TEMAT: Pleśń śniegowa w ziemi?

Pleśń śniegowa w ziemi? 17 Cze 2023 12:38 #835405

  • ptr
  • ptr's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dzien dobry,

Mam dosyc uporczywy problem i chciałbym poprosić kogoś bardziej doświadczonego o poradę.
Początkiem maja wprowadziłem się do nowego domu, za którym jest mały trawnik. Był on dosyc zaniedbany wiec cały został zagrabiony, wyłożona nowa ziemia do trawnikow i zasiana została trawa. Ładnie wzrosła na całości, natomiast w jednym rogu trawnika na obszarze około 30x30 cm pojawil się biały nalot na trawie. Po krótkim zbadaniu tematu diagnoza padła, ze jest to pleśń śniegowa. W związku z tym na całym tym obszarze wykopałem nowa trawę wraz z ziemia na około 5-6cm, dodałem nowa ziemie i wysialem nowa trawe. Dodatków obszar ten potraktowałem srodkiem Polyversum WP. Po około dwóch tygodniach na tym samym obszarze znów pojawił się biały nalot. Całość ziemi znów wykopałem na głębokość tym razem 15cm i większym obsadzie. W trakcie kopania w ziemi były zauważalne ogniska białej pleśni wielkości pol pieści (widoczne na załączonych zdjęciach). Po wykopaniu dołu potraktowałem to miejsce znów Poluversum WP, później cynamonem i soda, ziemie w tym otworze przekonałem żeby poodychala i zostawiłem na około dwa tygodnie. Pogoda była ładna nie padło, co jakis czas sprawdzałem ta ziemie i wyglądało, ze problem odszszedl, natomiast dziś po tym jak dwa dni troszkę padło przy sprawdzeniu tej ziemi znów widzę ogniska pleśni (lub czegoś innego czym to jest). Najwidoczniej po dostaniu większej ilości wody od razu problem wraca. Proszę o pomoc z tym co to może być j jak to zwalczyć… bo chciałbym w końcu zasypać ten dół i wysiac trawe… ;)

Pozdrawiam,
Piotr
IMG_2072.jpeg
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Pleśń śniegowa w ziemi? 18 Cze 2023 08:52 #835481

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Na działce mam piasek gliniasty.
Moja działka nie jest podmokła.
Nigdy nie miałem pleśni śniegowej w ziemi.
Jak jest wilgotny rok gdzieniegdzie na trawniku pojawia mi się mech.
Wygrabiam go i usuwam.

Bywałem u kolegi, który miał gliniasty ogród w kotlinie i na wiosnę stała u niego woda.
Poradziłem mu aby do gleby dodał piasku.
Na 200 m2 działce ratami przekopał 20 kubików grubego piasku.
Kopał najpierw na głębokość szpadla.
Potem na dwa szpadle.
W półmetrowej warstwie gleby pojawił się piasek i grunt stał się bardziej przepuszczalny.
Woda z roztopów nie stała już na powierzchni gleby, a grunt u niego się podniósł.

Wybierz ziemię na pół metra w głąb.
Wyrzuć to na czy ta pleśń się trzyma.
Na to miejsce daj inną ziemie pół na pół z grubym piaskiem.

Pleśń śniegowa w ziemi? 18 Cze 2023 10:06 #835486

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1702
  • Otrzymane dziękuję: 7713
To jest całkiem nowy dom czy był już używany przez kogoś wcześniej? A czy dawniej w tym miejscu nie było jakiegoś gnojownika że ziemia jest bardzo zaazotowana i krystalizuje się coś albo może ktoś tam wylał jakiś środek, substancję chemiczną albo śor?
A może to grzybnia jakiegoś grzyba? Miałam u siebie na rabatkach kwiatowych takie miejsce z grzybnią na głębokości 10-15 cm. Nie wiedziałabym co to gdyby nie wyrastały grzybki w okolicy.
Ostatnio zmieniany: 18 Cze 2023 10:13 przez jagodka27.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Pleśń śniegowa w ziemi? 20 Cze 2023 13:46 #835683

  • jagodka27
  • jagodka27's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1702
  • Otrzymane dziękuję: 7713
Hmmm zada pytanie a potem nie ma czasu się odezwać
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.214 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum