TEMAT: Sposób na zarazę ziemniaka i stonkę ziemniaczaną

Sposób na zarazę ziemniaka i stonkę ziemniaczaną 22 Cze 2012 19:08 #49548

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Witam,

może ktoś mógłby się podzielić sprawdzonymi systemami oprysku ziemniaków przeciwko zarazie ziemniaka i stonce ziemniaczanej. Byłbym wdzięczny za propozycję środków i ew. planu oprysku. Może oprysk przeciwko stonce i zarazie ziemniaka można wykonać jednocześnie? Z uwagi na podmokłość terenu, ziemniaki były sadzone późno, bo na początku maja, ale na razie rosną dobrze; interesowały się nimi jakieś dzikie zwierzęta, ale strachy pomogły.

Pozdrawiam


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Sposób na zarazę ziemniaka i stonkę ziemniaczaną 22 Cze 2012 19:37 #49554

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Na zarazie ziemniaczanej nie znam się, w sprawach stonkowych jestem ekspert, :funnyface: :happy-old: bo w czasach mojej młodości Amerykanie zrzucali duże jej ilości nad naszymi ziemniaczkami :funnyface:

Opryski wykonuje się, gdy pojawiają się wczesne stadia larwalne.
Poznański Instytut Ochrony Roślin rekomenduje środek biologiczny oparty na toksynie bakterii, która atakuje system trawienny owada. W uprawach ekologicznych przeciwko stonce powinno się stosować Novodor SC. Środek ten zawiera specjalny szczep bakterii Bacillus, który jest śmiertelny dla stonki.
Ostatnio zmieniany: 22 Cze 2012 19:39 przez Hiacynta.

Odp: Sposób na zarazę ziemniaka i stonkę ziemniaczaną 26 Cze 2012 18:28 #50495

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Dzięki za podpowiedź, tylko gdzie można kupić ten Novodor. Przeczesałem internet i na razie nie znalazłem sprzedających.

Odp: Sposób na zarazę ziemniaka i stonkę ziemniaczaną 26 Cze 2012 21:05 #50533

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Nie wiem, gdzie takie ekologiczne preparaty sprzedają, musiałabym zapytać mądrzejszych :)
jeśli stonka już Twoje ziemniaczki zaczyna podjadać, pozostaje jakiś inny insektycyd - Karate Zeon, Mospilan, Decis.
Zazwyczaj potrzebne są 2 opryski, bo w naszym klimacie mogą rozwijać się 2 pokolenia stonki - oprysk zawsze w fazie żerowania młodej larwy.

No i prośba ogromna, zanim te stonki zlikwidujesz, pstryknij im piękną fotkę, bo teraz młodzież nie wie, jak stonka wygląda :thanks:



Taki sam środek, który jest w Novodorze (Bacillus thuringiensis) zawiera preparat Dipel WG, Thuricide HP i Bactospeine.
Ostatnio zmieniany: 26 Cze 2012 21:39 przez Hiacynta.

Odp: Sposób na zarazę ziemniaka i stonkę ziemniaczaną 28 Cze 2012 11:43 #50907

  • AB
  • AB's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 277
  • Otrzymane dziękuję: 94
Na szczęście stonki i zarazy ziemniaka na razie nie ma. Ale jest komunikat PIORIN i chcę być gotowy. Fotkę postaram się zrobić, choć lepiej (dla mnie) żeby nie było takiej możliwości.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.213 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum