• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Turkuć podjadek

Turkuć podjadek 15 Cze 2013 10:07 #169318

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Turkuć podjadek niekiedy może narobić szkód w uprawach warzywnych,jak go więc zwalczać?Znalazłem w internecie takie porady:
-Wykładać na trasie jego wędrówek świeże gałązki olszy czarnej (skutecznie odstrasza),
- Wkopać do ziemi na całą głębokość kilka lub kilkanaście słoików lub inne gładkościenne naczynia, do których turkuć wpada i nie może się wydostać.
- Międzyrzędzia przykryć wykładziną PCV lub inną i o różnych porach dnia szybko je dźwigać. Czasami jest kilka turkuci, trzeba się śpieszyć z wyłapywaniem, bo szybko uciekają.
- Miejsca na powierzchni ziemi mocno podziurawione polewać dużą ilością wody z dodatkiem oleju jadalnego i obserwować ziemię; tam gdzie się porusza jest turkuć.
- Wkopać gładkościenną wannę równo z ziemią. Zabezpieczyć siatką o dużych oczkach przed wpadnięciem dzieci lub jeży. W wannnie nie musi być woda. Od brzegów wanny w stronę grządek wkopać pionowo deski lub inne podłużne elementy po których turkuć trafi do wanny jak po "sznurku". Właśnie do wanny łapię najwięcej turkuci.
- Usypać na gołej ziemi niedużą górkę kompostu lub obornika i przykryć ciemną folią lub papą. Raz w tygodniu przekopać dokładnie kompost w poszukiwaniu turkucia. Tu też mam duże efekty.
- Pod koniec maja i w czerwcu turkucie robią płytko pod ziemią kuliste gniazda w których hodują kilkaset młodych. Ja na gniazdo trafiłem do tej pory parę razy. Trudna sprawa, ale chyba warto się pomęczyć aby takie gniazdo namierzyć.
- We wrześniu zakopać do ziemi większą ilość obornika (najlepiej końskiego) na głębokość do 1m. Co 2 tygodnie aż do zmarznięcia ziemi i na wiosnę odkopać obornik i przeszukać. Po jakimś czasie obornik znika i trzeba zastosować świeży.
- Odstraszająco na turkucia działa zapach porozkładanych gałązek olchy lub rozlany na grządkach wywar z kory olchowej (zaleca dr H. Legutowska w "działkowcu" z września 2002 r.)
Chemiczne zwalczanie turkucia jest chyba skuteczniejsze, ale to wybór każdego z nas. Na ogół stosuje się Basudin 10 G lub Diazinon 10 G w dawce 0,5 kg na 100 m2 dobrze wymieszane z glebą na głębokość do 5 cm. Okres karencji jest jednak długi i wynosi co najmniej 60 dni!. Ponadto, moim zdaniem jest chyba szkodliwy dla ptaków, które pożerają zatrute turkucie. Na trawnikach zaleca się podlewać preparatem Basudin 25 EC (0,15%) zużywając 3-4 l cieczy na 1 m2 trawnika (skuteczny również na pędraki i drutowce
Sam stosuje z dobrym skutkiem zalewanie nory wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Warto również obejrzeć film "Maja w ogrodzie" na ten temat.
majawogrodzie.tvn.pl/4,Turkuc-po ... orada.html
Ostatnio zmieniany: 15 Cze 2013 10:10 przez kurjan.


Zielone okna z estimeble.pl

Turkuć podjadek 15 Cze 2013 10:17 #169322

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
A tak turkuć podjadek wygląda:

turkuc-podjadek.jpg



Zdjęcie owada pochodzi z gabloty pokazywanej na stoisku firmy Target ((Gardenia 2013)), może ktoś ma lepszą fotkę turkucia?
Ostatnio zmieniany: 15 Cze 2013 10:23 przez Hiacynta.

Turkuć podjadek 16 Cze 2013 21:02 #169721

  • barashka
  • barashka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1075
  • Otrzymane dziękuję: 1675
Zdjęc nie mam, ale potwierdzam, że bardzo skuteczny jest płyn 'Ludwik' o zapachu mięty. Działa rewelacyjnie, turkucie wyskakują z norek jak na zawołanie i ... po problemie !

Turkuć podjadek 18 Cze 2013 14:27 #170387

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Jakie szkody może wyrządzić Turkuć Podjadek czytaj poniżej
Szkodliwość tego owada polega na mechanicznym uszkadzaniu korzeni roślin. Turkuć drąży korytarze wzdłuż rządka danej uprawy (najczęściej warzywnej), gdyż tam właśnie panują najlepsze dla niego warunki do żerowania (większa wilgotność i spulchnione podłoże). Objawem jego działalności są „wypadające rośliny" - najczęściej rzędowo. Po prostu rośliny z uszkodzonym systemem korzeniowym nagle więdną, po czym zamierają. Dodatkowo szkodliwe działanie turkucia polega na nadgryzaniu bulw korzeniowych i kłączy - stad w nazwie „podjadek". Zdarza się, że owad uszkadza też owoce leżące na ziemi. Największe szkody powoduje na młodych roślinach
Na koniec dodam, że opisywany gatunek nie tylko wyrządza szkody, ale jest również pożyteczny ponieważ zjada drutowce i pędraki

Turkuć podjadek 04 Maj 2014 11:05 #252513

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Rozpocząłem walkę z Turkuciem Podjadkiem, skutecznym środkiem jest zalewanie otworów w ziemi wodą i dodanie płynu do mycia naczyń.Jeżeli trafi się na właściwy otwór to po pewnej chwili włazi on na zewnątrz.W ten sposób już upolowałem w tym roku 2 szt.Szczególnie obawiam się jego rajdu pod wschodami ogórków. :thanks:
Za tę wiadomość podziękował(a): Malkar

Turkuć podjadek 06 Maj 2014 21:34 #254197

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
kurjan wrote:
Rozpocząłem walkę z Turkuciem Podjadkiem, skutecznym środkiem jest zalewanie otworów w ziemi wodą i dodanie płynu do mycia naczyń.Jeżeli trafi się na właściwy otwór to po pewnej chwili włazi on na zewnątrz.W ten sposób już upolowałem w tym roku 2 szt.Szczególnie obawiam się jego rajdu pod wschodami ogórków. :thanks:
To masz pomysł na biznes :drink1: za turkucia moczykije u nas płacą nawet 4zł/szt na przynętę na sumy.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Turkuć podjadek 11 Maj 2014 17:52 #257033

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
MagdaH Dziękuje za informację sam jestem wędkarzem,co prawda z tymi Turkuciami musiałbym poczekać do 1 czerwca bo wtedy kończy się okres ochronny na sumy.Słyszałem o tej metodzie połowu, więc teraz gdy złapie Turkucia to go wykorzystam do połowu na suma. :thanks:

Turkuć podjadek 24 Maj 2014 13:43 #263454

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Widzę że na mojej działce pojawiło się dużo dziur miejscach gdzie stosowałem kompost,co jest oznaką żerowania turkucia. W ubiegłym roku ten szkodnik uszkodził mi kilka młodych pomidorów i ogórków, W tym roku udało mi się złapać 2 szt. zalewając otwory wodą z płynem do mycia naczyń.
Dowiedziałem się o podobnym sposobie wyłapywania turkucia polegającym również na zalewaniu otworów woda z dodatkiem oleju jadalnego.
Podobno można je łapać usypując na ziemi górkę kompostu lub obornika,przykryć ciemną folią i sprawdzać raz na tydzień i wybierać szkodniki,Wypróbuje te dwa ostatnie sposoby.
:thanks:

Turkuć podjadek 24 Maj 2014 18:17 #263548

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
kurjan wrote:
MagdaH Dziękuje za informację sam jestem wędkarzem,co prawda z tymi Turkuciami musiałbym poczekać do 1 czerwca bo wtedy kończy się okres ochronny na sumy.Słyszałem o tej metodzie połowu, więc teraz gdy złapie Turkucia to go wykorzystam do połowu na suma. :thanks:
Możesz jakaś kastrę wynaleźć i nasypać ziemi, rozłożyc troche kompostu, wpuścić turkucie i przechować je do 1 czerwca :flower2:
Ostatnio zmieniany: 24 Maj 2014 18:18 przez MagdaH.
Za tę wiadomość podziękował(a): kurjan

Turkuć podjadek 13 Paź 2014 09:35 #305417

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Oto jeden ze sposobów walki z Turkuciem podjadkiem
Obornik może być też pomocy przy zwalczaniu często występującego na działkach szkodnika - turkucia podjadka. Aby wyłapać turkucie we wrześniu zakopujemy do ziemi większą ilość obornika (najlepiej końskiego) na głębokość do 1m. Będą one ochoczo lgnęły do takiego żyznego miejsca. Co 2 tygodnie, aż do zmarznięcia ziemi, a potem na wiosnę, odkopujemy obornik i wybieramy turkucie.

Turkuć podjadek 13 Paź 2014 13:30 #305465

  • 's Avatar
Turkuć podjadek wygląda tak:

turkupodjadek.JPG

Ciało o ciemnobrązowym lub brunatnorudawym ubarwieniu, masywne, wydłużone, z silnie rozwiniętym przedpleczem, długimi przysadkami odwłokowymi i stosunkowo krótkimi tylnymi nogami. Przednie odnóża silne, grzebiące, łopatowate, zaopatrzone w kolce – służą do poruszania się pod ziemią, rozgrzebywania piasku i budowy korytarzy. U osobników obu płci obecny jest aparat strydulacyjny.

Wielkość
do 6,2 cm długości oraz rozpiętości 4 cm.
Skrzydła
proste, długie, ostro zakończone, sięgają poza odwłok, używane w okresie godowym.

Teks i fotka Wikipedia

Turkuć podjadek 13 Paź 2014 19:19 #305540

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
W maju tego roku sadziłam kępkę malinowego rabarbaru; podsypałam obficie obornikiem, włożyłam roślinkę, podlałam. Po jakimś czasie w okolicy rabarbaru zauważyłam niewielki nasyp, ciągnący się dookoła. Rozgrzebałam rękoma i ... młody turkuć uciekł w głąb gleby.
Nie zrobił żadnych szkód. Nie polowałam na niego.
Czy w zaleceniach odnośnie wyłapywania turkuci jest wskazówka, CO z nimi robić po schwytaniu?
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Turkuć podjadek 14 Paź 2014 10:15 #305727

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Adasiowa we wcześniejszym poście podawalem że:
Szkodliwość tego owada polega na mechanicznym uszkadzaniu korzeni roślin. Turkuć drąży korytarze wzdłuż rządka danej uprawy (najczęściej warzywnej), gdyż tam właśnie panują najlepsze dla niego warunki do żerowania (większa wilgotność i spulchnione podłoże). Objawem jego działalności są „wypadające rośliny" - najczęściej rzędowo. Po prostu rośliny z uszkodzonym systemem korzeniowym nagle więdną, po czym zamierają. Dodatkowo szkodliwe działanie turkucia polega na nadgryzaniu bulw korzeniowych i kłączy - stad w nazwie „podjadek". Zdarza się, że owad uszkadza też owoce leżące na ziemi. Największe szkody powoduje na młodych roślinach
Na koniec dodam, że opisywany gatunek nie tylko wyrządza szkody, ale jest również pożyteczny ponieważ zjada drutowce i pędraki
W związku z tym wniosek jest oczywisty,należy go jak najszybciej zniszczyć.Jedyna możliwa metoda to wylapywanie.

Turkuć podjadek 14 Paź 2014 18:02 #305818

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20230
  • Otrzymane dziękuję: 64467
Kurjan,
czytałam wszystkie posty odnośnie turkucia; jako biolog znam jego morfologię i fizjologię, znam także metody jego wyłapywania. Chodziło mi o sposoby eliminacji - skoro jest to także stworzenie pożyteczne, to nawet jednego osobnika zaleca się zabić ?
W przyrodzie nic nie jest oczywiste.
Pozdrawiam serdecznie :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

Turkuć podjadek 14 Paź 2014 21:49 #305888

  • MagdaH
  • MagdaH's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Uzależnienie roślinne silniejsze jest niż inne
  • Posty: 1791
  • Otrzymane dziękuję: 3088
Adasiowa wrote:
[...]Czy w zaleceniach odnośnie wyłapywania turkuci jest wskazówka, CO z nimi robić po schwytaniu?
a) ucałować, puścić wolno, przekazać pozdrowienia rodzinie turkucia życząc zdrowia i szybkiego powiększania rodziny :flower2: (potem wyciągniesz wnioski oglądając rabaty z np. żurawkami) :wink4:
b) wyłapać, założyć hodowlę w kastrze lub innym dużym pojemniku, używać turkuci do dręczenia nielubianych dalszych sąsiadów (od bliższych sąsiadów turkucie mogą szybko przedostać się z powrotem do Ciebie) :devil1:
c) złapać i użyć na przynętę na suma :yummi:
Za tę wiadomość podziękował(a): słowikowo, Monia Piwonia

Turkuć podjadek 14 Paź 2014 21:57 #305894

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Zabrakło jednego punktu - sprezentować jdnego Hiacyncie :happy: :happy: :happy:
Qrcze, tyle lat żyję i ani jednego turkucia nie widziałam, co za strata :happy: :happy:

Turkuć podjadek 15 Paź 2014 11:13 #305978

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Hiacynto
Turkuć największe szkody robi w uprawach warzywnych i to w okresie gdy rośliny są jeszcze młode.Jako ,że żyje i żeruje w ziemi na ogół trudno go dostrzec.Objawy jego bytności to wypadające młode rośliny którym turkuć podgryza młode korzenie.Szczególnie narażone na takie uszkodzenia są młode ogórki marchew. pietruszka i inne.Niekiedy zdarza się,że wypadają całe rzędy wysianych roślin,sam tego doświadczyłem na swojej działce.Zwalczanie tego szkodnika jest bardzo trudne, trzeba znaleźć otwór w ziemi w którym on przebywa.
Więc, to czy jest na naszej działce możemy się dopiero przekonać po objawach na naszych roślinach,niekiedy uda się go zobaczyć podczas przekopywania działki .
W bieżącym roku podczas przekopywania starych truskawek natrafiłem na gniazdo z młodymi turkuciami,było ich tam kilkadziesiąt.Tak że tam gdzie są naprawdę nie ma żartów i raczej nie chciałabyś takiego prezentu w swoim ogrodzie.Moi sąsiedzi również toczą z nimi walkę. :jeez:

Turkuć podjadek 18 Sty 2016 13:21 #426379

  • kurjan
  • kurjan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 955
  • Otrzymane dziękuję: 1436
Do wiosny jeszcze trochę czasu, ale może już teraz warto się zapoznać jak na działkach można zwalczać turkucia podjadka ,jest to stosunkowo prosty sposób i bardzo skuteczny,sam go stosuje od kilku lat.Znalazłem na YouTube bardzo dobrze zrobiony film na ten temat,warto go obejrzeć i wykorzystać te porady.

Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Krecik stary, whitedame, Rosnij, Helcia


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.325 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum