TEMAT: ABC nawożenia rzędowego warzyw

ABC nawożenia rzędowego warzyw 11 Mar 2015 14:40 #347868

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Dziś zawiozłem próbkę gleby ze swojej działki do OSChR w Krakowie. Muszę przyznać, że spotkałem się z bardzo miłą i rzeczową obsługą.
Co mnie skłoniło do analizy ?. Po pierwsze minęło już sporo czasu od ostatniej analizy, a po drugie- od dwóch lat obserwuję zmiany w zachowaniu roślin. Być może zaszły istotne zmiany w zawartości któregoś z makroskładników i konieczna jest albo interwencja albo zmiana taktyki nawożenia.


Zielone okna z estimeble.pl

ABC nawożenia rzędowego warzyw 24 Mar 2015 18:48 #352146

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
Drodzy Panowie .To ja chyba dzisiaj coś skopałam w sensie dosłownym i w przenośni.W szklarni nieogrzewanej zaczęłam nawozić rzędowo obornikiem końskim.Moje rowki miały głębokość 20-30cm.Na poprzedniej stronie czytałam post Krecika ,że kopał tylko na głębokość 15cm i stosował chyba przelicznik dla obornika końskiego -12kg na 5mb.Ja zastosowałam ilość jak dla obornika bydlęcego czyli 15kg/5mb.Czyli za głęboko i za dużo obornika.Nie wiem jak na to zareagują moje pomidory mięsiste i generatywne.Jutro zamierzam solidnie przelać rowki z obornikiem i powiedzcie czy znowu coś nie ,,skopie,,.Pozdrawiam

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 10:55 #352618

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41738
Powtórz to przelewanie kilkakrotnie,to część składników wmyje się głębiej. :bye: :bye:
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Joneska

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 12:23 #352640

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Wczoraj dostałam "prezent"- taczkę obornika końskiego i kilka wiader króliczego, wiem że koński lepszy pod warzywa.
Mam zamiar zrobić w sobotę nawożenie rzędowe pod pomidory, ogórki, selery, pory i paprykę.
Przerobiłam lekcję od Pomodoro- przy końskim ma być 17kg/5mb- ale ten mój jest ciężki.
Pomodoro pokazywał kurzeniec we wiadrze, widać że jest lekki.
A ile może ważyć takie wiadro "mokrego" obornika końskiego?(11L -po farbie)?
Pozdrawiam- Marta

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 12:55 #352653

  • Ave
  • Ave's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 832
  • Otrzymane dziękuję: 395
Pozwolę sobie zadać specom pytanie...
Jesienią nie nawiozłam swojego warzywnika... :oops: no nie nawiozlam i już. Co mogę zrobić teraz żeby warzywka jednak wyglądały ciut lepiej niż jakieś miernoty ? Podoba mi się nawożenie rzędowe, sprawdziło się...

Mam obornik granulowany (ew. kurzeniec suchy, sklepowy)
fosfor i potas
trochę kompostu

Chce posadzić marchewkę, pietruszkę, buraki, szpinak, seler, ot takie podstawowe warzywka...

Z góry dziękuję :thanks:
Ewa

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 13:24 #352671

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Z tego co wiem, to nawożenia rzędowego nie stosuje się w uprawie marchewki, pietruszki i buraka- nie uprawia się ich w pierwszym roku po oborniku.
Pod seler owszem.
Pozdrawiam- Marta
Za tę wiadomość podziękował(a): Ave

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 15:40 #352707

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
Pozwole sobie zacytować słowa pomodoro z pierwszej strony tego wątku,,Zatem ilości rzeczywiste obornika jakie znajdą się w tym rowku w przeliczeniu na 1m2 wyniosą odpowiednio:

obornik bydlęcy 30,1/2 = 15 kg/m2

obornik koński 23,8/2= 12 kg/m2

kurzeniec 7,7/2 = 3,9 kg/m2

Powyższe wyniki należy interpretować tak, że te ilości przypadają na 5 mb rowka / 5x 0,2 = 1m2/,,.
Czyli 12kg obornika końskiego mokrego na 1m2 lub 5mb.jeśli chodzi o wagę obornika końskiego to u mnie 15-litrowe wiadro napełnione wymienionym obornikiem z górką ważyło ok.13kg.Może to śmieszne ale ważenia dokonałam na wadze łazienkowej przykrytej przeźroczystą folią.Tak dla orientacji.Rządki też wymierzyłam i mniej więcej sobie przeliczałam i odmierzałam w wiadrze.Więcej tego robić nię będę .Mam wszystko zapisane i więcej nie zamierzam ważyć ale na początek trzeba czegoś się trzymać.Przy okazji Krecik jeszcze raz dziękuje za odpowiedź.Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniany: 26 Mar 2015 15:41 przez Joneska.
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 16:28 #352712

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Online
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6893
  • Otrzymane dziękuję: 41738
Jonesko dałaś 15 l.wiaderko,czy 15 kg.obornika?Dzięki za zważenie,bo i ja teraz m.więcej będę stosował Twoje wyliczenia. :bravo: :bravo:
Pozdrawiam Józek!!

ABC nawożenia rzędowego warzyw 26 Mar 2015 17:20 #352735

  • Joneska
  • Joneska's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 39
  • Otrzymane dziękuję: 19
Dałam 15 litrowe wiaderko z górką i ważyło to u mnie ok 13kg łącznie z wiaderkiem plastikowym.Tyle mniej więcej potrzebowałam na rządek 4,2mb.Dokładnie 12,6kg.Z tym ,że jak wcześniej pisałam w obliczeniach pomyliłam się bo potraktowałam obornik koński jak obornik bydlęcy.15kg/5mb a powinnam 12kg/5mb.No nic .Dzisiaj solidnie wszystko przelałam na głębokość szpadla i powinno być dobrze.Pozdr.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 27 Mar 2015 10:11 #352947

  • emilka79
  • emilka79's Avatar
  • Offline
  • Expert Boarder
  • Posty: 111
  • Otrzymane dziękuję: 90
Joneska-
Super, że "to" zważyłaś- bardzo pomocne :) -dzięki.
Pozdrawiam- Marta

ABC nawożenia rzędowego warzyw 24 Wrz 2015 14:28 #403922

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1230
Dostanę na wiosnę w prezencie od znajomego obornik "kurzęcy". Będzie on w postaci pociętej słomy ubrudzonej odchodami i to jest wysuszone. Czyli jest to obornik świeży a nie przekompostowany.
Ile tygodni przed posadzeniem pomidorów muszę go zakopać rzędowo, żeby mi amoniak nie popalił sadzonek?
Pozdrawiam, Krzysiek

ABC nawożenia rzędowego warzyw 29 Wrz 2015 11:04 #404904

  • kuhara
  • kuhara's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 502
  • Otrzymane dziękuję: 1230
Udało mi się znaleźć odpowiedź na moje pytanie na innym forum:
pomodoro wrote:
Aniu, po kolei . Ty zawsze tyle nawrzucasz, że głowa boli :lol:

Pisałem tu już, że nawóz kurzy/ obornik również/ wydziela amoniak/ gaz/ ktory jest b. agresywny i toksyczny dla kiełków roślin i młodej rozsady.Dlatego należy go dać co najmniej 2 tygodnie przed planowanym siewem lub sadzeniem rozsady.
Pozdrawiam, Krzysiek
Za tę wiadomość podziękował(a): Terri

ABC nawożenia rzędowego warzyw 17 Lut 2016 14:19 #436122

  • Rafał_Z
  • Rafał_Z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 14
Witam wszystkich.
Mam pytanie do pomodoro napisałeś w tym temacie o ziemniakach:
pomodoro wrote:
Tak, można. Uprawiałem tak na nawozie z gołębi. Kopie się rowek tak jak to zilustrowałem przy nawożeniu rzędowym, daje na spód obornik, w to sadzi się bulwy i przysypuje ziemią z następnego kopanego rowka.Nie ma potrzeby wyredlania. To robi się później obsypując dwukrotnie ziemniaki w czasie wegetacji. Obornika dwukrotnie mniej niż pod pomidory czy ogórki, bo inaczej ziemniaki pójdą w nać.

Mam obornik kurzy suchy przeleżany ponad rok i takim chciałbym nawieść moje ziemniaki. Czy sadzeniaki można sadzić od razu po zastosowaniu nawożenia rzędowego czy jednak odczekać te 2 tygodnie?
Pozdrawiam
Rafał

ABC nawożenia rzędowego warzyw 17 Lut 2016 15:05 #436139

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Są trzy sposoby umieszczania obornika przy sadzeniu ziemniaków :

- rzędowo pod bulwami
- rzędowo nad bulwami
- rzutowo na całej powierzchni uprawy i sadzenie pod kopaczkę

Nie wiem, czy obserwowałeś sadzenie ręczne ziemniaków pod pług ?. Najpierw rozrzucany jest obornik. Następnie przejeżdża pług i odkłada skibę na bok. W powstały rowek po przejściu pługa wsadza się ręcznie bulwy. Następnie pług przejeżdża w odległości ok 0,5 m obok i odkładana skiba wraz z rozrzuconym obornikiem zasypuje rowek z posadzonymi bulwami umieszczając automatycznie obornik z powierzchni na spodzie rowka. Opisany przeze mnie sposób jest analogiczny z sadzeniem pod pług. Wykopujesz rowek na głębokość szpadla, rozsypujesz na dnie rowka obornik/ jeśli jest mokry to roztrząsasz/, następnie wsadzasz bulwy, przekładasz sznurek praktycznie o dwie stopy dalej i kopiesz następny rowek i ziemią z niego zasypujesz poprzednio wykopany rowek z nawozem i bulwami.
W przypadku ziemniaków obornik i bulwy dajesz jednocześnie.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rafał_Z

ABC nawożenia rzędowego warzyw 17 Lut 2016 17:47 #436174

  • Rafał_Z
  • Rafał_Z's Avatar
  • Offline
  • Junior Boarder
  • Posty: 21
  • Otrzymane dziękuję: 14
Dzięki pomodoro. Mam jeszcze jedno pytanie. Chcę zasadzić odmianę ziemniaka red anna. W specyfikacji jest napisane że wymaga nawożenia magnezem. Czy sam kurzeniec wystarczy? Czy jeszcze dodatkowo czymś nawozić?
Pozdrawiam
Rafał

ABC nawożenia rzędowego warzyw 17 Lut 2016 21:53 #436274

  • pomodoro
  • pomodoro's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 15382
  • Otrzymane dziękuję: 50844
Hm ... Jeśli przedobrzysz z kurzeńcem, to każdy ziemniak może mieć problemy z przyswajalnością potasu i magnezu a do tego nać będzie po pas a ziemniaki będziesz gotował godzinę albo i więcej. Jest w sezonie mnóstwo problemów fizjologicznych związanych z niewłaściwym nawożeniem , które często mylnie brane są za choroby. Warto przyjąć do wiadomości to co tu piszą:

www.oschrbialystok.internetdsl.pl/art_zywienie_roslin.htm

Jestem tu na forum stale,więc jeśli będą jakieś problemy sygnalizuj. Jeśli to będzie możliwe, to coś się zaradzi.
Ostatnio zmieniany: 17 Lut 2016 21:54 przez pomodoro.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa, Rafał_Z

ABC nawożenia rzędowego warzyw 18 Lut 2016 07:50 #436318

  • Mikar
  • Mikar's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 196
  • Otrzymane dziękuję: 114
Rafał_Z wrote:
Dzięki pomodoro. Mam jeszcze jedno pytanie. Chcę zasadzić odmianę ziemniaka red anna. W specyfikacji jest napisane że wymaga nawożenia magnezem. Czy sam kurzeniec wystarczy? Czy jeszcze dodatkowo czymś nawozić?
Witaj.
Mieszkam w Twojej okolicy. Gdzie zaopatrujesz się w sadzeniaki ziemniaków?.

ABC nawożenia rzędowego warzyw 18 Lut 2016 07:54 #436319

  • Emalia112
  • Emalia112's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 9769
  • Otrzymane dziękuję: 14471
Rafał bardzo Cię proszę wejdz tutaj forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/6...-5-2016-rok?start=90 i napisz coś o sobie. to ułatwia kontakt.
Ostatnio zmieniany: 18 Lut 2016 07:55 przez Emalia112.
Za tę wiadomość podziękował(a): Rafał_Z


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.413 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum