wątek.

Jest dużo niższa niż pozostałe hybrydy martagonów. Po moich obserwacjach niektóre kultywary martagonów mając w sobie więcej cech matecznych z Marhana dziedziczą również niewielki wzrost coś podobnego do naszej rodzimej lilii złotogłów.

Terrace City


Terrace.jpg


Terrace2.jpg


Terrace3.jpg



Ze starych odmian jest ,,Nicotine ''

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...ia-nicotine-martagon

Mam gdzieś jej zdjęcie w stanie dzikim. Rośnie sobie w lesie.
Peppards Gold , Sunny Morning bardzo podobne :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...j-mieszance?start=18

Poza tym przejrzyj Małgosiu całą sekcję liliową każda lilia ma swój osobny wątek. Doczekałem się siewki lilii złotogłów :

To lilia złotogłów właściwa o ile tak mogę powiedzieć :


Zotogw20224-2.jpg


A to siewka


siewkazotogw20224-2.jpg


siewkazotogw20228-2.jpg


Zostawiłem sobie nasiona i zamierzam wysiać. Dla niej zrobię wyjątek dla innych nie chce mi się
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Kornik

Lilia 'Marhan' 18 Lip 2022 22:58 #809276

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Herbatnik wrote:

Poza tym przejrzyj Małgosiu całą sekcję liliową każda lilia ma swój osobny wątek. Doczekałem się siewki lilii złotogłów :
A to siewka
siewkazotogw20224-2.jpg


Zostawiłem sobie nasiona i zamierzam wysiać. Dla niej zrobię wyjątek dla innych nie chce mi się

Robert, tak jak zaproponowałeś, to przejrzałam wszystkie wątki odmianowe, najbardziej zaciekawiły mnie hybrydy martagon x hansonii,
twoje to wspaniała kolekcja, i swoje siewki, świetna robota :bravo: , zazdroszczę szczerze, kiedy wysiewasz nasiona? jesienia po zbiorach czy dopiero wiosną następnego roku?
Zamówiłam wszystko co spotkałam z grupy martagon i hansonii. Jestem nawiedzona na ich punkcie. ;)
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Lilia 'Marhan' 19 Lip 2022 11:59 #809319

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Lilia 'Marhan'

Kwiat woskowy, pomarańczowy z odcieniem żółtego, nakrapiany czerwonobrązowymi plamami. Pędy osiągnęły 1,5 m.

liliaxmar-2.jpg

DSC01678-2.jpg


DSC01677-2.jpg
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.344 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum