TEMAT: Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 16 Sie 2024 10:15 #864161

  • Lulu
  • Lulu's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 339
  • Otrzymane dziękuję: 1683
U mnie te już wchodzi. Dziś rano zauważyłam. U mnie nieuniknione, na około całe pola ziemniaków już czarne :( dziś wjedzie Infinito
Pozdrawiam Patrycja.
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, Grzebuła


Zielone okna z estimeble.pl

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 16 Sie 2024 17:06 #864176

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28928
Jadziu Topsin nie jest na ZZ, do smarowania lepszy Miedzian
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, badzia, Grzebuła

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 17 Sie 2024 11:18 #864216

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 564
  • Otrzymane dziękuję: 1473
Może uda się znaleźć przyczynę. Czy mógłbyś napisać co stosowałeś konkretnie i kiedy. Mniejsza o eko ale jaką "chemię" stosowałeś i w jakich terminach, bo moim zdaniem jeżeli ktoś decyduje się na ochronę "chemią", to nie powinien mieć żadnych problemów z zarazą ziemniaka. Zaraza ziemniaka to katastrofa dla upraw prowadzonych "ekologicznie", ale jeżeli decydujemy się na ochronę śor to zaraza ziemniaka jest jak katarek. Gdzieś popełniłeś błąd i jestem ciekaw gdzie aby samemu go uniknąć.
pablo-xyz wrote:
To było nasze trzecie podejście do pomidorów.W tym sezonie stosowałem wszystko co było polecane, srodki eko jak i chemia.
Pozdrawiam, Krzysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): Lilith

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 17 Sie 2024 12:51 #864219

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Też tak myślę. Dla mnie ZZ jest najprostsza do zwalczenia chemią. Chociaż jak nie byłam tru na forum i mi miedzian interwencyjnie dawali to straciłam całość. Z szarą czy BPL się wg mnie gorzej walczy, ale też idzie. Wg mnie dużo nowych osób ma problem z tym, że część preparatów jest wgłębna lub kontaktowa, a jak się ma gęsto to ciężko wtedy rośliny nimi zabezpieczyć (dlatego ja uzywam w moim buszu systemicznych).
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, kuhara

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 17 Sie 2024 19:10 #864236

  • magdalkaj
  • magdalkaj's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 232
  • Otrzymane dziękuję: 865
Mam w tunelu brunatną plamistość liści :angry: mam tylko Magnicur Finito, można zastosować ?
Pozdrawiam Magda

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 17 Sie 2024 19:32 #864237

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28928
Można, ale nie pomoże, Topsin lub jego zamienniki Scorpion 325 SC, Switch 62.5 WG
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): kuhara, magdalkaj, Bogusia0, Grzebuła

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 17 Sie 2024 21:58 #864240

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
Wstyd mi zamieszczą to zdjęcie pomidora z balkonu, bo blisko dekadę jestem na forum i raczej powinnam wiedzieć co to jest. Takie liście mają dwa pomidory, które rosną pod ścianą. Te przy balustradzie są zdrowe.To już końcówka tych roślin i jak trzeba to bez żalu je usunę.

20240817_134034.jpg

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 17 Sie 2024 23:40 #864242

  • marekspert
  • marekspert's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 136
  • Otrzymane dziękuję: 245
UV
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 18 Sie 2024 02:48 #864244

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28928
Powiększyłam sobie zdjęcie, moim zdaniem: żerowanie przędziorka - jasne punkciki na wierzchniej stronie liści są od jego nakłuwania i wysysania soków, a zasychanie brzegów liści, to mogą być braki wapnia - ale mogą, bo trudno mi ze zdjęcia ocenić.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja, Lulu

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 18 Sie 2024 09:57 #864260

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
Podejrzewam i upał i przędziorka, chociaż obserwacja liści przez lupę nic nie wykazała.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 18 Sie 2024 10:22 #864262

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28928
Te mikre białe kropki świadczą o nim, miewam takie objawy na roślinach, które mają suche powietrze, właśnie na tarasie mi się tak robiło, a przędziorek uwielbia suche powietrze.
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 18 Sie 2024 10:29 #864263

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
Może zjadły wszystko i poszły gdzie indziej.Muszę obejrzeć pozostałe.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 18 Sie 2024 12:39 #864271

  • Lilith
  • Lilith's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 943
  • Otrzymane dziękuję: 3171
Tak od białych kropek się zaczyna przędziorek, potem tego coraz więcej ;/
Za tę wiadomość podziękował(a): Kaja

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 18 Sie 2024 21:46 #864310

  • Kaja
  • Kaja's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1903
  • Otrzymane dziękuję: 6379
Zlikwidowałam krzak.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 19 Sie 2024 12:45 #864330

  • amsiz
  • amsiz's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 263
  • Otrzymane dziękuję: 362
U mnie przędziorki przeszły z papryki i zanim się zorientowałam, w gęstwinie liści nie było widać, załatwiły mi Jole. Na szczęście dużo zebrałam wcześniej a resztki dojrzały na parapecie.
Aga

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 22 Sie 2024 20:23 #864457

  • Ag
  • Ag's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 75
  • Otrzymane dziękuję: 159
Dzień dobry. Mam w ogrodzie czarną plamistość na różach i pomidorach. Jeśli 3 tygodnie temu zrobiłam oprysk Topsinem, to teraz go ponowić, czy zastosować inny preparat np Scorion?
6b
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2024 20:47 przez Ag.

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 22 Sie 2024 20:32 #864458

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20264
  • Otrzymane dziękuję: 64796
amsiz wrote:
U mnie przędziorki przeszły z papryki i zanim się zorientowałam, w gęstwinie liści nie było widać, załatwiły mi Jole. Na szczęście dużo zebrałam wcześniej a resztki dojrzały na parapecie.
Aga

Co znamienne w tych warunkach pogodowych ( wysoka temperatura i suche powietrze ), to i umnie krzaki karłowych pomidorków ( Jolki właśnie ) stojące tuż przy ścianie okna zostały zaatakowane przez przędziorki. Nie chciałam niczym pryskać ze względu na wylegujące się tu koty, więc systematycznie usuwałam porażone liście. Krzaki wyglądały przez jakiś czas bardzo biednie, ale nadal owocowały. Po ostatnim zbiorze owoców dalej je nawożę Magiczną Siłą do pomidorów, krzaczki wypuściły sporo nowych pędów i kwitną.

Natomiast na wysokim krzaku rosnącym w nieco ciasnej donicy u dwóch podłużnych pomidorków zauważyłam niewielkie plamki (?) na końcu owoców. Ze względu na silne wahania wilgotności podłoża ( mała donica, niewiele podłoża, szybkie wysychanie, etc ) prawdopodobnie wdała się SZW ... przydałaby się zatem kuracja wapniowa ..., ale trudno. Na razie wiszą - nie zrywam ich, bo na pędzie dorastają śpiochy.

Pozdrawiam cieplutko :hug:
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Ostatnio zmieniany: 22 Sie 2024 20:46 przez Adasiowa.
Za tę wiadomość podziękował(a): leszek0921, bietkae, amsiz, del, Babcia Ala

Choroby pomidorów. Niedobory pokarmowe. Problemy w uprawie, cz. III 23 Sie 2024 00:16 #864462

  • Babcia Ala
  • Babcia Ala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Rocznik 1964
  • Posty: 6132
  • Otrzymane dziękuję: 28928
Ag co to jest czarna plamistość na pomidorach?
Alicja
Ogród przy chałupie 10 km od polsko-czeskiego Cieszyna


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.928 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum