TEMAT: Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 01 Lip 2023 09:04 #836845

  • Charlie86x
  • Charlie86x's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 3
Witam. Mam problem ze szkodnikami robiącymi dziury w moim drzewie. Są to duże białe robaki robiące w nim całkiem spore otwory. Otwory są na tyle duże że mógłbym włożyć w nie rurkę i zaaplikować doń jakiś środek na owady, jednak nie wiem czego mógłbym użyć tak aby nie zaszkodzić drzewu. Czy permetryna albo jej pochodne nie zaszkodzą żywemu drzewu? Jaki środek jest najlepszy do takich zabiegów?
Pozdrawiam.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary


Zielone okna z estimeble.pl

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 01 Lip 2023 10:40 #836854

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Jakie to jest drzewo?

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 01 Lip 2023 10:47 #836855

  • Charlie86x
  • Charlie86x's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 3
Jesion. Na oko 20-30 lat. Na chwilę obecną poza otworami w korze z których wysypują się brązowe trociny nie widać innych objawów. Korona jest zdrowa, liście nie schną i nie opadają.
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 08:38 #836937

  • trzyary
  • trzyary's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 272
Sprawdź czy dla twojej odmiany są optymalne warunki siedliskowe.
Odczyn gleby, zasobność gleby, rodzaj gleby, nadmiar lub niedobór wody, ...
Szkodniki atakują rośliny osłabione przez inne czynniki.
Na innym forum tego typu porad udzielał dendrolog zajmujący się dendrologią zawodowo.
Ostatnio zmieniany: 02 Lip 2023 08:40 przez trzyary.
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, Charlie86x

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 09:13 #836941

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Jeżeli robaki żerują pod samą korą czyli w łyku i w miazdze to można zastosować środek owadobójczy ale taki rozpuszczalny w wodzie aby mógł być pobrany przez korzenie. Jeżeli żerują w drewnie to nic tam nie dotrze.
Za tę wiadomość podziękował(a): Charlie86x

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 09:37 #836944

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7854
  • Otrzymane dziękuję: 52032
Miałam w jabłonce gagatka o nazwie przeziernik jabłoniowiec.
22232A55-88A2-464F-BFA9-95B1E6A5B05B.jpeg

Usunęłam w tym miejscu korę i odnalazłam tunel. Wsadziłam do niego cieniutki wężyk, nasadzony na sporą strzykawkę. Nie pamiętam jakiego środka użyliśmy. Przypuszczam że był to Decis, bo kiedyś go kupiłam, ale nigdy go w ogrodzie nie użyłam. Rozrobiłam 1 litr. Wężyk wsadzałam jak tylko głęboko się dało i wstrzykiwałem płyn tak długo, aż larwa wyleciała. Powtórzyłam czynność na drugi dzień, a później jeszcze przepłukałam wodą. To było jesienią 2021. Jabłonka stoi do tej pory i ma się dobrze.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary, Charlie86x

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 10:58 #836954

  • Charlie86x
  • Charlie86x's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 3
Niestety żerowanie pod korą już się zakończyło i robak zaczął ryć w drewnie, jednak otwór jest na tyle duży że bez problemu mogę włożyć do niego rurkę i zaaplikować środek owadobójczy. Najlepiej aby był w aerozolu aby łatwo było go zaaplikować.
Z takich środków znalazłem Vigonez Neptune zawierający Cypermetryne 10/100g i Tetrametryne 2/100g jednak nie wiem czy aplikacja bezpośrednio do środka drzewa mu nie zaszkodzi. Czy te substancje mogą zaszkodzić drzewu i lepiej poszukać czegoś łagodniejszego?
Załączniki:
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 12:21 #836962

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7854
  • Otrzymane dziękuję: 52032
Może masz cienki drucik, ale w miarę sztywniały, to spróbuj go wprowadzić do tego tunelu i pogrzeb. Może robala uszkodzisz i później samą wodą ze strzykawki dasz go wypłukać.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 14:23 #836975

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 5683
  • Otrzymane dziękuję: 26933
A woda pod ciśnieniem, jakaś myjka ciśnieniowa?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 14:55 #836982

  • JaNina
  • JaNina's Avatar
  • Online
  • Moderator
  • Posty: 7854
  • Otrzymane dziękuję: 52032
Wielka strzykawka dała radę, ale trzeba z impetem wodę wtrysnąć.
Janina
Jestem Ślązaczką i jestem z tego bardzo dumna

Między kuchnią a ogrodem
Za tę wiadomość podziękował(a): trzyary

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 02 Lip 2023 21:16 #837034

  • KaLo
  • KaLo's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3462
  • Otrzymane dziękuję: 7398
Żywa tkanka drzewa jest tylko kilka milimetrów pod korą, reszta jest martwa więc żadne środki nie są szkodliwe. Do tępienia może być nawet zwykły "muchozol" .
Za tę wiadomość podziękował(a): Babcia Ala, trzyary, Charlie86x

Środek chemiczny do zwalczania szkodników wewnątrz drzew 08 Lip 2023 13:04 #837570

  • Charlie86x
  • Charlie86x's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 6
  • Otrzymane dziękuję: 3
Kupiłem Mospilan, rozrobiłem z wodą i zaaplikowałem strzykawką do każdego otworu tak głęboko jak się dało, resztą środka opryskałem pień drzewa. W poniedziałek sprawdzę czy pojawiają się nowe trociny. W razie czego mam jeszcze aerozol z permetryną, być może gaz dojdzie głębiej niż ciecz.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.287 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum