TEMAT: Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :)

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 02 Maj 2014 22:46 #251370

  • waldek727
  • waldek727's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1273
  • Otrzymane dziękuję: 864
Urszulko.
Tak własnie powinno być. Traktujmy gnojówki roślinne tak, jakby był to kompost w płynie. Nie bójmy się mieszać ze sobą pokrzyw, mniszka, skrzypu itp ale pamiętajmy cały czas o równowadze biologicznej i utrzymujmy odpowiednie proporcje zielonego do wody. Należy również pamiętać iż glebę zasilamy w proporcji 1:10 a opryski robimy w stężeniu 1:20.
Pokrzywa oddaje dużo azotu i żelaza, skrzyp bogaty jest w krzem, jeszcze inne rośliny bądź zioła poddane fermentacji oddadzą bor, molibden, siarkę, miedź...
Poza tym jest jeszcze jedna ważna rzecz. Pożyteczne mikroorganizmy żyjące w środowisku pokrzyw częściowo nie występują na przykład w sianie i na odwrót, a więc dodawanie do gnojówki róznych substancji organicznych wzbogaca ją również w mikroflorę.
Ja przed natlenianiem wyciągu z kompostu ANHK w przygotowanej do tych celów wodzie moczę najpierw dwie garście siana. Dopiero później wprowadzam do wody odpowiednią ilość kompostu.
,,OGRÓD KTÓRY ŻYJE W ZGODZIE Z NATURĄ, ŻYJE PEŁNIĄ ŻYCIA."
mój wątek-OGRÓD W HARMONII Z NATURĄ

"www.twojapogoda.pl/polska/mazowieckie/warszawa


Zielone okna z estimeble.pl

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 03 Maj 2014 11:01 #251649

  • hanya
  • hanya's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 3913
  • Otrzymane dziękuję: 3479
A o gajowcu i jego ewentualnym wpływie na gnojówkę z pokrzyw ciągle nic. Nie mogę nigdzie znależć przepisów na gnojówki z innych roślin niż pokrzywa, perz, mniszek itd. Czy gajowiec (i inne) ma jakieś charakterystyczne cechy 'uprawowe', jak np. gromadzenie jakichś związków z ziemi czy powietrza? Gdzie szukać takich info? Ma ktoś jakiś adres? Byłabym wdzięczna za konkretne info.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do Ogrodu wśród starych sosen

Hanka

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 03 Maj 2014 11:04 #251653

  • Kozak
  • Kozak's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 253
  • Otrzymane dziękuję: 185
Witam.Jakie jest wasze zdanie na temat podlewania hortensji gnojówką z pokrzyw?Wujek google nie jest jednoznaczny w tym temacie:)
Pozdrawiam Mariusz.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 17 Wrz 2014 22:05 #299562

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Witam
Zamierzam przejść w przyszłym roku na nawożenie naturalne w ogrodzie owocowym.W tym roku nawoziłem większość drzew owocowych i krzewów kompostem i ściółką ze skoszonej trawy.
Zamierzam nawozić gnojówką z pokrzyw oraz rozpuszczonym świeżym kurzakiem.Wszystko oczywiście w zalecanych stężeniach ,ale jak często,bo różni fachowcy i poradniki różnie podają?
Pewna pani fachowiec po AR podaje stosowanie 2-3 razy w sezonie,a ten portal w innym miejscu podaje,że nie częściej niż co tydzień.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 18 Wrz 2014 10:55 #299638

  • Roma
  • Roma's Avatar
Janku-Nawożenie naturalne ma to do siebie,że nie trzeba tak drastycznie przestrzegać reguł i zasad.Od 2 lat staram się stosować naturalne środki ochrony roślin
Trudno by wyliczać co i jak.Najlepiej będzie jak poczytasz sobie w wątkach tematycznych jak robią to nasi forumowicze.Gnojówkę z pokrzyw stosuję kilkakrotnie i gdybym Ci dzisiaj miała dokładnie powiedzieć na jakie rośliny ile razy,to nie pamiętam.Zasilam jak mi się przypomni i kiedy mam czym ;) Niebawem będą już długie wieczory to będziesz miał okazję doszkolić się w temacie a wiosną ruszysz ze zdwojoną siłą :) O jednym jednak musisz pamiętać,przechodząc na ekologiczne środki nie spodziewaj się efektów w pierwszym roku bo ich nie będzie.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 18 Wrz 2014 12:01 #299650

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Dziekuję Romo za odpowiedź. Już od tygodnia czytam wszystko co dostępne w necie o ekologiczynm ogrodzie.Forum w interesujących mnie tematach też po KILKA razy przeczytane,ale nie można doszukać się dlaczego stosuje sie wywar,a nie wyciąg czy gnojówkę itp. Wszędzie są podawane przepisy skopiowane z różnych blogów ,portali itp. ale nigdzie nie można znaleźć opinii na temat ich skuteczności.Można sobie próbować mając 100m2 do oprysku,ale 1000m2? Dlatego szukam czegoś dość skutecznego w ochronie przed grzybami,które mnie w tym roku nie oszczędziły.
W tym roku kompost i sciółka z trawy pod owocówkami u mnie.
Wiosna oprysk olejowy i zasilanie kurzakiem i gnojówką z pokrzywy.Na jednym portalu ogrodniczym fachowiec po akademii pisze o takim nawożeniu 2-3 razy w sezonie ,natomiast na tym samym portalu w innym artykule pisze,że nie częściej niż raz w tygodniu. I bądź tym mądry aby nie przedobrzyć :)
Planuję również dwu-trzykrotny oprysk z gnojówki z pokrzywy i preparatu czosnkowego zaproponowanego przez Waldka727.

Pozdrawiam

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 18 Wrz 2014 12:08 #299652

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Ja podlewam drzewka owocowe kilka razy w sezonie nierozcieńczoną gnojówką (wiadro 10 litrowe na jedno drzewo) z tego co akurat mam pod ręką, czasem pokrzywa, czasem mniszki czy podagrycznik, często skrzyp. Jabłonie w tym roku mam zdrowe, ale nektaryny i brzoskwinie mimo, że zawiązały sporo ładnych owoców w miarę dojrzewania zgniły na drzewach :pinch:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."
Ostatnio zmieniany: 18 Wrz 2014 12:09 przez piku.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 18 Wrz 2014 12:12 #299654

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
A co z opryskami? Stosujesz?
U mnie ,a z resztą u wielu innych posiadaczy w różnych nie pomogły opryski Miedzianem i Syllitem na kędzierzawość brzoskwini.Taki rok.
Sorry,taki mamy klimat. :lol:

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 18 Wrz 2014 12:24 #299656

  • piku
  • piku's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 6169
  • Otrzymane dziękuję: 5026
Opryskiwałam miedzianem jedynie jesienią a wiosną jakoś nie trafiłam w pogodę, bo albo było za zimno, albo lało :huh:
pozdrawiam - Wiesia :bye:


"Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak rośliny, pozbawieni miłości więdną."

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 24 Wrz 2014 11:02 #301152

  • axel40
  • axel40's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 99
  • Otrzymane dziękuję: 65
Robiąc oprysk z gnojówki pokrzywy zasilamy dolistnie i doglebowo rosliny w azot. Czy nie warto by dodać robiąc gnojówkę z pokrzyw wiaderko kompostu? Wtedy zasilamy i w azot, i mikro.Poza tym "szczyptę" skrzypu,mlecza itp.
Czy kompostowi nie zaszkodzi pobyt w gnojówce?

Pozdr.....

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 26 Lis 2017 11:53 #576338

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Cały sezon pomidory w tunelu foliowym, lilie i liliowce zasilałam gnojówką z pokrzyw, skrzypu, oberwanych wilków z pomidorów i chwastów. W baniaczku zostało mi jeszcze trochę resztek na dnie, więc wylałam te pozostałości do kompostnika, na suche liście. Liczne bakterie znajdujące się w tej gnojówce odrobinę przyspieszają rozkład zgrabionych jesiennych liści.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 26 Lis 2017 12:17 #576340

  • pszczelarz5
  • pszczelarz5's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 726
  • Otrzymane dziękuję: 1035
Witam ja również stosuje gnojówkę z pokrzywy i skrzypu polnego ,oczywiście rozcieńczam w stosunku 1;10 a nawet troszkę mocniejsze.
Ale mam zapytanie to czy jest możliwe spalenie ziemniaków i buraczków czer. czystą gnojówką ?. poz Krzyś :bye:
Kocha się za nić, nie istnieje żaden powód do miłości
Pszczelastwo i budowle własne na działce
Poz.Krzys

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 26 Lis 2017 16:34 #576395

  • merlin
  • merlin's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1542
  • Otrzymane dziękuję: 4509
Nie wypowiadam się autorytatywnie, ale zdarzyło mi się podlać kwiaty (róże, powojniki ...), w sumie 3 wiadrami gnojówki z pokrzyw nierozcieńczonej. Nie wiem, o czym wtedy myślałam, ale na pewno nie o podlewaniu. Gdy zorientowałam się, to podlałam jeszcze raz samą wodą. Nic się nie działo i nie stało.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 26 Lis 2017 17:27 #576413

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Moja metoda stosowania gnojówki była dość leniwa :) Do wysokiego pojemnika wrzucałam materiał, zalewałam wodą, aby się dużo nie nadźwigać, pojemnik stał w tunelu foliowym. Przez 1-3 dni od zalania wodą zieleniny podlewałam rośliny tym wyciągiem bez rozcieńczania. Później, gdy materiał roślinny sfermentował, brałam 1/4 wiaderka gnojówki i dolewałam do pełna wody. Na koniec do pojemnika dolewałam wody i zużywałam resztę rozcieńczonej gnojówki.
Potem pojemnik napełniałam chwastami, oberwanymi listkami pomidorów, dodawałam pokrzywę, skrzyp, zalewałam wodą :)

Czasem podlewałam pomidory wodą, a potem na mokrą ziemię rozlewałam lekko sfermentowaną gnojówkę bez rozcieńczania.

Czysta gnojówka zawiera wysokie stężenie związków potasu i azotu, a nadmiar azotu może uszkadzać rośliny. Dodatkowo warzywa korzeniowe przenawożone azotem słabo się przechowują.
Za tę wiadomość podziękował(a): rozalia

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 07 Maj 2018 20:43 #605033

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
A z czego by gnojówkę zrobić żeby nadawała się do roślin kwasolubnych: borówek, truskawek i cytrusów, bo np. z pokrzyw jest zasadowa i nie nadaje się do tych roślin. Już nieraz z powodu gnojówki miałem kłopot z chlorozą, nawet na truskawkach była chloroza.
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2018 22:19 przez Hiacynta.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 07 Maj 2018 21:48 #605057

  • zeberka363
  • zeberka363's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1722
  • Otrzymane dziękuję: 1445
Adrianie do zakwaszania polecam gnojówkę z rabarbaru :)

Ja z pokrzyw rozcieńczam 1;10 dziś podlałam pomidory papryki dalie i róże ;)
Mocno początkująca ogrodniczka kochająca piękną przyrodę ;-)
pozdrawiam agnieszka
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/3...6217-ogrodki-zeberki
forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/1...a-parapetach-piszczy
Ostatnio zmieniany: 07 Maj 2018 21:48 przez zeberka363.

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 08 Maj 2018 07:10 #605087

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
U mnie rabarbar nie będzie rósł. W zimie go umrozi, w lecie za gorąco i na wiosnę szkodniki.
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2018 22:22 przez Hiacynta. Powód: ortografia i interpunkcja

Gnojówka roślinna - cudowny nawóz :) 08 Maj 2018 07:50 #605090

  • Adriаn
  • Adriаn's Avatar
A jak by zrobić gnojówkę dla truskawek z liści poziomek, bo sąsiad dawniej wyrzucał w las swoje poziomki i one tam rosną takie zdziczałe nie kwitną, a liści tam pełno i czy to by nie odkwaszło. Albo zrobić z igieł jodły albo świerku i sosny, tylko nie wiem czy by to było dobre dla roślin.
Ostatnio zmieniany: 08 Maj 2018 12:15 przez Hiacynta. Powód: ortografia i interpunkcja


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.289 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum