TEMAT: Mączka rogowa

Mączka rogowa 09 Mar 2015 15:20 #347096

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Witam :)
Dziś nabyłam w L. mączkę rogową. Czy ktoś jej używał lub używa? Może jakieś sugestie, co do nawożenia?
Wszelkie info mile widziane :thanks:
Pozdrawiam,Mila.


Zielone okna z estimeble.pl

Mączka rogowa 09 Mar 2015 16:17 #347103

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Mączka rogowa zawiera przede wszystkim substancję organiczną, czyli rozkładając się tworzy próchnicę, zawiera też ok. 10% azotu i trochę fosforu oraz wapnia. Najważniejszą jednak zaletą mączki kostnej jest obecność mikroelementu selenu.

Z tego też względu warto mączkę kostną podsypywać pod warzywa, gdyż na pewno skorzystają z tego pierwiastka, będą więc o wiele bardziej wartościowe.

Mączka rogowa rozkłada się dość wolno, a zawarte w niej pierwiastki uwalniają się podczas procesu rozkładu. Nawozi więc rośliny cały sezon. Nie zapewnia jednak dawki startowej azotu dla wschodzących roślin.

Jak stosować? Podsypać garstkę mączki pod wybrany krzew, np. róży lub rozrośniętą kępę bylin, nieco mniejszą ilość pod pojedynczą mniejszą roślinę i wymieszać lekko z ziemią. Zastosować do nawożenia rzędowego lub miejscowego pod warzywa, oprócz warzyw korzeniowych, których nie powinno nawozić się nawozami zawierającymi azot. Zalecana dawka mączki rogowej to 10 - 15 kg/m2.

Wprawdzie wolno uwalniający się nawóz nie zaszkodzi roślinom, ale przenawożenie azotem w efekcie osłabia rośliny, zmniejsza ich kwitnienie. Zbyt duża zawartość azotu w warzywach powoduje, że są szkodliwe dla zdrowia.
Za tę wiadomość podziękował(a): katja, badusia

Mączka rogowa 09 Mar 2015 16:50 #347112

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Alinko, bardzo Ci dziękuję za wyczerpującą odpowiedż, ale 10-15kg/m2 to strasznie dużo :oops:
Kupiłam tylko jedno op. 2,5 kg :think:
Pozdrawiam,Mila.

Mączka rogowa 09 Mar 2015 18:12 #347135

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10439
Dlatego najlepiej podsypuj rośliny miejscowo lub wsypuj odrobinę mączki kostnej w dołek, w którym będziesz sadzić roślinę :)
Za tę wiadomość podziękował(a): pamelka, badusia

Mączka rogowa 09 Mar 2015 18:14 #347137

  • olibabka
  • olibabka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Więc w takiej ciszy ukryty ja - ja liść
  • Posty: 4286
  • Otrzymane dziękuję: 2960
Ja nigdy nie stosowałam, ale czytałam, że właścicielki psów bardzo narzekały :jeez: Tutaj Marta pisała -Problem z psami miała Dorcia
dorciaj wrote:
O przepraszam bardzo, nie miałam mączki rogowej na wierzchu rabaty - to znaczy miałam, jak już sobie Piorunek ją wykopał :evil: . Dawałam do dołka pod róże :angry: .
....
pozdrawiam serdecznie, Marysia :)

[...]kielich światła nachylony wśród roślin
Odsłania w każdej z nich jakieś przedtem nie znane dno[...]

Mączka rogowa 09 Mar 2015 18:26 #347141

  • r-xxta
  • r-xxta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 7727
  • Otrzymane dziękuję: 2600
Nie jest aż tak źle ;) , kupiłam dziś dwie torby, starczy i dla psa :rotfl1: . Żartuję ;) , ja sypię wyłącznie głęboko na dno dołka i uważam, żeby nie rozsypać wokół, bo wtedy pies będzie poszukiwał ciągu dalszego :happy3: . Stosuję od trzech lat, głównie pod róże i mimo, że muszę na psa uważać, nie zamierzam zaprzestać jej stosowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): badusia

Mączka rogowa 10 Mar 2015 11:45 #347460

  • badusia
  • badusia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 908
  • Otrzymane dziękuję: 2465
Dziewczyny, dzięki za wszystkie info :thanks:
Mam do przesadzenia róże (nie dałam rady jesienią), to część zostawię na pażdziernik a trochę dam piwoniom drzewiastym i chińskim. Chyba będzie dobrze?
:bye:
Pozdrawiam,Mila.


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.209 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum