TEMAT: Ostępka lilianka

Ostępka lilianka 01 Lip 2013 20:27 #174668

  • ewkapaw
  • ewkapaw's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 62
  • Otrzymane dziękuję: 51
Moje lilie zatakowała w tym roku ostępka lilianka . Na obecną chwilę 2/3 lilii nie zakwitnie , a co będzie jeszcze - nie wiem . Zbieram porażone pąki . Czy mogę jeszcze teraz coś zrobić , aby w przyszłym roku ochronić swoje lilie . Wyczytałam , że te robaczki wchodzą w ziemię , z wiosną wyłażą i atakują pąki . Zalecają w fazie tworzenia pąków pryskać Basudinem , ale nie mogę dostać tego preparatu . Czy innym można go zastąpić i teraz jeszcze zastosować . Proszę o rady , co z tym świństwem zrobić - bo szkoda mi tych pięknych kwiatów . Proszę o pomoc w ratowaniu moich lilii .
Serdecznie pozdrawiam EWA


Zielone okna z estimeble.pl

Ostępka lilianka 09 Lut 2017 02:50 #522410

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Ostępka lilianka to jedna z muchówek miniarek. Jest ona bardzo podobna do zwykłej muchy, jest tylko tylko nieco szczuplejsza.

ostepka-lilianka.jpg


Gdy na liliach tworzą się pąki kwiatowe, pod koniec maja - na początku czerwca pojawia się pierwsze pokolenie tych muchówek i składa jaja przebijając delikatne młodę pąki kwiatowe.
Po wykluciu larwy są małe i białe, żerują od wewnątrz kwiatowego pąka, dorastają do 4,5 mm długości.

Porażone pąki zaczynają od środka gnić.

ostepka-lilianka-paki.jpg


Pojedyncze zdeformowane pąki można obrywać i natychmiast niszczyć. Przy większej ilości najlepiej użyć preparatu owadobójczego. Należy wykonać 3 opryski w odstępie 7 dni, aby zniszczyć larwy wylęgające się w różnym czasie.
W ciągu sezonu mogą w sprzyjających warunkach dorosnąć 3 pokolenia tych muchówek.

Poczwarki zimujące w glebie niszczy też przekopywanie ziemi jesienią i wiosną, gdyż wydobyte na powierzchnię wysychają, przemarzają lub zostają upolowane przez ptaki.
Ostatnio zmieniany: 09 Lut 2017 03:20 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Amlos, MagdaH


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.194 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum