TEMAT: Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii)

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 23 Sie 2022 17:02 #812325

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Lilia Ledeboura Lilium ledebourii, to rzadki azjatycki gatunek rośliny z rodziny liliowatych. Został nazwany na cześć niemiecko-estońskiego botanika Carla Friedricha von Ledeboura (1786-1851).
Jego rodzimym zasięgiem jest region Talish w Azerbejdżanie i Damasch w regionie Amarlu w Iranie . Gatunek ten występuje na wysokości około 2100 metrów.
Wymaga suchego, słonecznego stanowiska na przepuszczalnej glebie, jest bardzo podatna na wilgoć.
Roślina jednopienna kwitnie w czerwcu i lipcu wiechą od jednego do piętnastu pachnących kwiatów. Kwiaty są przyczepione do 13-centymetrowych ogonków .
Przylistki są lancetowate, u góry niebieskie . Sześć działek jest silnie odgiętych i tworzy tiarę o średnicy 4–6 cm.
Podstawowy kolor kwiatu to biały, przechodzący w zielony w kierunku podstawy i fioletowy w kierunku końcówek działek.
Włókna są zielone, a pyłek jasno czerwony.
Liliumledebourii.jpg
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 23 Sie 2022 17:03 przez Kornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 24 Sie 2022 10:14 #812382

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Kornik wrote:
Lilia Ledeboura
Roślina jednopienna kwitnie w czerwcu i lipcu wiechą od jednego do piętnastu pachnących kwiatów.

P.S. wyjaśnienie- Rośliny jednopienne to (zawierające kwiaty męskie i żeńskie na tym samym osobniku)
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 24 Sie 2022 12:17 #812388

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Lilia ta ma normalne, dwupłciowe kwiaty, jak widać na zdjęciu. Słupek i pylniki dobrze wykształcone. Nie spotkałem lilii rozdzielnopłciowych, czyli takich, które mają kwiaty z samymi pylnikami oraz z samymi słupkami, bez pylników.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, ewakatarzyna

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 24 Sie 2022 13:16 #812391

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
mirzan wrote:
Lilia ta ma normalne, dwupłciowe kwiaty, jak widać na zdjęciu. Słupek i pylniki dobrze wykształcone. Nie spotkałem lilii rozdzielnopłciowych, czyli takich, które mają kwiaty z samymi pylnikami oraz z samymi słupkami, bez pylników.
Mirosławie,podałam za wiadomościami z netu ,wsparłam się opisem Wikipedii - podano tam wyrażnie określenie 'roślina jednopienna' (Lilium ledebourii), co to jednopienna jednopienne, więc nie wiem jak sie ma sprawa kwiatów tego gatunku. Co sądzisz o tym, bo ja sama nie rozumiem sprawy i nie omega ze mnie w temacie cebulowych?
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 24 Sie 2022 13:32 przez Kornik.

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 24 Sie 2022 23:48 #812432

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Jednopienne, dwupłciowe, jak lilie, czyli na jednej roślinie kwiaty obupłciowe.
Jednopienne, rozdzielnopłciowe, jak np cytryniec, na jednej roślinie, kwiaty męskie, oraz żeńskie, ale na innej gałęzi.
Dwupienne, rozdzielnopłciowe, jak aktinidia, jedna roślina to chłopak, od dołu do samej góry a dziewczyna, to druga roślina.
Oraz, jednopienna, dwupłciowa, taki obojnak lgbt, czyli jak najbardziej normalna. Samopylna, do owocowania, zapyla się własnym pyłkiem. Co nie znaczy,że jest samopłodna, czyli po zapyleniu, owoce będą, ale nasiona nie wykiełkują.
To tak mniej więcej, po amatorsku.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 04:14 #812434

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
mirzan wrote:
To tak mniej więcej, po amatorsku.

Bardzo Ci dziękuję za lekcję , dawno temu lubiłam wiadomości z zakresu biologii.
Zrozumiałe jest dla mnie wyjaśnienie drugie , trzecie oraz ostatnie-
w odniesieniu do roślin termin jest rzadziej stosowany, ale w istocie rzeczy obojniakami l czyli lgbt jest większość rośliny kwiatowych – wszystkie rośliny mające kwiaty obupłciowe (zawierające żeńskie i męskie organy płciowe w tym samym kwiecie) .
Tłumaczę sobie pierwsze zdanie -
kwiaty obupłciowe zawierają słupki i pręciki, czyli organy płciowe żeńskie i męskie. Takie kwiaty posiada lilia złotogłów, ale chyba tu pojawia się sprawa sposobu zapylenia?.
Podział kwiatów ze względu na specyfikę zapylania wyróżnia kwiaty obcopylne oraz kwiaty samopylne. Kwiaty obcopylne są to kwiaty przystosowane do zapylania obcym pyłkiem i jest to najpopularniejsza forma kwiatów w przyrodzie.
i ostatnie twoje wyjaśnienie zrozumiałam :
- rośliny mają z kolei kwiaty samopylne-tak jak pisałeś, to kwiaty zapylające się własnym pyłkiem.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2022 04:52 przez Kornik.

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 08:55 #812446

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Wszystkie normalne lilie mają organy męskie i żeńskie. Normalne, napisałem, bo pełne i inne dziwadła, mogą mieć pylniki przekształcone w dodatkowe płatki i wtedy wychodzi kwiat pełny.
Samopylność to już inna bajka.Na przykład, Lilium pumilum, z nasion wychodzi zawsze taka sama. A to dlatego,że, że następuje samozapylenie, apomiksja. Można kombinować różnie, a ona i tak jest już zapłodniona i dzieci będą takie same.Odbiegam trochę od tematu lilii,ale nie ma gdzie wsadzić takich informacji.
Rośliny mają różne mechanizmy, do unikania samozapłodnienia, bo taka metoda może prowadzić do degradacji gatunku.
Np pylniki dojrzewają w innym czasie niż słupek, po to aby... to tak jak lokaj musi zapylić hrabinę dla poprawy rasy.
Inny mechanizm, to łatwe do obserwacji u prymulek zjawisko, przedsłupność i przedprętność.Słupek w górze, pylniki w
dole, musi znaleźć się pomocnik, z pylnikami na górze. Ale lilie są normalne, łatwe do ręcznego zapylania, ale nie łatwe w doborze partnerów, co daje wiele możliwości wspaniałej zabawy.

Dracunculus2185.jpg


Na zdjęciu, azjatycka typu tango, ale bez pyłku, czyli jako matka może być płodna, a jako ojciec, nic z tego.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Kornik

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 09:19 #812447

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
Serdeczne podziękowania dla Ciebie za bezinteresowne dzielenie się bezcenną wiedzą.
świetnie sie ubawiłam o podrasowaniu arystokracji, zapewne tez było działań w druga strone i chodza po świecie potomkowie hrabiów. B)
Wstawiam zdjęcia gatunku, mam trochę od kolegi, a myslę ze inni tez chętnie dowiedzą się od Ciebie ciekawostek liliowych. ;)
Liliumledebourii-2.jpg


Liliumledebouriikk.jpg


Wydaje się, ze zjawisko dziwaków i pełnych lilii jest podobne do zjawiska u piwonii ogrodowych.
Tłumaczę sobie, pozwolisz, pylnik to element pręcika kwiatu u roślin nasiennych. Pręcik (łac. stamen) – męski organ płciowy w kwiecie wytwarzający pyłek .
W typowym pręciku u roślin okrytonasiennych dwa pylniki połączone łącznikiem tworzą główkę pręcika. Pyłek po dojrzeniu wysypywany jest z pękających pylników i przenoszony przez wiatr,
wodę lub zwierzęta, by po osadzeniu na znamionach słupków wrosnąć i dokonać zapłodnienia.
I dalej poniższa treść tekstu to znana mi u piwonii
W skrajnych przypadkach zmodyfikowane pręciki przestają pełnić swoją podstawową funkcję – stają się płonne i nie wytwarzają pyłku. Tak zmodyfikowane organy zwane są prątniczkami.
Te (łac. staminodium, liczba mnoga łac. staminodia) – znajdujące się w kwiatach u niektórych gatunków roślin płonne pręciki, które nie mają pylników i nie wytwarzają pyłku.
Spełniać mogą natomiast inne funkcje. Np. u piwonii upodabniają się one do płatków korony, pełniąc rolę powabni dla owadów zapylających kwiaty.Tak się dzieje z formą zwaną japońska.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2022 09:31 przez Kornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 12:16 #812453

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Od kolegi, masz tylko zdjęcia czy też rośliny? Nie wspomniałaś,że zapyla się jeszcze palcami.Oraz, jakby to dyskretnie wspomnieć, wibratorem, pomidory.Czy to nie dziwne,że przy takiej metodzie są owoce?
Czy ktoś ma,czy ktoś zna Lilium x testaceum?
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 13:18 #812455

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
mirzan wrote:
Od kolegi, masz tylko zdjęcia czy też rośliny? Nie wspomniałaś,że zapyla się jeszcze palcami.Oraz, jakby to dyskretnie wspomnieć, wibratorem, pomidory.Czy to nie dziwne,że przy takiej metodzie są owoce?
Czy ktoś ma,czy ktoś zna Lilium x testaceum?
Spróbuję działać w sprawie pierwszego gatunku, chociaz nasiona?
:happy: Nie takich metod nie znałam, ;)
Zapytam wszędzie gdzie mam kontakt o Lilium x testaceum. Co to za hybryda? Musi byc cenna skoro jej poszukujesz :unsure:
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2022 13:24 przez Kornik.

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 21:03 #812480

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Testaceum jest krzyzówką lilii białej - candidum, z azjatycką L. chalcedonicum. Lubi stanowiska takie jak candidum. Chciałbym ją mieć, ale warunków nie mam, candidum u mnie zamiera. Miałem testaceum i wyginęła.
Na nasionka zawsze jestem chętny, a jeszcze bardziej jestem chętny, na osoby chętne do wysiania moich nasion.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 21:23 #812482

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
mirzan wrote:
Na nasionka zawsze jestem chętny, a jeszcze bardziej jestem chętny, na osoby chętne do wysiania moich nasion.

Bardzo się boję spróbować tego , to byłoby nowe dla mnie zjawisko. Wysiewam z udanym sukcesem nasiona gatunku p.lekarskiej i p. Młokosiewicza. B)
Postaram się zdobyć coś dla Ciebie na naszą wymianę . :)
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 22:54 #812487

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Bedzie mi miło, a nasiona lilii zawsze mam dla chętnych.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kornik

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 25 Sie 2022 23:00 #812488

  • Kornik
  • Kornik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1005
  • Otrzymane dziękuję: 2854
mirzan wrote:
Bedzie mi miło, a nasiona lilii zawsze mam dla chętnych.
Będę mieć niedługo dla Ciebie nasiona, obiecano mi dostarczyc trochę nasion Lilium akkusianum.
Pozdrawiam serdecznie,wcześniej Paulina, a od niedawna Małgosia


Koń jaki jest każdy widzi, ale kim jest ogrodnik i co w nim drzemie, tego nie wie prawie nikt . I niech tak zostanie

Między miastem i wsią - wszystkiego

Ostatnio zmieniany: 25 Sie 2022 23:14 przez Kornik.

Lilia Ledeboura (Lilium ledebourii) 26 Sie 2022 08:45 #812508

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2415
Fantastyczna lilia. Pokazywał ją jeden gość na Fb,chyba z Turcji. Może chcesz trochę nasion trąbek, na próbę?
CarteBlanche2012374-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): ewakatarzyna, Kornik


Zielone okna z estimeble.pl

Moderatorzy: Łatka
Wygenerowano w 0.370 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum