TEMAT: Szrotówek kasztanowcowiaczek

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 14:34 #126838

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Witam wszystkich forumowiczów :)
Trafiłam tutaj przypadkiem i uznałam, że fajnie by było się zarejestrować,także proszę o wyrozumiałość i zrozumienie, jeśli mój temat/pytanie jest w nieodpowiednim dziale :oops:
Chodzi mi mianowicie o szkodliwość szrotówka ... Wyczytałam w jednym artykule, że gąsienice potrafią wyrządzić szkody na liściu liczące 500 min... ! No tak, tylko może mi to ktoś wytłumaczyć jak je .. hm policzyć? jest jakiś sposób do tego? Proszę wytłumaczcie Państwo,
Pozdrawiam serdecznie :bye:


Zielone okna z estimeble.pl

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 14:50 #126844

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
No dobrze ,a jak należałoby przyjmować zachodzące na siebie w późniejszym stadium? przecież to jedna wielka brązowa plama... W linku to jeszcze spoko. Może czegoś nie rozumiem? :blink: :think:
I bardzo dziękuję za szybką odpowiedź, nie spodziewałam się, że tak szybko ;)aa i za pochwałę nicku B)
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 14:53 przez paprotka.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 15:08 #126853

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
No dobrze, ale skoro jedna mina to jedna larwa to w późniejszym stadium (październik????) już nie ma larw? Bo jeśli są to chyba można liczyć? :think:
Jestem po prostu ciekawa, ale jeśli zadaje denne pytania to mnie proszę "wyprostować". I tak jak mówiłam na artykuł trafiłam przypadkiem :paper: ;) Kilka pytań jeszcze mam, ale to później bo muszę wyjść z psem :bye:

Gdzie robione zdjęcia? i widać wszystko także dziękuje :bye:
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 15:09 przez paprotka.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 15:53 #126876

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Paprotko, nie bardzo wiem, w jakim artykule wyczytałaś o tych 500 minach na liściu :jeez: Trudno jest wyjaśniać za autora, skąd wziął takie dane.

Koło mojej pracy rośnie grupa kasztanów dobrze poda stuletnia, więc kiedy pojawił się ten szkodnik pojawili się też fachowcy z akademii rolniczej, aby ratować.

Dla oceny sytuacji zrywali po kilkadziesiąt liści z każdego drzewa. Na tej podstawie ustalali średnią ilość larw i poczwarek na liściu. Nie wiem, czy dobrze pamiętam, ale wyszło im z tych badań, że poczwarek jest kilka na liściu, a larw kilkanaście, co przemnożone przez szacunkową ilość liści dało ogromną inwazję owadów :evil:

Systematyczne grabienie i utylizowanie tych liści dało chyba dobry efekt, bo kasztanowce w lipcu były jeszcze zielone :lol:

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 16:09 #126882

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Albo kompostowanie pod 30 cm warstwą ziemi + folia lub w reaktorze, gdzie jest wysoka temperatura kompostowanej masy.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 16:11 #126885

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
To zdjęcie fragmentu liścia kasztanowca, które zrobiłam w czerwcu. Jak widać miny są bardzo wyraźnie widoczne. Liczenie nie sprawia problemu. W ogóle jeśli chodzi o takie żmudne prace, to nie takie rzeczy liczą różni studenci i nie tylko, jeśli to jest potrzebne w prowadzonych badaniach.

IMG_3576.JPG
Zapraszam
Mania Zieleni
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 16:21 #126891

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Polu, o niczym innym nie piszę.
Liczy się średnią liczbę min dla drzewa, pobierając określoną liczbę liści. To jest najprostsza z najprostszych statystyka.
Zapraszam
Mania Zieleni

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 17:05 #126907

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Polu, wszystkie obliczenia statystyczne są obarczone błędem, który się także szacuje i uwzględnia, ale to temat z zupełnie innej beczki.
Duże gradacje owadów występowały, występują i będą występować, bo liczebność populacji nie jest stała i zależy od wielu czynników. Szrotówek zrobił jako gatunek wiele zamieszania, bo rozprzestrzenił się w zawrotnym tempie po Europie, wzdłuż szklaków komunikacyjnych, trafiając w miejsca, gdzie praktycznie nie ma wrogów naturalnych. Badania genetyczne okazów z zielnikowych kasztanowców dowiodły, że C. ohridella ma Bałkański rodowód. Dlaczego tak późno zauważono jego obecność pozostaje na razie tajemnicą, być może w swej ojczyźnie był po prostu przeoczony, przy małej liczebności i domieszkowym charakterze kasztanowca białego w drzewostanach. Może się kiedyś dowiemy całej prawdy o szrotówku kasztanowcowiaczku.
Zapraszam
Mania Zieleni
Ostatnio zmieniany: 20 Lut 2013 17:53 przez Zielona Ania.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 17:54 #126921

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Czyli jak dobrze rozumiem najlepiej miny liczyć "pod światło" albo "rozłupywać" minę i patrzeć czy tam jakaś larwa nie pomieszkuje B) Zdjęcie bardzo widoczne ale właśnie to jest czerwiec a mi chodzi o np. miesiące sierpień, wrzesień ? może masz takie wyraźne zdjęcia?
I dobrze rozumiem prowadzisz jakieś badania ?

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 18:01 #126925

  • Zielona Ania
  • Zielona Ania's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1272
  • Otrzymane dziękuję: 1299
Nie prowadzę badań. Zdjęcia mam tylko z czerwca. Zdjęcie było robione pod światło, bo widać wtedy dobrze granice min, larwy, poczwarki i nagromadzone w minach odchody.
Zapraszam
Mania Zieleni

Szrotówek kasztanowcowiaczek 20 Lut 2013 18:14 #126931

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Rozumiem, w takim razie to podziwiam tych którzy są pasjonatami liczenia i badań :thanks:
Fajnie, że tutaj trafiłam , dziękuje wszystkim za odpowiedzi :flower2:

Szrotówek kasztanowcowiaczek 28 Kwi 2013 20:00 #150432

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Witam ponownie forumowiczów :)
Chciałabym przygotować ref na biol. i wybrałam temat o szrotówku, z tym że wiecie może kiedy pojawiają się pierwsze poczwarki ? w jakim miesiącu czy maj czy czerwiec itd? nigdzie nie mogę tego znaleźć a jest to dla mnie troche istotne
Z góry dziekuje za odp ;)

Szrotówek kasztanowcowiaczek 28 Kwi 2013 21:13 #150499

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Oj, czego Was teraz w tej szkole uczą, bo chyba nie wyszukiwania informacji :woohoo:

Tak dla treningu wpisz w Google frazę:

Szrotówek kasztanowcowiaczek cykl rozwojowy

O Wikipedii już nie będę wspominać :woohoo:
Ostatnio zmieniany: 28 Kwi 2013 21:15 przez Hiacynta.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 28 Kwi 2013 23:44 #150604

  • paprotka
  • paprotka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 7
Poczwarki zimują w opadłych liściach, ale w poprzednim poście jest napisane, że zbierano liście z drzew i liczono poczwarki i larwy, i o to mi chodzi w jakim miesiącu można je obserwować , jeśli w ogóle można? o to mi chodzi.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 30 Kwi 2013 23:35 #151327

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
W zależności od temperatury szrotówek przechodzi od 3 do 5 pełnych cykli rozwojowych w ciągu roku.
Pierwsze miny powstają na przełomie maja-czerwca.

Szrotówek kasztanowcowiaczek 29 Cze 2016 03:10 #485653

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Online
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
I znów możemy poobserwować rozwój szrotówka na liściach kasztanowców.

tunele-szrotowek.jpg


W każdej ciemniejszej plamie wyczuć można lekkie zgrubienie, to larwa szrotówka lub poczwarka.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.345 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum