TEMAT: Zwalczanie karczowników, nornic, kretów

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Lip 2018 10:49 #617530

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Nareszcie udało mi się złapać kreta. Zastosowałem inny sposób niż dotychczas przy zakładaniu pułapki zatrzaskowej - zasypałem ja ziemią wraz z częścią korytarza.


Zielone okna z estimeble.pl

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Lip 2018 19:39 #617571

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
O 18,oo pokazał się przy kompostowniku nowy ... . :cry2: :cry2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 11:11 #617632

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Rano upolowany. :dance:
Niecałe 1,5 m od tego miejsca chodził solarny odstraszacz kretów a 30 cm od miejsca złapania w korytarzu był "anty-kret" na dwa akumulatorki 1,2V (sygnał ciągły). Wygląda tak po przeróbkach:

DSC05113-3.jpg
DSC05114.jpg


A jak u Was?
Ostatnio zmieniany: 11 Lip 2018 11:55 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 13:08 #617650

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
My kochamy krety, bo są naszymi sprzymierzeńcami w zwalczaniu turkucia, pędraków, zjada też młode norniki i myszy, napowietrza glebę. W moim ogrodzie żyją krety, nornice, mszyce, ale też mrówki, złotooki, biedronki, osy, pszczoły, padalce, jeże, ptaki i co tam jeszcze chcesz...
Nie stosuję środków chemicznych,nawozów sztucznych, nie pryskam roślin "profilaktycznie" p/chorobom i ...mam piękny ogród, bujny, ale przede wszystkim przyjazny dla ludzi i zwierząt. A szkodniki i choroby? Daję sobie rękę uciąć, że ani mniej, ani więcej niż w ogrodach traktowanych chemią i walczącym ze wszystkim, co żywe. To się nazywa równowaga biologiczna.
Pozdrawiam :bye:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, olegowa, hakul

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 15:44 #617664

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8074
Ja nie walczę z kretami. Nawet jeżeli cokolwiek mi podkopie to przydepnę to nogą lub wsadzę na nowo w ziemię i idę dalej. W ziemi siedzi tyle szkodników tj. pędraków, gąsienic i innego rodzaju podgryzaczy, że wzięło mnie przerażenie, kiedy lustrowałem swoją ziemię. To po co ja mam zwalczać kreta, który nimi się żywi ? Rokrocznie w swoim małym laboratorium chemicznym przerabiam dziesiątki ton kompostu . Tam są zapewne setki, może tysiące, a może i miliony pożytecznych , ale i szkodzących żyjątek. Kret jest moim sprzymierzeńcem, po co mam truć jak i tak przyroda jak widzicie jest skażona do granic możliwości. Postawiłem na naturę. W ogrodzie mam i kreta, i zająca i szpaki mają wyżerkę i są gołębie dzikie i kuropatwy i pełno chwastów ! Chociaż niektóre to zioła, które są też potrzebne.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, olegowa

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 11 Lip 2018 20:00 #617712

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
U sąsiada obok na działce kochany przez Was krecik zniszczył wysianą marchew, ogórki i wykopał połowę wysadzonej cebuli. Ja też jak Wy kocham kreciki jak nie robią :idea2: szkody na mojej działce. :dance:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 09:57 #617807

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8074
W przyrodzie musi być zachowana równowaga czy to nam ludziom się podoba czy też, jak pokazuje życie nie. Jeżeli będziemy eliminować naturalnych wrogów szkodników mówię tutaj nie tylko o krecie, ale mam na myśli także ptaki. Człowiekowi wszystko dziś przeszkadza. Wszystko najlepiej zniszczyć. Zostaniemy sami, ale czy długo ? Może parę lat pożyjemy jak homo sapiens zniszczy wszystko wokół siebie, cały bio-system. Zaczęliśmy od niszczenia porządku, jego praw , zapanował chaos. Kret wytruć, szpak wytruć, kuropatwa zastrzelić. Lis zastrzelić, wilk wytłuc. Nie chcę i nie mam zamiaru nikogo obrażać. Nie jestem zapalonym szalonym ekologiem, ale dość dobrym obserwatorem przyrody wokół siebie i nie tylko. Drzewa wyciąć , bo po co ? Wycinamy całe lasy, lub służby porządkowe wycinają drzewa w trakcie lęgnięcia się ptaków. Co to był za makabryczny widok kiedy leciały całe gniazda z pisklakami. Albo ptaki przyleciały, a tam został już tylko pieniek.
Żywność wyrzucamy wedle statystyk 9 milionów ton rocznie żywności. Ten biedny kraj jak się przyjęło Polska wyrzuca żywność. Kupujemy w nadmiarze, co nie zjemy wyrzucimy, całe bochenki chleba są na śmietnikach, całe nierozpieczętowane szynki, kiełbasy suche krakowskie leżą jak liście pod kontenerem. W sklepie mamy głupi zwyczaj macania wszystkiego. Duszenia pomidorów, mandarynek, obmacywania w ferworze zakupów bananów, ściskania i miętolenia jak nie powiem co.... bo nie jest po północy na takie porównania :D . Te zmacane, wymęczone owoce czy warzywa zgniją i trzeba będzie je wyrzucić.
Budujecie gmachy a nie domy, bo każde dziecko musi mieć pokój ,a potem jak się dzieci wyniosą wyjadą siedzi dwoje starych pierdzielów w piętrówie 200 -300- 400 m 2 i trzeba to ogrzać, potem całe tony opału lądują w piecach. Nie mamy na opał to palimy śmieciami, odpadami, krótko mówiąc dziadostwem. Marnujemy wodę, marnujemy energię. Lejemy na nasze ogródki tony chemikaliów, glifosat jest najlepszym przyjacielem rolnika i ogrodnika nawet tego małego. No pojechałem po bandzie, ale jest mi po prostu za nas drodzy rodacy , jest mi po prostu coraz częściej wstyd. Człowiek jest trochę , ale tylko trochę większy od pszczoły, a wydaje mu się jakby był nie wiadomo kim Bogiem.
Robert
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2018 10:02 przez Herbatnik.
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, Monia Piwonia, hakul

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 12:57 #617841

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
Robercie, dzięki za tę wypowiedź :kiss3: Podpisuję się pod każdym słowem. Już nie mogę czytać i słuchać tych tekstów i pytań w rodzaju " jak wytępić jaskółki, bo mi brudzą elewację", albo " jak wywalić z ogrodu żaby, pszczoły, zaskrońce..." i można tu wpisać dowolne zwierzątko...Wszystko nam przeszkadza, a najlepiej żeby w ogrodzie była tylko idealna murawa, a po bokach tuje. Czysto, estetycznie, bezproblemowo. Miałam nadzieję, że ludzie na forach ogrodniczych są bardziej świadomi i empatyczni, ale - niestety - nie zawsze :( A może warto by zrozumieć, co to znaczy równowaga biologiczna w ogrodzie i starać się chociaż nie truć siebie i swoich zwierząt na własnym skrawku ziemi :teach:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika, hakul

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 19:42 #617897

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
U mnie i sąsiada pokazał się trzeci krecik. :cry2: U sąsiada zrył trawnik, zniszczył wysiewy rzodkiewki i częściowo fasoli. Do mnie wszedł tylko na 50 cm w kierunku kompostownika.
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2018 19:49 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 20:26 #617910

  • dala
  • dala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Strefa 7a
  • Posty: 4680
  • Otrzymane dziękuję: 4066
A kogo to interesuje Andrzeju? Co chcesz nam powiedzieć, w jaką wiedzę wzbogacić? Powiem tak - jesteś już nudny z tymi swoimi kronikarskimi opowieściami o tym gdzie, jak i ile grasuje ci kretów w ogrodzie. Już wiemy, że je tępisz, bo niszczą ci ogród, znamy też metody i myślę, że tego byłoby na tyle :mad2:
Pozdrawiam i zapraszam do mojego ogrodu!
Ogród Dali '2019
Za tę wiadomość podziękował(a): sierika

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 12 Lip 2018 21:02 #617922

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8074
Andrzeju a czy próbowałeś mikstur odstraszających kreta zapachem ? Są gotowe do kupienia/ na bazie lawendy i czosnku/ lub też można sobie samemu coś takiego zrobić. Gnojówka z pokrzyw , warto spróbować.
Kret jest , bo masz kompostownik i tam zawsze się coś dzieje, pełno życia, że tak powiem aż to życie wyłazi, stąd jest kret.
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 13 Lip 2018 10:14 #617977

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
dala wrote:
A kogo to interesuje Andrzeju? Co chcesz nam powiedzieć, w jaką wiedzę wzbogacić? Powiem tak - jesteś już nudny z tymi swoimi kronikarskimi opowieściami o tym gdzie, jak i ile grasuje ci kretów w ogrodzie. Już wiemy, że je tępisz, bo niszczą ci ogród, znamy też metody i myślę, że tego byłoby na tyle :mad2:
Jak Ci przeszkadza to nie czytaj tematu: "Zwalczanie karczowników, nornic, kretów" wielka miłośniczko kretów. :dance: :teach: :devil1:



Herbatnik tak stosowałem takie "mikstury". Bez efektu. :(
Ostatnio zmieniany: 13 Lip 2018 10:41 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 23 Lip 2018 08:08 #619361

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Herbatnik wrote:
Andrzeju a czy próbowałeś mikstur odstraszających kreta zapachem ? Są gotowe do kupienia/ na bazie lawendy i czosnku/ lub też można sobie samemu coś takiego zrobić. Gnojówka z pokrzyw , warto spróbować.
Kret jest , bo masz kompostownik i tam zawsze się coś dzieje, pełno życia, że tak powiem aż to życie wyłazi, stąd jest kret.
A jakie Ty robisz mikstury - podaj ich skład. :idea2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 29 Lip 2018 20:20 #620145

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Jak u was kreciki. U mnie na razie spokój.
Herbatnik - czekam na przepisy na "mikstury".

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 02 Sie 2018 10:43 #620611

  • Herbatnik
  • Herbatnik's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2453
  • Otrzymane dziękuję: 8074
Kreta teraz nie uświadczysz, bo jest za sucho i za twardo. Kret jeżeli w tą porę wyjdzie z nory to nie ma praktycznie żadnych szans na przeżycie. Ma bardzo słaby wzrok. Światło, susza i twarda gleba.
Pędy, liście czarnego bzu zalewasz wiadrem wody i czekasz kilka dni aż zacznie to fermentować. Wlewasz w otwory po kretowiskach. Można dodać również czosnek. Stosujemy wszystko to co ma intensywny drażniący zapach.Sadzenie niektórych gatunków roślin jak lawenda, aksamitki , bazylia. Andrzeju we wszystkich poradnikach wyraźnie jest napisane. Kret nie jest szkodnikiem a sprzymierzeńcem człowieka. Najlepiej kupić pułapkę , sprawdzać co jakiś czas czy się złapał i wyprowadzić go ze swojego ogrodu.
Ja kiedyś też byłem przeciwnikiem kretów do czasu aż sobie uświadomiłem jedną rzecz. Równowaga. Z naturą nie wygrasz, możesz jedynie przegrać. Najlepiej z natury zrobić swojego sprzymierzeńca. Jest to najtańszy, najlepszy i najmniej absorbujący sposób na lepsze samopoczucie. Ja postawiłem na naturalny ogród. Wiem i zdaję sobie z tego sprawę iż u niektórych musi być jak pod linijkę ale czy taki ogród jest naturalną ostoją przyjazną wszystkim czy sztucznym wytworem ludzkiej wyobraźni nieprzyjaznej nikomu nawet samemu właścicielowi. Po latach kiedy według innych zaniedbałem ogród w wielu miejscach zaczęły wysiewać się naturalne rabaty z kwiatami, ziołami. Przybyło zwierzątek, ptaków. Nawet wczoraj widziałem całe duże stado kuropatw.
Jeżeli chcemy zmieniać siebie i świat, swoje otoczenie, otoczenie wokół siebie to zmieniajmy go na lepsze. Śmieszą mnie często te paniusie w czystych ogrodniczkach pokazujących perfekcyjne ogrody. Ogrody jak z marzeń. Z tymże nie moich marzeń. To raczej jest koszmar. Pełno tam sztucznych rozwiązań. Niby wydaje się piękne, ale nienaturalne. Nie ma tam miejsca na ptaki, inne żyjątka na chwasty inne niewskazane rośliny. Napisałem chwasty, ale nawet one po coś przecież. Wszystko nakreślone na komputerze plan, potem ekipa przyjeżdża sadzi czy sami tworzymy eden , ale ten ludzki ten nasz niedoskonały bo sztuczny, nienaturalny. A najlepszym architektem przestrzeni jest i będzie zawsze sama natura. To tak do przemyśleń dla naszych forumków :) Forumki powróccie do Edenu :) z którego nas kiedyś wygnano. Myślicie, że Pan Bóg jak stworzył raj to kład agrotkanine i pryskał glifosadem i wyganiał ptaki czy zwierzęta leśna albo te mniejsze ?
Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): dala, madzia, sierika, Jan4

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 05 Sie 2018 11:52 #620997

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5507
  • Otrzymane dziękuję: 12607
Stosowałem. Nic nie pomaga. "Garną" się do kompostownika cały czas. :cry2:

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 05 Sie 2018 12:56 #621006

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Swój kompostownik swego czasu po opróżnieniu z zawartości wyścieliłam podwójną warstwą dziurkowanej plandeki. Od tego czasu mam spokój, nic się od spodu nie przekopie :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 23 Sie 2018 09:32 #622953

  • Pasjonatka21
  • Pasjonatka21's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 2
  • Otrzymane dziękuję: 1
Mam ogromny problem z kretowiskami na działce. Choć nie jest ich tak dużo to te które są bardzo szpecą. Rozważamy właśnie założenie nowego trawnika i zastanawiamy się nad siatką na krety. Jak myślicie to dobry pomysł, znajomi mają i chwalą sobie.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.715 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum