TEMAT: Mulczowanie (ściółkowanie) rabat - zalety i wady ściółek

Odp: Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 12 Sty 2013 19:14 #110546

  • Hiacynta
  • Hiacynta's Avatar
  • Offline
  • Administrator
  • gg 9117859
  • Posty: 14123
  • Otrzymane dziękuję: 10442
Obornik koński jest jedynym nawozem, który nie wypala roślin, ale zasada, żeby zostawić 2-3 cm odległości również go dotyczy.

Warto też dodawać koński obornik na spód inspektów, pod warstwę ziemi zmieszanej z kompostem, ponieważ ogrzewa on podłoże.


Zielone okna z estimeble.pl

Odp: Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 21 Sty 2013 11:19 #113573

  • Gosia
  • Gosia's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • strefa 6b
  • Posty: 1397
  • Otrzymane dziękuję: 1283
Po przeczytaniu postów w tym temacie chiałabym dodać tylko takie uwagi. Trzeba pamiętać, że ściółkowanie kartonem zmienia w szybkim czasie odczyn gleby na zasadowy (wynik własnych obserwacji). Dlatego nie polecam ściółkowania kartonem roślin kwasolubnych. I inna uwaga, ważna szczególnie jeśli wykorzystujemy do mulczowania trawę pozyskaną od sąsiadów, by była on nie pryskana środkami chemicznymi i nie nawożona nawozami mineralnymi jeśli zależy nam na zdrowej glebie.
Serdecznie pozdrawiam i zapraszam do odwiedzenia
Ogrodowych pasji Gosi

Wszystkie treści wraz ze zdjęciami, ilustracjami zawarte w moich postach na stronie forumogrodniczeoaza.pl/ chronione są Ustawą z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, oraz międzynarodowym prawem autorskim. Wszystkie prawa zastrzeżone. Jakikolwiek materiał zawarty w moich postach na w/w stronie nie może być wykorzystany w całości lub w części bez mojej pisemnej zgody.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, katja, piku, marta, waldek727, zosiac, sylwia, nilbul

Odp: Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 08 Lut 2013 13:57 #120684

  • aguskac
  • aguskac's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 2757
  • Otrzymane dziękuję: 1455
Ja wykładałam trawę w maliny i pod żyw0płot świerkowy. Wszystko rosło pięknie. Maliny dorodne i świerki niestety też :ouch:

A przecież zależało mi na tym by świerki rosły jak najwolniej :happy: Kiedy dotarło do mnie co robię (stale je dokarmiam od kilku lat) szybko tego zaprzestałam. Teraz daję trawę pod drzewa owocowe, na wysepki bez agrotkaniny i do kompostownika.
Pozdrawiam Aga
Na wiejskim podwórku
Za tę wiadomość podziękował(a): Norka

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 14 Mar 2013 10:39 #134271

  • bozena
  • bozena's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 620
  • Otrzymane dziękuję: 359
Potwierdzam również ten fakt. Truskawki posypałam skoszoną trawą i efekt był widoczny.Ładne krzaczki. sporo owoców.Jeśli wysypiemy świeżo skoszoną trawę między warzywa i przekopiemy to mamy wszystkie potrzebne składniki naturalne. Zbieramy zdrowe ekologiczne warzywa.W sklepie też mamy warzywa tylko z jaką ilością nawozów? Swoje plony to skarb.
Za tę wiadomość podziękował(a): sd-a, Norka

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 04 Maj 2013 18:44 #152670

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Nie wiem czy to odpowiedni wątek, ale pojawił się temat rozdrabniarki. Rozglądam już od dłuższego czasu za czymś takim, ale wybór jest tak duży, że nie mam pojęcia co wybrać ani nawet na co zwrócić uwagę. Mógłby mi ktoś coś doradzić?
Roma, podoba mi się Twój rozdrabniacz, zadowolona jesteś z niego?

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 04 Maj 2013 21:25 #152765

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Sylwio, jestem w posiadaniu rozdrabniacza ok. czterech lat. Miałem ten sam problem, jaki kupić. Na rynku są dwa rodzaje rozdrabniarek, z frezami tnącymi które powoli wciągają gałęzie, oraz z tarczą obrotową z przykręconymi nożami. Zastanawiałem się który kupić. W końcu kupiłem najtańszy rozdrabniacz z tarczą obrotową - i nie żałuję. Zapłaciłem za niego w promocji 185 zł. Sztukę rozdrabniania opanowała moja żona, ja natomiast rozdrabniam te grubsze gałęzie gdyż trochę nimi rzuca. Jak ja kupowałem występowały o różnych mocach, ja kupiłem najmocniejszy - 2500 W słabszych nie polecam. Gdybyś miała jeszcze jakieś pytania to pytaj.

dziaka765.jpg


dziaka769.jpg
Pozdrawiam serdecznie Robert
Za tę wiadomość podziękował(a): sylwia

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 04 Maj 2013 21:55 #152791

  • Roma
  • Roma's Avatar
Mam go już 10 lat,jak na razie pracuje bezawaryjnie.Owszem jestem zadowolona ale nie jest on z tych co to grube gałęzie rąbie.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 05 Maj 2013 13:27 #152983

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Całkiem wystarczy mi jak rozdrobni małe gałązki. Jestem zakręcona na temat ściółkowania w ogóle i tylko po to mi jest rozdrabniacz.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 05 Maj 2013 14:55 #152994

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Ja kiedyś wpadłem na "genialny" pomysł i kupiłem łuski kakaowe, tanio :-) Nie polecam :-))))
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 05 Maj 2013 18:28 #153059

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
TeBe wrote:
Ja kiedyś wpadłem na "genialny" pomysł i kupiłem łuski kakaowe, tanio :-) Nie polecam :-))))

Dlaczego?

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 05 Maj 2013 18:35 #153061

  • TeBe
  • TeBe's Avatar
  • Offline
  • Moderator
  • Posty: 1487
  • Otrzymane dziękuję: 897
Bo najpierw śmierdzi przez tydzień E.Wedlem, a potem łapie pleśń i zaczyna gnić :-)
Pozdrawiamy,
Małgosia i Tomek
Ogród Małgosi i Tomka

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 05 Maj 2013 19:17 #153074

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Kolejnym materiałem do ściółkowania są fusy od kawy. Może ściółka to za dużo powiedziane, ale fusy od kawy mają właściwości zakwaszające glebę (sprawdziłam kwasomierzem) i dobre są żeby podsypywać pod kwasolubne. Po co wyrzucać je do śmieci skoro można do ogrodu. Trzeba tylko uważać, bo mają skłonność do pleśnienia. Ja zbieram w domu do pojemnika przez kilka dni a potem rozrzucam pod borówki.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 05 Maj 2013 19:28 #153081

  • Roma
  • Roma's Avatar
Mam dużo trocin, osobno brzozowe i osobno iglaste.Jakie rośliny można nimi wyściółkować? :think:

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 06 Maj 2013 18:18 #153497

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
Roma wrote:
Mam dużo trocin, osobno brzozowe i osobno iglaste.Jakie rośliny można nimi wyściółkować? :think:

To bardzo ważne pytanie, bo różne ściółki mają różne właściwości. Trociny iglaste nadają się pod kwasoluby, ja daję pod borówki od kilku lat i się dobrze sprawdzają. To znaczy ja daję pocięte gałązki bo póki co nie mam rozdrabniacza, ale efekt jest podobny. Z tym że to zakwaszanie to za dużo powiedziane, one raczej utrzymują kwasowe ph które już tam wcześniej było. Jak ktoś ma zasadową glebę to raczej niech nie liczy że iglasta ściółka załatwi mu super podłoże pod borówki.
A trociny brzozowe nadają się pod wszystko, no z tym że w obu przypadkach trzeba uzupełnić azot jakąś gnojóweczką, mocznikiem albo świeżą trawą.

No ale może ktoś ma inne doświadczenia, ja mam takie, a ściółkuję wszystko i czym się tylko da. Nawet kwiaty doniczkowe w domu mam wyściółkowane obierkami imbiru (ładnie się zwijają te obierki po wyschnięciu, nie do rozpoznania). Doniczki na balkonie mam w tym roku wyściółkowane jemiołą, którą sąsiad powiesił sobie na drzwiach przed świętami a do mnie trafiła kilka dni temu (oryginalny złoty kolor). Jak widać jest mnóstwo materiałów, którymi można ściółkować. Dostałam też od sąsiadów gałęzie thui, które przycinali niedawno, cały stos, ledwo mnie było widać zza niego ;) Radocha, że hej :)
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2013 18:50 przez Roma. Powód: połączono posty
Za tę wiadomość podziękował(a): muchazezlotym, Roma, waldek727

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 06 Maj 2013 18:32 #153500

  • sylwia
  • sylwia's Avatar
  • Offline
  • Gold Boarder
  • Posty: 269
  • Otrzymane dziękuję: 158
No ale może ktoś ma inne doświadczenia, ja mam takie, a ściółkuję wszystko i czym się tylko da. Nawet kwiaty doniczkowe w domu mam wyściółkowane obierkami imbiru (ładnie się zwijają te obierki po wyschnięciu, nie do rozpoznania). Doniczki na balkonie mam w tym roku wyściółkowane jemiołą, którą sąsiad powiesił sobie na drzwiach przed świętami a do mnie trafiła kilka dni temu (oryginalny złoty kolor). Jak widać jest mnóstwo materiałów, którymi można ściółkować. Dostałam też od sąsiadów gałęzie thui, które przycinali niedawno, cały stos, ledwo mnie było widać zza niego ;) Radocha, że hej :)

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 06 Maj 2013 18:44 #153503

  • robchem
  • robchem's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 345
  • Otrzymane dziękuję: 406
Używając rozdrabniacza nie korzystam z ogniska. Gałęzie szatkuję wczesną wiosną, a liście kompostuję.
Pozdrawiam serdecznie Robert
Ostatnio zmieniany: 06 Maj 2013 20:51 przez robchem.
Za tę wiadomość podziękował(a): Roma

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 06 Maj 2013 18:54 #153508

  • Roma
  • Roma's Avatar
Sylwio-dziękuję za podpowiedź :kiss3: od jutra zabieram się za ściółkowanie.
Robercie-mój rozdrabniacz raczej gałązek twardych nie chce ciąć :( chyba,że będą bardzo cieniutkie.

Mulczowanie rabat - zalety i wady ściółek 15 Maj 2013 01:30 #157030

  • futrzasta
  • futrzasta's Avatar
  • Offline
  • Platinum Boarder
  • Posty: 1752
  • Otrzymane dziękuję: 603
Dzisiaj (wczoraj ;) ) wyściółkowałam skoszoną trawą prawie wszystko, co się dało - hosty, paprocie, świeżo posadzone grusze nawet zaczęłam sypać pod pseudożywopłot z ałyczy ale chyba za grubo sypnęłam, no i trawa była świeżo skoszona (oczywiście za czytanie na temat zabrałam się po fakcie :hammer: ) Teraz mam sto pytań do...
1. cienka warstwa tzn jak gruba?
2. jeśli ściółkowałam na trawę, bo nie chcę żeby tam rosła a tymczasowo nie mam czasu usuwać murawy czy zrobiłam błąd?
3. jeśli ściółkowałam pod świerkami to czy mam tą ściółkę później przekopać czy zostawić w spokoju do rozłożenia się?
4. ściółkując maliny też należy zachować odległość między ściółką a badylkami?
5. czy wszystkich drzewek, również iglaków dotyczy zachowanie odległości między ściółką a pniem?
6. skoro już ściółkowałam świeżą trawą to czy mam ją ruszać aby przesychała?
7. czy paprocie można w ogóle ściółkować trawą?
8. mam nieprzekopany jeszcze fragment warzywniaka pod dyniowate - czy przekopywać z trawą?


Zielone okna z estimeble.pl

Wygenerowano w 0.235 sekundy
Zasilane przez: Kunena Forum