• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Krewetkarium - jak się do tego zabrać?

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 02 Kwi 2017 21:23 #532762

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Co to znaczy że "musi dojrzeć"?
Dobrego dnia. Pozdrawiam.


Zielone okna z estimeble.pl

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 02 Kwi 2017 21:45 #532769

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
To znaczy, że musi się wytworzyć równowaga biologiczna. Najpierw urządź krewetkarium. Tzn: wsypujesz piasek lub podłoże dla krewetek gdyby w nim miały rosnąć rośliny. Jeżeli ma być microsorium , to jakiś korzonek musisz dać i na nim mocujesz żyłką microsorium. Ja moczę najpierw korzeń w wodzie dodatkiem odrobiny nadmanganianu potasu. Korzeń się moczy po to, żeby nie wypływał po włożeniu do wody, żeby nie barwił wody, żeby go zdezynfekować w nadmanganianie potasu. Jak masz przygotowane wszystko, to urządzasz krewetkarium. Jakieś kamyki można włożyć. Teraz są takie fajne smocze kamienie ozdobne. Na wodę można rzucić moczarkę (rośnie bez uziemienia) do natleniania wody i salwinię albo pistię na powierzchnię. Krewetki lubią się podczepiać na pływających roślinach. Rośliny pływające będą stwarzały dobre warunki dla microsorium, które nie lubi zbyt mocnego światła, bo wtedy obrasta glonem. Można włożyć kulkę gałęzatki i jakieś wątrobowce żeby mogły się pod nimi ukryć. Można dać rurki kory cynamonu. Polecam do wody dla krewetek Shrimp Mineral firmy Aqua art. Bez tego mogą nie przeżyć wylinki. Jak woda się przefiltruje i ustabilizuje, to po 2 tygodniach można wpuścić krewetki i ryby.
Ostatnio zmieniany: 02 Kwi 2017 22:11 przez Bozi.

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 03 Kwi 2017 13:31 #532871

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
No to tego nie wiedziałam, więc od razu na pierwszy rzut oka widać że totalny nowicjusz ze mnie w tej dziedzinie. Dzięki za podpowiedzi. :hug:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 03 Kwi 2017 19:39 #532935

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Krusiu, jak jeszcze będziesz miała jakieś pytanie, to w miarę swojej wiedzy odpowiem.

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 03 Kwi 2017 21:49 #532976

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Do niektórych krewetek używa się podłoża aktywnego lub nieaktywnego. Po czym je rozpoznać i co to znaczy że podłoże jest aktywne lub też nie. Opròcz tego powzięłam decyzję że ryby będą w osobnym akwarium niż krewetki.
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 03 Kwi 2017 22:34 #533003

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Pytanie co to za podłoże? Bo są różne. Zapewne chodzi o podłoże specjalne do rozmnażania krewetek, które zawiera różne minerały i poprawia parametry wody. Jednak musisz znać parametry swojej wody, lub wlać wodę RO. Jeżeli będziesz sadziła rośliny w podłożu, to kup podłoże dla krewetek Aqua Art. Jeżeli nie, to po prostu żółty piasek z akwarystycznego ale go wypłucz przed wsypaniem.
Myślę , że nie będziesz kupowała na razie krewetek po 50 zł za szt? Zacznij od tych tanich krewetek, które mają małe wymagania. Na nich naucz się jak z nimi postępować. Później możesz spróbować z tymi droższymi ;)

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 04 Kwi 2017 16:04 #533096

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Bożenko wybacz że ja takie głupie pytania zadaję, ale co to jest filtr RO czy woda RO? :think:
Dopiero teraz widzę jak ja mało o tym wszystkim wiem. I aż mi głupio. :oops: A rośliny w krewetkarium muszą być obowiązkowo, bo dla mnie świat bez roślin to ''sahara'', a takowej nie znoszę. :jeez: :happy:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 04 Kwi 2017 20:44 #533162

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
To filtr odwróconej osmozy, pozbawia wodę wszystkiego. Do takiej wody należy dodać później minerały, żeby mogło w niej coś żyć. To jest kosztowne. Wodę z takiego filtra stosuje się dla żyjątek wymagających określonych parametrów wody. Krysiu, jak planujesz rośliny w podłożu, to musi być odpowiednie podłoże. W samym żwirku nie będą dobrze rosły. Jednak nie samym podłożem rośliny żyją. Muszą mieś również światło o odpowiedniej barwie i mocy. Dlatego dla osoby początkującej polecam do krewetkarium piasek i microsorium na korzeń w towarzystwie roślin pływających. Nie są kłopotliwe w uprawie.
Jeszcze odnośnie parametrów wody. Parametry wody mierzy się testami, które nie są tanie. Jaką masz wodę w kranie możesz zobaczyć na stronie wodociągów.
Ostatnio zmieniany: 04 Kwi 2017 20:48 przez Bozi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 05 Kwi 2017 12:22 #533250

  • Forumowa Żabula
  • Forumowa Żabula's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 8491
  • Otrzymane dziękuję: 3477
Bardzo Ci dziękuję Bożenko, za wszelkie możliwe podpowiedzi. Normalnie tak ogromnie się cieszę ze zdobywanej w tej dziedzinie wiedzy i jestem w tej chwili tak emocjonalna, jak dziecko w spontanicznej reakcji na szczęście. :dance:
To podsumujmy co muszę zrobić:
-dokupić test wodny i kaskadowy filtr
-dokupić podłoże dla krewetek Aqua Art.
-na pewno muszę dokupić małą grzałkę (zimową porą u mnie bywa zimno, więc i woda w akwa będzie mocno chłodna)
-dokupić jarzeniówkę do klapy na akwa (większą niż 15 watt)
-zakupić microsorium by nimi obwiązać korzeń i kilka innych roślin do akwarium.
zakupić jakieś żarełko dla krewetek by mi z głodu na wstępie nie popadały.

I jeszcze jedno pytanie: Czy krewetkom wymienia się co jakiś czas wodę w akwa tak jak rybom, i w jakiej ilości to jest wymiana; 1/3 czy 1/4 ilości wody z akwarium? :think:
Dobrego dnia. Pozdrawiam.

Krewetkarium - jak się do tego zabrać? 05 Kwi 2017 17:28 #533301

  • Bozi
  • Bozi's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4472
  • Otrzymane dziękuję: 2418
Jak najbardziej , wymienia się wodę co tydzień a ściśle mówiąc trzeba zebrać z podłoża ich odchody wężykiem takim do natleniania wody albo CO2. Ja mam takie szersze wężyki od filtra kubełkowego. Woda musi odstać przynajmniej 1 dzień. Chyba że nie jest uzdatniana niczym, to od razu można wlać. Jeżeli chodzi o testy, to dla ciebie wystarczy taki test 6 w 1 np. JBL , jest tam NO3,NO2, GH, KH, PH,CI2 albo 5 w 1 innej firmy. Ale nie jest to tanie. Ja już prawie nie używam testów, tylko jak widzę jakieś niepokojące objawy zwierząt w akwarium. Jak jest za dużo NO3 (np. za dużo odchodów) , to krewetki siedzą u góry akwarium. Dobrym jedzeniem dla krewetek jest spirulina. Nie karmić za dużo aby nie było za dużo NO3.
Ostatnio zmieniany: 05 Kwi 2017 17:29 przez Bozi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Forumowa Żabula


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.258 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum