TEMAT: Zdrowe rośliny-alkaloidy w walce z patogenami.

Zdrowe rośliny-alkaloidy w walce z patogenami. 25 Sty 2015 16:05 #333321

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Szukając substancji alternatywnej dla skoncentrowanego wyciągu z kompostu ANHK zawierającego w swoim składzie antagonistyczne bakterie i grzyby, które zapewniają nam wraz z innymi drobnoustrojami całkowitą ochronę biologiczną roślin, swój kierunek poszukiwań przeniosłem tym razem w stronę związków roślinnych, mogących mieć negatywne oddziaływanie na chorobotwórcze bakterie i grzyby.
W drodze poszukiwań założyłem sobie trzy cele:

-Po pierwsze, poszukiwana przeze mnie roślina powinna zawierać w sobie jak najwięcej różnorodnych substancji przeciwdrobnoustrojowych.
-Po drugie, musiała pochodzić z naszej strefy klimatycznej.
-Po trzecie, powinna także być w miarę łatwo dostępna dla nas, czyli ogrodników nieprofesjonalnych.

Eliminując kolejne wybrane przeze mnie rośliny natrafiłem na tę właściwą i jak do tej pory jedyną, spełniającą wszystkie moje założenia.
Tą rośliną jak się później okazało uznaną przez starożytnych jako ,,dar z niebios" jest:
Glistnik-jaskółcze ziele .
Bylina z zewnątrz niepozorna posiada w swoim wnętrzu istną niespotykaną bombę alkaloidową.
20 wyizolowanych alkaloidów izochinolinowych wykazujących silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Alkaloidy takie jak: chelidonina, berberyna czy sangwinaryna należą do organicznych związków chemicznych hamujących podział komórek w żywym organizmie. Cecha ta będzie sprzyjać w walce z wszelkimi patogenami mogącymi negatywnie wpływać na zdrowie naszych roślin.
Myślę, że najlepszym sposobem sporządzenia cieczy użytkowej będzie wykonanie wyciągu, lub jeszcze lepiej poprzez ekstrahowanie czynnych składników ze świeżego lub suszonego ziela wodnym naparem (odwarem).
Metabolity wtórne glistnika dostępne będą w dojrzałych roślinach od maja do sierpnia. Związki organiczne zawarte w jaskółczym zielu, a przede wszystkim jego gorzko-cierpki smak uniemożliwią także kontakt owadów ssąco-kłujących z naszymi roślinami. Mało tego, kwasy organiczne takie jak: kwas cytrynowy, jabłkowy, kawowy, bursztynowy, askorbinowy oraz chelidonowy występujące w glistniku w sporych stężeniach, tworząc wodne roztwory fenolu będą wykazywały żrące działanie na błony śluzowe niewielkich organizmów żywych których tkanki skórne w kontakcie z preparatem doprowadzone zostaną do martwicy. Będzie to jak przypuszczam najskuteczniejsze pozbycie się ślimaków z powierzchni zajmowanej przez nasze rośliny.

Uwaga! Intensywne oddziaływanie alkaloidów w preparacie roślinnym służącym nam do całkowitej eliminacji chorobotwórczych patogenów, będzie miało bezpośredni destrukcyjny wpływ na białka organizmów chcących zasiedlić nasze rośliny. Biorąc powyższe pod uwagę preparatu nie powinno się nanosić na rośliny kwitnące. W szczególnych przypadkach ciecz użytkową w formie oprysku można wykorzystać po oblocie pszczół w godzinach wieczornych.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 25 Sty 2015 16:18 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): jagoda5214, koniczynka


Zielone okna z estimeble.pl

Zdrowe rośliny-alkaloidy w walce z patogenami. 25 Sty 2015 17:51 #333378

  • jagoda5214
  • jagoda5214's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2725
  • Otrzymane dziękuję: 504
Waldku zainteresowałeś mnie tym artykułem, wiec mam pytanie jak stosować czy w formie sfermentowanej do oprysków w jakim stężeniu .Odwar w jakim stężeniu ?? Przeczytałam ,ze to trucizna dla zwierząt domowych, więc jak go stosować ,żeby nie zatruć zwierząt ,które chodzą po ogródku, a także ptaków ,które pożywiają się robalami??? .Dosyć duzo tych pytań
Gorąco wszystkich pozdrawiam
Jadzia
Moja oaza wśród Familoków
moja-oaza-wsrod-familokow-cz-2

Zdrowe rośliny-alkaloidy w walce z patogenami. 31 Sty 2015 05:04 #335402

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Jagódko.
Ja dopiero jestem w trakcie analizy preparatów przyrządzanych na bazie jaskółczego ziela (glistnika).
Najbliższe zdają mi się być stężenia jakie zakłada się przy preparatach sporządzanych z bylicy piołunu i skrzypu.
Wyglądałoby to tak:

Wywar z glistnika.
Jak przygotować:
1 kg świeżych lub 200 g suszonych roślin zalać 1 litrem wody i moczyć przez 2-3 godziny, następnie zagotować i trzymać na bardzo małym ogniu przez 10-15 minut. Po przestygnięciu przecedzić i zastosować do oprysków w rozcieńczeniu z wodą 1:5.

Gnojówka z glistnika
1 kg rozdrobnionego ziela moczyć w ciepłej, najlepiej deszczowej wodzie ok 24-36 godzin. Przecedzić i wykonać bardzo dokładny oprysk nierozcieńczonym roztworem
Kiedy stosować:
W okresie wegetacji przy ciepłej pochmurnej pogodzie lub 1 godz po deszczu, najlepiej w godzinach wieczornych. Rośliny opryskuje się przez 3 tygodnie w odstępach co 3 dni. Do czasu pewnych ustaleń, powyższych preparatów nie stosować do roślin kwasolubnych. Alkaloidy i kwasy organiczne zawarte w glistniku na owady i inne drobne zwierzęta będą w przeważającej mierze działać odstraszająco a nie destrukcyjnie.

Osoby które zaczną po raz pierwszy opryski preparatem z jaskółczego ziela proszę, aby wcześniej sprawdziły na niewielkiej powierzchni jego działanie. Może to być jakaś część roślin niereprezentatywnych, nieuprawnych lub chwastów. W przypadku zastosowania rozcieńczonego w tej proporcji preparatu zawierającego alkaloidy pozyskane z ziela glistnika nie przewiduję wystąpienia fitotoksyczności u roślin.
Glistnik-jaskółcze ziele od wieków jest stosowany w formie odwarów w medycynie niekonwencjonalnej. Niebezpieczeństwo wystąpienia niepokojących objawów, tak jak w przypadku wielu innych roślin, może nastąpić u ludzi i zwierząt tylko podczas bezpośredniego spożycia surowego ziela lub wyciśniętego 100% soku. Niemniej i przy tego typu opryskach należy zachować środki ostrożności, oraz używać odzieży ochronnej.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa
Ostatnio zmieniany: 31 Sty 2015 05:05 przez waldek727.
Za tę wiadomość podziękował(a): koniczynka

Zdrowe rośliny-alkaloidy w walce z patogenami. 04 Lut 2015 18:57 #337121

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Po drodze na działkę mam sporo chaszczy z glistnikiem, więc będę próbować :)

Zasłyszałam też, że na wschodzie Rosji popularnym środkiem zwalczającym wszelkie choroby roślin są młode liście aronii, zbierane przed zawiązaniem owoców :) Faktycznie, aronie na nic nie chorują, nic ich nie podgryza, jakaś magiczna siła musi w nich tkwić :) Może ktoś wie coś więcej na ten temat??
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727

Zdrowe rośliny-alkaloidy w walce z patogenami. 28 Lut 2015 18:22 #344044

  • krystynac50
  • krystynac50's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 87
  • Otrzymane dziękuję: 37
Waldku warto przyjrzeć się też wrotyczowi . Stosowałam go przez 2 lata jako środek grzybobójczy i mszycobójczy oraz na katar pomagał mnie i moim roślinkom a zastosowanie w medycynie ma duże jako środek bakteriobójczy wirusobójczy i pasożytniczy
lnb.pl/_files/pdf/zielnik/tanacetum.pdf
ekoarka.com.pl/ogrod/163-wrotycz-na-szkodniki-i-choroby

Z porad działkowców
Regina Ł. - Sierpień-30-2014
W czasie wieczornych spacerów po lesie nacieram rozgniecionymi liśćmi odkryte części ciała i już komary mnie nie gryzą.
Regina - 2010
Gnojówki z wrotyczu także bardzo dobrze działają na zajętą chorobą roślinę, warzywa,owoce itp.z tym, że gnojowica powinna być bardziej rozpuszczona, tak aby nie "spaliła" rośliny.
Janusz ze Strzelec Opolskich - 2010
Gnojówką z wrotyczu można również zwalczać szkodniki glebowe: nicienie, drutowce i pędraki, polewając nią świeżo przekopane grządki. Stężenie 2 - 3 l na 10 l wody na grządkę długości 4 - 5 m.
Adam - 2010
Bukiet wrotyczu nawet ususzonego skutecznie odstrasza natrętne osy od stołu.
Janusz - 2010
Wiązka wrotyczu zalana około10L wody po 4 dniach daje dobrą 'nalewkę' do odstraszania ślimaków, które stały się plagą na działkach. Podlewać mieszanką: 1L 'nalewki' na 10 L wody.
Ostatnio zmieniany: 28 Lut 2015 18:54 przez krystynac50.
Za tę wiadomość podziękował(a): waldek727


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.183 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum