TEMAT: Uprawa roślin w podłożach inertnych

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 20:06 #601765

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Aniu

Z tego Portosa będzie sadzonka dwupędowa jak tralala. Skróć mu jeszcze trochę ten ogonek liściowy z tymi żółtymi przylistkami.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 20:17 #601767

  • Zarta
  • Zarta's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 177
  • Otrzymane dziękuję: 450
Aniu moje starszaki docelowo będą sadzone w folii w pojemnikach, więc nawet ich nie wystawiam na bezpośrednie słońce i siedzą w foliaczku. Dzisiejszej nocy zapowiadają 9 st. więc do domu wniosłam tylko przedszkole. Papryki, selery i starszaczki zostają pod folią. :)
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 20:26 #601772

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Dobrze Mietku, tak uczynię - dziękuję za kolejną wskazówkę - a Portos faktycznie zasługuje na swoje imię -:)

Zarta, tak myślałam .... moje maluchy pójdą pierwszy raz na powietrze ale wówczas, gdy niebo będzie zachmurzone, aby uniknąć poparzeń, a póki co muszą zadowolić się słonecznym mieszkaniem, podobnie jak inne begoniowe koleżanki ....

Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Marlenka, Zarta

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 20:34 #601777

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5057
  • Otrzymane dziękuję: 13280
Popikowałam dziś część pomidorków.Pocieszam się,że jeszcze miesiąc żeby wysadzić do gruntu.Będę miała w tym roku malutkie pomidorki,ale za to z solidną bryłą korzeniową.
Obudźcie mnie jak już trzeba będzie robić rozsadę dyń i ogórków.Mam za dużo na głowie i nie nadążam.

Jak widzę owocujące lub kwitnące pomidory to zazdrość mnie dopada. Śliczności po prostu.Może w przyszłym roku kilka wczesniej posieję eksperymentalnie.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2018 20:36 przez lucysia.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Zielona

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 21:31 #601806

  • mk1a
  • mk1a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 817
  • Otrzymane dziękuję: 841
ja czekam na wiaderka 5l i przeprowadzam papryczki i pomidory do jednego foliaka
część w perlicie reszta w ziemi dla porównania
postaram się te same odmiany ustawić obok siebie
wiaderka przezroczyste nawiercę boczną dziurkę na wysokości około 3 może 5 cm
chodzi o to aby pożywka była na dnie i było widać kiedy podlać a zarazem nie było za mokro
jak źle kombinuje piszcie

właśnie kiedy dynie siać i inne takie?
Ostatnio zmieniany: 20 Kwi 2018 21:32 przez mk1a.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 20 Kwi 2018 21:51 #601819

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Mirku, ogórki zaczniemy wysiewać początkiem maja; potem przyjdzie pora na fasolkę szparagową ( 8-10 maja ), a dyniowate na samym końcu - skoro wysadzamy dynie i cukinie powiedzmy 20 -25 maja, to wysiew możesz zaplanować na połowę maja - ich rozsada rośnie błyskawicznie.

Nie wiem, czy prawidłowo postąpię, ale moje warzywa uprawiane w perlicie dostaną donice z otworami w dnie plus obowiązkowo podstawka.
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jenny, mk1a, lucysia

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Kwi 2018 01:06 #601862

  • Jenny
  • Jenny's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 120
  • Otrzymane dziękuję: 202
Aniu bardzo dziękuję za podpowiedzi, które są zawsze mile widziane.
W tym samym czasie wykładałyśmy nasionka do kiełkowania ale Twoje pomidorki są dużo większe. Co ręka to ręka :thanks:
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Kwi 2018 09:10 #601886

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Jenny, dziękuję za Twoje miłe słowa, ale wierz mi - to czysty przypadek :oops: Poniżej zdjęcie beninkazy szorstkiej, wysianej tylko i wyłącznie w celu sprawdzenia zdolności kiełkowania - nie dość, że wykiełkowała, to wsadzona w perlit, przesadzana do większego kubka, obgryziona przez kocicę Mamy, testowana DMSO nadal wykazuje chęć życia. Choć doprawdy nie wiem, jaka będzie jej najbliższa przyszłość .... może doczeka wysadzenia w grunt ?

Na zdjęciu uwieczniłam tylko kilka wierzchołkowych liści - są wielkości mojej dłoni.
Liście są zdrowe, nie jestem pewna, czy w ich kątach nie pojawiły się pączki ...

Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Ostatnio zmieniany: 21 Kwi 2018 09:15 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, koniczynka, Terri, Marlenka, lech_g, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 21 Kwi 2018 19:24 #601915

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
No tak .... nadszedł czas wysadzenia w glebę na działeczce niektórych perlitowych rozsad - na miejsce docelowe trafiły sałaty, a przy okazji dosadziłam im do towarzystwa szczypiorek czosnkowy wyrwany piachom z jakiegoś zapomnianego zakątka warzywnika..



Postanowiłam też przepikować wreszcie perlitową rozsadę majeranku do kubeczków z kompostem...



... jak i lubczyk



To, co od razu rzuciło się w oczy po wyjmowaniu z perlitu to bryłki korzeniowe - pisałam o nich wielokrotnie, więc nie będę powtarzać całej litanii, ale jedno jest pewne: korzenie są świetnie rozwinięte, zdrowe i mocne.
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, Jan4, Marlenka, lucysia, lech_g, Agusiak, olegowa

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 08:22 #602002

  • Jan4
  • Jan4's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6110
  • Otrzymane dziękuję: 14239
mirzan wrote:
Smarowałem zielone liście,w stężeniu dużym,takim jak zalecane jako lecznicze dla ludzi.Porażone liście
róży pryskałem w stężeniu, 5 kropli na 0,5l i liście po pewnym czasie opadły i tak miało być.
Co to nie znaczy,że bez tego pryskania, nie opadły. Nie miałem drugiej róży pod ręką,jako kontrolnej.
Czy pryskałeś DSMO i w jakim stężeniu? ...5 kropli na 0,5l..." czyli jakie i czy to ten preparat zadziałał negatywnie ??
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2018 08:28 przez Jan4.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 09:03 #602010

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Andrzej, tutaj znajdziesz szczegółowy opis testów DMSO : poprzednie i kolejne posty, zapraszam :)

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/5...in?start=1818#598584
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Ostatnio zmieniany: 22 Kwi 2018 09:04 przez Adasiowa.
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 09:23 #602015

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Moje lubczyki są mniejsze, bo siane później, ale rosną


IMG_0530.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, lech_g, Agusiak

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 14:29 #602050

  • lucysia
  • lucysia's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Wiedżma Zielarka to ja :)
  • Posty: 5057
  • Otrzymane dziękuję: 13280
A ja swoje lubczyki wczoraj poogladałam w gruncie.Mus je przyciąć i do zaamrażarki na kostkę rosołową zużywać.Później coś je dopada,jakieś suche małe plamki mają.
docs.google.com/presentation/d/1WWF42aQM...bkM/edit?usp=sharing
………………………………………………………………………………………
kosmetykinaturalnelucysi.blogspot.com
…………………………………………………………………………………………
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...26398-ogrodek-lucysi
…………………………………………………………………………………………
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Marlenka, Dino_saur, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 18:38 #602103

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Moje gruntowe lubczyki dopiero co wyszły z ziemi, więc z wysadzeniem tych perlitowych jeszcze się wstrzymam do połowy maja.
Niestety, mój stary lubczyk też zawsze "coś" podgryza, w wyniku czego liście schną. Postaram się sfotografować intruza i wspólnie zastanowimy się, co z tym fantem zrobić....

Dzisiaj wykorzystałam piękną pogodę i na działce przepikowałam najmłodsze pokolenie pomidorków - do kubków 400 ml

Przed "operacją"



I już po: jednocześnie usunęłam liścienie i wetknęłam rozsady głębiej :



Przy okazji przesadziłam do 2l donic z ziemią dwie najbardziej dorodne hybrydy Portosa i Śliwkowego, a tak wygląda bryła korzeniowa takiej rozsady ( wyciągnięta z kubka 400 ml )



Pomidorki gotowe do zmiany lokum....

Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): pomodoro, Terri, rozalia, Marlenka, mk1a, lech_g, Agusiak, olegowa, lucioperca, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 19:07 #602109

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
Dwie rośliny mateczne Red Pear przesadzone w ub. środę z perlitu do ziemi liściowej własnej produkcji. Korzystają ze sprzyjającej aury :)



IMG_0534.jpg
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, rozalia, Marlenka, mk1a, Agusiak, olegowa, lucioperca, ewakatarzyna

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 19:32 #602115

  • lucioperca
  • lucioperca's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 212
  • Otrzymane dziękuję: 223
Piekne te wasze pomidorki. W jakich pojemnikach je trzymacie? Ja do tej pory mialem tylko koktajlowe w wiaderkach i fertygowalem tylko florovitem . Jak wyglada dozywianie u was . Czy nie mozna by bylo uzyc tego nawozu co uzywamy do perlite ? Mam 10 kg i trzeba go jakos wykorzystac

Dzieki z gory i pozdrawiam
Temat został zablokowany.

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 20:00 #602131

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20706
  • Otrzymane dziękuję: 68332
Wiesz, to zależy od wielkości rozsady i miejsca docelowej uprawy. Mietek posadził roślinę matkę ( czyli skróconą o wierzchołek ) do wiaderek, w których będzie je prowadził przez okres wegetacyjny, podczas gdy moje są "dziewicze", posadzone w donice o pojemności 2l, ale w przyszłości trafią do donic 10l.

Mietek zastosował ziemię liściową, a ja kompost ( oba podłoża własnej produkcji ) - dlatego nawożenie będzie należało dostosować do takich "gleb".

Pożywkę skomponowaną z nawozów do perlitu używamy tylko do perlitu; myślę, że możesz wykorzystać samą Magiczną Siłę lub samą Plantę do późniejszego nawożenia dorosłych pomidorków. Chyba, że masz na myśli jeszcze inny nawóz?
Żyj tak, jakby jutra miało nie być....
Temat został zablokowany.
Za tę wiadomość podziękował(a): lucioperca

Uprawa roślin w podłożach inertnych 22 Kwi 2018 20:16 #602138

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 16377
  • Otrzymane dziękuję: 56893
lucioperca wrote:
. Czy nie mozna by bylo uzyc tego nawozu co uzywamy do perlite ? Mam 10 kg i trzeba go jakos wykorzystac

Przypomnij, jaki skład ma ten nawóz ?. W jakim podłożu chcesz go zastosować i jaką wodę używasz do podlewania ?.
Temat został zablokowany.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.793 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum