TEMAT: Liliowce - identyfikacja odmian

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 05:22 #410715

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
Grażynko (elagrano) :bye:
jeszcze raz w sprawie mojego liliowca 8b. Kwiatuszek formą i kolorem niby pasuje do Petite Ballet ale mój jest niziutki - w porywach 35 cm i średnica kwiatka ok. 5 cm a Petite to 60/8.
i ta moja "12" kwiatki rzeczywiście identyczne z Little Fellow ale mój jest niski. W tym roku go przesadziłam to zobaczę jak się teraz zachowa.

Kolejne moje NN z prośbą o rozpoznanie.

13. To miał być Candlelight Dinner. To może Longfields Think Pink ?????
P1330679-oa.jpg


14. Miał być Little Show Stopper, kwitł pierwszy raz (sadzonka trzyletnia) wys. ok. 60 cm, kwiatek ok 8 cm Nic nie wskazywało, że może mieć pełne kwiatki.
P1310299-oa.jpg


15. To miał być Pagan Ritual. Jest bardzo ładny i nawet jeden kwiatek miał pełny... Wysokość ok. 65, średnica ok. 15 cm.
P1280993-oa.jpg
P1320269-oa.jpg


16. Miała być Paprika Flame wys. ok. 60 cm, śr. ok. 14 cm.
P1320188-oa.jpg
P1320187-oa.jpg


17. Miał być Seal of Approval jest wys. ok 50 a średnica ok. 14 cm
P1280950-oa.jpg
Pozdrawiam
Katarzyna


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 12:53 #410763

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Kasiu-kiki- co do 8b- jeszcze raz popatrzyłabym pod kątem Eenie Weenie- miałam ją kiedyś i tak właśnie wyglądała, zanim ostre zimy jej nie zmogły.

Co do pozostałych, to współczuję. Też mam sporo niepewniaków i to z zakupów z ostatnich lat, aż się można.... :evil:

Odnośnie tych z ostatniej serii, to ciężko zdecydować, bo nie mam takich odmian, ale szukając w necie natknęłam się na podobne, więc może warto to sprawdzić :

13- bardzo podobna do Longfields Think Pink- trzeba ją sprawdzić pod kątem wymiarów- powinno być 15cm/55cm
14. na szybko nie mam pojęcia- muszę więcej poszukać i pomyśleć
15. wygląda jak przypalony słońcem Higland Lord.
16. nie jest to czasem Gamma Quadrant- 13cm/60cm?
17. mój Forestlake Ragamuffin czasem tak wygląda, po dużych upałach i ciepłych nocach.
Za tę wiadomość podziękował(a): Kiki

Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 13:03 #410764

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Podobnie jak Kasia-kiki- mam wątpliwości do tych odmian, szczególnie do Finders Keepers, z tym, że na pewno nie jest to także Elizabeth Salter- kolor podobny, lecz tekstura płatków i zbyt szeroka, obfita falbanka nie pasuje.

Na zdjęciu kwiat odm. Elizabeth Salter

ElizabethSalter.jpg


Domniemany Double River Wye jest raczej odmianą Double Cutie- pod względem parametrów do sprawdzenia przez właściciela. :)

Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 17:59 #410807

  • pierre.black
  • pierre.black's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 163
  • Otrzymane dziękuję: 275
Obie odmiany, zarówno Finders Keepers jak i Double River Wye, są sprawdzone i zgodne odmianowo.

Finders Keepers pochodzi z renomowanej szkółki w Holandii, z którą współpracuję od kilku lat. Zdjęcie zostało wykonane w tym roku. Dodam jeszcze kilka innych fotografii kwiatów tej odmiany, ale jej kwiaty nigdy nie były tak okazałe i tak wybarwione jak w tegorocznym sezonie (2015 rok).


FINDERSKEEPERS.jpg


FINDERKEPERS.jpg


FINDERKEPERS-2.jpg



Double River Wye był kupiony w Polsce. Niestety zamieszczone zdjęcie przedstawia kwiaty z końca września. Stąd może jasnożółte wybarwienie płatków. Również dodam kilka innych zdjęć tej odmiany, tak dla pewności...


DoubleRiwerWye.jpg


DoubleRiwerWye-2.jpg


DOUBLERIVERWYE.jpg
Pierre
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi, fenix1607

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 18:05 #410808

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
Grażynko (elagrano) :bye:
dzięki za szybką reakcję
13. - tak jak wcześniej napisałam to podejrzewałam tę sadzonkę że to Longfields Think Pink. Potwierdziłaś moje przypuszczenia. Mój jest troszkę niższy ale to tegoroczna młodziutka sadzonka. Średnica kwiatu można powiedzieć, że pasuje.
14. podejrzewam Little Business tylko mój jest zdecydowanie za wysoki (chyba że po przesadzeniu tak ruszył dziarsko w górę...) A może to jest Ruby Stella? Kiedyś taki kupiłam tylko jeszcze mi nigdy nie kwitł i myślałam, że zginął. Wysokością i średnicą kwiatu pasuje. Co o tym myślisz?
15. to z pewnością nie jest Highland Lord (HL mam). Te kwiatki takie były wszystkie i nie były przypalone. HL ma kolor kwiatów żywszej czerwieni i jakby kremową? bardzo delikatną lamówkę na brzegach płatków. Barwa mojego to jakby taka trochę ceglasta czerwień. Bardziej mi przypomina Moses Fire.
16. to nie jest Gamma Quadrant. Mój ma dużo żywsze kolory i zauważ, że były pełne kwiaty a kwiat Gammy jest pojedynczy.
To moja Gamma
P1310400-oa.jpg

17. Bardzo bym się ucieszyła gdyby to był Forestlake Ragamuffin. Dwa razy taki kupowałam u różnych dostawców i raz to był Autumn Red a drugi raz to botaniczny. Tej sadzonki z pewnością nie pomyliłam odmianowo. Muszę go poobserwować w przyszłym roku jak zakwitnie i oby to był FR.

Dzięki za dotychczasową pomoc :kiss3: . Jeszcze mi zostało trochę NN....
Pozdrawiam
Katarzyna
Za tę wiadomość podziękował(a): elagrano

Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 18:30 #410815

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
pierre.black :bye:
to, że sadzonki pochodzą z renomowanej hodowli zagranicznej o niczym nie świadczy. Tam też mogą się zdarzać pomyłki i niestety się zdarzają. Sama tego doświadczyłam.
Twoje kolejne zdjęcia Finders Keepers, które zamieściłeś to nie nasuwają mi wątpliwości i "pasują" mi do tej odmiany. Twoje wcześniejsze zdjęcie jest jednak co najmniej dziwne w kolorach jak dla tej odmiany.
Co do Double River Wye to może masz rację, że późno kwitnący liliowiec tak bardzo się zmienia że nie przypomina pierwowzoru. Jednak ostatnie zdjęcie z tej odmiany bardzo się różni od oryginału - sepale i petale są prawie sobie równe.....

Grażynko elagrano
nie napisałam, że to Elizabeth Salter tylko, że mi ją przypomina bo ona właśnie tak bardzo się zmienia w zależności od pory dnia czy też pogody.
Pozdrawiam
Katarzyna
Ostatnio zmieniany: 28 Paź 2015 18:32 przez Kiki. Powód: literówka
Za tę wiadomość podziękował(a): elagrano

Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 19:37 #410825

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Uwzględniając wyjaśnienia pierre.blacknadal mi nie pasuje kwiat Double River Wye. Mój kwiat wygląda bardzo podobnie do tych, co pokazała Kasia. Wyraźnie ma wydłużone tepale i taki rozczochrany wygląd ogólny. Natomiast kwiat pierre.black ma krótsze, bardziej koliste tepale, a ich ułożenie jest bardziej regularne. Kolor też jest nieco inny- DRW jest bardziej cytrynowo zielony.


DoubleRiverWye.jpg


DoubleRiverWye-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): Kiki

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 20:04 #410831

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
Kasiu, nie upieram się w swoich opiniach, bo tak jak pisałam, nie mam tych odmian, więc nie mam punktu odniesienia. Ciężko też coś dopasować z neta.
ad. 13 kolor niby podobny, ale oryginał ma lekkie rozjaśnienia na brzegach płatków- trzeba zobaczyć więcej kwiatów.
ad. 14- możliwe,tylko czy obie wymienione odmiany nie są bardziej czerwone? Ten na zdjęciu wygląda u mnie bardziej w purpurowej tonacji, więc mnie to zmyliło.
ad.15-nie upieram się, tak mi się jakoś po tym podwójnym kwiatku narzuciło.
ad.16-faktycznie, inny- ale ten NN też ciekawy, trzeba więcej poszperać
ad.17- kwiat na zdjęciu bardzo przypomina odmianę FR- ma zaczątki frędzli, życzę, żeby okazał się właściwy. Jak nie, to ja mam na zbyciu właściwego:-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kiki

Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 20:09 #410834

  • pierre.black
  • pierre.black's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 163
  • Otrzymane dziękuję: 275
Kiki i Elagrano, dziękuję za uwagi ;-) Przyjrzę się tym dwóm odmianom w przyszłym sezonie.... Porównam kwiaty i dodam kolejne zdjęcia ;-)

Pozdrawiam ;-)
Pierre
Za tę wiadomość podziękował(a): elagrano, Kiki

Liliowce - identyfikacja odmian 28 Paź 2015 20:44 #410846

  • fenix1607
  • fenix1607's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 166
Tak wygląda u mnie Finders Keepers, zaś jego wybarwienie jest zależne od wielu czynników o których pisałem we wcześniejszych moich postach.
finder2.jpg


finder.jpg


A tak wygląda moja odmiana Double River Wye.
Uważam, że zdjęcia Pierre.Black przedstawiają właściwie zidentyfikowane odmiany.
double1.jpg


double.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): pierre.black

Liliowce - identyfikacja odmian 29 Paź 2015 15:38 #410931

  • elagrano
  • elagrano's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 274
  • Otrzymane dziękuję: 530
pierre.black-Tak będzie najlepiej. Trzeba sprawdzić porę kwitnienia, wysokość łodygi, wielkość kwiatów kilku, nawet zapach i kolorystykę. Bez tego nie ma pewnej identyfikacji.

Fenix1607- pewne jest to, że masz to samo, co pierre.black- problem w tym, czy to jest to samo, co mam ja i kiki i czy to jest akurat Double River Wye?- potrzeba więcej zdjęć, albo porównanie w wyszukiwarce internetowej. :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Kiki

Liliowce - identyfikacja odmian 29 Paź 2015 17:17 #410940

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Mój kupiony jako Double River Wye wygląda tak

DSC08566.jpg


DSC08777.jpg
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]
Za tę wiadomość podziękował(a): Kiki

Liliowce - identyfikacja odmian 29 Paź 2015 17:37 #410944

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
Witaj Andrzeju fenix1607 :bye:
Twoje pierwsze zdjęcie rzekomego DRW jest takie samo jakie pokazał perre.black. I kwiat na tym zdjęciu bardzo się różni od kwiatów na drugim zdjęciu. Na pierwszym petale są tak samo prawie równomiernie rozłożone i są prawie jednakowe. A w DRW petale są "potargane", tak jak napisała Grażyna, są różnej wielkości i kształtu. Nie uwierzę, że oba zdjęcia są z jednej sadzonki. Ten liliowiec (na Twoim pierwszym zdjęciu) to rzeczywiście jest bardzo, bardzo podobne do Double Cutie - potwierdzam zdanie Grażyny. Porównaj obie odmiany i może się okazać, że masz jeszcze jedną :) .
Pozdrawiam
Katarzyna

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 29 Paź 2015 20:48 #411008

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
Grażynko elagrano :bye:
Ja jeszcze w sprawie mojego NN 8b. Próbowałyśmy go zidentyfikować jako Eenie Wenie tylko też do końca nam nie pasował. Znalazłam w AHS taki zapis dla liliowca Eenie (tylko jeden wyraz w nazwie)
cytat:
Eenie (Warner, 1966)
height 15in (38cm), bloom 1.75in (4.4cm), season EE, Dormant, Diploid, Butter yellow self with green throat. (Tiki × (Ed Tron × Bitsy))

Po przeanalizowaniu tak jakby się z moim zgadzało. Eenie Wenie ma troszkę bardziej cytrynowy odcień kwiatów a u mnie to "ciepły" żółty. Tylko te4ż co to oznacza kolor "maślany żółty"? Niestety, nigdzie nie trafiłam na zdjęcie liliowca Eenie.
Pozdrawiam
Katarzyna

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 29 Paź 2015 23:08 #411052

  • Kiki
  • Kiki's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 423
  • Otrzymane dziękuję: 719
olibabko Marysiu :bye:
Twój liliowiec to u mnie nie budzi wątpliwości, że to Double River Wye :flower1:
Pozdrawiam
Katarzyna
Za tę wiadomość podziękował(a): olibabka

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 30 Paź 2015 07:43 #411069

  • fenix1607
  • fenix1607's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 78
  • Otrzymane dziękuję: 166
Kiki, Elagrano

Fotki, które zamieściłem Double River Wye są wykonane na tej samej roślinie lecz w różnym czasie.
Aż trudno uwierzyć - prawda??? A jednak taka jest rzeczywistość.
Podobnie jest z odmianą Finders Keepers.
Ja nie neguję, że Wasze liliowce to te same odmiany, a Pierre.Black może mieć te, które mam ja.
Każde z Nas utrzymuje przy swojej racji.

Pozdrawiam Wszystkich.
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2015 07:47 przez fenix1607.

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 30 Paź 2015 12:47 #411112

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
U mnie liliowce 'Double River Wye' też różnią się kwiatami.
Zdjęcie z 2013 r.

liliowiec-yellow-double-river-2013.jpg


A to z 2015, jedna kępa, a kwiaty nieco odmienne.

liliowiec-yellow-double-river-2015.jpg


Czasem ta kępa liliowców ma płatki mocno zwichrowane, jak w r. 2012 :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/7...e-hemerocallis#99440
Ostatnio zmieniany: 30 Paź 2015 13:25 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, Kiki

Odp: Liliowce - identyfikacja odmian 29 Sty 2016 15:58 #429790

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Nie jestem ekspertem liliowcowym, uwierzyłam sprzedawcom, którzy mi trochę namieszali z odmianami. Proszę o potwierdzenie, zaprzeczenie lub podanie nazwy odmiany ze zdjęcia.
Czy jest to liliowiec Christmas is?


IMG_4197-2.jpg


IMG_4207-2.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): olga1234


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.472 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum