• Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT: Przygotowanie gleby w ogrodzie

Przygotowanie gleby w ogrodzie 23 Wrz 2013 23:25 #194564

  • Roma
  • Roma's Avatar
Jeśli jesteś początkującym ogrodnikiem i nie wiesz od czego zacząć to zacznij od przygotowania gleby pod nasadzenia.
Niezbędnym w każdym ogrodzie powinien być kompostownik,zobacz jak to zrobić aby mieć tak ważny produkt jak własny kompost.
Siberia wrote:
Kompost to najtańszy, najlepszy i najbezpieczniejszy nawóz, który sami sobie możemy wyprodukować z odpadów ogrodowych i domowych.
Produkować go można na pryzmach kompostowych lub w kompostownikach.

Kompostowanie na pryzmie i w kompostowniku różni się tym, że pryzmę co jakiś czas należy przerzucić, aby wierzchnia warstwa i boczne "ścianki", które słabo, a raczej wcale się nie kompostują, zostały przeniesione na spód i do środka pryzmy, gdzie proces kompostowania przebiega szybciej.

Najlepszy kompost uzyskuje się, gdy warstwy różnorodnych materiałów przesypuje się warstwami ziemi ogrodowej.
Kompostowanie przebiega najszybciej w wysokich temperaturach (lato) i środowisku wilgotnym.

Żeby butwiejące (nie gnijące!) resztki roślinne miały odpowiednie warunki do kompostowania najlepiej umieszczać kompostowniki/pryzmy w świetlistym, ale nie głębokim cieniu drzew.

Jeśli półcienia brak, kompostownik można przykrywać (przykrywa z desek, folia) lub obsadzać roślinami, które mają duże zapotrzebowanie pokarmowe i dużą masę liściową do osłonięcia kompostu przed wysychaniem.

W przypadku upałów lub uprawy dyń/arbuzów na kompoście, należy go podlewać.
Chcesz dowiedzieć się więcej? zapraszam :) forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...post-jak-to-sie-robi

W wątku poniżej dowiesz się jak najskuteczniej nawozić glebę aby nawożenie było skutczne.

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...nia-rzedowego-warzyw
Jeśli chcesz dowiedieć się co to jest mulczowanie i jakie są tego zalety zajżyj tutaj
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...nia-rzedowego-warzyw
Masz pytania dotyczące przygotowania gleby? Pytaj a my (Oazowicze)postaramy się udzielić Ci wyczerpującej odpowiedzi :)
Ostatnio zmieniany: 02 Sty 2014 17:00 przez Igor.


Zielone okna z estimeble.pl

Przygotowanie gleby w ogrodzie 30 Wrz 2013 11:27 #195807

  • Roma
  • Roma's Avatar
W celu użyźnienia gleby rozrzucam obornik i traktuję go glebogryzarką, a kto nie ma tego sprzętu może użyć trójzęba. Oczywiście cały czas mam na myśli gleby piaszczyste, n innych się nie znam. Co zaś tyczy się poplonu,to w tym roku na jednej kwaterze posiałam facelię

1-DSCF0001-007.JPG


która zostanie ścięta,pocięta i lekko przekopana tak na pół łopaty.
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2013 20:23 przez Hiacynta. Powód: literówka, usunięcie cytatu

Przygotowanie gleby w ogrodzie 30 Wrz 2013 14:01 #195828

  • Roma
  • Roma's Avatar
W zasadzie powinnam rozpocząć ten wątek od wyszczególnienia rodzajów gleby :hammer:
Gleba piaszczysta:
Dobrze przepuszcza powietrze i wodę, szybko się nagrzewa i też szybko stygnie. Zawiera niewiele składników pokarmowych, zostają one zmywane przez deszcze lub zwiewane przez wiatr.
Fachowcy mówią, że taka gleba odznacza się dużą porowatością a woda(deszcz) przecieka przez nią jak przez sito. Taka gleba zawiera dużo powietrza (gazowego azotu i tlenu), wykazuje natomiast niedobór wielu innych składników mineralnych, ważnych dla wzrostu roślin.
Ważne dla ogrodnika: Gleby piaszczyste wymagają wzbogacenia w próchnicę i substancję organiczną. Dzięki temu gleba stanie się bardziej zwięzła. Poprzez częste ściółkowanie, dodawanie kompostu oraz nawożenie mączką skalną, zawierającą ił możemy poprawić jej strukturę.

Gleba gliniasta : możemy podzielić na trzy grupy
Ciężka gleba gliniasta,
Piaszczysto- gliniasta i
Próchniczno gliniasta
Dość szybko się nagrzewa, doskonale zatrzymuje wodę i składniki pokarmowe.
Bogata w próchnicę, zawiera także wapń.
Ważne dla ogrodnika: Gleby uważane za dobre ziemie ogrodowe, wymagają także zabiegów pielęgnacyjnych: nawożenia kompostem ,ściółkowania.

Gleby ilaste
Są to gleby ciężkie, słabo przepuszczające wodę i powietrze, wolno się nagrzewają.
Wykonywanie zabiegów uprawowych na tych ziemiach jest uciążliwe.
Z takiej ziemi jak z plasteliny ,można ugnieść kule.
Ważne dla ogrodnika: strukturę gleby można poprawić poprzez dodawanie piasku i regularne zasilanie kompostem. Pulchność także zwiększa ściółkowanie. Dobry wpływ na poprawienie struktury ma wysiew nawozów zielonych głęboko korzeniących się które wzbogacają warstwę uprawną ale także ją rozluźniają.

Gleby torfowe:
Są to gleby powstałe z torfu wysokiego, mają bardzo kwaśny odczyn, zawierają niewiele składników pokarmowych ale odznaczają się dużą zasobnością wody.
Glebę torfową można zgnieść w dłoni jak gąbkę.
Ważne dla ogrodnika: gleba torfowa wymaga dodatku piasku, mączki skalnej, wapna i kompostu.

Decydujący wpływ na rozwój i zdrowie roślin ma górna (10-20 cm) próchniczna warstwa gleby,
właśnie o tę warstwę ogrodnik dba najbardziej, pielęgnuje ją i wzbogaca w składniki pokarmowe.
Strukturalna bogata w składniki pokarmowe warstwa próchniczna to marzenie każdego ogrodnika.
Jak osiągnąć ten cel?
Ostatnio zmieniany: 30 Wrz 2013 14:02 przez Roma.

Przygotowanie gleby w ogrodzie 30 Wrz 2013 17:27 #195858

  • Roma
  • Roma's Avatar
Dzisiaj przygotowywałam rabatę pod róże,postaram się opisać jak to zrobiłam a więc moją piaszczystą rabatę lekko przekopałam "amerykanami"aby powybierać wszelkiego rodzaju chwasty,rozgrabiłam

1-DSCF0003-006.JPG

Po rozgrabieniu rozpoczęłam zasilanie gleby poprzez dodanie kompostu(nieprzesianego) z przewagą obornika

2-DSCF0004-005.JPG

Na zaledwie 20m2 dałam 8 pełnych taczek co daje prawie 500kg.

3-DSCF0006-005.JPG


Tak rozsypany kompost potraktowałam dużym trójzębem

5-DSCF0008-004.JPG


i tak przygotowana rabata poczeka sobie aż przyjdą róże które będą posadzone w przygotowane dołki,oczywiście wypełnione kompostem :flower:

4-DSCF0007-004.JPG

Przygotowanie gleby w ogrodzie 07 Lis 2013 12:12 #202897

  • Roma
  • Roma's Avatar
Przed każdym sezonem ważnym jest badanie gleby bo tylko zdrowa dobrze utrzymana gleba jest warunkiem dobrych plonów i kwitnienia roślin.

Najlepszym terminem badania gleby jest późna jesień lub wczesna wiosna bo wtedy mamy szansę na poprawienie jej parametrów.
Tę czynność możemy wykonać odpłatnie w Stacjach ochrony roślin a także możemy to zrobić we własnym zakresie używając do tego zestawów testów do badania gleby lub przyrządów do pomiaru pH które można zakupić w centrach ogrodniczych.
Testy umożliwiają nam kontrolowanie gleby i dostosowanie uprawianych roślin do naszych warunków glebowych.
Za pomocą odpowiednich testów można także zbadać zasobność glebyBrak lub przedawkowanie takich składników jak azot,fosfor i potas mają ogromny wpływ dla rozwoju i zdrowotności roślin przez nas uprawianych.
Aby określić jaką glebę mamy w naszym ogrodzie możemy użyć prostego sposobu.
Bierzemy 5 łyżek ziemi z jej górnej warstwy wsypujemy do szklanego słoja i napełniamy go wodą i zamieszamy.
Piasek będzie opadał szybko,cząstki gliniaste trochę wolniej a próchnica najdłużej bo nawet do 3 tygodni.
Ostatnio zmieniany: 07 Lis 2013 12:13 przez Roma.

Przygotowanie gleby w ogrodzie 07 Lis 2013 14:00 #202919

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6881
  • Otrzymane dziękuję: 41583
Przychylam się do wypowiedzi o przynajmniej 2 sposobach kopania gleby. Stosuję głębokie przekopywanie jesienne z pozostawieniem skib. Które jest lepsze, na razie nie wiadomo(brak badań). Obie metody mają zalety i wady. Niżej podaję link. Dodam tylko,że wiosną grabię już bez głębszej penetracji w glebę, aby nie osuszać i sieję. Każdy musi sam sobie wybrać najlepszy sposób, gdyż są ogromne różnice w jakości ziemi.

www.rod-szarotka-rsl.pzd.pl/pielegnacjagleby.html

Pospieszę jeszcze dodać, że przekopując ziemię szpadlem, wyrzucam na wierzch szereg kokonów, jajek, poczwarek i in.szkodników, znajdujących się w glebie, które ze smakiem zjadają ptaki. Inne giną na powietrzu, ze względu na niesprzyjające warunki zyciowe. Tym samym nie mam pędraków, nic mi nie podgryza warzyw, ani nie niszczy ich. :jeez:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 17 Lis 2013 20:26 przez Hiacynta. Powód: połączenie treści 2 postów, dodanie spacji
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Przygotowanie gleby w ogrodzie 08 Lis 2013 12:32 #203079

  • Aneta
  • Aneta's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 3
Roma- przykrywasz na zimę ziemie czy pozostawiasz w takim stanie jak na zdjęciu? No i co do tych wyników: co byś poleciła za miast tych sztucznych nawozów?

Przygotowanie gleby w ogrodzie 08 Lis 2013 13:47 #203103

  • Roma
  • Roma's Avatar
Aneto-na mojej glebie znalazł się obornik lekko przemieszany z glebą ale muszę tu wspomnieć,że moja gleba to piachy i dlatego ja nie kopię na skibę.Zamiast sztucznych nawozów proponuję różnego rodzaju gnojówki, mulczowanie,nawozy zielone.
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...ojowka-cudowny-nawoz

forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...alety-i-wady-sciolek
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...uralnie-ekologicznie
Proponuję przeanalizować tematy w tym dziale
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...nacja-srodki-ochrony
Mam nadzieję,że choć trochę pomogłam :hug:

Przygotowanie gleby w ogrodzie 08 Lis 2013 14:19 #203111

  • Aneta
  • Aneta's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 3
Roma- bardzo pomogłaś dziękuję:) Powiedz mi proszę tylko co z tego mogę zrobić jeszcze teraz? Ściółkować będę! Gnojówki już nie zrobię:( Czy się da? Zielony nawóz ... da się posiać? Może jak teraz posieję to wiosną mi wzejdzie i szybko przekopię ... A ile po takim zielonym nawozie trzeba czekać żeby coś posiać?

Ile ja jeszcze nie wiem :(

Przygotowanie gleby w ogrodzie 08 Lis 2013 14:38 #203117

  • Roma
  • Roma's Avatar
Teraz to jedynie możesz dać obornik i przekopć,no chyba ,że posiać ozime ale nie wiem czy to już nie za późno :think: Nie znam się na tym.

Przygotowanie gleby w ogrodzie 09 Lis 2013 21:06 #203318

  • Roma
  • Roma's Avatar
Aneto-dzisiaj już mogę Ci podpowiedzieć,że jeszcze spokojnie możesz obsiać glebę np.żytem.

Przygotowanie gleby w ogrodzie 10 Lis 2013 09:26 #203410

  • Aneta
  • Aneta's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 13
  • Otrzymane dziękuję: 3
:) Super informacja:) W Poniedziałek zabieram się do siania. Możesz coś jeszcze przybliżyć? Kiedy wzejdzie, ile będę musiała poczekać po przekopaniu, żeby posiać i posadzić warzywka? Ściółkować taką ziemię czy już nie?

Przygotowanie gleby w ogrodzie 10 Lis 2013 10:50 #203436

  • Roma
  • Roma's Avatar
Aneto-jak posiejesz na ozime to nie ściółkować a przekopiesz wczesną wiosną.Osobiście nie praktykuję tego typu zasiewów i z własnych obserwacji nie podpowiem :( Może ktoś bardziej doświadczony w tym temacie zechce podzielić się z Tobą swoimi spostrzeżeniami.Jeśli nie otrzymasz odpowiedzi to postaram się dowiedzieć czegoś więcej u szwagra rolnika :idea1:
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2013 10:51 przez Roma. Powód: literówka

Przygotowanie gleby w ogrodzie 10 Lis 2013 23:23 #203698

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Aneta wrote:
:) Super informacja:) W Poniedziałek zabieram się do siania. Możesz coś jeszcze przybliżyć? Kiedy wzejdzie, ile będę musiała poczekać po przekopaniu, żeby posiać i posadzić warzywka? Ściółkować taką ziemię czy już nie?
Anetko , ja czasem siałam żyto ozime , ale znacznie wcześniej , bodajże we wrześniu. Przed zimą był już spory zielony łan. Wczesną wiosną przekopałam , po czym trzeba troche odczekać , aby ziemia osiadła, a w maju można na grządce sadzić pomidory bądź siać ogórki.
Wolę jednak wysiewać roślinki jare , jakąś mieszankę lub samą peluszkę czy facelię. Szybko rosną , tak że jak wysiewam po zbiorze warzyw , to jeszcze przed zimą przekopuję , a masa zielona ma czas , aby sie nieco rozłożyć.
Anetko , poczytaj najlepiej wątek Nawozy zielone, dużo interesujących informacji
Ostatnio zmieniany: 10 Lis 2013 23:35 przez Elżbieta.

Przygotowanie gleby w ogrodzie 11 Lis 2013 11:53 #203764

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6881
  • Otrzymane dziękuję: 41583
Aniu!!
Niektórzy z nas piszą iż uprawiając ogródki,często korzystają z dawnych porad dziadków,babć itp,a więc jako dziadka wprawdzie przyszywanego posłuchaj mojej rady:wejdź na stonę Gosi jest tam odnośnik-zaproszenie chyba do "ogrodu Gosi".Jako dziadek zaręczam Ci,że znajdziesz tam wszystkie porady dot. :flower1: upraw bez użycia nawozów sztucznych.Ponadto szereg zdjęć wprowadzi Cię w cudowny Świat ogrodów.Wszystkie info podane są w sposób przystępny,czytelny i co najwazniejsze oparte na własnych doświadczeniach. :bad-idea:
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 11 Lis 2013 13:14 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Przygotowanie gleby w ogrodzie 26 Gru 2013 21:45 #210769

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Mnie nurtuje wciąż temat pH gleby. I coś jeszcze...

Moja ziemia ma wysokie pH 7-8 , czyli jest ono zasadowe? Alkaliczne?
Czy to określenie jest równoznaczne z tym ,że gleba jest bogata w wapń?

Obserwuję mojego bukszpana ,który ma (chyba )objawy chlorozy -jasne ,żółknące liście.
Już wiem ,że przy tak wysokim pH, roślina nie pobiera żelaza i stąd ten problem.
Przeczytałam jednak ,że bukszpany uwielbiają wapń (w książce M.Czekalskiego)
i już nie wszystko rozumiem. :huh:

Myślę ,że ziemia ma dużo wapnia ,bo pięknie rosną lawendy i szałwie.
Ale dlaczego bukszpan ma problemy ?
Ostatnio zmieniany: 26 Gru 2013 22:09 przez magdala.

Przygotowanie gleby w ogrodzie 26 Gru 2013 22:42 #210787

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Jest dokładnie tak, jak piszesz :)
Z tym, że pH 7 jest obojętne, zasadowe pH jest wyższe.
Jeśli chodzi o bukszpany, to oprócz ziemi o podwyższonym pH, lubią wilgoć i miejsca nieco zacienione. Może Twojemu bukszpanowi zaszkodziła susza lub nadmierne nasłonecznienie i przegrzanie ziemi?

Przygotowanie gleby w ogrodzie 26 Gru 2013 22:52 #210792

  • magdala
  • magdala's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 4524
  • Otrzymane dziękuję: 1071
Moją ziemię badam płynem Heliga ,więc tylko na podstawie koloru mogę ocenić pH.
Według mnie kolor skłania się ku ostatniemu na skali : zielono-niebieskiemu :)

Zastanawia mnie jednak ta sprzeczność - skoro pH jest dla bukszpana idealne ,to
dlaczego tak źle reaguje na brak żelaza ,którego nie może pobrać z ziemi właśnie
z powodu jej wysokiego pH? Takie błędne koło ;)
Czy ja może coś źle rozumiem ?


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
Wygenerowano w 0.282 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum