TEMAT: Zwalczanie karczowników, nornic, kretów

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 31 Lip 2023 21:53 #839676

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Masz rację.
Dojrzały kompost to taki, z którego wyszły już dżdżownice.
Mój ma dwa lata.
Mam dwa kompostowniki.
W jednym roku opróżniam jeden, a w drugim drugi.
Kompost przesiewam w skrzynce plastikowej po owocach z otworami 5 mm, a dżdżownice trafiają do następnego kompostownika.
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2023 22:01 przez trzyary.


Zielone okna z estimeble.pl

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 02 Sie 2023 22:26 #839850

  • Pysiu
  • Pysiu's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 91
  • Otrzymane dziękuję: 314
Wszystkim zrozpaczonym polecam:

Upl Quickphos Tabletki 1kg 256563
Środek odstraszający Krety i nornice UPL

stosuje od kilku lat i mam spokój ale cały czas należy być czujnym i wszelkie wtargnięcia na teren należy delikatnie odkopać łyżeczką i zaaplikować do kanału powitalne pastyleczki.

Pozdrawiam i życzę sukcesów w walce
Mieszkaniec Warmii

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 29 Paź 2023 15:18 #844903

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5547
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Na pułapkę zatrzaskową upolowana w magazynku altany mysz.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 05 Lis 2023 11:46 #845191

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5547
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Upolowane następne dwie na pułapkę zatrzaskową. Trucizna też cieszy się powodzeniem. A jak u Was?
Z krecikiem na razie spokój. :dance:
Ostatnio zmieniany: 05 Lis 2023 11:47 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 08 Lis 2023 09:15 #845285

U mnie nie było kreta
Wrzesien działka przekopana z obornikiem i kret się pojawił

Petardy dymne działające 1 minutę , nie dają rady ,
kret buszuje dalej

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 09 Lis 2023 14:27 #845344

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5547
  • Otrzymane dziękuję: 12714
Z kretami na razie spokój, ale w pobliżu kopiec na kopcu. Jak jestem na działce to włączam na ten czas odstraszacz BROS SONIC MAX na 4 baterie.
Trucizna wyłożona koło kompostownika i na tarasie altany cieszy się powodzeniem.
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2023 14:28 przez Jan4.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 09 Lis 2023 21:51 #845388

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Z kretami , nornicami walczę od kilku lat z marnym skutkiem. Stosowałam wiele preparatów... Po przeczytaniu tego wątku zakupię odstraszacz Bross sonik i tabletki Upl. Dziękuję za informacje. Mam nadzieję, że w końcu pozbędę się natrętów.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 09 Lis 2023 22:52 #845391

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 187
Nornice na działkach są o wiele liczniejsze od kretów.
Na jesieni budują gniazda zimowe i zbierają zapasy (pestki drzew owocowych i nasiona drzew liściastych). Gniazda da się zlokalizować pod większymi kopcami (o średnicy 30cm, niższymi od krecich). Tunel pod kopcem prowadzi pionowo do jamki gniazda. Potwierdzeniem istnienia gniazda pod największym kopcem jest to, że gruby pręt lekko wchodzi w ziemie na 50-60cm a wlewana woda szybko znika pod ziemią.
Wielokrotnie szybko zalewałem (można dodać moczu lub gnojówki) i po takiej kąpieli w pobliżu nie pojawiają się kopczyki świadczące o budowie głębszych korytarzy. Na całkowite zalanie gniazd z pobliskimi korytarzami zużywałem od 5 do 7 wiader wody.
Przy dużej presji nornic należy niszczyć gniazda także za ogrodzeniem działki.
Mam działkę podmiejską na piaskach. Na terenach mniej zurbanizowanych groźniejszymi ,,ryjcami podziemnymi'', które żywią się także korzeniami są karczownik ziemnowodny i nornik (czyli polnik jako jedyny nie tworzy kopców).
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2023 23:06 przez marekspert.
Za tę wiadomość podziękował(a): EwG, lusinda

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 09 Lis 2023 23:22 #845392

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Dziękuję za informację. Jutro będę zalewała te kopce, bo z każdym rokiem jest ich coraz więcej.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 09 Lis 2023 23:23 przez lusinda.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Lis 2023 20:00 #845413

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Gotowe. W jednej części ogrodu w tunele nornic weszło 6 wiader. Z lata zostało mi kilkanaście wiader różnych gnojówek, więc miałam z czym poszaleć. W innej części to była otchłań bez dna. Lałam i lałam... Zobaczymy co z tego wyniknie.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 10 Lis 2023 22:07 #845421

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5682
  • Otrzymane dziękuję: 26928
Ela/bietkae jak się gryzonie zaczęły dobierać zdaje się do brzoskwini, to pisała, że wlała mauzera wody czyli 1000 litrów :eek3:
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): lusinda

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 14 Lis 2023 23:30 #845630

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Chyba na nic to lanie wody. Pojawiło się kilka kolejnych kopców kretów, nornice ryją jak szalone.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Lis 2023 07:31 #845634

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 7851
  • Otrzymane dziękuję: 52019
U mnie też się znowu jakieś nornice pojawiły. Dwa lata miałam spokój. Krecie kopne to nie są. Przeprosiłam się znowu z karbidem. Tyle tylko, ze nie chodzę raz w tygodniu, tylko co dwa dni. Na szczęście na razie tylko z jednej strony ogrodu. Muszę działać, żeby ten ryjec się u mnie nie zagościł na stałe.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): lusinda

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Lis 2023 18:00 #845661

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 187
Do zalewania gniazd używam tylko świeżej gnojówki (mam darmowe odchody gołębie). Po zalaniu zadeptuję wloty do gniazda i pobliskich kopców. Skuteczność stuprocentowa.
Ostatnio zmieniany: 15 Lis 2023 18:01 przez marekspert.
Za tę wiadomość podziękował(a): lusinda

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 15 Lis 2023 20:58 #845678

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Dziękuję za info, mam dostęp do odchodów gołębich. Gnojówkę nastawiasz na 2 tygodnie? Ile odchodów na wiaderko
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 17 Lis 2023 00:47 #845725

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 109
  • Otrzymane dziękuję: 187
Ponieważ mam od zawsze plagę nornic (lęgną się pod sąsiadującymi z działkami starymi kolonami) potrzebuję dużych ilości świeżej gnojówki.
Do kastry 90l wsypuję 3 wiadra po 20l, zalewam do pełna deszczówką i przykrywam. Dwa stare dwulitrowe rondle gęstej i świeżej (wydziela wtedy najwięcej gazów, głównie amoniaku) wlewam do gniazda a następnie zalewam wodą. Ostatnia akcja była tydzień temu w malinach. Nigdy nie popaliłem korzeni płytko korzeniących się krzewów pod którymi najczęściej zakładają gniazda (czarna porzeczka, maliną, borówka).
Podobnie jak przy użyciu świec dymnych i karbidu należy zatykać wyloty kopców przelotowych.
Na przedmieściach Warszawy świeże kopce pojawiają się tuż przy przystankach autobusowych. Na brzegach Wisły i Kanału Żerańskiego w biały dzień kręcą się koło wędkarzy używających zanęty.
Za tę wiadomość podziękował(a): lusinda

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 17 Lis 2023 00:59 #845726

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Dziękuję za wyczerpujące informacje. Pierwsze wiadro zdobyłam. Jutro popędzę do następnego gołębiarza. Dobrze, że w co drugi domu fruwają gołąbki.
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2023 01:00 przez lusinda.

Zwalczanie karczowników, nornic, kretów 22 Lis 2023 15:10 #845986

  • lusinda
  • lusinda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 509
  • Otrzymane dziękuję: 3511
Zalałam świeżym gołębiakiem kopce nornic i większe wloty do tuneli. Nie wiem czy to nie za późno bo od wczoraj lekki przymrozek, ale ziemia jeszcze miękka. Na pewno wczesną wiosną zrobię poprawkę :)
Pozdrawiam Ewa

"Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo..."
św. Jan Paweł II


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.473 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum