Kolejnym bardzo popularnym typem szydełkowych wzorów jest tzw. koronka irlandzka. Również powstała jako naśladownictwo koronek hiszpańskich i weneckich.
Osiemnastowieczne arystokratki wojażujące po południu Europy często zachwycały się tamtejszymi koronkowymi wyrobami, a że ceny najbardziej misternych splotów były baaardzo wygórowane, przykazywały swojej służbie zrobić coś podobnego Szczególnie udany wyrób bywał upowszechniany.
Stąd w różnych regionach pojawiały się nieco różne sposoby podrabiania oryginalnych koronek weneckich.
Na bawełnianej siatce grubszą nicią oznaczano krawędzie wzoru, cieńszą nicią wypełniano wnętrze (nazywano to ‘zapełnianiem trumny), nadmiar tkaniny wycinano, koronkowa tkanina była gotowa.
Kolejny sposób to szydełkowanie motywów, krawędzie grubszą nicią, cieńszą wypełnienie wnętrza motywu, naszywano na siatkę bawełnianą, wycinano nadmiar tkaniny, koronka była gotowa.
Najbardziej upowszechniła się metoda szydełkowania pojedynczych elementów i następnie naszywania na płótno robocze, doszydełkowywania mostków, siatkowanych połączeń. Po wypruciu szydełkowanej pracy z roboczego materiału, koronka szydełkowa była gotowa.
W I poł. XVIII w kilku miejscowościach Irlandii założono szkoły kształcące dziewczęta z biednych domów w wytwarzaniu koronek.
Przemysł koronkowy zaczął się dynamicznie rozwijać, gdy sprawę w swoje ręce wzięły siostry zakonne, przy swoich klasztorach utworzyły ośrodki koronkarstwa, szkoły połączone ze skoszarowanymi manufaktury, w których dziewczęta żyły i wytwarzały wyroby koronkowe. Takie zakłady powstawały również w majątkach ziemskich.
Aby praca trwała sprawniej każda z pracownic wytwarzała jeden element motywu, inne pracownice zajmowały się ich łączeniem.
Wzory były zazdrośnie strzeżone, do wnętrza wytwórni nie wpuszczano obcych osób w obawie przed kradzieżą pomysłów.
Do zachowania tajemnicy produkcji przyczyniało się również to, że każda osoba stawała się biegła w wytwarzaniu jedynego motywu jak liść czy kwiat. Następnie inna osoba przy pomocy szydełka łączyła różne kawałki razem za pomocą siatki tła.
Panująca wówczas bieda sprawiały, że chętnych do nauki szydełkowania nie brakowało. Światową potęgą koronki szydełkowej Irlandia była zwłaszcza w latach 40-tych XVIII w. Gdy zaraza ziemniaczana niszczyła plony i zapanował głód, umiejętność ‘zapełniania trumny’ pozwalała przeżyć.
Dla koronki irlandzkiej charakterystyczne są motywy roślinne, różnego rodzaju liście o nieregularnych krawędziach – koniczyny, paproci, kwiaty dzikiej róży.
Zdjęcia pochodzą z książki
Samuel Goldenberg, Lace its origin and history
A to moja impresja na temat szydełkowych motywów irlandzkich - bo koronką, z racji grubości nici, to trudno nazwać