TEMAT: Masz pytanie - napisz tutaj!

Masz pytanie - napisz tutaj! 06 Lut 2019 13:08 #641197

  • Aggi
  • Aggi's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 98
  • Otrzymane dziękuję: 184
Witam,mam już w ogrodzie lawendę bodajże LAVANCE PURPLE,bardzo mnie urzekła ta roślinka ,dlatego zakupiłam nasiona lawendy wąskolistnej Munstead Strain,gdzieś czytałam ,że aby wykiełkowały muszą zostać przemrożone,na opakowaniu nic o tym nie wspominają,wysiewać bez przemrożenia,proszę o podpowiedź?

Przyszłość zaczy­na się dzi­siaj, nie jutro.


Zielone okna z estimeble.pl

Masz pytanie - napisz tutaj! 24 Lut 2019 14:55 #644536

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 114
Mam pytanie.Jaką pożywkę stosować do nawożenia rozsady pomidorów?
Twardość wody jako CaCO3 202 mg/l. wysiane w podłoże TS1.

Masz pytanie - napisz tutaj! 26 Wrz 2019 20:15 #676856

  • EWA1
  • EWA1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 129
  • Otrzymane dziękuję: 73
Jakieś grzyby mi się pojawiły między różami , jak je zniszczyć? :garden: :placze:

Masz pytanie - napisz tutaj! 28 Wrz 2019 23:24 #677004

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Łopatka, ewentualnie grabki i po grzybkach :)

Masz pytanie - napisz tutaj! 12 Gru 2019 19:37 #683725

  • Shagyaaa
  • Shagyaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 34
Witam, mam pytanie odnośnie przygotowywania rozsad w domu. Na pewno jest tu wielu właścicieli kotów i ja do takowych należę. Jak zabezpieczacie wysiane świeżo roślinki przed sierściuchami? Mój Andrzej uwielbia grzebać w ziemi, a dostęp do parapetów ma. Ja pamiętałam, aby zamykać drzwi do sypialni, w której mieszkały młode rośliny, niestety reszta domowników nie za bardzo. I skończyło się to stratami.

Masz pytanie - napisz tutaj! 12 Gru 2019 20:01 #683730

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
U mnie sprawdza się akwarium, puste oczywiście i słoje takie 10-20 litrowe, oczywiście wszelkie parapetowe szklarenki, lampiony, trzeba sobie jakoś radzić ;)
Za tę wiadomość podziękował(a): Shagyaaa

Masz pytanie - napisz tutaj! 12 Gru 2019 20:11 #683733

  • Shagyaaa
  • Shagyaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 34
Haha mam akwarium, ale póki co z życiem w środku :lol: Niestety mój kot potrafi zrzucać różne rzeczy z parapetu, albo się na nie kłaść, a to kawał kota jest. Lubi także podgryzać rośliny, a wiadomo, że nie każda będzie dla niego bezpieczna. Chyba trzebaby sobie sprawić jakąś wyższą szklarenkę i ją czymś obciążać, chociaż myślę, że jakby się postarał to i z tym by sobie poradził.

Masz pytanie - napisz tutaj! 12 Gru 2019 21:19 #683743

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Oczywiście że zrzucić akwarium z okna to dla kota żaden problem, mam 10 kotów niewychodzących, ich pomysłowość nie zna granic. Obiekty szklane na parapetach muszą być unieruchomione, u mnie listewką szeroką na 2cm, przyciśniętą takimi dwoma jakby ściskami, takie coś na śruby. Awaryjnie mam też na wymiar okna metalową moskitierę i prowadnicę do niej, zakładam ją od wewnątrz wtedy, kiedy np. sadzonki pomidorów są tak wysokie że nie można nakryć akwarium. W ostatnim sezonie rozsadowym, bardzo poubiłam wielkie słoje, takie www.deptana.pl/pl/p/SLOJ-szklany-UNIWERS...do-wina-nalewek/4328

Masz pytanie - napisz tutaj! 12 Gru 2019 22:05 #683744

  • Shagyaaa
  • Shagyaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 34
10 kotów? Podziwiam. Musisz mieć wesoło. Ja myślę jakby zwiększyć powierzchnię parapetu, bo tylko jeden mam taki zdatny do tych celów. Jak nic nie wykombinuję to chyba zostawię w mieszkaniu wysiewy tylko na kiełkowanie. Później pójdą piętro niżej do pustego mieszkania, gdzie jest mnóstwo światła, za to przez oszczędność nie jest ogrzewane. Tam temperaturę ustawiamy przeciętnie na 16-19 stopni, żeby tyle nie palić w piecu. W zeszłym roku tam siałam i było ciężko, strasznie długie wschody, nie ma się co dziwić .
Najlepiej by było, gdyby mąż pamiętał zamknąć drzwi za każdym razem, ale to u niego bardzo problematyczne :laugh1:

Masz pytanie - napisz tutaj! 14 Gru 2019 20:49 #683947

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Trzeba pamiętać, że każda roślina do kiełkowania nasion potrzebuje wyższej temperatury ,niż do wzrostu. Do chłodnego pomieszczenia wynosić rośliny dopiero po wschodach.
Za tę wiadomość podziękował(a): bietkae, Shagyaaa

Masz pytanie - napisz tutaj! 17 Gru 2019 07:34 #684197

  • Shagyaaa
  • Shagyaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 34
Tak, dziękuję Pomodoro za uwagę. Najprawdopodobniej w swoim mieszkaniu będę trzymać tylko psiankowate. Mąż zrobił szafę z oświetleniem, zobaczymy jaką tam temperaturę będzie można uzyskać i jak to się spisze.

Masz pytanie - napisz tutaj! 19 Gru 2019 09:44 #684422

  • bietkae
  • bietkae's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1986
  • Otrzymane dziękuję: 11320
Skoro masz piec CO to wykorzystaj to bo nasiona pomidorów i papryk rewelacyjnie szybko wschodzą na piecu. Ja robię na piecu rusztowanie pod którym jest wolna przestrzeń i stawiam to co ma wykiełkować. Oczywiście trzeba dobrze zabezpieczyć od dołu aby kiełkujące nasiona się nie ugotowały. Ja na rusztowanie kładę kartony i wszystko kiełkuje ekspresowo. Bez wcześniejszego wykładania na waciki ok. 4 dni a podkiełkowane na wacikach 2-3 dni. Waciki z nasionami też stawiam na piecu CO. Kotek chyba nie wskakuje na piec :) Jak z ziemi zaczynają wychodzić zielone łebki pomidorów przenoszę na parapet.
Pozdrawiam Ela
Za tę wiadomość podziękował(a): Shagyaaa

Masz pytanie - napisz tutaj! 20 Gru 2019 08:47 #684507

  • Szczypiorek
  • Szczypiorek's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1988
  • Otrzymane dziękuję: 14169
Czy możecie mi poradzić jak pozbyć się kretów.
Kretowiny mam dosłownie wszędzie na trawniku na skalniaku w warzywniaku i to na prawdę sporo.
Proszę o poradę jak się ich pozbyć skutecznie

Pozdrawiam Szczypiorek
Pozdrawiam serdecznie Agnieszka

Masz pytanie - napisz tutaj! 20 Gru 2019 09:31 #684510

  • zielonajagoda
  • zielonajagoda's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3084
  • Otrzymane dziękuję: 5968
Szczypiorku, wyeliminowanie kretów z ogrodu sprowadza na nas inne plagi, z którymi ogrodnicy walczą chemią, więc wybór należy do Ciebie.
Warto poczytać www.przydomu.pl/poradniki/kret-w-ogrodzi...zebna-przyjazn.bhtml
Mamy tu też na forum kogoś kto walkę z kretami przyjął jako życiową misję, więc on z pewnością podpowie Ci bardziej hardkorowe sposoby. Na pewno się tu zjawi.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, Szczypiorek

Masz pytanie - napisz tutaj! 20 Gru 2019 14:04 #684529

  • PomiDorka
  • PomiDorka's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 68
  • Otrzymane dziękuję: 244
Zgadzam się z Tilią. Z kretami raczej trzeba się pogodzić. Jeśli są w naszym ogrodzie oznacza to, że mają co jeść. Można im trochę utrudniać życie rozgrzebując kopce tak, aby zostawiać otwartą dziurę - wejście do tunelu. Ponoć krety nie lubią przeciągów i jeśli będą miały kilka kopców z otwartymi wejściami, to przynajmniej na jakiś czas się wyniosą.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, Pestka, Szczypiorek

Masz pytanie - napisz tutaj! 20 Gru 2019 16:23 #684545

  • Shagyaaa
  • Shagyaaa's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 18
  • Otrzymane dziękuję: 34
bietkae wrote:
Skoro masz piec CO to wykorzystaj to bo nasiona pomidorów i papryk rewelacyjnie szybko wschodzą na piecu. Ja robię na piecu rusztowanie pod którym jest wolna przestrzeń i stawiam to co ma wykiełkować. Oczywiście trzeba dobrze zabezpieczyć od dołu aby kiełkujące nasiona się nie ugotowały. Ja na rusztowanie kładę kartony i wszystko kiełkuje ekspresowo. Bez wcześniejszego wykładania na waciki ok. 4 dni a podkiełkowane na wacikach 2-3 dni. Waciki z nasionami też stawiam na piecu CO. Kotek chyba nie wskakuje na piec :) Jak z ziemi zaczynają wychodzić zielone łebki pomidorów przenoszę na parapet.
Heh właśnie w kotłowni zdarza się, że wygrzewa się nasz kot podwórkowy, więc to nie przejdzie :)
Najgorsze jest to, że ja kaloryfer mam tylko w łazience, a tam po blacie łazi kot domowy.
Za tę wiadomość podziękował(a): Armasza, bietkae

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Cze 2020 12:45 #713233

  • RoobQ
  • RoobQ's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 8
  • Otrzymane dziękuję: 1
Szukałem tematu dot. nawożenia iglaków - ale nic na forum nie znalazłem, dlatego zadaje pytanie w tym dziale.

Pytanie dotyczy zasilenia 15-20 letnich świerków, wcześniej nie zasilanych, ogólnie drzewa mają się nieźle, jednak
widzę brązowienie igieł w dolnych partiach, pod drzewami jest gruba warstwa igliwia, szyszek....
Pytanie: czym zasilić - siarczan amonu czy Dolomit ? dodam iż nie znam pH gleby, zakładam, iż jest to konieczne do właściwego doboru nawozu
ponieważ oba wspomniane powyżej działają chyba nieco "odwrotnie" dolomit odkwasza a siarczan zakwasza,
jednak czytając dostępne informacje w internecie widzę że oba są równie mocno polecane do iglaków.
Będę wdzięczny za fachowy komentarz :)
Pozdrawiam..

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Cze 2020 12:50 #713234

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Świerk przez te lata już sobie sam zakwasił glebę.
Dałbym mu nawóz uniwersalny albo do kwasolubnych ale wieloskładnikowy i tyle, igły są wymieniane co jakiś czas.
Za tę wiadomość podziękował(a): RoobQ


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.292 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum