TEMAT: Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 10 Gru 2012 21:16 #100205

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Jeśli nadal z czerwienią są kłopoty - radzę - tym co taką możliwość producent dał - fotografować w formacie RAW - i w dołączonym programie tę czerwień czy inny nie poddający się aparatowej obróbce kolorek - "wyprostować".
Czemu RAW ? Bo w nim największe zmiany przy najmniejszym spadku jakości obrazka uzyskacie.
Jeśli takowej możliwości producent poskąpił - pozostaje zapisanie JPG w najwyższej z możliwych jakości i rozdzielczości - a później pomęczenie obrazka w Irfan View czy Gimp -ie. O PS (fotoszop) nie wspominam - bo narzędzie drogie i wymagające dobrego sprzętu. A piractwa nie polecam. :-)


Zielone okna z estimeble.pl

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 11 Gru 2012 10:30 #100396

  • marusmk
  • marusmk's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 189
  • Otrzymane dziękuję: 143
www.mediachance.com/digicam/dcenhanc.zip

Pięć suwaczków tylko-nie ma się gdzie zamotać, a efekty bywają piorunujące :)

Ostatnio zmieniany: 11 Gru 2012 10:31 przez marusmk.
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 11 Gru 2012 18:35 #100566

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
W Irfan View jest taki sam ( skrót Shift+G) tyle że po polsku.

Dobrze że wspomniałeś, bo jak patrzę na te szaro-szare zimowe - to uciekam ze strony...

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 13 Gru 2012 12:29 #101262

  • Tabaaza
  • Tabaaza's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Irysomaniaczka
  • Posty: 1499
  • Otrzymane dziękuję: 2041
Hejka! :)
O przepraszam, mój śnieg jest "niebiewski" :happy3: a w porywach to on jest nawet jakiś taki żółtawy :dazed:. Czekam kiedy nabierze głębokich fioletowych odcieni. :tongue2: :happy3:
Pozdrówczanki niesamowicie kolorowośnieżne :wink4: :happy3:
K. :woohoo:
Jak już sobie ogród urządzę po swojemu to go zdemoluję i zacznę urządzać od nowa!

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 16 Gru 2012 18:50 #102570

  • muchazezlotym
  • muchazezlotym's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1989
  • Otrzymane dziękuję: 2547
Andrzej, w instrukcji obsługi aparatu znalazłam zalecenie, żeby raz w roku wykonać mapowanie pikseli. Co to daje i czy jest konieczne?
pozdrawiam
Ela
Ostatnio zmieniany: 16 Gru 2012 18:51 przez muchazezlotym.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 17 Gru 2012 12:17 #102806

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Daje możliwość sprawdzenia czy nie ma martwych pikseli, ew. możliwość naprawienia takiego obszaru ( sąsiednie przejmują funkcję tego "bad pixela" ). A przy okazji wiadomo czy matryca nie wymaga czyszczenia .

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 11 Lut 2013 17:07 #122289

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Witam :) chciałam się poradzić w kwestii doboru obiektywu. Wybieram sie końcem maja w Pieniny i chcę porobić zdjęcia widoków. Jaki byłby optymalny obiektyw?
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 17 Lut 2013 14:39 #125033

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Zapomniałam dopisać,że obiektyw potrzebny jest do Olympusa E520. Może ktoś coś podpowiedzieć? :thanks:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 25 Lut 2013 15:45 #128956

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Jak znam producenta - zapewne dołączył do aparatu obiektyw 14-25 lub podobny - który w większości przypadków ci powinien wystarczyć. Czasem otwierają się piękne panoramy - i tu każdy obiektyw będzie dobry, byle zgodny z upodobaniami fotografującego, zaś często będzie widok ograniczony "terenem" więc może się przydać coś ultraszerokiego około 7mm... (odpowiednik 14mm na "pełnej klatce"). To w sytuacji patrzenia z "Sokolicy" na przełom Dunajca , czy spływu tratwą.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 26 Lut 2013 19:27 #129408

  • mosewa
  • mosewa's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 732
  • Otrzymane dziękuję: 199
Tak Andrzej, do body były dołączone dwa obiektywy jeden krótki drugi długi-tak je określę. Czyli mogę zostać przy tym co mam i będzie ok no i zaoszczędzę :)
Dziękuję za odpowiedź :thanks:
Ewa
“Kiedy przeczytam nową książkę, to tak jakbym znalazł nowego przyjaciela, a gdy przeczytam książkę, którą już czytałem – to tak jakbym spotkał się ze starym przyjacielem.”

Dwa Świerki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 27 Lut 2013 17:44 #129727

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Ewo nie ma za co, cieszę się że mogłem pomóc.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 14 Mar 2013 16:47 #134359

  • Cypryda
  • Cypryda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 340
Jaki piękny wątek. Mam nadzieje że czegoś się nauczę. Lubie zatrzymywać chwile ale niewiele mam o tym pojęcia. Jesienne Twoje zdjęcia mają niesamowite kolory. Kiczowaty łabądek też mi się podoba ze względu na to światło i te różowe prześwity na skrzydłach. Chciałabym żeby i mnie udało się kiedyś uchwycić taki 'kicz".
Czy robiąc zdjęcia używasz światłomierza?. Ja nie posiadam i dlatego sprawia mi trudność ustawienie przysłony. Nie mam też zbyt jasnego obiektywu (4f)i na pewno w najbliższym czasie nie będę miała. Czytam sobie czasem różne objaśnienia o fotografowaniu ale problemem sa te fachowe określenia. Wolałabym wyjaśnienie proste jak chłop do krowy na miedzy.

Zdjęcia masz rewelacyjne i będę tu wpadała, podglądać i się uczyć.

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 14 Mar 2013 17:11 #134365

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Miło mi że ci się zdjęcia podobają!
Robiąc zdjęcia analogowe często korzystałem ze swiatłomierza, teraz głownie cyfrowo korzystam z pomiaru wbudowanego w aparat - bo i matrycowy i punktowy jest , a każdy uwzględnia to co na obiektyw założone, więc ułatwienie spore. Ale często korzystam z trybu manualnego oraz kompensacji ekspozycji. Jeśli termin jakiś jest niezrozumiały - polecam lekturę instrukcji, a także "ciocię Wiki..." i "wuja google" - większość terminów na pewno tam znajdziesz. Każda dziedzina ma swoją specyfikę i znajomość terminologii jest potrzebna - trudno rozmawiać z kimś kto nie zna języka. No bo jak się domyślać gdy ktoś zamiast spust migawki mówi o guziku co się naciska... takich guzików jest w aparacie od groma i trochę. Więc nie dziw się że aby uprościć sobie życie używamy fachowych określeń. Mam nadzieję że dość prosto to wyjaśniłem.
Zapraszam . ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): Tabaaza

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 16:04 #137870

Rośliny są fajnym obiektem do popełniania fotek, grunt to robić zdjęcia w bezchmurny dzień. To samo tyczy się owadów.
Z obserwacji własnych polecam popołudniową porę na wykonywanie zdjęć z racji cieplejszych i przyjemniejszych dla oka barw. Owady natomiast lepiej 'cykać' rano kiedy są ospałe...

moje1of1-20.jpg
Ostatnio zmieniany: 24 Mar 2013 16:42 przez Igor. Powód: nieaktywna fotka
Za tę wiadomość podziękował(a): piku

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 16:35 #137887

  • Tomasz23
  • Tomasz23's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 680
  • Otrzymane dziękuję: 755
Ja nieznosze bezchmurnego dnia ,dla mnie optymalna pogoda do fotgrafowania jest zachmurzone niebo... i te zdjecia według mnie sa najlepsze

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 16:45 #137892

To zależy jaki efekt mamy zamiar uzyskać. Chmury to naturalna blenda. Zmiękcza cienie alebi foto wydaje się płaskie. Takie mam odczucia aczkolwiek nie zawsze to się sprawdza :)

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 16:49 #137894

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Zdecydowanie lekkie zachmurzenie sprzyja fotografowaniu, według mnie.
Latem w piękny słoneczny dzień wypuszczam się z aparatem koło 18, gdy już słońce lekko zaszło za drzewa.
Ja wciąż się uczę i ciężko mi to idzie...nie mam czasu przysiąść w końcu do tej instrukcji :funnyface:

kilka moich pstryknięć zaliczanych do udanych, choć zdaje sobie sprawę, że czasem można by o wiele lepiej dane zdjęcie zrobić.
Tylko własnie potrzeba umiejętności, których się nabywa z czasem



tutaj na przykład pojawiło się już moje ograniczenie...nie wiem czy w ogóle można zrobić tak, żeby wszystkie
krokusy były ostre



To ciekawie wyszło przy zachodzącym słońcu

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 17:00 #137897

Oczywiście, ze mozna zrobic wszystkie krokusy ostre. Hmmm. Wystarczy odejsc od obiektu dwa kroki w tyl i zwiekszyc ogniskowa o ile jest do dyspozycji obiektyw zmiennoognisoowy lub zmiejic wartpsc przyslony na wyzsza kosztem czasu naswietlania. Moja rada. Zrobic serie fotek tego samego obiektu w roznych zakresach przyslony i sprawdzic na kompie z czym to sie je. P.s. Fotka 3 jest ciekawa. Podoba mi sie. Nastraja relaksujaco.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.437 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum