TEMAT: ABC nawożenia rzędowego warzyw

ABC nawożenia rzędowego warzyw 18 Lut 2016 11:35 #436358

  • Rafał_Z
  • Rafał_Z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 14
Emalia112 już dodałem parę słów o sobie.
Mikar na razie czekam na odpowiedź z centrali nasienne na floriańska a jak nie to najbliżej nas znalazłem w Glinojecku.
pomodoro to w takim wypadku ile dać obornika kurzego? Połowa tego co pod pomidory czy 2 kg/m2 przy nawożeniu rzędowym wystarczy?
Pozdrawiam
Rafał
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2016 11:41 przez Rafał_Z.


Zielone okna z estimeble.pl

ABC nawożenia rzędowego warzyw 18 Lut 2016 12:43 #436383

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
Pod pomidory daję wiadro 10 l w rowek o długości 5 m .To jest około 4 kg. Jeżeli rząd od rzędu jest w odległości 0,5 m to tą dawkę należy odnieść do powierzchni 5 x 0,5 = 2,5 m2. Odpowiada to 1,6 kg nawozu na m2. Kurzeniec zawiera około 2 % azotu, więc dawka 1,6 kg/m2 wnosi tego azotu 32 g/m2 czyli 160 mg/l co w zupełności wystarcza przy równoważniku nawozowym równym 0,3 dla azotu.

Jeszcze jedna uwaga natury agrotechnicznej . Tu namalowałem sposób umieszczenia nawozu i bulw. Nawóz " 1 " dajemy na dno rowka a bulwy " 2 " wciskamy do gleby w miejscu uwidocznionym na rysunku. Chodzi o to by bulwy nie leżały wprost na oborniku lecz znajdowały się obok. Przy wciskaniu bulw w glebę zwróć uwagę na ew. kiełki. Bulwę wciskamy piętką by kiełki były skierowane do góry. Inne położenie bulw opóźnia wschody.


Beztytuu.png


Optycznie ilość nawozu doskonale widać w poście Józia forumogrodniczeoaza.pl/media/kunena/atta...ts/1391/CAM00867.jpg
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2016 12:51 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary, Jan4, Adasiowa, Rafał_Z, Maryla54

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 16:05 #594356

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Mam pytanie (może głupie).. ale niedoświadczony ogrodnik jestem. Czy rozsadę ogórków i fasolki to mam wsadzić w tę 'wyredloną bruzdę', czy na 'górce', gdzie będzie obornik?
Na jesień swojego życia 'wywiało' mnie z W-wy na wieś. Mieszkam tu już kilka lat (sama) i jak dotąd pielęgnowałam tylko kwiatki. Teraz wygospodarowałam sobie malutki kawałek rabatki i to tam chcę mieć swoje warzywka do rosołu oraz ogórki i fasolkę. Pomidorki będą rosły w pojemnikach (bo miejsca brak). Od stycznia czytam, czytam i notuję, ale czym więcej czytam to głupsza jestem. Mam kilka worków obornika przekompostowanego z zeszłego roku... więc jak znalazł, i będzie wykorzystany. Maryla
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.
Za tę wiadomość podziękował(a): Dino_saur

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 17:26 #594362

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
Należy cofnąć się do 1 strony tego wątku. Tam jest opisany i zilustrowany sposób nawożenia rzędowego. Jest tam również napisane, że na glebach wilgotnych glebę nad obornikiem wyredlamy, na glebach o normalnej wilgotności i suchych- zasypujemy na płasko . Między przykopaniem obornika a sadzeniem czy siewem musi minąć co najmniej 2 tygodnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Jan4

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 17:39 #594364

  • Dino_saur
  • Dino_saur's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 523
  • Otrzymane dziękuję: 1087
Marylko, zacznę od powitania - więc witaj wśród zielonych. Gratuluję odwagi w opuszczeniu miasta i wyborze spokojnego, wiejskiego życia. Ja sam to zrobiłem lat temu kilkanaście i nie żałuję :) .

Wszystko powoli się będzie układało w jeden wielki obraz z tysiąca kawałków zrobiony.

Jeśli chodzi o ogrodnicze sprawy, to kieruj się radami pomodoro. Efekt zapewniony, to doskonały fachowiec :) .

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 18:05 #594370

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Witam i ja Was wszystkich serdecznie :hearts: Pomodoro ja to wszystko już wcześniej 'zanotowałam'. Ale nigdzie nie jest napisane w które miejsce sadzić rozsadę... w dołek (w powstałej redlinie), czy na usypanej górce?
Wywnioskowałam (ale nie jestem pewna), że powinnam rozsadę posadzić w ten powstały dołek (tzw. redlinę). A może przed wsadzaniem cały ten kawałek zagrabić i wyrównać? i wtedy już nie będę miała z tym problemu. Jeśli pogoda będzie łaskawa, to zrobię to po niedzieli, co da mi około 2 m-ce na rozłożenie się obornika w glebie. Albo faktycznie... rozłożę ten obornik na płasko, przysypię ziemią i niech czeka i się 'maceruje' do maja
Gleba u mnie jest ciężka, gliniasta i wilgotna. Kilka lat temu była nawieziona (kilka wywrotek) dobrą ziemią. To miejsce 'wygospodarowane' na warzywka jest po trawniku. Wierzchnia warstwa będzie zdjęta (pewnie jutro lub w sobotę). Ten kawałek przekopię i będę chciała zrobić nawożenie rzędowe na całym tum kawałku.. to będzie tak około: 4m x 3m. Maryla
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.
Ostatnio zmieniany: 08 Mar 2018 18:30 przez Maryla54.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 18:13 #594372

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
Redlina, to jest wał gleby, który wystaje ponad jej powierzchnię, a nie rowek między redlinami.Widziałaś kiedykolwiek wyredlone ziemniaki ?. Gdzie rosną krzaki ziemniaków ?., Na szczycie redlin, czy między redlinami ?.

pl.wikipedia.org/wiki/Redlina

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 18:36 #594380

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Ok.. nie znam się na terminologii. To mam wsadzić do 'dołka', na 'górce' czy wygrabić i wyrównać i sadzić gdzie się da?
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 18:52 #594385

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
Sadzi się NAD obornikiem niezależnie czy robi się redliny,czy pozostawia glebę na płasko. Jeśli Twoja gleba jest ciężka, zaskorupiająca się, to radzę robić nad obornikiem redliny. Obornik nie głębiej niż 20 cm
Za tę wiadomość podziękował(a): Maryla54

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 20:50 #594415

  • Maryla54
  • Maryla54's Avatar
  • Offline
  • Senior Boarder
  • Posty: 49
  • Otrzymane dziękuję: 20
Ok.. dzięki Pomodoro :thanks: wszystko jest jasne. A powiedz mi jeszcze, co daje ten rowek? I jak wysoka ta redlina (rowek) powinna być?
I czy fasolkę też tak samo wsadzić??
Planuję posadzić tak, w takiej kolejności:
- najdalej ogórki, puszczę je w górę, na sznurku (bo mało jest miejsca)
- przed ogórkami koperek
- i potem fasolka
- a przed fasolką włoszczyznę
Jak mam czas, to leżę i odpoczywam, jak nie mam… to tylko leżę.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 08 Mar 2018 21:12 #594419

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Marylko, przepraszam, że wtrącę małe wyjaśnienie: redliną nazywamy WZNIESIONY WAŁ ziemny, natomiast rowek to ZAGŁĘBIENIE wzdłuż tego wału. Pisząc o wysokości redliny, mamy na myśli wysokość tego wału, natomiast w przypadku rowku mówimy o jego głębokości :)
W linku w poprzednim poście jest rysunek świetnie ilustrujący oba pojęcia.
Pamiętaj też, że każde z wymienionych przez Ciebie warzyw ma inne wymagania pokarmowe i dobrze byłoby je uwzględnić w przyszłej uprawie, jak i zaopatrzyć się w środki ochrony roślin, zwłaszcza w przypadku ogórków.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....

ABC nawożenia rzędowego warzyw 30 Lip 2018 22:25 #620317

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
odświeżę ,bo szukam już na przyszły sezon :)
jak nawozić rzędowo obornikiem granulowanym-takim z marketu-np takim:
www.castorama.pl/produkty/ogrod/uprawa-r...n-granulat-10-l.html
myślę,że nie zostanie to potraktowane jako reklama-jeśli tak,to niech admin usunie link

ABC nawożenia rzędowego warzyw 31 Lip 2018 04:34 #620343

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
Wszystkiego można się dowiedzieć z opisu poza najważniejszą sprawą- składem chemicznym. Ile azotu , ile fosforu a ile potasu ? . Może ta informacja jest na opakowaniu?. Jeśli tak, to zrób fotkę i pokaż tu.

W tym przemyśle rozrywkowym pod firmą " ogrodnictwo " najbardziej irytujące jest traktowanie działkowców ,jak stada idiotów.

PS. Gdybyś mieszkała w promieniu 50 km ode mnie, gotów byłbym Ci załatwić kurzeniec suszony, który sam kupuje wiosną w cenie 10 zł za 120 litrów i zawieź Ci na miejsce
Ostatnio zmieniany: 31 Lip 2018 04:47 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): marta64

ABC nawożenia rzędowego warzyw 31 Lip 2018 12:34 #620369

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Właśnie wróciłam z marketu-ufff ale grzeje
oprócz granulowanego obornika bydlęcego był też kurzęcy
wrzucam fotki -

IMG_20180731_095045.jpg


IMG_20180731_095059.jpg


IMG_20180731_095109.jpg



IMG_20180731_095122.jpg


te czerwone to kurzeniec

IMG_20180731_095201.jpg


IMG_20180731_095208.jpg

ABC nawożenia rzędowego warzyw 31 Lip 2018 12:52 #620370

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
A jak się ma cenowo obornik bydlęcy do obornika kurzego ?

ABC nawożenia rzędowego warzyw 31 Lip 2018 16:27 #620388

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
kurzy 10kg 37zł
bydlęcy 10 L 20zł
pytanie ile waży bydlęcy granulat

ABC nawożenia rzędowego warzyw 31 Lip 2018 19:52 #620413

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50843
Ale numer !. To nie przypadek, że na jednym wyrobie jest odniesienie do wagi, a na drugim do objętości. Uniemożliwia to klientowi porównywanie cen. :teach:

Ciężar nasypowy [ objętościowy ] takiego granulowanego obornika jest w granicach 0,5 kg na litr. W przypadku więc obornika kurzego 1 kg kosztuje 3.70 zł, a w przypadku bydlęcego ok. 4 zł za kilogram. Podejrzewam, że zostało to skalkulowane stricte, by ceny kilograma były identyczne.

Teraz pytanie, pod jakie rośliny Ty chcesz stosować ten obornik ?. Niewątpliwie porównując skład chemiczny bardziej opłaca się zakup obornika kurzego. Odpowiedz mi na to pytanie, a ja Ci opiszę jak praktycznie wykorzystać ten obornik.
Za tę wiadomość podziękował(a): marta64

ABC nawożenia rzędowego warzyw 01 Sie 2018 03:32 #620451

  • marta64
  • marta64's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 90
  • Otrzymane dziękuję: 31
Rzędowo to pod ogórki ,pomidory
Pod cukinię i dynie może punktowo
Wczesną wiosną będę chciała w skrzyni przykrytej szkłem jakąś dymke,rzodkiewki rukole,koperek ale to na kopmoscie


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.313 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum