TEMAT: Masz pytanie - napisz tutaj!

Czy z pestki wiśni urośnie na gazie drzewko z nowymi owocami? 29 Lis 2016 19:21 #512576

  • mirzan
  • mirzan's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1080
  • Otrzymane dziękuję: 2414
Nie wyrośnie,bo nasionko wiśni do wykiełkowania,wymaga stratyfikacji.


Zielone okna z estimeble.pl

Masz pytanie - napisz tutaj! 29 Lis 2016 19:30 #512581

  • 1krolcia1
  • 1krolcia1's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 93
  • Otrzymane dziękuję: 73
Dziękuje za odpowiedzi! W takim razie wysieję na wiosnę ;)

Czy coś pod czarnoziem? 25 Lut 2017 12:03 #525489

  • klaudia
  • klaudia's Avatar
Witam, dopiero zaczęłam z uprawą, w zeszłym roku pierwszy raz siałam warzywa. Niestety moja ziemia to piasek i moje plony były słabe. W tym roku myślę nad tym by wykopać dół pod czarnoziem. Jako że jestem laikiem w tym temacie, zastanawiam się, czy pod ten czarnoziem należy podłożyć jakąś folię lub coś? Zamierzam uprawiać w warzywniku marchew, pietruszkę, por seler, rzodkiewki, sałatę, cebulę, moze kalafior :)

Czy coś pod czarnoziem? 25 Lut 2017 12:36 #525493

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
A nie lepiej zrobić podwyższoną grządkę?

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Maj 2017 14:58 #539984

  • wykid
  • wykid's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 35
Witam.mam pytanie odnośnie nawożenia roślin doniczkowych.czy można je nawozić nawozem osmocote topdress?chodzi mi o takie rośliny jak np.dracena,chamedora,paprotki
Błędy ortograficzne,interpunkcyjne i literówki wynikają z pisania postów na telefonie.
Pozdrawiam Rafał

Masz pytanie - napisz tutaj! 07 Maj 2017 19:21 #540080

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Każdym nawozem można nawozić rośliny doniczkowe :) Byle skład był odpowiedni, do roślin zielonych, ozdobnych z liści nawóz powinien zawierać najwięcej azotu, potasu i fosforu zdecydowanie mniej. Nie należy stosować nawozów za dużo, rośliny doniczkowe, a zwłaszcza paprotki źle reagują na zasolenie podłoża, więc tym bardziej trzeba uważać z dawkami :)

Masz pytanie - napisz tutaj! 23 Maj 2017 02:12 #543191

  • Zoka
  • Zoka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Witam, mam pytanie odnosnie mydla potasowego. O jakim skladzie jest mydlo potasowe stosowane w ekologicznym ogrodnictwie? Pytam, poniewaz obecnie za mydlo potasowe uznaje sie blednie szare mydlo, ktore kiedys bylo mydlem potasowym. Obecnie szare mydlo w swoim skladzie nie posiada ani grama potasu jest to mydlo sodowe. Przyznam, ze zglupialam :supr: Pozdrawiam wszystkich forumowiczow i dziekuje za dzielenie sie tak cennymi informacjami :thanks:

Masz pytanie - napisz tutaj! 23 Maj 2017 09:07 #543204

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
W dawnych czasach mydła wyrabiano dodając do tłuszczu zwierzęcego lub roslinnego ługu sodowego lub potasowego. Potem był proces uszlachetniania dodatkami zapachowymi i dojrzewanie. Mydło szare było bez tych dodatków uszlachetniających. Teraz podstawowymi surowcami do produkcji mydła są tłuszcz palmowy i gliceryna + ług sodowy. Potem oczywiście dodaje się substancje zapachowe i barwniki.

Z czego producenci robią mydła ogrodnicze, trzeba sprawdzać na etykietach konkretnych produktów. Skład powinien być wypisany.

----
edit
Pytanie trochę mnie zaintrygowało, zadzwoniłam więc do działu technicznego producenta mydła Florovit Pro natura - mydło ogrodnicze potasowe. Mają oni swoją linię technologiczną do produkcji mydła ogrodniczego, stosują ług potasowy w procesie produkcyjnym.
Ostatnio zmieniany: 23 Maj 2017 09:20 przez Hiacynta.

Masz pytanie - napisz tutaj! 24 Maj 2017 07:06 #543437

  • Zoka
  • Zoka's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 4
  • Otrzymane dziękuję: 1
Dziekuje Hiacynta za odpowiedz. Dla upewnienia sie... Czyli szarego mydla ( niektorzy w eko ogrodach polecaja ), ktore ma w skladzie sod a nie potas nie uzywamy ( Mydla szare - Bialy Jelen, Bialy Wielblad, Barwa Mydlo naturalnie szare, zawieraja w swoim skladzie tylko sod, nie ma potasu, nie wspominam o chemicznych, szkodliwych dodatkach jak -Tetrasodium EDTA czy Titanium Dioxide, to nie to forum :) - A nazywane sa mydlami potasowymi ).
Moze tu jest odpowiedz dla tych, ktorzy uzywali do pryskania "mydla potasowego" - a uzyli zwyklego szarego mydla, a opryski nie przyniosly zadnych zmian ani poprawy w ochronie roslin?


( jestem na diecie i czytanie etykiet tak mi weszlo w krew, ze kazda bzdure do uzycia, nawet ta najbardziej naturalna musze sprawdzic co ona zawiera i tak tez bylo z tym mydlem :happy3: ) .
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): Hiacynta

Masz pytanie - napisz tutaj! 08 Cze 2017 16:11 #546991

Witajcie, Mam problem z sałatą. Po ok. 2 tygodniach od zasiania ładnie wzeszła. Gdy kilka dni później pojechałem na działkę wszystko zniknęło. Nie ma ani śladu po sałacie. Co się stało i co z tym zrobić. Chcę zasiać jeszcze raz, ale boję się, że będzie to samo. Czy mogą stać za tym mrówki? Mam ich trochę na działce (i chyba sa tez nornice). Ogorki, pomidory, koper,pietruszka i buraki nie zostaly ruszone.

Masz pytanie - napisz tutaj! 10 Cze 2017 14:16 #547409

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50883
Obawiam się, że to ptaki. U dwóch moich znajomych szpaki wydziobywały siewki marchwi i pietruszki, i to nie w celach kulinarnych lecz jako materiał do wyścielania gniazda. Sam widziałem kilka dni temu jak samiec kosa namiętnie wydziobywał z korzeniami trawnik i odlatywał gdzieś z wiechciem w dziobie. A jednej naszej Pani Moderator kacze pisklęta dziobały liście papryki.

Masz pytanie - napisz tutaj! 16 Cze 2017 20:22 #548874

Zauważyłem u siebie mnóstwo ślimaków bez skorupy. Już zakupiłem środek na nie i wysypałem po obu stronach grządki, w której ponownie posiałem sałatę. Zobaczę co teraz bedzie się działo.

Masz pytanie - napisz tutaj! 18 Cze 2017 12:01 #549192

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Radziłabym dodatkowo zrobić kilka pułapek z mokrej tektury, pod którą ślimaki bezmuszlowe będą się chronić i je wybierać i niszczyć. Ubiegłoroczne doświadczenie nauczyło mnie, że najwięcej można ich zlikwidować samodzielnie :)

Masz pytanie - napisz tutaj! 30 Cze 2017 02:58 #551875

  • wykid
  • wykid's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 54
  • Otrzymane dziękuję: 35
A ja bym proponował sprawdzić liście czy nic innego ich nie je.mi zaatakowało robactwo pekinke i sałatę ale zrobiłem oprysk mospilanem ok miesiąca temu i wszystko się uspokoiło ale oprysk robiony w nocy żeby nie zaatakować pszczół i innych pożytecznych owadów i żeby nie było za gorąco.no i mam spokój z robakami a rośliny żyją i mają się jak najlepiej.tylko podstawa był okres karencji dla mospilanu i przez to rzodkiewka urosła okropnie duża bo nie można było ich jeść przez 2 tyg ale smaczne są te rzodkiewki i sałata też jest bardzo dobra.jesli to tylko ślimak to dobry jest taki niebieski proszek na ślimaki z brosa.testowalem przy roślinach ozdobnych i był skuteczny.
Błędy ortograficzne,interpunkcyjne i literówki wynikają z pisania postów na telefonie.
Pozdrawiam Rafał

malwa, konwalia i inne kłącza 09 Lip 2017 17:38 #554072

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Chyba się wiosną pomyliłam i wyrwałam czarną, zostawiłam różową :mad2:

9.07.17028.jpg

malwa, konwalia i inne kłącza 18 Lip 2017 21:03 #556033

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Tej nie wyrwę:

18lipca2017018.jpg

malwa, konwalia i inne kłącza 23 Lip 2017 14:51 #556983

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Oberwałam chore liście i są nieco łyse:

23lipca2017019.jpg


malwa-2.jpg

malwa, konwalia i inne kłącza 14 Sie 2017 04:10 #560342

  • XYZ
  • XYZ's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Błądzę we mgle...
  • Posty: 3740
  • Otrzymane dziękuję: 7401
Wysiałam i czekałam, było warto:
13.08.17017.jpg


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.223 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum