TEMAT: Egzotyczne owoce w ogrodzie

Egzotyczne owoce w ogrodzie 06 Lut 2020 11:01 #691538

  • zielone_ogrodniczki
  • zielone_ogrodniczki's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • zielone spodnie i zielone serce
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 7
Witajcie!
Chciałam zapytać o to, kiedy i jak siać owoce egzotyczne, na przykład arbuzy. Rosną podobnie jak kabaczki czy dynie. Kiedyś słyszałam od znajomego, że jadł arbuzy latem i wyrzucał sobie pestki na ziemię, po czym urosły mu arbuzy, ale bardzo małe. Jeśli zacznę teraz je ukorzeniać, to jest szansa, że będę miała latem duże okazy?
A może są jeszcze jakieś inne egzotyczne owoce, które mogą rosnąć w Polsce? :huh:
uwielbiam zielone rozwiązania!


Zielone okna z estimeble.pl

Egzotyczne owoce w ogrodzie 06 Lut 2020 13:42 #691566

  • Zefirka
  • Zefirka's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 862
  • Otrzymane dziękuję: 1649
zielone_ogrodniczki wrote:
Witajcie!
Kiedyś słyszałam od znajomego, że jadł arbuzy latem i wyrzucał sobie pestki na ziemię, po czym urosły mu arbuzy, ale bardzo małe.

Urosły małe, bo nie wszystkie owoce wyrośnięte z pestek powtarzają cechy "mateczne". Kłania się genetyka. Najpewniej jest, gdy wysiewa się nasiona zakupione w sklepach ogrodniczych. Te są wyselekcjonowane. Co do arbuzów: ja traktowałam je tak jak i ogórki. Wysiew na rozsadę w marcu, a wysadzenie do gruntu po zimnej Zośce (połowa maja).
Wiedźmowata
Za tę wiadomość podziękował(a): Peteri

Egzotyczne owoce w ogrodzie 06 Lut 2020 16:27 #691595

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
I jak dynie - dużo pokarmu, dużo wody.

Egzotyczne owoce w ogrodzie 06 Lut 2020 18:20 #691619

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2138
  • Otrzymane dziękuję: 8731
Ja arbuzy sieję razem z ogórkami, melonami, dyniami. W połowie kwietnia. Czas od posiania do wysadzenia do gruntu około 4-6 tygodni. Nie ma się więc co spieszyć i męczyć ich w doniczce, bo wybiegną. A nie lubią przesadzania, więc wybiegniętą rozsadę trudno skorygować.
zielone_ogrodniczki wrote:
Kiedyś słyszałam od znajomego, że jadł arbuzy latem i wyrzucał sobie pestki na ziemię, po czym urosły mu arbuzy, ale bardzo małe.
Jak wyrzucał byle gdzie, to obstawiam, że przyczyną, że urosły małe, był brak jedzonka. To bardzo żerne rośliny. No i tak, jak zostało już też wyżej napisane ....ważne jest podlewanie!

Pytasz o inne egzotyczne rośliny? Np. Rodzynek Brazylijski rośnie u nas bez problemu i wysiewa się u mnie jak chwast. :lol:
Pozdrawiam,
Kasia
Za tę wiadomość podziękował(a): Peteri

Egzotyczne owoce w ogrodzie 06 Lut 2020 19:30 #691641

  • Mandorla
  • Mandorla's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • ogród w 6b, serce w 7a
  • Posty: 2630
  • Otrzymane dziękuję: 7736
mymysteryy wrote:
zielone_ogrodniczki wrote:
Kiedyś słyszałam od znajomego, że jadł arbuzy latem i wyrzucał sobie pestki na ziemię, po czym urosły mu arbuzy, ale bardzo małe.
Jak wyrzucał byle gdzie, to obstawiam, że przyczyną, że urosły małe, był brak jedzonka. To bardzo żerne rośliny. No i tak, jak zostało już też wyżej napisane ....ważne jest podlewanie!
Dodam jeszcze, że zapewne wyrosły później, niż gdyby były uprawiane z rozsady, więc najzwyczajniej nie zdążyły dorosnąć do słuszniejszych rozmiarów ;)
Nic nie napełnia serca takim smutkiem, jak symetria. Symetria bowiem to nuda; nuda zaś to dno smutku. - V. Hugo

Gdzie by to upchnąć?

TARG KWIATOWY

Egzotyczne owoce w ogrodzie 06 Lut 2020 19:33 #691642

  • newrom
  • newrom's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1342
  • Otrzymane dziękuję: 1921
Figi chyba jeszcze są egzotyczne, ale raczej sadzić niż wysiewać.
Kasztany jadalne, chyba już nie całkiem egzotyczne.
Grusze azjatyckie, jedni uwielbiają inni nienawidzą :)
Migdałowce - od czasu do czasu powinno się udać zebrać trochę nasion.
Śliwy azjatyckie.
Ktoś się chwalił orzeszkami ziemnymi.
Pomidory też są z drugiego końca świata ;-)

Ale sadzić żeby było egzotycznie? Bez sensu. Jak wiesz co lubisz, to wtedy szukaj jak i czy się da u nas uprawiać.
Za tę wiadomość podziękował(a): Peteri

Egzotyczne owoce w ogrodzie 12 Lut 2020 13:55 #692634

  • zielone_ogrodniczki
  • zielone_ogrodniczki's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • zielone spodnie i zielone serce
  • Posty: 3
  • Otrzymane dziękuję: 7
Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi! Nie sądziłam, że tyle owoców, które lubię i na ktore wydaję dużo pieniędzy mogę mieć u siebei w ogrodzie! Zabiorę się za sadzenie tak jak radzicie, może się uda... Musi się udać!
Jesteście niezastąpieni :hearts:
uwielbiam zielone rozwiązania!

Egzotyczne owoce w ogrodzie 12 Lut 2020 14:12 #692638

  • mymysteryy
  • mymysteryy's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2138
  • Otrzymane dziękuję: 8731
Dosyć istotne jest, w której części Polski mieszkasz, bo to może mieć kolosalne znaczenie w powodzeniu uprawy egzotyków.Choć z drugiej strony, jak ogrodnik się uprze, to pokona przeszkody. ;)
Pozdrawiam,
Kasia


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.330 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum