TEMAT: Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 17:38 #137917

  • Igor
  • Igor's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4186
  • Otrzymane dziękuję: 2487
Rzeczywiście jakaś pustka się tam zrobiła :P
Pstrykane Nikonem D3000 i na razie standardem 18-55
Moja siostra studiowała fotografię, ale mieszka obecnie w Brukseli..., obiecała mi pożyczyć kilka obiektywów, jak przyjedzie na święta, to się pobawię. Może też mnie trochę podszkoli, bo nie ukrywam, że lustrzankę mam od niedawna, wcześniej miałem zwykłego kompakta


Zielone okna z estimeble.pl

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 24 Mar 2013 19:28 #137974

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Ja przy fotografowaniu wolę dzień lekko zachmurzony, tak jak jest mocno jasno ale nie ma właśnie bezpośredniego słońca. Ale takich chwil do fotografowania jest mało. Fajnie się też robi zdjęcia w bezchmurny dzień wcześnie rano przed wschodem słońca ponad horyzont. Ale wymaga to bardzo wczesnego wstawania :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 26 Mar 2013 09:34 #138477

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Rafale, a jakiego aparatu używasz? Jakiego obiektywu?

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 26 Mar 2013 09:55 #138486

hmmm powyższe fotki cykałem nikonem d90 i obiektywem sigma 50mm 2.8ex macro. Nie pamiętam czy nie wspomagałem się lampą błyskową ale na 90% tak. Teraz już nie mam tego sprzętu niestety...

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 02 Kwi 2013 17:52 #140162

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Proponuję unikać cykania i pstrykania - bo z tego najczęściej nic dobrego nie wynika.
Mowe rzecz jasna o nastawieniu - cykanie i pstrykanie - to takie przypadkowe działania, natomiast jeśli koledzy nastawią się na fotografowanie , poświęcą mu nieco cennego czasu i uwagi - powinno być znacznie lepiej.

A teraz o tych tulipana... wróć - krokusach . Mogą być wszystkie ostre - oczywiście - ale pytanie - PO CO?
Po to by dyfrakcja zjadła część ostrości? Można tez ustawić wszystkie w jednej płaszczyźnie, (lub aparat do nich)...
Ostrość i nieostrości też są formami wyrazu, lepiej się nauczyć nimi poprawnie operować.
Światłem operujcie , używajcie blend (lampy błyskowe w plenerze średnio się sprawdzają, choć bywają przydatne).

Sprzęt jest sprawą drugorzędną , ale trzeba umieć się nim posługiwać. I używać go rozsądnie. ;-)
Za tę wiadomość podziękował(a): dodad, Tabaaza

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 16 Wrz 2013 16:46 #192876

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Na pożegnanie lata takie coś udało mi się pstryknąć :)

iglak-mlody-ped.jpg


A przy okazji, Leszku, dzięki, :kiss3:, ogromne dzięki :bye:
Za tę wiadomość podziękował(a): minohiki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 11 Gru 2013 17:51 #209128

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Oj, dawno nic nie zamieszczałem - rok już minął - więc parę zdjęć dodam
Za tę wiadomość podziękował(a): Grazka2004

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 12 Gru 2013 01:25 #209235

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Kamieniczki jakby wyrzeźbione światłem :bravo: Jakbyś jeszcze zdradził parę swoich tajemnic, co trzeba pogrzebać w ustawieniach ... :thanks:

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 12 Gru 2013 15:33 #209281

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Alinko, nie trzeba nic grzebać w ustawieniach - wszystko robisz w RAW-ie i wywołujesz w komputerze. ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, markussch01

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 18 Sty 2014 23:09 #216199

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Amarant wrote:
A jak mi się wydaje to już nie są oryginały tylko dużo pomniejszone fotki. :(
Nieposiadajace tych walorów co oryginał.
Owszem nadają się do "obrotu" w necie i tylko w necie.
To w jakim rozmiarze będą zdjęcia - zależy od ciebie - jak dasz duże - będzie ono duże , (tylko w nawiasie zamiast standardu/800/ trzeba wpisać odpowiednią liczbę - choć nie wszystkie fora przyjmą większe zdjęcia. Takie albumy można przeglądać mając odpowiedni link - np. znajomemu czy rodzinie za granicą czy w innym miejscu , bez konieczności wysyłania płyty czy innego nośnika, co trwa dłużej niż wrzucenie do sieci.
Wszyscy wiemy jak "bezpieczne" :rotfl1: są nasze zdjecia w necie.
Właśnie dlatego najczęściej ogranicza się je do wielkości 800 pikseli.

Bożenko - na żółto zaznaczyłem miejsca z których można wygenerować obrazek na stronę.

picasa.JPG
Ostatnio zmieniany: 21 Sty 2014 20:05 przez .
Za tę wiadomość podziękował(a): Bozi

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 25 Sty 2014 14:50 #217794

  • piotrek_ns
  • piotrek_ns's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1433
  • Otrzymane dziękuję: 1226
Romo, RAW jest to format zapisu cyfrowego zdjęcia w najlepszej jakości obrazu, który nie podlega żadnej kompresji i jest czystym cyfrowym zapisem obrazu z matrycy aparatu. Najczęstszym zapisem zdjęć jest format JPEG, który jest już obrobiony przez aparat zanim trafi do komputera. To tak w skrócie, Andrzej pewnie doda coś więcej. :)
Pozdrawiam wszystkich gorąco.

Piotrkowe działkowanie
Skalniak i kamienie

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 30 Sty 2014 12:54 #220061

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Opcja RAW - to jest coś w rodzaju cyfrowego "negatywu" - z którego "wywołuje" się zdjęcia (czyli jpeg-i lub TIFF czy BMP) w wywoływarce RAW. Formaty mogą być różne zależnie od producenta (NEF,PEF) oraz DNG - uniwersalny Adobe. Producent zwykle taką "wywoływarkę" dostarcza na płycie z aparatem ,albo udostępnia ją na swojej stronie firmowej (może być konieczna rejestracja aparatu lub użytkownika).
Po co ten RAW? Tak jak posiadanie negatywu pozwala na zrobienie bardzo różnych odbitek w zależności od tego jak się potraktuje go w ciemni, tak RAW pozwala na bardzo duże zmiany w obrazie przy niemal niezmienionej jego jakości. Jeśli robimy tylko JPG-i , i lampa nam nie błyśnie przy zdjęciach w pomieszczeniu - często nie mamy szansy by uzyskać jakieś zdjęcie - bo to co wyciągniemy z jpega do niczego się nie nada. Z RAW można jeszcze "odzyskać" obraz - jeżeli niedoświetlenie nie jest zbyt wielkie. Podobnie z prześwietleniem - lecz tolerancja jego jest znacznie mniejsza. Raczej należy go unikać.
Reasumując - posiadanie tego "negatywu" pozwala na uzyskanie znacznie lepszych rezultatów niż tylko JPG.
Ostatnio zmieniany: 30 Sty 2014 12:55 przez Andrzej Max.
Za tę wiadomość podziękował(a): piotrek_ns

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 06 Kwi 2014 22:38 #241390

  • Leszek
  • Leszek's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 216
  • Otrzymane dziękuję: 237
Ponoć lepiej późno niż wcale, więc teraz będą spóźnione krokusy ;)
Ostatnio zmieniany: 06 Kwi 2014 22:39 przez Leszek.
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, CHI, minohiki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 26 Gru 2015 20:30 #419495

  • Andrzej Max
  • Andrzej Max's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 325
  • Otrzymane dziękuję: 137
Na koniec roku wypada coś dorzucić... Może z Tatr?


ART_1016-7.jpg
Ostatnio zmieniany: 21 Gru 2017 17:41 przez Hiacynta.
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta, CHI, minohiki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 31 Sty 2017 23:47 #520795

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Widzicie, jaki mam ładny domek?

biedronka-domek.jpg
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia, CHI, minohiki

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 01 Lut 2017 17:49 #520989

  • Malkar
  • Malkar's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1190
  • Otrzymane dziękuję: 2300
A w czymże ta biedroneczka zamieszkała?
W czasie łowienia ryb trzeba zachować najwyższą ostrożność - szczególnie gdy się jest rybą.
Małgorzata

A u mnie w ogrodzie

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 01 Lut 2017 18:01 #520992

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
To jest nasiennik jednej z piwonii botanicznych :)

Fotografia przyrodnicza, ogrodnicza i akwarystyczna - pytania i porady 18 Kwi 2018 22:16 #601390

  • Grazka2004
  • Grazka2004's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 282
  • Otrzymane dziękuję: 546
Uwielbiam gdy kwitną czereśnie

DSC00344.jpg
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): CHI, minohiki


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.397 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum