TEMAT: Problem z hibiskusem

Problem z hibiskusem 07 Maj 2012 10:58 #33550

  • dorotak6
  • dorotak6's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 3
Mam problem z hibiskusem, ma takie żółte plamy, narośla na łodydze. Te które mają tą chorobę nie wypuszczają liści. Ponoć to jakaś groźna choroba i trzeba będzie je usunąć i spalić. Czy faktycznie nic nie da się z tym zrobić, bo problem dotyczy połowy moich hibiskusów.
Fotki:

SAM_3923_2012-05-07.JPG


SAM_3926_2012-05-07.JPG


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Problem z hibiskusem 07 Maj 2012 16:14 #33617

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Czy to są jakieś narośla na pniu, czy coś co można z pnia usunąć? W jakich warunkach rośnie ta ketmia? Czy ziemia jest przepuszczalna, czy gliniasta, kwaśna, czy wapienna, kiedy była sadzona, czy była okryta trochę na zimę?

Odp: Problem z hibiskusem 08 Maj 2012 11:45 #33933

  • dorotak6
  • dorotak6's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 3
Ziemia raczej gliniasta, sadzonki mają już z 3lata, jeszcze nic nie miałam a były hibiskusy przy warzywniaku. To są narośla, ale już te egzemplarze powyrywałam chyba z 20szt. najładniejszych, aż serce boli. I okazało się że korzenie są jakieś dziwne, takie spruchniałe czy poobrzerane, robali tam żadnych nie widziałam. Ale wydaje mi się że juz nic by z tego nie było. Tylko skąd się to wzięło? :(
Nigdy nie okrywałam na zimę i super w maju wypuszczały, a były przecież gorsze zimy, bardziej mroźne. Co do gleby to nie wiem jaka jest, ale według mnie bardziej wapienna niż kwaśna. Bo kwaśnolubne nie chcą rosnąć, a testów nie robiłam.
Zostało mi kilka zdrowych, ale te są z poprzedniego roku - młode.
Z tych młodych z 5 było chorych.
I teściowej mojej we Wrocku to samo sie zrobiło na działce. No chyba że od niej przywlekłam to choróbsko, bo młode mam od niej.

Odp: Problem z hibiskusem 08 Maj 2012 12:29 #33953

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Hibiskusy syryjskie powinny rosnąć w ziemi lekkiej, przepuszczalnej, wygrzanej, groźne dla nich są zastoje wilgoci podczas mrozów (a taka była zima w tym roku, mokro, a potem mróz), pH lubią od 7 do trochę zasadowego. Zimą dobrze jest zabezpieczyć korzenie kopczykiem.

Gdy rosną w nieodpowiednich warunkach, łapią choroby.

Jeśli masz jakieś hibiskusy, które mają jeszcze jakieś ocalałe korzenie, spróbuj ekologiczny preparat grzybobójczy, a jednocześnie wzmacniający system korzeniowy

www.target.com.pl/produkty/target-natura...lyversum-wg,385.html

A przy okazji poczytaj sobie o robieniu i stosowaniu śmierdziucha

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...nacja-srodki-ochrony
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2012 12:24 przez Hiacynta.

Odp: Problem z hibiskusem 10 Maj 2012 11:55 #34638

  • dorotak6
  • dorotak6's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 73
  • Otrzymane dziękuję: 3
Dzięki za podpowiedź ;)


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.310 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum