• Strona:
  • 1
  • 2
  • 3

TEMAT: Różne pytania dotyczące nawożenia roślin

Kiedy nawozić 06 Paź 2014 18:12 #303776

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Adasiowa!!
Można by rzec tak: jak dajesz wapno jesienią,obornik daj wiosną jeśli masz glebę lekką,odwrotnie jeśli gleba jest ciężka.Ale to jest twierdzenie ogólne i musisz sama sobie dopasować nawożenie.
Wejdź w Warzywa i jest tam temat Przygotowanie gleby pod uprawy.Tam powinnaś coś dla siebie znaleźć. :bravo: :bravo:
Propoonuję też poczytać o nawożeniu rzędowym.
Pozdrawiam Józek!!
Ostatnio zmieniany: 06 Paź 2014 18:22 przez Krecik stary.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa


Zielone okna z estimeble.pl

Kiedy nawozić 06 Paź 2014 18:47 #303788

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Kreciku Stary :)
No, to już bardziej trafia do mojej wyobraźni. Ale z nawożeniem rzędowym przeceniłeś moją inteligencję... najpierw muszę - jak każdy laik - opanować podstawy, a potem wgryźć się w szczegóły.
Bardzo dziękuję.
Równie Stara Adasiowa
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Kiedy nawozić 13 Paź 2014 08:06 #305402

  • WujMaciej
  • WujMaciej's Avatar
  • Offline
  • Fresh Boarder
  • Posty: 5
  • Otrzymane dziękuję: 3
Jednak bardziej przemawia do mnie stosowanie kredy. Mieszanka wapna z magnezem trudniej się wchłania. Zanim wsiąknie w glebę wraz z deszczami czy topniejącym śniegiem, to trzeba długo czekać na efekty, dolomity rozpuszczają się kilka lat.
Kreda ze względu na swoją strukturę znacznie szybciej się wchłania i rozpuszcza.
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Kiedy nawozić 13 Paź 2014 19:02 #305531

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Wuju Macieju :)
bardzo dziękuję ... przyznam ze wstydem, że mam niezły mętlik w głowie ... mój "warzywnik" jest nim tylko z nazwy. W rzeczywistości bardziej przypomina typ wiejskich warzywniaków, gdzie warzywa, zioła i kwiaty rosną razem, obok i między sobą, jedna grządka poświęcona jest borówkom amerykańskim, druga pigwowcowi, czarnej porzeczce, jednorocznym kwiatom, itd. Tak więc w moim przypadku nie możemy mówić o warzywniku z prawdziwego zdarzenia. Nie stosuję żadnej chemii, z nawozów kompost i obornik.
Dziękuję i Tobie, i Krecikowi za dobre rady i chęć pomocy. Będę chyba musiała sama zmierzyć się z tym problemem. Póki co, grządki przeznaczone pod przyszłoroczne warzywa potraktuje sporą ilością przekompostowanego obornika końskiego.
Wychodzi na to, że z fachową obsługą warzywnika nie dam rady :(
Pozdrawiam serdecznie.
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Kiedy nawozić 13 Paź 2014 20:09 #305563

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Adasiowa, po prostu daj ziemię do analizy, a dostaniesz wszystko, jak na dłoni :)

Jeśli chodzi o wapnowanie, to w każdym wypadku efekty są widoczne po 2-3 latach od stosowania zabiegu i żadna magia marketingowa tego nie zmieni :) Wybieraj kierując się ceną i zawartością w nawozie związków wapnia. :)

Ja na działce zazwyczaj stosuję co parę lat dolomit i gdy się przyłożę do podlewania i nawożenia, mam plony :) Moja sąsiadka działkowa, Adela, stosuje zwykłe wapno gaszone i też ma plony :)

Jeśli do tej pory miałaś dobre wyniki przy stosowaniu obornika i kompostu, działaj tak dalej, na pewno będzie świetnie :)

Żeby było jeszcze świetniej, po zbiorach sierpniowych wysiej coś jako nawóz zielony i późną jesienią lub wczesną wiosną przekop. Warzywnik na pewno Ci się odwdzięczy :)
Za tę wiadomość podziękował(a): Adasiowa

Kiedy nawozić 13 Paź 2014 20:46 #305589

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Hiacynto, Kreciku :)

Ja po prostu chyba jestem mało ambitna jeśli chodzi o doszkalanie się z zakresu "gleboznawstwa". Bardzo lubię się uczyć, sprawia mi to ogromną przyjemność, ale w tym konkretnym przypadku czuję, że TO mnie przerasta ... W tym roku już chyba za późno na jakiekolwiek manewry na grządkach - oprócz tych obornikowych, ale "jutro też jest dzień" :), z Waszą pomocą mam nadzieję na regularne dokształcanie i wprowadzanie teorii w czyn.
Jeśli chodzi o wysiew "zielonego", myślałam o gorczycy.
Dziękuję :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary

Kiedy nawozić 13 Paź 2014 20:58 #305596

  • Roma
  • Roma's Avatar
Na gorczycę chyba już jest za późno ale jest jeszcze szansa na ozime ja będę siała jak tylko spadnie pierwszy deszcz bo u nas susza prawie 3 miesiące nie pada deszcz.

Kiedy nawozić 14 Paź 2014 09:05 #305704

  • Krecik stary
  • Krecik stary's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Nigdy nie jestem złośliwy-no może czasem
  • Posty: 6895
  • Otrzymane dziękuję: 41764
Romciu zgadzam się,że na dobry poplon gorczycy jest trochę późno.Jednak wczoraj zaryzykowałem i jeszcze posiałem.Być może jesień będzie długa.Dziś u mnie pada deszcz (wręcz leje),więc liczę,że gorczyca wzejdzie do soboty.I nawet jeśli niewiele urośnie,to liczę że jednak ta niewielka ilość masy zielonej odkazi grządki i przegoni nicienie. :drink1: :drink1:
Działkę będę przekopywał w listopadzie.
Pozdrawiam Józek!!
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma, Adasiowa

Kiedy nawozić 14 Paź 2014 16:17 #305811

  • Roma
  • Roma's Avatar
Niestety Janku ale ja jeszcze nie mogę posiać nie mam zebranych wszystkich warzyw :( Dzisiaj też u nas wreszcie pada,byle jak ale zawsze coś :)

Kiedy nawozić 14 Paź 2014 17:55 #305817

  • Adasiowa
  • Adasiowa's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 20234
  • Otrzymane dziękuję: 64542
Romuś, Kreciku :)
Hiacynta wyraźnie napisała, żeby "zieleninkę" wysiać po sierpniowych zbiorach... Więc ja, pisząc o wysiewie gorczycy miałam na myśli przyszły rok :) Teraz niczego wysiewać nie będę / nie zdążę, bo za dwa tygodnie przekopujemy ziemię z obornikiem, więc chyba nie ma sensu porywać się na wysiew gorczycy ? Jak sądzicie? jak długo zielony nawóz musi rosnąć na grządkach, zanim zostanie przekopany ?
W Poznaniu pada od rana, bez przerwy.
Pozdrawiam deszczowo :)
Mery ( 1946 - 2022 ) pamiętam ....
Za tę wiadomość podziękował(a): Krecik stary


Zielone okna z estimeble.pl

  • Strona:
  • 1
  • 2
  • 3
Wygenerowano w 0.260 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum