Choroby marchwi
Alternarioza naci marchwi -Czarna zgnilizna korzeni.
Na liściach i ogonkach liściowych marchwi pojawiają się niewielkie, brązowo-czarne plamy - patogeny najpierw atakują najstarsze, dolne liście, a następnie pozostałe. Nać przedwcześnie zasycha. Choroba znacznie rzadziej dotyka pietruszkę i selera. W przypadku silnego porażenia liści następuje przedwczesne zasychanie naci i znacznie obniża się plon.Grzyb atakuje korzenie powodując brunatnoczarne, suche i wklęsłe plamy w górnej ich części. Objawy te są widoczne dopiero w okresie długotrwałego przechowywania.
Aby zapobiec tej chorobie ,należy przestrzegać przynajmniej 3 letniej przerwy zanim posadzimy marchew na tym samym miejscu
Nie uprawiać marchwi na terenach podmokłych
Uprawiać marchew na redlinach lub podwyższonych zagonach, gleba powinna mieć dobrą strukturę i być głęboko (do 45 cm) spulchniona.
Nie stosować zbyt częstego deszczowania roślin, lepiej podlewać dużymi dawkami wody lecz rzadziej.
Głęboko zakopać pozostałe po zbiorze resztki liści.
porażona nać marchwi
Czarna zgnilizna marchwi i pietruszki
Parch zwykły marchwi
Chorobę tę wywołuje bakteria, która oprócz marchwi atakuje: ziemniaki, rzodkiewkę, rzepę, szpinak oraz warzywa kapustne i korzeniowe. W Polsce występuje dość rzadko, głównie na glebach podmokłych zwięzłych i silnie zeskorupiających się. Na chorych korzeniach powstają strupowate, brunatne, skorkowaciałe wyrośla.
Głównym źródłem zakażenia jest gleba, a także obornik spod zwierząt karmionych zakażonymi burakami, marchwią lub ziemniakami.
Choroba W dużym nasileniu choroba może pojawiać się na glebach wapnowanych lub o dużej zawartości wapnia.
Aby zapobiec tej chorobie należy:
Nie uprawiać marchwi bezpośrednio po ziemniakach, jeżeli wykryto na nich objawy parcha zwykłego.
Nie uprawiać marchwi bezpośrednio po wapnowaniu gleby.
Uprawiać marchew na podwyższonych zagonach lub redlinach i na glebie głęboko spulchnionej. W okresie wegetacji korzystne jest również spulchnianie międzyrzędzi.
Stosować kilkuletnią przerwę w uprawie marchwi wprowadzając do zmianowania rośliny zbożowe, motylkowe, kukurydzę, ogórki i por.
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004
Mączniak prawdziwy -Choroba grzybowa
Grzyb atakuje w okresach ciepłych i suchych, lecz do zakażenia roślin niezbędny jest krótki okres zwilżenia liści, występujący podczas nocnych i porannych mgieł.Na liściach i ogonkach liściowych pojawia się mączysty nalotu grzyba. Liście zamierają.
Rozwidlenie korzeni-Choroba fizjologiczna
Korzenie marchwi rozwidlają się, przypominając ludzką dłoń; dlatego czasem słyszymy nazwę
"palczastość korzeni".
Główną przyczyną palczastości korzeni jest niedostatecznie głęboka uprawa gleby przed siewem, oraz gliniaste twarde podłoże.
Chorobie sprzyja niska temperatura i duża ilość opadów podczas wschodów .Podobny efekt wywołują również nicienie, a szczególnie
guzak północny. W Na licznych drobnych korzeniach przybyszowych występują liczne wyrośla, w których nicienie składają jaja.
Aby zapobiec temu zjawisku, należy uprawiać marchew na redlinach lub podniesionych zagonach. Gleba musi być dokładnie rozdrobniona.