TEMAT: Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 03 Lut 2013 19:11 #118910

  • Roma
  • Roma's Avatar
Warzywa uprawiane samodzielnie są smaczniejsze i przede wszystkim zdrowsze od tych, które kupujemy w sklepach. Nie zawsze jesteśmy w stanie ochronić ich przed licznymi chorobami. Dlatego należy zapewniać roślinom jak najlepsze warunki - warto stosować naturalne metody i jeśli się da, unikać sięgania po preparaty chemiczne. Poniżej postaram się przedstawić podstawowe metody zapobiegania chorobom warzyw.
Zachęcam do dyskusji i dzielenia się doświadczeniami, jak w Waszych warzywnikach radzicie sobie z tymi chorobami

Połyśnica marchwianka-Szkodnik (owad)

poiynica.jpg


Jest to jeden z najgroźniejszych i najbardziej pospolitych szkodników marchwi w Polsce. Larwy koloru białego żerują w korzeniach marchwi tuż pod powierzchnią skórki. Wczesne porażenie roślin przez tego owada może spowodować masowe zamieranie młodych roślin. Starsze larwy wnikają do korzeni, wyżerają korytarze i zanieczyszczają je odchodami.

poynica.jpg



Szkodnik zimuje w glebie. Pierwsze pokolenie dorosłych owadów (muchówek) pojawia się już w połowie kwietnia. Dorosłe owady odżywiają się nektarem kwitnących roślin. . Żerujące w korzeniu larwy szybko rosną i linieją. W tym celu opuszczają drążone korytarze i często przemieszczają się do zdrowych korzeni. Pojedyncza larwa połyśnicy może żerować na kilku roślinach.

Marchew wysiewana wcześnie może być atakowana już w połowie maja. Połyśnica marchwianka może pojawić się na naszych warzywnikach od połowy kwietnia do końca października.
Aby temu zapobiec należy wysiewać zaprawiane nasiona . Pole z uprawą marchwi oraz jego otoczenie należy utrzymywać wolne od kwitnących chwastów i roślin wabiących owady dorosłe (muchówki). Nie uprawiać marchwi na polach bezpośrednio po oborniku. Nie podlewać marchwi jeśli nie jest to konieczne. Dokładnie usuwać resztki korzeni z zagonów. Dokonywać terminowego zbioru marchwi .

Zgorzel siewek- jest to choroba grzybowa
Są dwa rodzaje zgorzeli:
Zgorzel przedwschodowa- prowadzi do obumarcia kiełków przed wydostaniem się na powierzchnię.
Zgorzel powschodowa-
Choroba ta atakuje koronki młodych siewek, różnych gatunków, najczęściej siewki sałaty i kapusty.Porażone korzonki ciemnieją i gniją.
Aby temu zapobiec,należy stosować kompost z dodatkiem piasku i mączki bazaltowej a podłoże powinno być odkażone.Rozsady nie powinny być podlewane zbyt obficie.

Fotka-wolne zasoby
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2015 10:15 przez Roma.


Zielone okna z estimeble.pl

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 03 Lut 2013 19:37 #118934

  • Roma
  • Roma's Avatar
Kiła kapściana-choroba kapusty, rzodkiewki, rzepy i innych roślin należących do rodziny Jest powodowana przez grzyb (Plasmodiophora brassicae)Powoduje deformacje korzeni, w wyniku czego roślina nie wykształca lub wykształca zdeformowane organy naziemne, co bardzo często prowadzi do śmierci rośliny.
Kiła na korzeniach kalafiora

F.wolne zasoby

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 03 Lut 2013 19:38 #118936

  • Roma
  • Roma's Avatar
Zaraza ziemniaczana-choroba grzybowa, niszczy części nadziemne roślin oraz bulwy, nie tylko w czasie wegetacjio ale także po zbiorze.
Choroba ta dotyczy ziemniaków i pomidorów. Na ziemniakach pojawiają się ciemne plamy. Owoce pomidorów zaczynają się przebarwiać, a następnie marszczyć i gnić. Aby zapobiec tej chorobie ziemniaki sadzimy dosyć głęboko, aby odizolować bulwy od zarodników. Zapobiegawczo możemy stosować opryski odwarem ze skrzypu polnego i cebuli (przez cały okres wegetacji, co 14 dni). Po wystąpieniu pierwszych objawów choroby warto zastosować preparat Biosept 33 SL lub Grevit 200 SL.Bezpośrednio po zbiorach zarażone rośliny należy najlepiej spalić.

zarazaziemniaczana.jpg


zarazaziemniaczana1.jpg


fot.wolne zasoby
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2015 10:35 przez Roma.

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 03 Lut 2013 19:53 #118951

  • Roma
  • Roma's Avatar
Choroby marchwi
Alternarioza naci marchwi -Czarna zgnilizna korzeni.
Na liściach i ogonkach liściowych marchwi pojawiają się niewielkie, brązowo-czarne plamy - patogeny najpierw atakują najstarsze, dolne liście, a następnie pozostałe. Nać przedwcześnie zasycha. Choroba znacznie rzadziej dotyka pietruszkę i selera. W przypadku silnego porażenia liści następuje przedwczesne zasychanie naci i znacznie obniża się plon.Grzyb atakuje korzenie powodując brunatnoczarne, suche i wklęsłe plamy w górnej ich części. Objawy te są widoczne dopiero w okresie długotrwałego przechowywania.
Aby zapobiec tej chorobie ,należy przestrzegać przynajmniej 3 letniej przerwy zanim posadzimy marchew na tym samym miejscu
Nie uprawiać marchwi na terenach podmokłych
Uprawiać marchew na redlinach lub podwyższonych zagonach, gleba powinna mieć dobrą strukturę i być głęboko (do 45 cm) spulchniona.
Nie stosować zbyt częstego deszczowania roślin, lepiej podlewać dużymi dawkami wody lecz rzadziej.
Głęboko zakopać pozostałe po zbiorze resztki liści.
porażona nać marchwi

alternariozanacimarchwii.jpg


Czarna zgnilizna marchwi i pietruszki

czarn.zgn.jpg


czarnazgnilizna.jpg



Parch zwykły marchwi

Chorobę tę wywołuje bakteria, która oprócz marchwi atakuje: ziemniaki, rzodkiewkę, rzepę, szpinak oraz warzywa kapustne i korzeniowe. W Polsce występuje dość rzadko, głównie na glebach podmokłych zwięzłych i silnie zeskorupiających się. Na chorych korzeniach powstają strupowate, brunatne, skorkowaciałe wyrośla.
Głównym źródłem zakażenia jest gleba, a także obornik spod zwierząt karmionych zakażonymi burakami, marchwią lub ziemniakami.
Choroba W dużym nasileniu choroba może pojawiać się na glebach wapnowanych lub o dużej zawartości wapnia.
Aby zapobiec tej chorobie należy:
Nie uprawiać marchwi bezpośrednio po ziemniakach, jeżeli wykryto na nich objawy parcha zwykłego.
Nie uprawiać marchwi bezpośrednio po wapnowaniu gleby.
Uprawiać marchew na podwyższonych zagonach lub redlinach i na glebie głęboko spulchnionej. W okresie wegetacji korzystne jest również spulchnianie międzyrzędzi.
Stosować kilkuletnią przerwę w uprawie marchwi wprowadzając do zmianowania rośliny zbożowe, motylkowe, kukurydzę, ogórki i por.
Żródło: Ekologiczne Metody Uprawy Marchwi Materiały dla rolników Praca zbiorowa pod redakcją dr I. Babik Radom 2004


parchzwyky.jpg


Mączniak prawdziwy -Choroba grzybowa

Grzyb atakuje w okresach ciepłych i suchych, lecz do zakażenia roślin niezbędny jest krótki okres zwilżenia liści, występujący podczas nocnych i porannych mgieł.Na liściach i ogonkach liściowych pojawia się mączysty nalotu grzyba. Liście zamierają.

mczniakprawdziwy-pietruszka.jpg



Rozwidlenie korzeni-Choroba fizjologiczna

Korzenie marchwi rozwidlają się, przypominając ludzką dłoń; dlatego czasem słyszymy nazwę "palczastość korzeni".
Główną przyczyną palczastości korzeni jest niedostatecznie głęboka uprawa gleby przed siewem, oraz gliniaste twarde podłoże.
Chorobie sprzyja niska temperatura i duża ilość opadów podczas wschodów .Podobny efekt wywołują również nicienie, a szczególnie guzak północny. W Na licznych drobnych korzeniach przybyszowych występują liczne wyrośla, w których nicienie składają jaja.
Aby zapobiec temu zjawisku, należy uprawiać marchew na redlinach lub podniesionych zagonach. Gleba musi być dokładnie rozdrobniona.
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2015 10:58 przez Roma.

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 04 Lut 2013 15:54 #119351

  • Roma
  • Roma's Avatar
Szkodniki i choroby buraka ćwikłowego

Burak jest najbardziej wrażliwy na niedobór boru – jego brak wywołuje groźne choroby takie jak zgorzel liści sercowych i suchą zgniliznę korzeni. Niedobory mikroelementów można uzupełniać poprzez zabiegi dokarmiania dolistnego.

Mszyca burakowa-szkodnik

szkodniki-burakamszyca.jpg


Powoduje ona największe straty w uprawach buraków ćwikłowych. Mszyce żerują na liściach i ogonkach liściowych, powodując deformację liści i zahamowanie wzrostu roślin. Najbardziej niebezpieczne są w okresie wschodów, może doprowadzić do obumarcia rośliny.
Aby zapobiec tej chorobie należy siać buraczki z dala od kaliny, trzmieliny i jaśminowca a także odchwaszczać zagony gdyż mszyca rozwija się między innymi na komosie.

Śmietka ćwiklanka-szkodnik

smietka-cwiklanka-02.jpg


Uszkodzenia roślin powodują larwy śmietki, których szkodliwość polega na drążeniu w liściach korytarzy , w których się rozwijają. Larwy żerują na liściach, powstają nieregularne, początkowo jasnozielone, później brunatnawe przebarwienia. Wewnątrz widoczna jest jedna lub więcej białych larw długości 2–8 mm.

Mątwik burakowy-szkodnik

matwik.jpg


Jest to nicień . Gatunek ten występuje w zasadzie wszędzie, gdzie uprawiane są buraki, a także brukiew i rośliny kapustne.
Zaatakowane rośliny rosną słabo, a w upalne dni łatwo więdną. Zewnętrzne liście żółkną i zasychają. W okresie od czerwca do jesieni na korzeniach znaleźć można białe ziarenka. Zaatakowana roślina ma poplątany system korzeniowy tzw."brodę"

Na szkodniki możemy stosować różnego rodzaju preparaty roślinne
Ostatnio zmieniany: 28 Sty 2015 11:24 przez Roma.

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 09 Sie 2013 12:33 #185069

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Zaraza ziemniaczana na liściach pomidora


forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...cie?start=504#185003


Zaraza ziemniaczana na łodygach pomidora


Fot. Nkem

O zapobieganiu zarazie ziemniaczanej informacje znajdują się w wątku:

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...slonami?limitstart=0
Ostatnio zmieniany: 09 Sie 2013 12:34 przez Hiacynta.

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 15 Paź 2013 20:35 #198501

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Zwracam się do osób, które próbowały wyłapywać drutowce z gleby na tzw. "przeciętego ziemniaka" lub marchew - www.uprawyekologiczne.pl/305_Drutowce.html
ponoć skuteczny i ekologiczny sposób? Czy to prawda?
Pozdrawiam Robert
Ostatnio zmieniany: 15 Paź 2013 20:50 przez Irysek Robert.

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 15 Paź 2013 20:51 #198505

  • Roma
  • Roma's Avatar
Nie próbowałam takiego sposobu ale czytałam w przypadku storczków
Larwy drutowców przenosimy do doniczek z podłożem. Możemy je przenieść do mieszkania z ogrodu, gdzie mieliśmy storczyki na okres lata.

Larwy dorosłe mają długość 15-20mm. Podobne są do kawałeczka miedzianego drutu. Są one pomarańczowego koloru .[Połyskują w słońcu.]
Larwy dobrze się czują w podłożu wilgotnym. Ich ciało pokryte jest tkanką łatwo przepuszczającą wodę. W suchym podłożu ciało larwy drutowca bardzo łatwo tarci wilgoć. Drutowce wtedy wchodzą w głąb doniczki, a nawet pod nią. W tym czasie jaja drutowców i młode larwy nie mające zdolności przemieszczania się, giną z przesuszenia.

Szkody. Larwy drutowca drążą korzenie roślin ,powodując ich gnicie. Rośliny często zamierają , bo są podgryzione przy szyjkach korzeniowych.

Walka ekologiczna.
Doniczki w ogrodzie tak ustawiać, by nie miały styczności z gruntem.
Należy wyłapywać te szkodniki i niszczyć je.
Zakopywać w podłożu przecięte ziemniaki, marchew, buraki, zagłębiając je ściętą płaszczyzną do dołu.[kontrolować co kilka dni. zmieniając przynętę na świeżą.]
Sprawdzać podłoże , które dodajemy do doniczki przy przesadzaniu.
O wspomnianym przez Ciebie sposobie piszą również w
www.majawogrodzie.tvn.pl/1,269,Drutowce-zwalczanie,forum.html

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 15 Paź 2013 20:59 #198506

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Dzięki Roma - czytałem w Maji. Tylko chciałem się dowiedzieć czy ktoś to stosował bo piszą wszędzie ale co z praktyką ?
Mam duży kłopot w siewkach irysów z tym szkodnikiem!!! Opryski nic nie przyniosły. Dziś ręcznie wygrzebałem ponad 1000 poczwarek a ile jeszcze siedzi pod korzeniami roślin??? Tego nie wiem ?

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 15 Paź 2013 21:30 #198509

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Miałam w tym roku problem z drutowcami i spróbowałam sposobu z ziemniakiem. Udało się uratować sałatę przed całkowitym zniszczeniem. Zakopywałam połówki ziemniaków, na początku nic się nie działo, ale potem faktycznie -larwy żerowały i łatwo było usunąć. Tyle że moje doświadczenie dotyczy niewielkiej grządki.
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Irysek Robert

Szkodniki i choroby warzyw oraz ich zwalczanie 15 Paź 2013 21:49 #198515

  • Irysek Robert
  • Irysek Robert's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1369
  • Otrzymane dziękuję: 4203
Dziękuję Aniu :)
No właśnie ja mam dość większą plantację irysowych siewek ponad 1000 sztuk ! i jakbym pod każdą sadzonkę miłą dać ziemniak, których nie mam to chyba taniej mnie przyjdzie niestety chemia!


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.199 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum