TEMAT: Pszczoły murarki w ogrodzie (pszczoły dziko żyjące)

Pszczoły murarki w ogrodzie 02 Kwi 2021 20:01 #755843

  • przemek1136
  • przemek1136's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2839
  • Otrzymane dziękuję: 11697
Dzisiaj pojawiły się pierwsze murarki. Z tej okazji dostały nowy domek.
002-245.jpg


004-198.jpg


036-21.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): tija, CHI, Biedronka


Zielone okna z estimeble.pl

Pszczoły murarki w ogrodzie 11 Kwi 2021 21:09 #757183

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 903
A to druga partia murarek wystawionych wczoraj pierwsza była 4,04 w innym miejscu.
Jednym i drugim zegar biologiczny dopiero zaczął tykać nic na razie jeszcze się nie wygryza poczekam pewno na pierwsze tydzień na drugie dwa .Trzecia partia wkrótce może trzeba było wcześniej bo już kwiaty zaczynają kwitnąć
007.jpg


006.jpg
Staszek

Pszczoły murarki w ogrodzie 15 Kwi 2021 20:13 #757880

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
W ubiegłym roku 7 kwietnia murarki już się wygryzały a w tym roku kokony jeszcze są złożone na betonie w pomieszczeniu gospodarczym. Mam nadzieję , że po niedzieli zmieni się pogoda i w końcu murarki zaczną pracować.
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): Biedronka, vic

Pszczoły murarki w ogrodzie 15 Kwi 2021 20:46 #757891

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
U mnie w niedzielę latały, ale teraz to porażka. Mam nadzieję, że część przeżyje.
Za tę wiadomość podziękował(a): Biedronka

Pszczoły murarki w ogrodzie 16 Kwi 2021 22:43 #758066

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
papryczka wrote:
Mpże jakieś ogłoszenia w okolicy , baner z informacją i adresem na jakie atrakcje moga u ciebie liczyc. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Słaby żart Staszku. Zapytałam poważnie licząc na niezłośliwy komentarz, a raczej na czyjąś wiedzę w tej sprawie. Pszczoły miodne wiem jak zwabić. Miałam nadzieję, że z murarkami może być podobnie. Nie znalazłam jednak takiej informacji, dlatego zapytałam. Tak trudno zrozumieć cel tego forum i powstrzymać się od złośliwości?
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

Pszczoły murarki w ogrodzie 17 Kwi 2021 10:01 #758096

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 903
Biedronka wrote:
papryczka wrote:
Mpże jakieś ogłoszenia w okolicy , baner z informacją i adresem na jakie atrakcje moga u ciebie liczyc. :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
Słaby żart Staszku. Zapytałam poważnie licząc na niezłośliwy komentarz, a raczej na czyjąś wiedzę w tej sprawie. Pszczoły miodne wiem jak zwabić. Miałam nadzieję, że z murarkami może być podobnie. Nie znalazłam jednak takiej informacji, dlatego zapytałam. Tak trudno zrozumieć cel tego forum i powstrzymać się od złośliwości?
Przykro mi ze nie znasz sie na zartach bylo :rotfl1: :rotfl1: :rotfl1:
A jesli chcesz zwabic pszczoly sasiada - pszczola murarka penetruje teren do 300 metrow to to uwazam za kradziez tak jak zwabianie do siebie czyjegos roju pszczol . Roj pszczol oprucz samych pszczol zabiera z soba okolo 5 kg miodu x 35 zl.i celowe zwabianie to wedlug mie po prostu kradziez ale to wedlug mnie.U mnie na rod nie bylo murarek ,rurki nie zostaly zasiedlone w nastepnym roku kupilem porcje startowa i mam .Dziele sie z innymi tak jak to robia inni z tego np. forum .Ale jak ktos mi chce podebrac cos tak jak na przyklad pszczoly bo takie sa posty rowniez jak twoj w moim ROD to nie jestem zadowolony mozna poprosic .W zeszlym sezonie opucowano mi najlepsze papryki i pomidory praktycznie do zera trzymalem zeby sprubowac dojrzalych rowniez nowe odmiany kto bedzie zadowolony w takim przypadku. Wybacz moze mnie za bardzo ponioslo
Niestety ten komp nie ma polskich znakow
Staszek
Ostatnio zmieniany: 17 Kwi 2021 10:02 przez papryczka. Powód: dopisek

Pszczoły murarki w ogrodzie 18 Kwi 2021 12:05 #758280

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dziś wyniosłem kokony do domków, pierwsze murarki się pokazały, temperatura plus 10 stopni, zachmurzenie całkowite.
20210418_115403.jpg
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, renmanka

Pszczoły murarki w ogrodzie 18 Kwi 2021 20:31 #758341

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 903
Dziś wystawiona III partia murarek, z pierwszej wystawionej 4.04 wygryzły się na razie dwie sztuki .Zegar biologiczny musi zostać uruchomiony by mógł zacząć działać .W tym roku eksperyment z piankowymi formatkami.Możliwe że za póżno wystawiona pierwsza partia bo morele już kwitną.
001-5.jpg


002-5.jpg


003-5.jpg
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

Pszczoły murarki w ogrodzie 18 Kwi 2021 22:39 #758382

  • Biedronka
  • Biedronka's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 198
  • Otrzymane dziękuję: 1115
Staszku, jaka kradzież? O czym ty mówisz... U mnie w Rod nie ma nikt w moim pobliżu ani oddaleniu domku dla murarek. Przynajmniej nie zauważyłam. Ale nie ma też uli, ani domku dla trzmieli, a jednak te owady są. U mnie też. Miałam nadzieję, że przylecą, gdy posieję jakieś specjalne kwiatki albo coś, co lubią... Przychodzą jeże, lisy, wygrzewają się na kamieniach jaszczurki... Lubi nas nawet kuna, choć ta ostatnia bez wzajemności. Na kupno murarek już trochę za późno, a miło byłoby gdyby znalazły opiekę i schronienie w suchym miejscu. To wszystko. A co do papryki... Proponuję habanero posadzić, przynajmniej zlokalizujesz złodzieja... I nie zakładaj z góry, że na tym forum spotkasz nieuczciwych ludzi. To nie to miejsce. A pszczoły... Nimi zajmuje się mój teść. Jako jedyny we wsi, więc nikomu nie kradnie. Ale zdarzają się sytuacje, że rój chce uciec. Stąd "wiedza", jak go złapać, to wszystko.
Z serdecznymi pozdrowieniami
Iwona
"Sa dwie drogi, aby przeżyć życie. Jedna, to żyć tak, jakby nic nie było cudem. Druga to żyć tak, jakby cudem było wszystko." Albert Einstein
Ostatnio zmieniany: 18 Kwi 2021 22:44 przez Biedronka. Powód: Dodałam coś.

Pszczoły murarki w ogrodzie 21 Kwi 2021 21:24 #758675

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 903
Nigdzie nie pisałem że na tym forum są nieuczciwi forumowicze to po pierwsze a po drugie wyraziłem tylko swoje zdanie co do zwabiania a nie wystawiania domków a po trzecie na nic nie jest za póżno jeśli chcesz to wyślij na pw dane do wysyłki impostem to wyślę ci mały pakiecik startowy co prawda wyłożone kokony ale zaczną się wygryzać dopiero za tydzień najwcześniej a impost to 2 dni
Staszek

Pszczoły murarki w ogrodzie 21 Kwi 2021 23:28 #758684

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
A ja mam murarki "bezobsługowe". Kupione w 2019. Przegapiłam termin wyjmowania kokonów w 2019 i to samo w 2020.
Zimują w "domku". Jest ich masa, jak tylko jest ciepło.

Podstawiłam im donicę z hiacyntami:
P4206068.jpg

Fantastyczny zapach i "szum" pszczółek...
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, papryczka

Pszczoły murarki w ogrodzie 10 Maj 2021 11:14 #761379

  • CHI
  • CHI's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3928
  • Otrzymane dziękuję: 21000
Przez trzeci dzień po kolei moje murarki zamiast oblatywać kłębią się przy budce.
Wygląda jakby wykluły się stada samców i usiłują dopaść pojedyncze samice. Czy coś na to mogę poradzić?
Czy może jest ich za dużo na raz i nie mają gdzie składać jajek?

Może mój błąd, że jednak nie wywaliłam starych kokonów?
Ostatnio zmieniany: 10 Maj 2021 11:15 przez CHI.

Pszczoły murarki w ogrodzie 12 Maj 2021 21:43 #761614

  • jurek49
  • jurek49's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 487
  • Otrzymane dziękuję: 2231
Dziś trzeci dzień przepięknej pogody, murarki pracują jak szalone, pierwsze rurki są zamurowane.
20210512_murarki.jpg
Pozdrawiam Jurek
Za tę wiadomość podziękował(a): papryczka

Pszczoły murarki w ogrodzie 29 Maj 2021 12:11 #763759

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 903
U mnie tak to wygląda na dzień dzisiejszy, trzcina praktycznie zamurowana dołożyłem nową kilka dni temu wczoraj doszły jeszcze formatki z mdfu na próbę.Formatki z pianki raczej niechętnie są zasiedlane co widać . Zobaczymy jak będzie z mdfem .Niedługo mam nadzieję wygryzą się mięsiarki murujące liśćmi brzozy czy róży .
002-7.jpg


003-7.jpg
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4, renmanka

Pszczoły murarki w ogrodzie 06 Cze 2021 23:29 #764830

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2439
Dziś w porcie, podczas demontażu stelażu pod plandekę posypała się na pokład glina z pyłkiem i larwami (chyba murarki, nie znam się). Byliśmy zaskoczeni i zrobiło nam się przykro - nie mieliśmy pojęcia, że w stelażu jest gniazdo. Pozbierałam towarzystwo do kubka i zabrałam do domu. Nie wiem, czy dobrze zrobiłam, ale nie chciałam, żeby je ptaki zjadły. Cztery larwy są przyczepione do kulek z pokarmem i jedzą, ale reszta jest luzem z pozbieranymi kruszynami pyłku. Czy jest szansa na uratowanie tych stworzonek? Jeśli tak, to co kupić dla larw luzem do jedzenia i czy one potrzebują określonych warunków (temperatura,wilgotność etc.)?
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje
Za tę wiadomość podziękował(a): brodus

Pszczoły murarki w ogrodzie 07 Cze 2021 04:06 #764834

  • brodus
  • brodus's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1175
  • Otrzymane dziękuję: 4820
Małe szanse na ich uratowanie. Może te co są przyczepione do pyłku przeżyją i się przepoczwarza w kokonie. Widziałem gdzieś filmik gdzie gościu takie larwy z pyłkiem powsadzał osobno do probówek i one w tych probówkach zrobiły kokony.
Za tę wiadomość podziękował(a): Prządka

Pszczoły murarki w ogrodzie 07 Cze 2021 23:06 #764934

  • Prządka
  • Prządka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 483
  • Otrzymane dziękuję: 2439
Dzięki. Spróbuję z probówkami. Może będzie tak jak napisałeś i chociaż te cztery przeżyją. :sad2:
'Z punktu widzenia Drogi Mlecznej wszyscy jesteśmy ze wsi' Loesje

Pszczoły murarki w ogrodzie 13 Cze 2021 20:25 #765729

  • papryczka
  • papryczka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 476
  • Otrzymane dziękuję: 903
Moje murarki zakończyły żywot, pozostały jeszcze pojedyncze, wszystkie rurki z trzciny zamurowane nawet te cieniutkie. Dwa otwory w formatce MDF zamurowane- będą chociaż na próbę, za póżno dołożyłem i nie zdążyły już zasiedlić.
004-5.jpg
Staszek
Za tę wiadomość podziękował(a): renmanka


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.305 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum