TEMAT: Babka (Plantago

Babka Lancetowata (Plantago Lanceolata) 17 Mar 2012 11:24 #12455

  • tasikk
  • tasikk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 271
  • Otrzymane dziękuję: 35
babka20lancetowata.jpg




Jest bylina nalezaca do rodziny babkowatych. Rosnie na lakach oraz trawnikach. Wystepuje w Europie oraz Azjii.
Surowcem leczniczym sa liscie, ktorych glowna substancja lecznicza sa glikozyd aukubina, sluzy, sole mineralne (zelazo, potas, wapn), witamina C.

Babke najczesciej uzywa sie w postaci naparow i wywarow, ktore dzialaja oslaniajaco i przeciwzapalnie w przewodzie pokarmowym, przy niezycie zoladka i jelit, wspomaga wydzielanie kwasu solnego w przewodzie pokarmowym (bezkwasosci), uszkodzeniach blon sluzowych zoladka i jelit przez toksyny, podczas malo nasilonej biegunki. Picie wywaru z 1 lyzki liscia zalanego 1 szklanka wrzatku parzonego pod przykryciem 15 min pomaga przy owrzodzeniach oraz zapaleniu jelit/zoladka.

Dzieki zawartosci kleju roslinnego posiada lagodzace dzialanie na uklad oddechowy oraz moczowy. Jako plukanka moze byc stosowana w problemach z oskrzelami, zapaleniu gardla i jamy ustnej. Jest uwazana jako antidotum przeciwko truciznom, oczyszcza organizm z toksyn, redukuje goraczke.

Zewnetrznie odwary z babki podaje sie w formie okladow na otarcia skory, ukaszenia owadow, zakazeniach bakteryjnych, przy zapaleniu spojowek i powiek.

Tianiny zawarte w babce posiadaja wlasciwosci sciagajace, jest uzywana do redukowania opuchniec oraz zapalen, hamuje krwawienia i przyspiesza gojenie. Moze byc podawana przy nadmiernych krwawieniach miesiaczkowych.

Jako osoba notorycznie zmagajaca sie z infekcjami, stanami zapalnymi i kamieniami drog mocznych moge tutaj polecic wywar z babki do picia, ktory pomaga w naturalny sposob usunac nadmiar kwasu moczowego z organizmu-co zapobiego powstawaniu nowych kamieni i pomaga w ich rozpuszczeniu.
Na taki wywar polecam babke, jedwab kukurydzy (inaczej zwane znamie kukurydzy), kore kaliny, liscie krwawnika, kore hortensji. Mozna rowniez dodac chaber blawatek Wystarczy na 1 i 1/2 badz 3/4 szklanki dodac po lyzeczce wyzej wymienionych ziol, doprowadzic wszystko do wrzenia, gotowac przez 10-15 minut. Odstawic do naciagniecia na ok. 20 min. Pic 3 razy dziennie ok 150 ml.

Na syrop na kaszel z babki bedzie nam potrzebne ok 200-300 g swiezych lisci, 200g cukru, 200g miodu i 250 ml wody. Liscie miksujemy w mikserze az bedzie z nich miazga, dodajemy wode, cukier i miod. Wszystko gotujemy na wolnym ogniu mieszajac drewniana lyzka do uzyskania gestej konsystencji. Przelac do naczyn i trzymac w lodowce.

Aby uzyskac sok potrzeba nam ok 3 szklanek lisci babki, ktore miazdzymy i odsaczamy od nich sok. Szklanke takiego soku wymieszac ze szklanka miodu i podgrzewac 10-15 min na slabym ogniu mieszajac drewniana lyzka. Ostudzic i przelac do butelek. Mozna stosowac na kaszel, bole gardla 1 lyzka 2-3 razy dziennie.

Mozna po prostu zrobic sobie herbatke z babki zalewajac jedna lyzeczke posiekanych lisci i zalac je wrzatkiem. Parzyc pod przykryciem.


Na naleweczke z babki potrzeba nam bedzie zebrac ok 1 kg lisci , ktore miksujemy w sokowirowce. Uzyskany sok zalewamy 1 szklanka spirytusu badz wodki i odstawiamy na 7-10 dni w ciemne i chlodne miejsce. Taka nalewka bedzie nam przydatna przy niezycie ukladu oddechowego jako srodek wykrztusny, pobudzajaco na wydzielanie sokow zoladkowych. Do tego jest w nim sporo witaminy C.

Babka jest jednym z bezpieczniejszych ziol i nie ma przeciwskazan w jej stosowaniu. Nie odnotowano grozniejszych skutkow ubocznych przedawkowania.
Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do mnie
Kasia
Poczatki mojej osobistej dzungli
Ostatnio zmieniany: 29 Mar 2012 21:19 przez tasikk.
Za tę wiadomość podziękował(a): dala


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Babka Lancetowata (Plantago Lanceolata) 22 Kwi 2012 10:35 #28534

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14122
  • Otrzymane dziękuję: 10444
Babka zwyczajna - (Plantago maior)
inne nazwy: babczyn, babczok, babka szerokolistna, babka pospolita, podróżnik, babka świętojańska, babkowe liście, baśki, pięć żyłek, psie języczki
Najczęściej występuje na glebach gleb kwaśnych i lekko wilgotnych, żyznych, bogatych w azot.
Jest to bardzo cenna roślina lecznicza :)

Liść babki zwyczajnej – Folium Plantaginis
maioris ma podobny skład chemiczny i podobne zastosowanie w lecznictwie do liścia babki lancetowatej. Babka zwyczajna często bywa zalecana w homeopatii.
W liściach występuje glikozyd aukubina, flawonoidy, garbniki
(do 6,5%), kwasy organiczne, związki śluzowe, pektyny i sole mineralne, a wśród nich krzemionka i sole cynku.

Działanie.

Przetwory z liści babki lancetowatej i zwyczajnej działają przeciwzapalnie na
błony śluzowe jamy ustnej i gardła oraz przewodu pokarmowego. Zmniejszają przekrwienie błon śluzowych oraz nadmierną przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych. Ponadto działają bakteriostatycznie.

Badania ostatnich lat wykazały, że wyciągi wodne z liści babki lancetowatej, stosowane doustnie, pobudzają wytwarzanie interferonu i antygenów wirusowych, a więc substancji chroniących organizm ludzki przed inwazją wirusów, a pośrednio - przed tymi rodzajami nowotworów, które są wywoływane wtargnięciem do komórek odpo-wiednich wirusów onkogennych.

Sok ze świeżych liści babki lancetowatej lub zwyczajnej albo odwar z liści wysuszonych przyspieszają gojenie ran i regenerację naskórka.

Liście babki lancetowatej stosuje się wewnętrznie przeważnie w mieszankach
ziołowych. Odwary podaje się doustnie w podostrych i przewlekłych nieżytach przewodu pokarmowego, bezkwaśności oraz uszkodzeniu błon śluzowych żołądka i jelit przez związki chemiczne lub endogenne toksyny bakteryjne, a także w mało nasilonej biegunce.

Zewnętrznie odwary z liści babki podaje się w formie okładów na uszkodzenia skóry, do przemywań oczu w zapaleniu spojówek i powiek.

Odwar z liści babki
1 łyżkę liści babki zalać 1 1/2 szklanki wody ciepłej i ogrzewać do wrzenia. Gotować łagodnie pod przykryciem 5 min. Odstawić na 10-15 min i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1/2 szklanki w nieżycie jelit i biegunce. Taki sam odwar można stosować zewnętrznie do płukań, okładów i przemywań. Do oczu rozcieńczyć przegotowaną letnią wodą w proporcji 1:1.

Oprac. na podstawie ROŚLINY LECZNICZE i ich praktyczne zastosowanie Aleksander Ożarowskiego i Wacława Jaroniewskiego
Ostatnio zmieniany: 12 Lip 2016 11:34 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Joane

Babka Lancetowata (Plantago Lanceolata) 27 Maj 2013 23:07 #162063

  • Joane
  • Joane's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 259
  • Otrzymane dziękuję: 134
U mnie na działce rośnie bardzo dużo Babki Lancetowej, od kilku dni na bierząco ją używam. Zrobiłam też fotkę w zbliżeniu.
005_2013-05-27.JPG


i rozkwitający pąk
006_2013-05-27.JPG
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.309 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum