• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Oprysk z preparatu olejowego

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 11:05 #336205

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
A po co?


Zielone okna z estimeble.pl

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 11:12 #336206

  • Roma
  • Roma's Avatar
Wiosną ubiegłego roku robiłam oprysk olejowy na początku marca na mszyce(jaja mszyc) i muszę przyznać,że był skuteczny bo po raz pierwszy mszyce miałam w śladowych ilościach,szczególnie na różach.

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 11:18 #336208

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Ale róże słyną z mszyc, a rododendrony nie.
Poza tym róże pryskałaś w stanie bezlistnym, a rododendrony mają wieloletnie liście.
Jeśli krople oleju, przy udziale słońca, wypalą w liściachh tkanki, okaleczysz roślinę na lata.
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2015 11:19 przez sd-a.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, waldek727, majowa

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 12:17 #336223

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Romeczko moja odpowiedź byłaby dokładnie taka sama jak Siberki, nic więcej nie mam do dodania. :wink4:
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 14:29 #336264

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Gosia napisała:
Waldku a to bardzo ciekawa porada, natychmiast zerknęłam na mój żywopłot i zaczęłam się zastanawiać jak to technicznie wprowadzić w czyn. Mam na każdym świerku odgarniać gałęzie by spryskać przy podstawie pędu a potem dopiero opryskać końcówkę gałęzi?
Gosiu. Przeczytaj jeszcze raz na spokojnie mój ostatni post.
Czy ja w nim piszę coś o gałęziach?

Roma napisała:
Gosiu-a jaka byłaby Twoja odpowiedź na to pytanie? jestem osobiście zainteresowana tą odpowiedzią bo też zamierzałam wykonać oprysk na Rh.

Wiadomość zmoderowana na prośbę użytkownika.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2015 19:50 przez Gosia.

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 17:48 #336326

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Waldku a ja tak zapytam z grzeczności czy u Ciebie ze zdrowiem wszystko w porządku?

Nie wiem jak zbudowane są Twoje świerki, ale żeby u mnie dostać się do podstawy każdego pędu gałęzie muszę przygiąć.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2015 19:49 przez Gosia.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 20:46 #336416

  • alina
  • alina's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 52
  • Otrzymane dziękuję: 71
A to nowość -pierwszy raz słyszę o mszycach na RH. ale nie znaczy że się nie zdarzy .
ja promanalem pryskam już od kilku lat iglaste i znacznie ograniczyłam populacje ochojnika w świrkach ,ale o pryskaniu róż ..nie słyszałam . wiosną zaraz zastosuję ...mszyce kochają moje róże.

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 21:52 #336467

  • Kondzio
  • Kondzio's Avatar
tak pomyliłem z czymś innym przepraszam :) :flower1:

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 22:57 #336523

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
U mnie dobry efekt dał wczesnowiosenny oprysk olejowy porzeczek.

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 23:15 #336529

  • sd-a
  • sd-a's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 5906
  • Otrzymane dziękuję: 2385
Polu, ale horror pokazałaś :supr3: :supr3: :supr3:

Oprysk z preparatu olejowego 02 Lut 2015 23:17 #336530

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Elżbieta wrote:
U mnie dobry efekt dał wczesnowiosenny oprysk olejowy porzeczek.

Na porzeczkach często pojawia się mszyca porzeczkowo-czyś­ciecowa. Masowo występuje ona w okresie od kwitnienia do zbioru owoców, a potem znika, odlatuje :)

Mszyca ta ma 2 żywicieli, jaja zimują na pędach porzeczki, pierwsze pokolenie mszyc rozwija się wraz z rozwojem liści i zasiedla je. Tak wyglądają liście porzeczki opanowane przez mszycę porzeczkowo-czyściecową:
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/4.../35940-mszyce#170590

W okresie dojrzewania owoców porzeczki rozwija się drugie, liczniejsze pokolenie, które posiada skrzydła. Te mszyce odlatują w poszukiwaniu czyśćca lub jasnoty, na tych roślinach rozwijają się kolejne pokolenia mszyc. Jesienią mszyce powracają na porzeczki i składają jaja w spękaniach kory lub u nasady pąków.

Ja zazwyczaj dokładnie opłukuję silnym strumieniem wody liście, gdy rozwijają się i gdy pojawiają się pierwsze deformacje - wtedy trzeba moczyć liście od spodu, bo tam mszyce się kryją. Na ogół to wystarcza :) Pojedyncze liście opanowane przez mszyce pozostawiam dla larw biedronek i w celach fotograficznych :happy:
Ostatnio zmieniany: 02 Lut 2015 23:18 przez Hiacynta.

Oprysk z preparatu olejowego 04 Lut 2015 19:05 #337126

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Siberia wrote:
Jeśli krople oleju, przy udziale słońca, wypalą w liściachh tkanki, okaleczysz roślinę na lata.

Zjawisko fitotoksyczności oprysku olejowego przetrenowałam na oleandrze :) Jakoś swego czasu przyszło mi do głowy zrobić oprysk tym preparatem, bo liście miał porażone przez tarczniki. Po kilku dniach na starych liściach pojawiły się ciemne plamy, młode listki uschły, po kilkunastu dniach liście były już całkowicie uszkodzone - zmywanie ich już nie pomogło. Niestety oprysk prowadziłam dokładnie, pokrywając powierzchnię centymetr po centymetrze. Oleander, dla przypomnienia podaję, ma liście bardzo twarde, skórzaste.

Oprysk z preparatu olejowego 23 Lut 2015 19:51 #342808

  • Elżbieta
  • Elżbieta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1126
  • Otrzymane dziękuję: 580
Chciałam spytać , czy jest sens pryskać róże preparatem olejowym przed przycięciem pędów?
W ostatni weekend zrobiłam oprysk miedzianem brzoskwini , w marcu planuję oprysk olejowy. Chyba pąki będą juz nabrzmiałe? W zeszłym roku mszyce ostro atakowały młodą brzoskwinię.

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 13 Kwi 2015 18:57 #357762

  • donica
  • donica's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 41
  • Otrzymane dziękuję: 7
dodałabym do tego jeszcze tymol, gdyż w którymś wątku wyczytałam iż się nim też pryska by odkazić podłoże, co sama dzisiaj uczyniłam. Zakupiłam tymol w kryształkach i około 0,5 grama rozpuściłam w litrze wody (podgrzać do około 60 st. C) i tym spryskałam wszystko, co zasadziłam. I tu mam pytanko, jako, ze wyczytałam we właściwościach tymolu, że jest silną trucizną uszkadzająca wątrobę, układ nerwowy itp. A ja sobie nim pryskam sałatę (niby tylko podłoże no ale liściom też się chcąc nie chcąc dostanie)...to jak, będzie ta moja sałata trująca????? :supr:
Za tę wiadomość podziękował(a): Gosia352

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 15 Kwi 2015 13:43 #358307

  • donica
  • donica's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 41
  • Otrzymane dziękuję: 7
a w ogóle to jak często należy te opryski wykonywać? i czy przez cały okres uprawy, czy tylko na początku do pewnej fazy wzrostu rośliny? :garden1:
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2015 13:44 przez donica. Powód: literówka

OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ. 15 Kwi 2015 18:58 #358378

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15384
  • Otrzymane dziękuję: 50884
Ja już od zimy spisałem na ten temat tomy.

Kwas np octowy, mlekowy są też trujące a występują naturalnie w ludzkim organizmie jako produkty przemiany materii. Wszystko zależy od stężenia. Szkodliwa jest dla człowieka dawka tymolu powyżej 1 g jednorazowo i powyżej 5 g na dobę.Stężenia stosowane do oprysku są od 0,02 % do 0,1 %. Można łatwo wyliczyć, że w wyniku oprysku steżenie tymolu pozostałego na powierzchni roslin jest rzędu milionowych części grama. Tymol jest stosowany do past do zębów, płynów do płukania jamy ustnej w dentystyce do plombowania zębów wreszcie w preparatach do odkażania gardła i błon śluzowych jamy ustnej. Jest obecny w licznych przyprawach.

Na powierzchni roślin tymol ulega biodegradacji utleniając się tlenem z powietrza jak również ulatniając się z parą wodną zawartą w powietrzu

Tak, że proponuje bez przesady.
Ostatnio zmieniany: 15 Kwi 2015 19:23 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): donica

Oprysk z preparatu olejowego 16 Kwi 2015 14:51 #358731

  • grazynaG
  • grazynaG's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 42
  • Otrzymane dziękuję: 8
A to ciekawe muszę wypróbować:). Szczerze mówiąc nie słyszałam o czymś takim wcześniej.

Oprysk z preparatu olejowego 26 Kwi 2019 11:11 #654351

  • zenonon
  • zenonon's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 1
A czy takie nawozy olejowe mogą być stosowane również przez rozsiewacz nawozów? Ich konsystencja nie będzie zbyt ciężka? A może polecacie jakiś konkretny sprzęt do tego typu prac :D


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.381 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum